Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ŁAZIENKA: oświetlenie, lampy łazienkowe, kinkiety nad lustro - wątek zbiorczy


jacek213

Recommended Posts

witam :)

Można w odległości 30cm od kabiny prysznicowej zamontować umywalke z lustrem przy którym są dwie lampy po bokach ? Te lampy nie będą wtedy w strefie mokrej czy coś takiego ?

Zgodnie z przepisami i normami nie można. Miniumalna odległość to 60 cm.

 

Ktos sie moze do tego przyczepic?

Gdzies za miesiąc ma przyjść jakiś gość z nadzoru budowlanego w sprawie oddania lokalu do uzytku czy cos takiego (bo to nowe mieszkanie), on moze sie do tego przyczepic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam :)

Można w odległości 30cm od kabiny prysznicowej zamontować umywalke z lustrem przy którym są dwie lampy po bokach ? Te lampy nie będą wtedy w strefie mokrej czy coś takiego ?

Zgodnie z przepisami i normami nie można. Miniumalna odległość to 60 cm.

 

Ktos sie moze do tego przyczepic?

Gdzies za miesiąc ma przyjść jakiś gość z nadzoru budowlanego w sprawie oddania lokalu do uzytku czy cos takiego (bo to nowe mieszkanie), on moze sie do tego przyczepic ?

 

Ma przyjść na odbiór? :o Nie słyszałem, żeby chodzili. Zgłasza się i koniec. Jakby chciał sprawdzać, to się przyczepi. No chyba że lampki są 12V. Takie możesz mieć gdzie Ci się tylko uśni :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma przyjść na odbiór? :o Nie słyszałem, żeby chodzili. Zgłasza się i koniec. Jakby chciał sprawdzać, to się przyczepi. No chyba że lampki są 12V. Takie możesz mieć gdzie Ci się tylko uśni :lol:

 

12V to chyba tylko halogeny ? Juz kupiłem lustro z dwiema żarówkami świecami w kloszach.

 

Chcę postawić prysznic w miejsce gdzie miała być pralka, tam w ścianie kilka cm pod tynkiem biegną przewody 220V do gniazdka przy lustrze. To tez moze szkodzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma przyjść na odbiór? :o Nie słyszałem, żeby chodzili. Zgłasza się i koniec. Jakby chciał sprawdzać, to się przyczepi. No chyba że lampki są 12V. Takie możesz mieć gdzie Ci się tylko uśni :lol:

 

12V to chyba tylko halogeny ? Juz kupiłem lustro z dwiema żarówkami świecami w kloszach.

 

Chcę postawić prysznic w miejsce gdzie miała być pralka, tam w ścianie kilka cm pod tynkiem biegną przewody 220V do gniazdka przy lustrze. To tez moze szkodzić ?

 

To co pod tynkiem to się nie liczy. No może z wyjątkiem tego, że podczas montażu trzeba ominąć miejsce, gdzie idzie przewód.

Problem z prądem w łazience polega na 2 aspektach:

1. Dotknięcia urządzenia pod prądem mokrą reką.

2. Możliwości chlapnięcia wody na urządzenie lub osprzęt.

 

Normy możesz sobie łatwo znaleźć (podają je porządni nawet producenci lamp). Normal nie powinna zwalniać jednak od myślenia. Przykładowo: w garażu masz gniazdko w jednym końcu, a w drugim kranik. Norma spełniona. Do kranika podłączasz wąż w celu umycia auta i ... przypadkowo lejesz na gniazko - trup na miejscu.

 

30cm od kabiny to nie jest dobre miejsce na gniazdko. Jak masz możliwość, to przesuń je. Ja nie przejmował bym się np. lampką zawiszoną 2m nad umywalką: dziecko nie sięgnie, nikt po niej nie poleje, łazienka będzie miała kratkę higrosterowaną i wentylator, więc nie zaparuje, ja ani żona nie będziemy w lampir grzebać. Ale gniazdko niedaleko umywalki, umieszczę pod półką, żeby nie szło go zachlapać. Co też bardzo ważne: ŻADNYCH OSZCZĘDNOŚCI I PRZERÓBEK W ZABEZPIECZENIACH. Muszą być 100% sprawne i dobrze dobrane. Mam na myśli wyłączniki przeciwporażeniowy i nadprądowy, a jeżeli są wersje "szybka" i "wolna", to na obwód łazienkowy koniecznie "szybka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie.

Interesuje mnie wszytko

[...] aha, zdjecia mile widziane :) :)

 

U mnie jak na zdjęciu.

Łazienka jest malutka, więc po bokach i tak by sie nie zmieściły kinkiety.

Jak dla mnie do malowania jest OK.

 

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/bb/xe/pxfi/Rhqh9eFuKiEYUNVuTX.jpg

 

Pozdrawiam

zielony_listek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pal licho te lampy ale ten ZEGAR u zielony_listek.

