Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ŁAZIENKA: oświetlenie, lampy łazienkowe, kinkiety nad lustro - wątek zbiorczy


jacek213

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 436
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Wymyślilam sobie kiedyś, że kąt z narożną wanną oświetlę dodatkowo np. montując halogeny w skosie nad wanną lub w obudowie wanny. Poczytalam trochę i teraz wiem, że oświetlenie w obudowie to zbyt duże niebezpieczeństwo. Napiszcie proszę jak rozwiązaliście taki problem... A moze powinnam w ogóle dac sobie spokój?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma żadnego niebezpieczeństwa jeśli spełnisz dwa warunki.wanna musi mieć uziemienie,po drugie halogeny muszą być zasilane z trafo 12v

 

wanna musi być uziemiona (czyli podłączona do miejscowej szyny uziemiającej) tylko wtedy jeśli jest z materiału przewodzącego bo np. plastykowej nie uziemisz)

no i trafo powinno znajdować się poza łazienką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nie wanna bedzie akrylowa, wiec pewnie nie musi byc uziemiona?... do retofood'a: I gdzie w koncu schowac ten transormator - czy zamykana szafka w łazience wystarczy? Wyjaśnijcie mi, proszę, na czym polega niebezpieczeństwo zawilgocenia transformatora - porazi wtedy tranformator, czy też transformator przestaje działać i napięcie za transformatorem wzrośnie do wysokości przed nim?

A jakby tak chcieć zrobić oświetlenie nad wanną to na co oprócz opraw z odpowiednim IP zwrócić uwagę? Rozumiem ze ze względu na nagrzewanie lepsze będą diody (LED ?) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma trafo w łazience to odpada niebezpieczeństwo porażenia w przypadku, zalania, zawilgocenia itp samego trafo. gdyż do łazienki będą wchodziły przewody z niskim napięciem, a trafo będzie stanowiło separację od sieci (pod warunkiem że będzie toroidalne a nie elektroniczne). Wprawdzie marna to separacja ale zawsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nie wanna bedzie akrylowa, wiec pewnie nie musi byc uziemiona?... do retofood'a: I gdzie w koncu schowac ten transormator - czy zamykana szafka w łazience wystarczy? Wyjaśnijcie mi, proszę, na czym polega niebezpieczeństwo zawilgocenia transformatora - porazi wtedy tranformator, czy też transformator przestaje działać i napięcie za transformatorem wzrośnie do wysokości przed nim?

A jakby tak chcieć zrobić oświetlenie nad wanną to na co oprócz opraw z odpowiednim IP zwrócić uwagę? Rozumiem ze ze względu na nagrzewanie lepsze będą diody (LED ?) ...

 

1. Gdzie schować transformator? - a w przedpokoju np. w szafce, nad sufitem podwieszanym itp.

2. wilgotne transformatory są o wiele bardziej podatne na przebicie izolacji międzyzwojowej ze wszelkimi skutkami tego, czyli np. po stronie 12V może pojawić się napięcie 230V, lub nastąpi zwarcie zwojowe, wzrost temperatury, palenie się izolacji oraz wyziewy, dymy i tlenek węgla.

3. Pewnie tak, diody LED bedą korzystniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam ponownie. Planuję również doświetlenie dekoracyjne kabiny prysznicowej. Oprawę chcę zamontowac w obniżonym suficie. Znalazłam oprawę Massive o zabezpieczeniu IP44, ale jest na 230V, a ja mam przygotowane przyłącze na 12V. Poleccie mi proszę wodoszczelną oprawę sufitowa na 12V...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Szczerze mówiąc nie myślałam o kinkietach umieszczonych po bokach.... Raczej o takich zwisających nad lustrem.

 

O coś takiego:

http://www.allegro.pl/item400368213_hermetyczny_kinkiet_nad_lustro_anita_ip44.html

 

Albo coś takiego:

http://www.allegro.pl/item404877739_kinkiet_ruchomy_typ_2_nikiel_2bm_oswietlenie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...