Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UWAGA piece Klimosza Ling Duo


Karmazyn

Recommended Posts

Bardzo dziekuje za zajęcie się ta sprawą, mam nadzieje że zostanie załatwiona pozytywnie a ekipa pana D poprawi wszystko i będzie tak jak ma być.

 

Inaczej być nie może. Swoją drogą fajny domek na tym zdjęciu. Z czego masz cokół? My jeszcze przed tynkami, na razie utwardziliśmy podjazd żeby do domu nie nosić piachu. A nad Krosnem niedawno w lutym latałem wznawiając licencję samolotową w Mielcu :) Nawet podszedłem do lądowania na Waszym lotnisku. Ładne okolice. Wstyd się przyznać, ale przez 3 lata studiów w Rzeszowie nie wyrwałem się w Bieszczady. Trzeba będzie to nadrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 111
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

zdecydowałem się podpiąć pod ten temat żeby nie robić śmietnika.

 

Palę w Lingu Plus od ok 2m-cy. W dniu dzisiejszym instalator zamontował siłownik zaworu czterodrożnego i podpiął czujnik temperatury zewnętrznej.

Po zaprogramowaniu tzw. punktów charakterystycznych na krzywej grzania wyszło, że przy +4 stopniach na zewnątrz obliczona temperatura kotła to 66 stopni C, obliczona dla CO 41 stopni. Minimalna temperaturę powrotu ustawiona została na 55 stopni C. Tym samym w przeciągu 5 godzin kocioł nie osiągnął obliczonej temperatury CO(realna temperatura nie przekraczała 33 stopni), w domu oczywiście zrobiło się chłodno. Siłownik w zasadzie bez przerwy trzymał zawór czterodrożny w pozycji zamkniętej grzejąc tylko powrót. :evil:

 

Ździebeczko podku%^&$ zacząłem główkować. Google pomogło w znalezieniu hasła do trybu serwisowego ESTYMY 8), zmieniłem temperaturę powrotu i w końcu w domu zrobiło się cieplej.

Wiem mogłem ustawić inaczej punkty charakterystyczne... tylko uznałem, że obliczona po zmianie temperatura kotła 75 stopni to trochę za dużo..

 

Teraz pytania:

1) czy minimalna temperatura powrotu - 45 stopni jest temperaturą bezpieczną dla tego kotła ?

2) czy istnieje jakaś optymalna temperatura pracy dla tego kotła ?

3) czy prawdą jest, że warto mieć wysoką temperaturę na kotle a relatywnie niską na kaloryferach ?

4) jaki regulator temperatury pokojowej zamontować do tego kociołka tak żeby było sensownie ? (ma mieć styk zwierny)

 

Proszę również o wyjaśnienie następujących parametrów (ESTYMA control M, oprogramowanie v7.5MT):

 

Minimalna temperatura pomp

Postój pompy co przy pcw

Praca pompy co przy pcw

Wybieg pomp

 

z góry dziękuję

 

pozdrawiam wszystkich wychodzących z mroku(odnośnie optymalnych ustawień) :) użytkowników kotłów na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vd**

Teraz pytania:

1) czy minimalna temperatura powrotu - 45 stopni jest temperaturą bezpieczną dla tego kotła ?

2) czy istnieje jakaś optymalna temperatura pracy dla tego kotła ?

3) czy prawdą jest, że warto mieć wysoką temperaturę na kotle a relatywnie niską na kaloryferach ?

4) jaki regulator temperatury pokojowej zamontować do tego kociołka tak żeby było sensownie ? (ma mieć styk zwierny)

 

Proszę również o wyjaśnienie następujących parametrów (ESTYMA control M, oprogramowanie v7.5MT):

 

Minimalna temperatura pomp

Postój pompy co przy pcw

Praca pompy co przy pcw

Wybieg pomp

 

