Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura doprowadzająca powietrze do kominka


skorpio

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rura pod chudziakiem, ze względu na to , że u nas chudziak przykrywał ją ostatecznie tak ze 3-4 cm zazbroiliśmy beton nad rurą.

 

http://images12.fotosik.pl/101/537fec0744f9c071.jpg

 

Też mamy podobnie. Rura taka sama, średnica 160 mm. Wylot od strony wschodniej. Rura schowana jest w piasku, a na niej chudziak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....chodzi mi ile sam wklad stoi od sciany czyi w jakiej odleglosci od sciany ma wychodzic ta rura.

Dalej się nie rozumiemy. Po co wpuszczać rurę w chudziak i rozważać w jakiej odległości od ściany ma wychodzić z chudziaka, jeśli - jak zrozumiałem - kominek stoi przy zachodniej ścianie szczytowej budynku, więc można po prostu w tej ścianie zrobić dziurę i wstawić w nią czerpnię?

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam już wybudowane dwa kominy, ale żadnej rury nie mam

i co teraz? jakoś da się ją teraz podłączyć? nie mam jeszcze chudziaka, tylko piasek, ale jak tę rurę podłącza się do komina, z której strony :-)

 

Rurę (najlepiej fi ~150) wyprowadzasz z podłogoi w miejscu w którym ma być wkład kominkowy. Później, w zależności od modelu wkładu (podejście powietrza z tyłu, czy od spodu) łączysz to rurą "spiro".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura jak ma nawet lekki spadek na zewnątrz, to woda przecież nie wcieknie do niej na tyle, żeby dostała się do kominka - a śnieg? No to może jakiś daszek, ułożone kamyki w rodzaju skalniaka. Myślę, że pod samym domem, gdzie jest okap nie będzie jednak tyle śniegu, żeby ja zasypało całkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocieszasz mnie :)

Spadek będę miał zdecydowany, ale i tak się martwię, bo nie chcę, aby przy jakimś oberwaniu chmury woda wchodziła do tego otworu. Niby wpłynie i wypłynie, ale przy okazji może zamoczyć styropian ocieplający ściankę fundamentową i sam fundament.

Najlepiej byłoby, aby ten wlot był wyżej... ale się raczej już nie da :|

No nic... mogę jeszcze zastosować wlot prostokątny 10x20. Zawsze to 6cm wyżej w stosunku do okrągłego fi16 :)

Jeśli macie jeszcze jakieś podpowiedzi, to piszczie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to zrobione tak (jeszcze nie ma podmurówki):

 

http://images13.fotosik.pl/115/2f1af677a955cacemed.jpg

 

 

http://images27.fotosik.pl/90/10a2371f656ff998med.jpg

 

 

http://images13.fotosik.pl/115/3bd587776eadf379med.jpg

 

Można zakręcić jak się chce, żeby zimne powietrze nie leciało do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie ktos zabral sie pozadnie i wstawil foto, i teraz juz tyle dylematow nie bedzie. bo zastanawialem sie czy ktos doprowadza taka rure z elewacji tej wyzszej wtedy rura wychodzilą by w scianie przy kominko a to chyba z celem by sie mijalo

A w kotlowni tez jest takie cos potrzebna?:| nie wystarczy doplyw powietrza z komina? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, a jeżeli ten wlot powietrza na ścianie jest zrobiony bardzo nisko? tzn. blisko gruntu, zaledwie kilka cm nad gruntem, to jak go zabezpieczyć przed wodą i śniegiem?

 

Czy macie jakieś sprawdzone patenty?

 

Planowałem również podnieść poziom terenu o jakieś 10-15cm. Wtedy ten wlot wyjdzie już pod poziomem gruntu. Czy w takiej sytuacji wg Was lepiej przenieść ten wlot na jakiś wyższy poziom, czy zostawić go poniżej poziomu terenu, robiąc jakieś zagłębienie przy fundamencie (jakoś sam nie potrafię sobie tego wyobrazić :) ). Mieliście taki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Można zakręcić jak się chce, żeby zimne powietrze nie leciało do domu.

Nie chcę zakłócać debaty nad estetyką i wysokością nad gruntem czerpni powietrza z zewnątrz dla kominka. Więc tylko tak przy okazji chciałbym nieśmiało zauważyć, że zakręcanie (odcinanie) tej czerpni jest cokolwiek kłopotliwe (bo na zewnątrz domu) i ryzykowne (bo można zapomnieć odkręcić przed rozpaleniem kominka).

A przecież zimne powietrze napływa przez tę czerpnię w nie większej ilości niż ciepłe powietrze ucieka z domu przez wywiewy grawitacyjne. Zatem jakakolwiek przepustnica na drodze świeżego powietrza doprowadzanego pod kominek będzie zbędna, jeśli przepustnice będą w wywiewach grawitacyjnych i wywiewy te będą dławione tymi przepustnicami tym bardziej im niższa jest temperatura powietrza na zewnątrz. A taka regulacja wentylacji grawitacyjnej będzie znacznie lepsza, bo mniej kłopotliwa, bezpieczniejsza i oszczędniejsza. I - co niemniej istotne - przy takiej regulacji żaden wywiew nie staje się nawiewem przy dużych mrozach.

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolnostojace/jak-doprowadzic-powietrze-do-spalania_,6385_3475.htm

 

Na tej stronie można poczytać o doprowadzeniu powietrza do kominka. Wg muratora wlot powietrza powinien być na wysokości minimum 50cm!!! Rozumiem, że w wyniesinym wysoko domu sprzed 30-40 lat to nie problem, ale teraz, gdy większość z nas chce mieć dom blisko ogrodu...

 

Może przez środek salonu poprowadzę rurę i będę przez nią skakał!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...