Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie nadmuchowe - czy ktoś już takie ma?


jokan

Recommended Posts

Jestem teraz w momencie wyboru ogrzewania do swojego domu. Znajomy polecił mi ogrzewanie nadmuchowe. Sprawdzałam oferty i przemawia to do mnie ale chciałabym usłyszeć opinie od ludzi którzy już korzystają z tego ogrzewania. Czy faktycznie jest takie ekonomiczne, ile płaci się za gaz w sezonie zimowym? Będę wdzięczna za informacje!.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

ja posiadam ogrzewanie nadmuchowe wraz z klimatyzacją już od 10 lat. Jeżeli chodzi o koszty to nie jest to takie super ekonomiczne można powiedzieć, że cena za gaz jest taka sama jak przy standardowym ogrzewaniu z kaloryferami, natomiast, co do komfortu to rzecz nieporównywalna z żadnym innym ogrzewaniem – czas podniesienia temperatury, wywietrzenie pomieszczenia bez otwierania okien, klimatyzacja , co do brudu to brudasy którzy nie wymieniają filtrów to niech nie myślą o tym ogrzewaniu ogólnie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mam takowe - rozpoczynam trzeci sezon grzewczy.

Gdybym znów budował też wybrałbym nadmuchowe.

Jestem zadowolony, wręcz zachwycony.

Brudzenie z kratek - mit przeniesiony niesłusznie w DGP.

Brudzenie z DGP wynika z tego, iż kominek ma bardzo wysoką temperaturę i kurz w powietrzu przechodząc obok kominka jest spalany na sadzę. Piec nadmuchowy ogrzewa powietrze ale go nie pali.

Utrzymanie wilgotność w domu - rewelacja szczególnie zimą, nie mam już notorycznych problemów z gardłem jak w trakcie mieszkania w bloku w sezonie grzewczym.

Filtr jonizacyjny - klimat jak po letniej burzy, aż miło oddychać.

Hałas - na oko głośniejsza tak ze 3 razy jest pompka obiegowa jak się włączy przy tradycyjnym CO (takie miałem odczycie u kilku znajomych w trakcie wieczornej ciszy). Praca pieca na normalnym biegu (czasem włącza się na wyższy, ale bardzo rzadko i przy mrozach -20) jest niesłyszalna nawet przykładając ucho do kratki czuć tylko wydostające się miłe ciepełko.

Nie ma najmniejszej potrzeby robić DGP do kominka - ciepło z kominka unoszące się do góry, dzięki odpowiedniemu ulokowaniu w domu kratki zbiorczej (tej którą powietrze powraca do pieca) jest automatycznie rozdmuchiwane po całym domu (opcja FAN - dostępna również bez ogrzewania)

Szybkość ogrzewania - po wychłodzeniu domu po dłuższej nieobecności po 15 min jest cieplutko. Oczywiście piec wtedy częściej się włącza bo musi dogrzać mury, ale powietrze jest już cieplutkie.

Ilość świeżego powietrza dopływającego do domu, pobieranego bezpośrednio i rozprowadzanego przez system reguluję sobie przepustnicą.

Wydaje mi się systemem oszczędnym. Mam buttlę LPG i wszyscy moi sąsiedzi - mający też mniejsze domy dotankowują w zimie. Mnie jak na razie starcza jedno tankowanie na cały sezon (wrzesień-wrzesień), a grzeję gazem też wodę i na gazie gotuję. DOM 185m2, ok. 650 m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam,

 

Ciesiel - ma kilka pytań :

Jakiej firmy masz urządzenia i jaka firma Ci je instalowała?

Czy nie ma wrażenia "przeciągów" i kurzu który się unosi w pomieszczeniu - dopytuje ponieważ jestem na etapie projektu domu i wyboru ogrzewania a mam dwóch synków alergików ( jeden z astmą )?

 

dziękuję za odpowiedź K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam pytanie do osób już posiadających ogrzewanie nadmuchowe: czy w ogółe/w jaki sposób ogrzewacie garaż (wbudowany np poziomie parteru w bryłę budynku)?

 

Jednym z proponowanych na forum rozwiązań (gdy są 2 instalacje: ogrzewanie i wentylacja mechaniczna z reku jak to będzie miało miejsce w moim przypadku) jest użycie powrotnego powietrza już po przejściu przez reku i zamiast na zewnątrz to skierowanie go do garażu. Oczywiście możliwe są efekty uboczne jak zapach.

Niemniej to rozwiązanie nie zapewni prawdopodobnie temperatury min 10 stopni C którą chaciałbym utrzymać w garażu w zimie aby ograniczyć straty ciepła w przylegających częściach domu.

 

Może ktoś rozwiązał ten problem bez budowy ekstra instalacji grzewczej tylko dla garażu.