Witam. Temperaturą powrotu (najbezpieczniejszą) dla kotła jest temperatura około 50C. To, że czujnik powrotu pokazuje 45C wcale nie musi oznaczać, że woda powrotna ma taką temperaturę. Prawdopodobnie temperatura powrotu jest wyższa. Pytanie o ile? To zależy od sposobu zamocowania czujnika. Proponowany montaż to przyłożenie go do rury powrotnej za pomocą pasków dociągowych, dwóch (tak zwanych "trytyków") oraz solidne jego zaizolowanie otuliną. Takie warunki zmniejszają wychładzanie czujnika a tym samym pozwalają na otwarcie zaworu mieszającego poprzez siłownik. Przy 45C na powrocie proszę się o nic nie martwić :). Oczywiście można podnieść krzywą grzewczą w celu uzyskania wyższej temperatury na kotle. Bezpieczna (optymalna) temperatura pracy kotła to 65-80C. W Estymie zwarcie to normalna praca, rozwarcie przez np. euroster zatrzymuje pompę c.o., a w przypadku mieszacza przymyka zawór. Kontrola tego jest prosta, jeśli nie mamy jeszcze podłączonego termostatu widać, że w centralce regulatora w miejscu podłączenia termostatu wpięta jest zworka.

Minimalna temp. pomp to temperatura włączenia pomp. (polecam 40-45C)

Postój pompy c.o. przy pcw (priorytecie ciepłej wody) - jeśli włączony jest priorytet to jest to czas postoju pompy.

Praca pompy przy pcw to praca przy priorytecie. Mówiąc krótko te dwa parametry to czas pracy i postoju pompy podczas włączonego priorytetu. Zapobiega to całkowitemu wychłodzeniu c.o. przy wymuszonym ładowaniu samego bojlera. Jeśli priorytet jest wyłączony funkcje te nie mają żadnego znaczenia.

Wybieg pomp to czas pracy pompy po np. osiągnięciu zadanej temperatury (kotła, pomieszczenia itp). Wybieg jest przeciwieństwem rozbiegu.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Temperaturą powrotu (najbezpieczniejszą) dla kotła jest temperatura około 50C. To, że czujnik powrotu pokazuje 45C wcale nie musi oznaczać, że woda powrotna ma taką temperaturę. Prawdopodobnie temperatura powrotu jest wyższa. Pytanie o ile? To zależy od sposobu zamocowania czujnika.

 

z tego co pamiętam to przyklejony jest jakąś taśmą montażową, rury są zaizolowane otuliną .. w każdym razie zostawiam to ustawienie na 45 ;)

 

Minimalna temp. pomp to temperatura włączenia pomp. (polecam 40-45C)

 

hmm a mnie się wydaje, że moja pompa chodzi na okrągło... "40-45C" rozumiem ze to temperatura CO. W ustawieniach jest wlaśnie 45.

Może to celowe zamierzenie instalatora? Nie wymieniałem całej instalacji - została przerobiona z obiegu grawitacyjnego z rozdziałem dolnym. kaloryfery stare - żeliwne- podobno bardzo dobre.(??) instalator założył zawory termostatyczne herza - takie o zwiększonym przepływie do starych instalacji.

 

Zastanawiam się, czy te zawory nie mogły być normalne skoro obieg jest już wymuszony?

 

Wybieg pomp to czas pracy pompy po np. osiągnięciu zadanej temperatury (kotła, pomieszczenia itp). Wybieg jest przeciwieństwem rozbiegu.

 

hmm to chyba istotne o jaką temperaturę chodzi. Piszesz (kotła, pomieszczenia itp.).. mogę to sobie jakoś zdefiniować ? Nie zawsze przecież zadana kotła = żądana w pomieszczeniu)

 

i jeszcze jedna sprawa gdybyś był uprzejmy:

 

powiedzmy, że montuje sterownik pokojowy. Załóżmy hipotetycznie, że:

 

kocioł osiąga obliczoną na podstawie krzywej grzania temperaturę(swoją- kotła, obliczoną dla CO i wymaganą dla powrotu), ale w domu nie jest wystarczająco ciepło tzn. ustawiłem na sterowniku pokojowym wyższą aniżeli aktualnie mam w pomieszczeniu)

W tym momencie:

a) kocioł przestanie pracować

b) priorytetem będzie dla niego sterownik pokojowy - zwarte styki - będzie grzał.

