Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura doprowadzająca powietrze do kominka


skorpio

Recommended Posts

Jak prawidłowo powinno się układać rurę doprowadzającą powietrze do kominka? Czy powinna leżeć na chudziaku czy być przeprowadzona pod nim? Rura ta będzie przebiegać przez całą szerokość salonu i obawiam się, że leżąc na chudziaku (pomiędzy chudziakiem a wylewką) zimą w tym miejscu może przemarzać podłoga. Hydraulik twierdzi, że jest to specjalna rura o przekroju prostokąta, którą kładzie się na chudziaku. Czy ma rację?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Ja ze względu na to żeby wlot gdzies na wysokości 40-50cm nad ziemią to położyłem na chudziaku ale tak że wlot jest okrągły i później jeszcze w ścianie przechodzi w prostokątny kanał PCV o wymiarach 20cmx5,5cm i tym kanałem przechodzę do kominka po chudziaku i tam znowu przechodzę z prostokątnego kanału na rurę fi150 którą wychodzę na poziom posadzki. Na ten kanał prostokątny połozyłem jedną warstwę styropianu 4cm i myślę że wystarczy. Takie kanały i kształtki do niego mozna kupić w składach budowlanych albo w marketach w dziale wentylacji, napewno są droższe od zwykłej rury kanalizacyjnej, szczególnie te kształtki,zakręty,łaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie zkladac nowego tematu mam kilka pytan w tej kwesti:

 

Chce dac rure pod chudziakiem o grubosci 150 lub 160 mm.

 

1. Czy pociagnac ja ze sciany północno-wschodniej (dlugosc ok 1m czy moze połnocno -zachodniej (7m)?? Wiem ze zlecane jest ze sciany zachodniej ale nie mam takiej mozliwosci.Sciane północno zachodnia mam skierowana na ulice co tez nie jest pozadane.

 

2. W ktorym miejscu ( w jakiej odlegolsci od naroznika (scian)) wyprowadzic prostopadle wylot rury??

 

3. Czy wystarczy ze dam rure rownolegle do podlogi a na koncu pod kominkiem dam kolanko 90 stopni? Oczywiscie po stronie sciany kratka.

 

4.Czy musze brac pod uwage ze moze zastosuje wklad z bezposrednim doprowadzeniem powietrza do komory? I wtedy zastosowac inne zakonczenie rury.

 

5 A w którym miejscu montuje sie przepustnice zamykajaca doplyw powietrza z zewnatrz w przypadku nie palenia w kominku. czy o tym tez musze juz myslec czy to dopiero pozniej

 

6. Czy sa specjalne rury tylko do tego czy zastosowac kanalizacyjne??

 

 

Nie chcialbym do tego wolac szpeca od kominkow bo pewnie cos skasuje a to przeciez prosta sprawa. Fachowca mam zamiar wolac po wylewkach zeby zamontowal DGP i moze wklad jak juz ten wybiore. Narazie mysle o Tarnavie

 

Pozdrawiam

 

Puszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszka

Ad1. Od północno-zachodniej. W zimę świeże powietrze lepiej ogrzeje się z gruntu na 7m, a w lecie trochę schłodzi.

Ad.5. Jeśli masz w domu szczelne okna i drzwi i wywiewy grawitacyjne, to przepustnica jest zbędna, bo rura ta jest drogą dostarczania świeżego powietrza nie tylko dla kominka, ale również dla ludzi. Zimne powietrze z dołu do góry nie lubi płynąć (ani ciepłe z góry na dół), chyba że w wyniku podciśnienia od wywiewów grawitacyjnych. Więc przepustnice lepiej zainstaluj na wywiewach grawitacyjnych, aby tłumić je w czasie dużych mrozów i by nie mieć cofki w jednym z tych wywiewów.

Ad.6. Dowolna.

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura pod chudziakiem, ze względu na to , że u nas chudziak przykrywał ją ostatecznie tak ze 3-4 cm zazbroiliśmy beton nad rurą.

 

http://images12.fotosik.pl/101/537fec0744f9c071.jpg

Ta siatka po to by wygodnie zaparkować czołgiem? :wink:

Do powietrza wystarczyłaby zwykła szara rurka a nie wysadzana szłachetnymi kamieniami pomarańczowa :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszka

Ad1. Od północno-zachodniej. W zimę świeże powietrze lepiej ogrzeje się z gruntu na 7m, a w lecie trochę schłodzi.

Ad.5. Jeśli masz w domu szczelne okna i drzwi i wywiewy grawitacyjne, to przepustnica jest zbędna, bo rura ta jest drogą dostarczania świeżego powietrza nie tylko dla kominka, ale również dla ludzi. Zimne powietrze z dołu do góry nie lubi płynąć (ani ciepłe z góry na dół), chyba że w wyniku podciśnienia od wywiewów grawitacyjnych. Więc przepustnice lepiej zainstaluj na wywiewach grawitacyjnych, aby tłumić je w czasie dużych mrozów i by nie mieć cofki w jednym z tych wywiewów.

Ad.6. Dowolna.

Pozdrawiam

Jeż

 

Ok, ja tu jestem totalne newbie, ale o tym, że powietrze trzeba doprowadzić do kominka to wiem.

 

A jak jest kominek na ścianie zachodniej? to jak to zrobić na etapie chudziaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest kominek na ścianie zachodniej? to jak to zrobić na etapie chudziaka ?

Nie rozumiem pytania. Czy przebicie tej zachodniej ściany i zamontowanie czerpni bezpośrednio zasilającej świeżym powietrzem obudowę kominka nie jest oczywiste?

Pozdrawiam

Jeż

 

dla kogoś kto kupił rozpoczętą budowę 6 dni temu a na forum jest od 2 /słownie DWA/ dnii nie musi być oczywiste ...

jeśli w dodatku nigdy wcześniej sam nie budowała i nie uczestniczył w budowie ...

 

to tak jakbyś od siedmiolatka wymagał wyliczenia długości przeciwprostokątnej ... dla ciebie oczywiste... dla niego abstrakcja :wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="khaldum

Ok, ja tu jestem totalne newbie, ale o tym, że powietrze trzeba doprowadzić do kominka to wiem.

 

A jak jest kominek na ścianie zachodniej? to jak to zrobić na etapie chudziaka ?

 

Tyle to ja tez wiem tylko chodzi mi ile sam wklad stoi od sciany czyi w jakiej odleglosci od sciany ma wychodzic ta rura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...