 

Pozdrawiam,

prothos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Odgrzewam staty wątek o ogrzewaniu nadmuchowym. Będę je instalował, w sumie się zdecydowałem i teraz mam pytania do osób które już działają w tym systemie.

 

1. O ile drożej wyszło wam nadmuchowe w instalacji vs. tradycyjne (pewnie robiliście emulację)

 

2. Ile trzeba zapłacić za najprostrzy system dla domu o pow. 220 m2. Ja dostałem wyceny na poziomie 70 000 bez VAT i sądzę że to bardzo drogo patrząc na komponenty takiego systemu na allegro. Jak nisko można zejść z ceną? Ile Wy zapłaciliście?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie ogrzewanie pierwszy sezon i powiem, że ocena zależy od tego, co się chce mieć. Grzać to ono grzeje tak samo jak każde inne. Ma jednak wady i zalety. Do wad zaliczam:

a) brak promieniowania cieplnego - jak się wyłączy dmuchawa, to mimo że jakaś tam temperatura na termometrze jest, to nie odczuwa się jej tak, bo nic nie promieniuje, ani grzejnik z ciepłą wodą, ani podłoga. Mam w domu i nadmuchowe, i podłogówkę, więc mogę stwierdzić, że podłogówka jest dużo przyjemniejsza.

b) szum podczas pracy, lekki, bo lekki, ale zawsze,

c) trudności w ogrzaniu pomieszczeń, które są daleko od dmuchawy.

Zaletą natomiast są niskie koszty instalacyjne i załatwienie wielu spraw w jednej cenie: wentylacji, kanałów do klimatyzacji i DGP,nawilżania, jonizacji, rekuperacji. Ja się zdecydowałem na ten system głównie ze względu na klimatyzację. Bardzo wysoko oceniam natomiast komfort powietrza - nie jest duszno, zawsze uczucie świeżego powietrza, po prostu super.

Przechodząc do kosztów eksploatacji, to trzeba powiedzieć sobie jasno, że nie jest to najtańszy system, z jednego powodu - dmuchawy, która te całe powietrze porusza. To jest jakieś 600 W przez połowę sezonu.

Gdyby ktoś się na to decydował, to radziłbym zapomnieć o gazowym, bo wyjdzie raczej drożej niż taniej. Gaz to tylko energia grzewcza, a jeszcze dochodzi dmuchawa, której nie ma w innych systemach (np. podłogówce - tzn. jest pompka, ale to 60 W). Poza tym gaz nie rozwiązuje problemu klimatyzacji.

Biorąc pod uwagę, że dziś 1kWh z gazu to koszt ok. 20 gr, lepiej rozważyć pompę ciepła powietrze-powietrze. Dzięki COP na poziomie ok. 1,5 - 2 koszty wychodzą podobnie jak na gazie a klimatyzacja jest w cenie. Ja za tą zimę zapłaciłem w sumie 4800 zł. za 200 m2 parterowego domu, z tym że w tym jest również rekuperator (200 W cały czas) i 2 podłogówki elektryczne, też chodzące cały czas. Całość ogrzewania mam na osobnym liczniku, stąd dokładne koszty - na dzień dzisiejszy jest to 12 tys. kWh a średnia dobowa cena z dwóch taryf to 40 gr/kWh.

Różne firmy produkują tego typu ogrzewanie. Przedstawiona kwota 70 tys. wskazuje na Polski Komfort :) Ja zapłaciłem na rozbudowaną instalację, tzn. z osobną wentylacją każdego pokoju (zazwyczaj dają tylko nawiewy, u mnie też są wywiewy), nawilżaniem i instalacją podpodłogową (polecam - w niektórych pomieszczeniach mam nawiew od sufitu i to jest gorzej) ok. 40 tys. brutto .Rekuperator płaciłem osobno. Cały ten system to Daikin SkyAir kupiony u dystrybutora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej STI - bardzo fajny i wyważony tekst. Dzięki za tą opinię. Dwa pytania - jaki masz piec? Carriera Infinity czy inny? Generalnie podobno poziom szumu zależy od pieca i jakości wykonania całej instalacji - np. przekroju kanałów.

Ile w Twoim domu kosztowałoby tradycyjne ogrzewanie? Jaka jest relacja kosztów instalacyjnych?

 

No i na koniec - jak jesteś zadowolony z rekuperacji. Gdzieś wyczytałem taki pomysł (chyba dość mądry) że można oszczędzić na instalacji rekuperacji 10 000 i zużyte powietrze wrzucać po prostu do pomieszczeń ktróe orginalnie nie są porzeznaczone do ogrzewania np. garaż, warszat, pom. gosp. i w moim przypadku małe kino w pomieszczeniu nad garażem. Co sądzicie o takim podejściu? Ma sens?

