Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fundamenty w miejscu gdzie był głęboki dół !!!


postgres

Recommended Posts

myślę że zbyt mało czasu upłyneło nato aby juz tam w tym roku stawiac garaż....może powinien sie wstrzymać i lać wodą ostro ten piach odłożyć prace związane z garażem do przyszłego roku ....

jak bedzie doś częto lał....(:)) to się przez ten czas zagęści ten teren....

po zimie na wiosnę też ten teren osiadzie....

ja bym robił go na wiosne na płycie fundamentowej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Nie kombinujta. Posłuchaj się :Geno. To tylko garaż!!! Jakie tam są obciążenia??Co ci ma tam popękać czy osiadać jak zagęścisz do właściwego stopnia zagęszczenia?? Nie takie rzeczy się stawia na zagęszczanych gruntach i stoją do dziś.

Koparka max 300zł skoczek na dwa dni z 200zł trochę wody i robocizny z zasypywaniem.

Zapewniam,że fundamenty na 2,5 metra wyniosa jakieś 5x więcej.

Czy wylewanie fundamentów na gruncie rodzimym to kombinacja ? Ja nie sadze. Do tych kosztów z tym fundamentem to nieźle przesadziłeś. Fundament nomalnie robi sie poniżej przemarzania gruntu czyli w naszych warunkach na głebokości ok 1.3m. Robiąc fundament głeboki na 2.5m w tym miejscu gdzie była ta dziura na długosci tych 3 m bedzie potrzeba ok 1,5 kubika betonu wiecej wiec chyba nie sa to aż tak wielkie koszty?

W naszych warunkach 0,8 do 1,3m głębokości ma fundament...

Wylewanie na zagęszczonym warstwami co 20cm piasku...nie na rodzimym gruncie.

Po silnych opadach,prace w dołku 2,5m mogą przebiegać dość kłopotliwie,bez szalunku zgodnie z przepisami wykluczone,zwłaszcza przy gruntach osypujących się.

Za przeproszeniem "srania" się z tym jest dużo więcej,niż w rozwiązaniu proponowanym przez :geno . i tyle.O to chodzi by podpowiedzieć komuś coś,co jest zgodne ze sztuką budowlaną a nie jest rozwiązaniem kłopotliwszym czy droższym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem fundament powinien być na gruncie "rodzimym" ktory nie bedzie juz osiadał - jezeli zasypany wykop miał 2,5 m wybierz ye 2,5 metra do gruntu rodzimego - szlunek - wylanie ław do odpowiedniego poziomu.

będzie pewnie

 

wg. mnie nie ma co kombinowac z zageszczaniem :-?

 

nie słyszałem o zagęszczniu gruntu pod fundamenty :roll:

 

może ktos tak robi ...kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem fundament powinien być na gruncie "rodzimym" ktory nie bedzie juz osiadał - jezeli zasypany wykop miał 2,5 m wybierz ye 2,5 metra do gruntu rodzimego - szlunek - wylanie ław do odpowiedniego poziomu.

będzie pewnie

 

wg. mnie nie ma co kombinowac z zageszczaniem :-?

 

nie słyszałem o zagęszczniu gruntu pod fundamenty :roll:

 

może ktos tak robi ...kto wie...

Źle słyszałeś.

 

Jest coś takiego jak wymiana gruntu.

 

Od kiedy to grunt rodzimy jest gwarantem tego,że nie będzie osiadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ze swoim projektantem - mam się z nim spotkać w czwartek i powiedział że coś wymyśli :D Ciekawe tylko ile ten jego pomysł będzie mnie kosztował :o Wspominał, że dobrym rozwiązaniem byłaby płyta fundamentowa, ale musi wszystko przeliczyć.

 

Ja jestem ciekaw jak on policzy płyte na niestabilnym gruncie :D To niiech od razu załozy na 50 cm i spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ze swoim projektantem - mam się z nim spotkać w czwartek i powiedział że coś wymyśli :D Ciekawe tylko ile ten jego pomysł będzie mnie kosztował :o Wspominał, że dobrym rozwiązaniem byłaby płyta fundamentowa, ale musi wszystko przeliczyć.

 

Ja jestem ciekaw jak on policzy płyte na niestabilnym gruncie :D To niiech od razu załozy na 50 cm i spokój.

 

Zobaczę w czwartek co powie i od razu się z wami podzielę tym news'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem fundament powinien być na gruncie "rodzimym" ktory nie bedzie juz osiadał - jezeli zasypany wykop miał 2,5 m wybierz ye 2,5 metra do gruntu rodzimego - szlunek - wylanie ław do odpowiedniego poziomu.

będzie pewnie

 

wg. mnie nie ma co kombinowac z zageszczaniem :-?

 

nie słyszałem o zagęszczniu gruntu pod fundamenty :roll:

 

może ktos tak robi ...kto wie...

Źle słyszałeś.

 

Jest coś takiego jak wymiana gruntu.

 

Od kiedy to grunt rodzimy jest gwarantem tego,że nie będzie osiadać?

 

zle się wyraziłem

- nie słyszałem aby ktoś zasypywał dołek zagęszczal go - i wylewał na tym fundament - bo tak to zrozumiałem

 

zageszczanie gruntu rodzimego pod fundament inna sprawa

 

na gruntach niestabilnych ( a taki by powstal) stosuje sie inne rozwiazania (pale studnie ) a tu była mowa o samym zageszczaniu "ubijaniu" pod fundament :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem fundament powinien być na gruncie "rodzimym" ktory nie bedzie juz osiadał - jezeli zasypany wykop miał 2,5 m wybierz ye 2,5 metra do gruntu rodzimego - szlunek - wylanie ław do odpowiedniego poziomu.

będzie pewnie

 

wg. mnie nie ma co kombinowac z zageszczaniem :-?

