Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ŁAZIENKA: oświetlenie, lampy łazienkowe, kinkiety nad lustro - wątek zbiorczy


jacek213

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 436
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trudno tu coś dobrać

Ja bym kupiła chyba coś z takich gipsowych form - mają bardzo różne kształty, napewno można znaleźć coś odpowiedniego i pomalowała go na kolor sufitu, aby się nie rzucało w oczy. Powinno wtedy być takie przytłumione światło. Tylko nie wiem jak z tym oświetleniem nad wanną. Wiem, że w te gipsowe można wkładać żarówki energooszczędne natomiast nie wiem co z zalecanym oświetleniem 12V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Sprawiłem sobie właśnie dwie lampy Massive Mirati - w zamyśle do łazienki. Sugerowałem się przede wszystkim ich wygladem i rozproszeniem światła, ale moją wątpliwość wzbudziła teraz kwestia możliwości umieszczenia lamp o otwartych kloszach z halogenami typu G9 w pomieszczeniu o dużej wilgotności. Co o tym sądzicie?

Dotychczas nie zawracałem sobie tym głowy, bo nawet w katalogach Massive pokazuje takie rozwiązania:

 

http://img522.imageshack.us/img522/6633/lampase4.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieszczanie lamp w łazience zależy od odległości (obowiązują strefy) i napięcia znamionowego. Rozkład stref jest normatywny i określony przez przepisy. Temat kilkakrotnie już opisywany na forum. proszę skorzystać z opcji "szukaj"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
witam :)

Przepraszam, że zakłócę ład i estetykę łazienki ale przy wyborze opraw należy bezwzględnie zachować wymogi normy PN IEC 60364-7-701.

Określa ona co i w jakiej strefie można instalować.

Jacku bardzo dobrze, że wiesz jakie normy należy stosować, ale nie licz, że jakikolwiek laik z tego forum zacznie grzebać w necie w poszukiwaniu norm. Są w Muratorach i innych pismach podawane odległości w jakich co należy instalować i niech to ludziom wystarczy. Pamiętaj też po co są normy - w uproszczeniu po to, żeby każdy - nawet laik - mógł czuć się bezpieczny. Do wszystkiego jednak należy podchodzić z głową. Nie można lekceważyć niebezpieczeństwa i nie można żyć w strachu, że się może przeoczyło zalecenia jakiejś normy, lub co gorsza - widząc, że jest nie spełniła, wyobrażać sobie, jak to za chwilę popieści mnie prąd. Przejdź się do bloków z wielkiej płyty. Jak znajdziesz mieszkanie w którym masz spełnione wszystkie normy dotyczące instalacji elektrycznej, gazowej i wentylacji, to stawiam Ci krzynkę piwa. Ja właśnie miałem spięcie z własną żoną o gniazdka wtykowe w naszej nowej łazience. Powiedziałem jej że muszą być półhermetyczne (te z klapką ale do normalnych puszek p/t), a wyłącznik na zewnątrz. Może bym jej odpuścił to drugie gniazdko (niedaleko WC, ale zdala od źródeł wody i metali), ale to przy umywalce NIGDY. Nie zamierzam jednak wariować na punkcie lamp. Bo tam nikt chlapał ani wtykał łap nie będzie. Nic tam się też nie skropli.

 

I jeszcze jedno, wszystkie oprawy powinny posiadać znak CE a sprzedający ma obowiązek udostępnić kupującemu deklarację zgodności WL na wprowadzany do obrotu wyrób.

 

Widziałeś kogoś sprawdzającego deklarację zgodności? Ile znasz osób oprócz garstki bardziej światłych fachowców (Ty pewnie do niej należysz), która zrozumiałaby taką deklarację i rozpoznała czy to jest prawdziwa deklaracja czy tylko jakiś spreparowany świstek? Ja dużo grzebałem za młodu w instalacjach z racji pomagania ojcu i dorabiania sobie, więc na pierwszy rzut oka rozpoznam co jest wyrobem gwarantującym mi bezpieczeństwo a co badziewiem. Deklaracje mi nie potrzebne. Ktoś kto się w ogóle nie zna, to niech lepiej zapyta tego co mu to zainstaluje, a w ostateczności sprzedawcy i liczy, że ten wie co mówi :wink:

 

Może mój post brzmi obrazoburczo, ale po prostu w życiu trzeba zachować umiar w każdym wymiarze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam lustro wklejone między płytki szerokość jakieś 160 i wysokość ok 100. Nad nim zamontowaliśmy dwie lampy z kolekcji Massive Aqua. Seria Aqua jest wg producenta dedykowana do łazienek. Lampy prezentują się bardzo fajnie i dają ładne, mocne światło. A wyglądają tak:

 

http://img120.imageshack.us/img120/7503/393346xn0.th.jpg[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam lustro wklejone między płytki szerokość jakieś 160 i wysokość ok 100. Nad nim zamontowaliśmy dwie lampy z kolekcji Massive Aqua. Seria Aqua jest wg producenta dedykowana do łazienek. Lampy prezentują się bardzo fajnie i dają ładne, mocne światło.

 

No właśnie miałem na forum napisać co "wyniuchałem". Jedną z ciekawszych firm jest właśnie Massive. Są to estetyczne lampy i niedrogie !!!

 

Na zewnątrz jest ciężej o ładne lampy, chyba że ktoś olewa wymogi norm i zalecenia producenta (a kto wie czy na mrozie mu szkiełko nie pęknie, zwłaszcza jak będzie miał -20, a włączy normalną żarówkę 100W. Tutaj więc warto popatrzeć na Norlys. Ładne, porządnie wykonane, ale drogawe.

 

Kto szuka bardziej oryginalnych, nowoczesnych lamp, to może sprawdzić firmy TopMet z Poznania czy MC Lights.

 

Z tańszych a o bogatym asortymencie (chyba jednak nie mają łazienkowych, ale nie skupiałem się na nich) jest jeszcze Technolux.

 

Wyroby wszystkich w/w firm można zakupić bez problemu. Są albo w lokalnych sklepach (Ostrów Wlkp. to nie metropolia, a są) albo przez www.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...