 

Ja nie jestem wielkim fanem klimatyzacji. W polsce przydaje się przez kilkanaście dni w roku, poza tym jakoś mi gorąc nie przeszkadza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej STI - bardzo fajny i wyważony tekst. Dzięki za tą opinię. Dwa pytania - jaki masz piec? Carriera Infinity czy inny? Generalnie podobno poziom szumu zależy od pieca i jakości wykonania całej instalacji - np. przekroju kanałów.

Ile w Twoim domu kosztowałoby tradycyjne ogrzewanie? Jaka jest relacja kosztów instalacyjnych?

 

No i na koniec - jak jesteś zadowolony z rekuperacji. Gdzieś wyczytałem taki pomysł (chyba dość mądry) że można oszczędzić na instalacji rekuperacji 10 000 i zużyte powietrze wrzucać po prostu do pomieszczeń ktróe orginalnie nie są porzeznaczone do ogrzewania np. garaż, warszat, pom. gosp. i w moim przypadku małe kino w pomieszczeniu nad garażem. Co sądzicie o takim podejściu? Ma sens?

 

Ja nie jestem wielkim fanem klimatyzacji. W polsce przydaje się przez kilkanaście dni w roku, poza tym jakoś mi gorąc nie przeszkadza ;)

 

Daikin SkyAir - reszta była za droga :)

Kanały mają 32 cm średnicy wewnętrznej.

Nie mam pojęcia ile by kosztowała tradycyjna instalacja - ale mam w sumie 11 pomieszczeń, więc tyle punktów do grzejników, w tym co najmniej 2 kanałowe, bardzo drogie, bo mam okna do dołu.

Jak mi proponowali Althermę, to z podłogówką wychodziło w tej samej firmie identycznie. Więc jest to tylko kwestia ceny pieca, czy jednostki centralnej.

Mówiąc szczerze, nie wiem, czy rekuperacja coś daje, ja zaufałem Muratorowi i sobie zrobiłem.

Małe kino nad garażem raczej będzie wymagało ogrzewania - samo zużyte powietrze nie ogrzeje go, nie mówiąc o zapachach z całego domu.

Ja zauważam co najmniej dwa miesiące, kiedy bym potrzebował klimatyzacji.

 

Edit: Altherma nie rozwiązuje problemu rekuperacji ani wentylacji - wciąż trzeba na nią wydać kasę. Ale ona nie ma dmuchawy - ja ja zbagatelizowałem, ale teraz widzę, że to istotna pozycja w kosztach. Przypominam 600 W non stop przez 4 miesiące. Teoretycznie przy althermie są wciąż wysokie koszty wentylacji, gdy ktoś nie ma rekuperatora. Więc pewnie się bilansuje z dmuchawą. A w tej samej cenie klimatyzacja. Altherma za to daje tanio ciepłą wodę do mycia, bo ma specjalny bojler. No i wady, o których wspomniałem. Trzeba to sobie rozważyć.

Link do SkyAir http://www.karbon.com.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=123

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Dzięki sti za wszystkie uwagi. Tego się właśnie boję - ciepło jak dmucha, uczucie zimna jak przestaje. Ciepło przy wylotach - dalej od nich chłodniej. Najlepiej by to połączyć z czymś innym tylko kto za to zapłaci.

 

Tego drugiego zjawiska nie zaobserwowałem - temperatura się równo rozkłada w pomieszczeniu, dzięki cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daikin robi piece? Widziałem że koncentrują się na pompach ciepła itp.

Ile kosztował ten piecyk?

 

A inna kwestia jaką chciałem poruszyć to niezawodność... Przeczytałem sporo opinii o piecach nadmuchowych, ale tych pracujących w USA no i pojawia się sporo opowieści o awariach i wysokich kosztach napraw.

 

Sypią się przede wszystkim wentylatory, potem układy sterujące piecem, a na końcu systemy piezoelektryczne zapłonu gazu. Subiektywna sprawa - pewnie na internecie piszą tylko ci co się im popsuło i muszą dać ujście złości - nie mniej być może warto awaryjność brać pod uwagę przy wyborze

 

Opinie o lennoxach są najgorsze (awaryjne), potem Rheem (głośne, nawet modele ultrasilent) i najmniej jęczenia odnotowałem o Carrierach

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

No jak ktoś decyduje się na ogrzewanie nadmuchowe klimatyzatorem kanałowym i stalowymi kanałami to potem narzeka !!!

 

Już wiecie skąd bierze się różnica w ceni pomiędzy różnymi systemami / firmami. Zajmuję się projektowaniem takich instalacji od lat jako niezależna projektantka, widziałam już różne wykonania i powiem wam jedno system jest dobry, ale trzeba to zrobić dobrze a jak ktoś szuka tanio to niech założy grzejniki.

 

Klucz do sukcesu:

 

- urządzenia

- rodzaj instalacji kanałowej

- jakość projektu i wykonania

 

nie koniecznie w tej kolejności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...