 

nie słyszałem o zagęszczniu gruntu pod fundamenty :roll:

 

może ktos tak robi ...kto wie...

Źle słyszałeś.

 

Jest coś takiego jak wymiana gruntu.

 

Od kiedy to grunt rodzimy jest gwarantem tego,że nie będzie osiadać?

 

zle się wyraziłem

- nie słyszałem aby ktoś zasypywał dołek zagęszczal go - i wylewał na tym fundament - bo tak to zrozumiałem

 

zageszczanie gruntu rodzimego pod fundament inna sprawa

 

na gruntach niestabilnych ( a taki by powstal) stosuje sie inne rozwiazania (pale studnie ) a tu była mowa o samym zageszczaniu "ubijaniu" pod fundament :-?

 

Tylko,że palowania czy studmie robi się wtedy kiedy wymiana gruntu jest niepłacalna - jak jest mało gruntu (stosunkowo "cienka" warstwa do wymiany to jest to tańsze.

 

 

Przykład?

 

Ikea Targówek

 

"Zakres wymiany

W okresie od marca do listopada 2005 roku wywieziono około 150 000 m3 gruntu. W tym czasie przywieziono 30 000 wywrotek piasku. W podłoże wbudowano ponad 340 000 m3 gruntu. Objętość ta równa jest kubaturze 100 dziesięciokondygnacyjnym budynkom o powierzchni 15 x 8.0 metrów."

 

Grunt na budowę dostarczono 20 tonowymi wywrotkami. W okresie letnim dziennie na budowę przybywało ponad 100 takich wywrotek!

 

Wysypany z wywrotek materiał koparki rozkładały na powierzchni warstwami 0.4 - 0.5 metra, a następnie okołkowane walce wibracyjne zagęszczały grunt. Każdą warstwę zagęszczano kilkoma przejściami walca (6-8)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam,że stopy fundamentowe+konstrukcja stalowa z więzarami i płatwiami z miejscowym nagromadzeniem :):) ław pod ściany murowane,być może także pod zewnętrzne ściany w całości...

Jak pewno wiecie nacisk i osiadanie ław to pikuś przy nacisku punktowym na takie stopy,elementy w stylu sprawdzenie stopy na przebicie,skręcenie itp wymagają naprawde dość dokładnych obliczeń i nie ma tu porównania do garażu nawet pokrytego dachówką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam,że stopy fundamentowe+konstrukcja stalowa z więzarami i płatwiami z miejscowym nagromadzeniem :):) ław pod ściany murowane,być może także pod zewnętrzne ściany w całości...

Jak pewno wiecie nacisk i osiadanie ław to pikuś przy nacisku punktowym na takie stopy,elementy w stylu sprawdzenie stopy na przebicie,skręcenie itp wymagają naprawde dość dokładnych obliczeń i nie ma tu porównania do garażu nawet pokrytego dachówką....

 

Konstrukcja była ramowa, pełnościenna, bezpłatwiowa z obudową z płyt wartwowych , opartych na belkach podwalinowych, betonowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze rozwiazanie ma chyba Geno z wymiana gruntu,mysle ze lawa fundamentowa tez rozwiazala by problem-garaz nie jest taki ciezki.....nie wiem czy w Polsce stosowane jest geofoam,sa to olbrzymie kostki styropianowe,ktorymi wypelna sie przestrzen zamiast piasku czy gruzu,czesto jest stosowany ,gdy trzeba podniesc droge o lekkim ruchu.lub wypelnic duza przestrzenJa mysle u uzyciu jego pod podloga jako izolacja...podaje strone dla orientacji http://www.geofoam.com/projects/default.asp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze rozwiazanie ma chyba Geno z wymiana gruntu,mysle ze lawa fundamentowa tez rozwiazala by problem-garaz nie jest taki ciezki.....nie wiem czy w Polsce stosowane jest geofoam,sa to olbrzymie kostki styropianowe,ktorymi wypelna sie przestrzen zamiast piasku czy gruzu,czesto jest stosowany ,gdy trzeba podniesc droge o lekkim ruchu.lub wypelnic duza przestrzenJa mysle u uzyciu jego pod podloga jako izolacja...podaje strone dla orientacji http://www.geofoam.com/projects/default.asp

 

Super, tylko jak znam polskie warunki cena będzie powalająca na kolana :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam,że stopy fundamentowe+konstrukcja stalowa z więzarami i płatwiami z miejscowym nagromadzeniem :):) ław pod ściany murowane,być może także pod zewnętrzne ściany w całości...

Jak pewno wiecie nacisk i osiadanie ław to pikuś przy nacisku punktowym na takie stopy,elementy w stylu sprawdzenie stopy na przebicie,skręcenie itp wymagają naprawde dość dokładnych obliczeń i nie ma tu porównania do garażu nawet pokrytego dachówką....

 

Konstrukcja była ramowa, pełnościenna, bezpłatwiowa z obudową z płyt wartwowych , opartych na belkach podwalinowych, betonowych.

 

No prawie trafiłem. :):):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...