 

No i jeszcze powiedzmy w drugą stronę:

zakładamy, że w domu mam żądaną temperaturę - dokładnie taką jaką ustawiłem na sterowniku pokojowym( czyli rozwarte styki), kocioł pracuje w trybie podtrzymania(podajnik i dmuchawa OFF), ale pojawiło się zapotrzebowanie na CWU - powiedzmy 2 osoby wzięły prysznic.(temperatura wody w wymienniku CWU spadła poniżej zadanej) Co robi kocioł ? ;P

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vd**

cześć. Jak pompa chodzi Ci na okrągło to prawdopodobnie masz wpięty czujnik c.o. Wypnij czujnik c.o. Czujnik ten daje sygnał estymie, że jest nadrzędne sterowanie obiegiem grzewczym (siłownik) i pompy pracują non stop.

 

Termostat w przypadku osiągnietej temperatury na nim zadanej wyłącza pompę c.o. lub w przypadku siłownika przymyka zawór.

 

Jeśli temperatura pomieszczeniowa zadana jest osiągnieta a c.w.u. zmalała to kocioł powinien sie włączyć i dogrzać wodę w bojlerze. Pompa c.o. powinna stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty przedstawiciela firmy sprzedajacej np. ze w tym roku jest wilgotne lato i pewnie moj pellet jest zawilgocony:),i dlatego piec nie dziala sa zasakakujace, ale pewnie nikt z nich nie wie jak i gdzie jest przechowywany pellet np w fabryce pelletu :).

 

 

Witam. Tak naprawdę to nikt nie może być pewien za paliwo typu pelety czy ekogroszek zakupione u renomowanego producenta. Nawet "najwięksi" sprzedawcy sprzedaja takie paliwo, że w głowie się nie mieści. Przykładowo Katowicki Holding Węglowy S.A. - potęga - sprzedający groszek węglowy oferuje eko-groszek workowany. Reklamują się, iż wilgotność ich paliwa to mniej niż 12% (dane pochodzą z reklamy paliwa EKORET o granulacji 8-25mm). Zalecana do kotłów retortowych to mnij niż 20% - w przypadku ekogroszku. Niestety po otwarciu worka trzeba najpierw wylać zawartą w nich wodę pozostałą po płukaniu węgla. Przykład pelet może być podobny, np. składowanie może być nie odpowiednie, mnie to nie zdziwi. Wilgotny pelet wykorzystywany do kotłow retortowych po prostu jest mielony przez ślimak i niestety zwykle zapycha kolano retorty, co powoduje zatrzymanie ślimaka i zerwanie zawleczki w celu ochrony napędu. Dlatego faktycznie ważne jest stosowanie pelet o nie tylko odpowiedniej wilgotności <15%, ale również granulacji. Z tego co się orientuję, to zalecana wartość to 8-10mm.

Każdy producent kotłów w instrukcji obsługi kotła powinien podać parametry paliwa stosowanego w kotle (granulację, wilgotność i wartość opałową). Tej informacji niestety trzeba się trzymać.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)

 

 

dlaczego kocioł ling klimosza nie posiada badań na paliwo pelet ....

 

odpowiedź: chyba ich nie przeszedł w instytucie.....:)

 

wiem że papier wszystko przyjmie ale klienci zweryfikują

 

zdzichu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pytanie do kraktom: czy są produkowane kotły ling duo z bocznym wyprowadzeniem spalin?

2. Czy ktoś wie czy można podłączyć przewód spalinowy kotła ling duo do komina rurą w kształcie lit. Z. Chodzi o to, że mam komin w rogu kotłowni, gdyby postawić kocioł naprzeciw komina, to będzie blisko ściany i na dodatek zastawi wyczystkę komina. Odsunąć od komina do przodu nie można bo 1,1 m od komina są drzwi wejściowe. Tak więc najłatwiej(?) byłoby przesunąć kocioł w bok i podłączyć do komina rurą w kształcie lit. Z o łącznej długości ok.1,5 m. Robił ktoś tak, czym to grozi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam cały czas taki dylemat - LIng Duo 25 kw -co prawda założony jest zawór 4 drogowy , ale hydraulik na osobnym obiegu założył podłogówkę - jej powrót łączy się z powrotem zasobnika cwu i wchodzi na powrót do pieca - już za mieszaczem.

