Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wybór wkładu kominkowego


Recommended Posts

Mam zamiar kupować wkład. Czytałam różne rzeczy na temat kryteriów wyboru, tj. moc grzewcza,cena itp. Ponieważ u mnie kominek ma mieć funkcję głównie ozdobną, powyższe kwestie mam rozwiązane. Natomiast intryguje mnie temat surowca z którego kominek jest wykonany: jakie są realnie zalety wkładów żeliwnych nad innymi (lub odwrotnie)? Czytałam też o podwójnym płaszczu (?), czy grubości ścian wkładu, podwójnym dnie itp. Na co powinnam zwrócić uwagę kupując wkład, żeby kupić coś co się nie przepali po dwóch latach? Jaka jest praktyczna różnica między wkładem a kasetą kominkową?

Czy ktoś kupił lub zna wkłady firmy Kornak?

Alicjanka

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2002-03-07 10:37 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta służy do instalowania w już istniejącym kominku otwartym, dlatego nie ma czopucha (płaska u góry). Wkład obudowuje się później więc może mieć stożek u góry, a to utrudnia wydostawanie się dymu na zewnątrz. Polecam kominki żeliwne, stal nie jest tak odporna na wysokie temperatury, ale największym błędem jest łączenie różnych materiałów (np. stal i żeliwo). Co do kryterium jakości to w wielkim uproszczeniu nim cięższy tym lepszy

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: empi dnia 2002-03-07 12:51 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Prawda jest taka, że i tak jestem skazana na Kornak z powodu kasy. Kornak robi żeliwne wkłady, chyba z rusztem (co niektórzy uważają za błąd, bo podobno się przepalają), ważą sporo, więc w to wchodzę. A zaletą jest cena -1900zł za spory wkład z szybą panoramiczną, a 1400zł za mniejszy z płaską szybą.

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 Różna rozszeżalność cieplna

 

Czy to oznacza ze jesli kominek jest zeliwny to kanal spalinowy az do wylotu tez ma byc zeliwny? Wklad z kwasowki lub Schiedel nie nadaje sie?

ad.2 Znowu w wielkim uproszczeniu - większa masa - więcej materiału akumulującego ciepło

Jakie masy wchodza w gre? Wydaje mi sie ze nie sa to duze roznice. Raczej bym widzial zalety duzej powierzchni grzejacej niz masy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RafaelS - pisząc o zastosowaniu różnych materiałów miałem na myśli tylko wkład - dystrybutor, rura spalinowa i komin to co innego.

Jeśli chodzi o masę to w zależności od wielkości kominka może to być kilkadziesiąt kg. Jeśli poprosisz u sprzedawcy o parametry 2 wkładów np. żeliwnych o tych samych wymiarach, to się przekonasz, że ten cięższy będzie miał większą moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...