Też powieszę ,żeby rodzina widziała ile godzin siedzi pod prysznicem :wink:

 

:-)

Zegar się przydaje zwłaszcza rano, jak trzeba sie szybko do pracy zbierać.

Ten akurat jest z IKEA, bardzo dobrze się sprawuje w łazience.

 

Pozdrawiam

zielony_listek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyglądająte białe kafle, jaka to firma? Masz jeszcze jakieś fotki?

 

Chyba mnie pytasz o kafelki ;-)?

Niestety, firmy nie pamiętam. Ścienne, podłogowe i mozaika kupowane osobno (oj nachodziłam się żeby podobierać).

Łazienka jest malutka, więc ciężko zrobic w niej zdjęcia :-(.

Niestety, fuga wyszła grafitowa, a miała byc jaśniesza, szara.

Za lustrem jest ukryta w ścianie szafka.

 

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/bb/xe/pxfi/DwSYopnMdfFhHaAFjB.jpg

 

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/bb/xe/pxfi/C4iRhO5pRK6bg3orcB.jpg

 

Pozdrawiam

zielony_listek[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" I stala się ciemność... "

 

Problem mój polega na tym, że zamontowane oświetlenie halogenowe

( Paulmann Quadro 4 x 35W ), które mialo za zadanie oświetlać część roboczą łazienki, tzn przestrzeń w bliskim sąsiedztwie lustra, zupełnie nie zdaje egzaminu...

Po prostu nie oświetla wystarczajaco tej przestrzeni,na co moja przyszła żona strasznie lamentuje... Może ktoś z forumowiczów wskazałby coś alternatywnego w podobnym designie co dawałoby dużo wiecej światła ??

 

Oświetlenie halogenowe zasilane jest 12V , zainteresowanym zamieszczam link do w/w halogenów:

http://www.paulmann.pl/index.php?ids=k2007&szukaj=Quadro&submit.x=0&submit.y=0

 

Z góry dziękuję za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ,że problemem jest zbyt głębokie osadzenie żarówek halogenowych

w stosunku do płaszczyzny sufitu, co warunkuje o kierunkowości świecenia...

4x35W

Najciekawsze jest jednak to, ze radziłem sie w tej kwestii u wielu "specjalistów" :evil: No comment !

 

Może jeszcze ktoś sie wypowie ? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he...dobre sa takie rady, ze halogeny w twarz swiecic powinny....Fakt - jasno bedzie - ale wtedy juz nic sie raczej nie zobaczy...Prosta zoologia nazywana przez niektorych akomodacja oka.

 

Rozumiem, ze halogeny twoje w sufit wbudowane zostaly - jezeli posiadaja na dodatek waski rozsyl to prawidlowo oswietlaja to co pod nimi sie znajduje, ale otoczenie posiada zbyt maly poziom oswietlenia - w tym rowniez sufit i jest wrazenie niedoswietlenia. Nie wiem jak wielka lazienka twoja, ale 140W w halogenach to calkiem spora dawka swiatla. Niestety tak juz jest, ze "oczka" halogenowe nie nadaja sie do oswietlenia ogolnego....czasami trzeba na oswietlenie spojrzec praktycznie a nie tylko pod katem wzornictwa. Szczegolnie jak waskie oczka powiesimy sobie nad glowa...moze pozniej wlasna twarz czlowieka w lustrze przerazic jak zrobia sie gustowne cienie pod oczyma....Rada moze byc tylko jedna - jezeli juz kupujemy oczka do lazienki i nie maja odstajacego klosza to chociaz wybierac takie na tzw. halogen dichroiczny (z odblysnikiem znaczy sie) - jak cos nie bedzie gralo to wymieniamy zrodlo i cieszymi sie nowa szerokoscia rozsylu. W oprawce z halogenem typu kapsulka juz nic nie zrobimy - trzeba kupic sobie nowe albo korki do uszu zeby lamenty zony nie dochodzily.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie kupilam taka lampke nad lustro za 147 zl.

http://images26.fotosik.pl/66/9d8fc51cea9d4c31med.jpg

 

Musze dodac, ze mialam upatrzonych kilka wzorow w sklepach internetowych i cale szczescie, ze ruszylam cztery litery i poszlam do sklepu z oswietleniem, bo okazalo sie, ze upatrzone lampki w internecie na zywo wygladaja zupelnie inaczej niz wydawalo mi sie oglodajac zdjecia (byly duzo wieksze niz myslalam), no i kazda byla o okolo 50 zl. drozsza w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Widziałem kiedyś w gazecie zdjęcie wiszącej lampy łazienkowej w kształcie litery "L" (poziomo) do zamontowania bezpośrednio nad kabiną prysznica. Nie mogę jej teraz odszukać :cry: . Please, jakby ktoś takową namierzył to dajcie namiar :) .

 

W ogóle podsuncie jakieś propozycje oświetlenia łazienkowego (strony www najlepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...