Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylator zewnętrzny do okapu


Recommended Posts

Czy ktoś może się ze mną podzielić opiniami o takim rozwiązaniu - silnik wentylatora od okapu na kominie a w kuchni cicho. Czy warto, a przede wszystkim kto robi takie wentylatory. Będę wdzięczny za namiary, linki do stron www, itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może się ze mną podzielić opiniami o takim rozwiązaniu - silnik wentylatora od okapu na kominie a w kuchni cicho. Czy warto, a przede wszystkim kto robi takie wentylatory. Będę wdzięczny za namiary, linki do stron www, itp.

 

Hej,

 

poczytaj o fińskich kominkach i wentylatorach dachowych firmy VILPE:

http://www.semifinland.pl

super sprzęt, markowe (EBM-PAPST) wentylatory

niestety cena konkretna - z tego co pamiętam to przynajmniej 1000 PLN trzeba było wydać, żeby mieć przyzwoitą wydajność :-?

pzdr

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animus rarus

Podziel pionowy kanał wentylacyjny poziomą szczelną przegrodą tak, że dolną część łączysz z wlotem wentylatora, a część górną z wylotem wentylatora. Dokładnie tak właśnie zrobię jeszcze przed najbliższą zimą. Bo też chcę zmniejszyć hałas w kuchni od wentylatora okapu. Zatem okap w kuchni będzie bez wentylatora, a podział kanału i wentylator będą pod samym dachem.

Dodam, że w mojej koncepcji:

- wentylator nie będzie wyciągać tylko powietrza z kuchni, ale także z łazienki,

- w kuchni będzie także drugi kanał wywiewny grawitacyjny (nota bene będzie to jedyny grawitacyjny wywiew w całym domu), ale z przepustnicą, której otwarcie będzie wyłączać wentylator, a zamknięcie włączać,

- zatem okap nie będzie miał nie tylko wentylatora, ale także włącznika, bo ten będzie w postaci sznureczka zwisającego z przepustnicy wywiewu grawitacyjnego,

- okap będzie miał tylko przełącznik biegów wentylatora,

- zastosuję prawdopodobnie wentylator, który wymontuję z okapu kuchennego (wentylatory okapów kuchennych mają wydajność 350 - 600m3/h co jest aż nadto wystarczające do wentylacji nie tylko kuchni, ale także całego dużego mieszkania),

- powiększę wylot z okapu, aby zmniejszyć opory przepływu - stosowaną zwykle rurę 110-125mm zmienię na 150mm),

- stracę gwarancję na okap z powodu tego rodzaju przeróbek.

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Czy ktoś może się ze mną podzielić opiniami o takim rozwiązaniu - silnik wentylatora od okapu na kominie a w kuchni cicho. Czy warto, a przede wszystkim kto robi takie wentylatory. Będę wdzięczny za namiary, linki do stron www, itp.

 

Cale zestawy do "cichej kuchni" mozesz nabyc u importerow finskich wentylatorow dachowych Vilpe Vent, idealnie wspolpracujacych z bezsilnikowymi okapami kuchennymi. Rewelacja jak cicho jest w kuchni, nawet na pelnej mocy okapu.

Ponadto taki wentylator dachowy wentyluje tez inne pomieszczenia, WC, lazienke.

W zestawie bedzie i wentylator i okap bezsilnikowy. I jesli potrzebne to i odpowiednie przejscie dachowe do wentylatora.

Polecam odwiedzic firme Stema badz semifinland.pl.

 

Lepszych na rynku polskim obecnie nie znajdziecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze stosowanie tego typu wywiewu(silnik kominowy) dotyczy w przypadku domow w ktorych jest wentylacja grawitacyjna bo w przypadku grawitacji mechanicznej mijaloby sie to z celem bo wtedy wlasnie wentylacja mechaniczna bedzie dzialal tak jak ten silnik kominowy (mam na mysli wyciag a kuchni)

 

A moze sie myle...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... z bezsilnikowymi okapami kuchennymi. ...

Gdzie szukać bezsilnikowych okapów?

 

Mozna je nabyc na zamowienie (czas dostawy ok. 2 tygodni) w firmach Stema z Warszawy: http://www.stema.pl

oraz semifinland.pl z Kornika pod Poznaniem.

 

Okapy sa i te proste i te bardziej dekoracyjne a wentylator VilpeVent przetestowany na zgodnosc wspoldzialania z nimi.

 

Wiem, bo jestesmy producentem wentylatorow a te okapy sa od paru lat sprzedawane wlasnie w komplecie z naszymi wentylatorami. No i mam taki bezszumowy okap w domu:) Dla mnie super bo halasu zero nawet na najwyzszych obrotach silnika. I wentyluje tez inne pomieszczenia, nie tylko kuchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

Odgrzeję ten temat.

Zastanawiam się właśnie nad takim rozwiązaniem: wyjście na dach bezpośrednio z okapu kuchennego i instalacja wentylatora na dachu? Ma ktoś takie rozwiązanie? Mam dach płaski, spokojnie znad wyspy w kuchni na parterze mogę wyjść przez pralnie na piętrze na dach. Jak to się sprawdza? Rzeczywiście jest cicho?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję ten temat.

Zastanawiam się właśnie nad takim rozwiązaniem: wyjście na dach bezpośrednio z okapu kuchennego i instalacja wentylatora na dachu? Ma ktoś takie rozwiązanie? Mam dach płaski, spokojnie znad wyspy w kuchni na parterze mogę wyjść przez pralnie na piętrze na dach. Jak to się sprawdza? Rzeczywiście jest cicho?

 

Mam rekuperator, działa w sposób zbliżony jak to rozwiązanie, jest cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam- kupiłam okap wyspowy do zabudowy firmy siemens ( nazywa sie chyba wysepkowy) odlaczylismy od niego silniki- dodatkowy wentylator ktory jest połączony z okapem mam zabudowany w sąsiedniej spiżarni, a od wentylatora idzie rura ktora wyrzuca brud na zewnątrz domu ( kratka w ścianie) ja nad kuchnia mam pokoje wiec musiałabym prowadzić pion i zabudowywać k-g rury a poza tym nie chcieliśmy robić kolejnej dziury w dachu zeby zmniejszyć ryzyko ewentualnych przecieków. U nas w płaskich dachu jest tylko jedna dziura- na komin od kominka ( mam pompę ciepła wiec nie mam wiecej kominów) nawet przewody do anten wychodzą przez sciane a nie przez dach. Wentylator ciągnie jak smok i jest mega cichy. Dodam ze tez duzo robi WM- dosc szybko pozbywa sie wszystkich kuchennych smrodkow ( cały dół jest otwarty wiec kubatura spora i daje rade)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...