Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura doprowadzająca powietrze do kominka


skorpio

Recommended Posts

a czy rura taka jak drenarska ale bez dziurek (taka żółta karbowana) fi 100 nadaje sie żeby nią puścić powietrze do kominka?

puszczona byłaby na chudziaku w styropianie bo chudziak już jest.

styropianu będzie 10cm - nad tym wylewka 7cm

 

Hmmm - uważam ze nie ma co robić rzeźby - ja dałem kształtkę wentylacyjną prostokątna 8x20 na chudziaku w styropianie - nad tym wylewka - taka kształtka wentylacyjna jest sztywniejsza i ma grubsze ścianki - a koszt nie jest jakiś kosmiczny - u mnie wyszło z 8m takiej rury - wyprowadzona jest przez ścianę zew i zakończona kratką z filtrem w elewacji ... - sprawuje się znakomicie - zwłaszcza że ja zrobiłem nią doprowadzenie powietrza do kominka z paleniskiem otwartym - powietrze jest doprowadzone do popielnika i przez jego regulowaną część mogę sterować jego ilością dostarczoną do spalania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a czy rura taka jak drenarska ale bez dziurek (taka żółta karbowana) fi 100 nadaje sie żeby nią puścić powietrze do kominka?

puszczona byłaby na chudziaku w styropianie bo chudziak już jest.

styropianu będzie 10cm - nad tym wylewka 7cm

 

Hmmm - uważam ze nie ma co robić rzeźby - ja dałem kształtkę wentylacyjną prostokątna 8x20 na chudziaku w styropianie - nad tym wylewka - taka kształtka wentylacyjna jest sztywniejsza i ma grubsze ścianki - a koszt nie jest jakiś kosmiczny - u mnie wyszło z 8m takiej rury - wyprowadzona jest przez ścianę zew i zakończona kratką z filtrem w elewacji ... - sprawuje się znakomicie - zwłaszcza że ja zrobiłem nią doprowadzenie powietrza do kominka z paleniskiem otwartym - powietrze jest doprowadzone do popielnika i przez jego regulowaną część mogę sterować jego ilością dostarczoną do spalania .

ale , jak ktoś by chciał taką "rzeżbę" robic to można tak zrobić ?

Swoja drogą, chyba fajnie to rozwiązałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale , jak ktoś by chciał taką "rzeżbę" robic to można tak zrobić ?

Swoja drogą, chyba fajnie to rozwiązałeś.

 

Hmmm - rzeźba to może niezbyt fortunne określenie - widziałem kiedyś podobną "konstrukcję" u kolegi który jako kanały wentylacyjne do wywietrzaków na dachu użył rury drenarskiej owiniętej folia stretch aby zatkać dziurki ... - i może stąd takie moje skojarzenie .

Pewnie że możesz użyć takiego rozwiązania - tylko jak ja robiłem u siebie wolałem to zrobić bardziej trwale , porządnie i wygodnie - taki kanał jak u mnie ma 8 cm wysokości - łatwo jest go schować i pod wylewka nie zajmuje dużo miejsca , jest sztywny , wytrzymały no i przede wszystkim do tego celu przeznaczony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey

 

ostatni post w temacie bo jutro zabieram sie do pracy.przed tym jednak pare pytan:

czy problemem bedzie to jesli rura bedzie zakrecona pod katem 90 stopni?

druga sprawa upatrzylem sobie kominek,ktory ma dwa warianty,pobieranie powietrza z zewnatrz(krociec z tylu kominka) lub z pomieszczenia.I teraz który wybrać i ewentualnie jaka bedzie roznica w umiejscowieniu rury.

Bo jak rozumiem jesli podlaczam do wkladu,to wiadomo,naotmiast jesli pobiera powietrze z pomieszczenia,to chyba moze pod wkładem,ale rownie dobrze i obok wkładu.

Cytałem jeszcze tutaj w któryms z postów,ze dobrze podciagnac ta rure troszke wyzej,tak nad wkład,bo ciepłe powietrze bedzie ogrzewac to nawiewane do pomieszczenia,co o tym sadzicie??

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Mam pytanie. . Czy lepiej dać rurę z czerpnią skierowaną na zachód, czy północ i końcówkę skierować na zachód. Wariant drugi wydaje mi się lepszy, bo zawsze "ciągnie" po ścianie, ale może się mylę? Proszę o opinie.