Jak mi tłumaczył , ten piec nie jest przewidziany na dwa obiegi - gdyby połączyć obieg grzejników i podłogówki przed wejściem na mieszacz , to pompa podłogówki musiała by pokonywać pompę powrotu grzejników - w sytuacja gdy ta byłaby zamknięta. Przynajmniej tak mi tłumaczył .

Jeśli coś mi źle tłumaczył sprostujcie to proszę.

 

Pzdr. Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
.....

2. Czy ktoś wie czy można podłączyć przewód spalinowy kotła ling duo do komina rurą w kształcie lit. Z. Chodzi o to, że mam komin w rogu kotłowni, gdyby postawić kocioł naprzeciw komina, to będzie blisko ściany i na dodatek zastawi wyczystkę komina. Odsunąć od komina do przodu nie można bo 1,1 m od komina są drzwi wejściowe. Tak więc najłatwiej(?) byłoby przesunąć kocioł w bok i podłączyć do komina rurą w kształcie lit. Z o łącznej długości ok.1,5 m. Robił ktoś tak, czym to grozi?

ja mam podobny problem, tez ciekaw jestem czy jest możliwe takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zacznę od tego że właśnie podłączono mi kocioł no i zaczeły się niemałe kłopoty.

Po pierwsze firma która chwaliła się że podłączała już nie jeden taki kocioł nie miała zielonego pojęcia o zasadzie podłączeniu tego kotła :) Na szczęście coś mnie tkneło i po pokazaniu im instrukcji zrobili obiegi jak trzeba.

Czy czujnik temperatyry wody c.o ma być podłączony na powrocie czy na wyjściu wody z kotła?

Jaki jest koszt wezwania serwisanta do podłączenia kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ale "jest napisane" :)

Że gwarancja nie bedzie uznana jak sam człowiek będzie palce pchał gdzie nie trzeba tzn. że pierwsze podłączenie i odpalenie powinien wykonać serwisant. Ale ja i tak odpaliłem bo mróz na zewnątrz.

A odnośnie wcześniejszego postu już wszystko jest ok.

 

Mam jeszcze jedno pytanie jaka jest cena "podłączenie" tzn. wizyty serwisanta i postawienie pieczątki pod gwarancją kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pytanie do kraktom: czy są produkowane kotły ling duo z bocznym wyprowadzeniem spalin?

2. Czy ktoś wie czy można podłączyć przewód spalinowy kotła ling duo do komina rurą w kształcie lit. Z. Chodzi o to, że mam komin w rogu kotłowni, gdyby postawić kocioł naprzeciw komina, to będzie blisko ściany i na dodatek zastawi wyczystkę komina. Odsunąć od komina do przodu nie można bo 1,1 m od komina są drzwi wejściowe. Tak więc najłatwiej(?) byłoby przesunąć kocioł w bok i podłączyć do komina rurą w kształcie lit. Z o łącznej długości ok.1,5 m. Robił ktoś tak, czym to grozi?

 

Mam zeliwna fakore KZR-25kw komin w rogu z prawej strony ok 80 cm od komina drzwi uciekłem z kotłem w bok i do tyłu tak z 1m rury podłczonej do komina pod katem 45% z lekko pod góre jest bardzo ok ciag bardzo dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

to teraz ja doloze swoje 5 groszy na temat Klimosza Ling Duo 50 KW,

 

Posiadam ten piec od listopada 2008 i........

 

Na pelecie z barlinka ok palił grzał i wogole. Dnia pewnego zerwalo zawleczke, w pelecie był kawałek grubego drewna. Wyjalem zalozylem nową zawleczke i jest spoko. Piec pali przy 430m2 budynku 1,2T peletu miesiecznie temp w budynku 22-24 stopnie. duzo przeszklonych scian zewnetrznych. Tydzien temu przy czyszczeniu retorty rozbilem niechcacy ceramike jedną z dwóch dolnych. Piec zaczal palic wiecej opału ale w czwartek ma byc nowa z Klimosza. Generalnie jestem zadowolony sedzilem kilka godzin w kotłowni przy walce z nastawami i jest ok. Popiołu mało jedna szuflada miesiecznie. Serwisant zalecil stosowanie Sadpalu pozyjemy zobaczymy.

 

pozdrawiam kotłowo :)

 

pokoloruj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...