I drugie pytanie - czy wystarczy rura 110 mm do kominka o mocy 12-14 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. . Czy lepiej dać rurę z czerpnią skierowaną na zachód, czy północ i końcówkę skierować na zachód. Wariant drugi wydaje mi się lepszy, bo zawsze "ciągnie" po ścianie, ale może się mylę? Proszę o opinie.

I drugie pytanie - czy wystarczy rura 110 mm do kominka o mocy 12-14 kW?

Umiejscowienie zależnie od strony świata nie ma znaczenia gdyż powietrze z rury kominek sam zasysa, a nie jest ono do niego wdmuchiwane.

Rura doprowadzająca powietrze to min. 160 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie mam komin z kształtek Schiedel. Kształta dla kominka ma główny otwór spalinowy i przy nim mniejszy otwór wentylacyjny. Czy ten otwór wentylacyjny zastępuje rurę doprowadzającą powietrze do kominka? Jeśli tak, to które podejście jest lepsze - z rurą pod podłogą czy z dodatkowym kanałem wentylacyjnym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie po co jest ten kanał wentylacyjny w kształce do komina spalinowego? Sądziłem że tędy doprowadzane jest powietrze do spalania w kominku.

 

Chodzi mi o coś takiego jak jest pojkazane w tym cenniku pod nazwą "Jednociągowy z wentylacją":

 

http://www.schiedel.pl/uploads/media/C_Schiedel_RONDO_I_PUSTAKI_WENTYLACYJNE_2008_01.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie dotyczy??

 

To jest tak samo jak np. z kotłami na paliwo stałe, w kotłowni masz mieć kratke nawiewna (umieszczona bodajze 30 cm nad podłoga) i wywiewną umieszczoną pod sufitem.

Kominek czy to otwarty czy zamknięty do spalania potrzebuje powietrza i dlatego musimy zapewnić dopływ powietrza.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie rozumię. Skoro mam zamkniętą komorę spalania w kominku/piecu to przecież powietrze do spalania do komory dostarczam osobną rurą pod podłogą. Po co więc potrzebne mi są jakieś kratki jeszcze do tego wszystkiego i dodatkowy kanał wentylacyjny?

 

Może dla pewności przypomnę, że pytaem o:

 

kanał wentylacyjny w kształce do komina spalinowego

Chodzi mi o coś takiego jak jest pojkazane w tym cenniku pod nazwą "Jednociągowy z wentylacją":

http://www.schiedel.pl/uploads/media/C_Schiedel_RONDO_I_PUSTAKI_WENTYLACYJNE_2008_01.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde to teraz ja nie rozumiem,ale od poczatku

wentylacja-to jedno,a nawiew to drugie.

 

Komin do ktorego link podajesz, zawiera kanał dymowy/spalinowy i kanał wentylacyjny czyli inaczej mówiac taki który wywiewa zuzyte powietrze z pomieszczenia.

Kanał prowadzony rura pod podłoga i wyprowadzony pod kominkiem to kanał nawiewny,czyli taki który nawiewa powietrze do pomieszczenia.

W pomieszczeniu z kominkiem potrzebujesz oba.

Co do kratki nawiewnej to zwroc uwage ze uzylem tego tylko dla przykladu,w kotłowni kratka,w salonie rura doprowadzona pod wkład.

 

Wg mnie wszystko.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Mam pytanie.

W moim kominku bardzo slabo sie pali:|

Gdy mam otwarte drzwiczki to sie pali a gdy juz je zamknę to ogien bardzo spada i nawet gaśnie? czym to jest spowodowane?

Zapewne brakiem tlenu

ale przewód kominowy mam otwarty na spaliny, a cug jest i tak mały(po otwarciu drzwiczek pali sie ostro)

Dolot powietrza w wkładzie kominowym mam otwarty.

a rura doprowadzająca powietrze do kominka z dworu jest tylko po prostu wystaje równo z posadzka a zauważyłem ze niektórzy maja ja podłączona do kominka:| czy tak musi byc wtedy będzie lepiej?

wkład kominkowy Gal 700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję reku i będę miał kominek. Rura do kominka z zewnętrznej elewacji fi 150, szczelny kominek, komin spalinowy - obieg zamknięty. obok rura z GWC do rekuperatora i po sprawie.

 

Gdy ma się reku... a nie ma rury.. to zrobilbym rurę!!!

 

Mase juz slow popisano na ten temat-zewnetrzne doprowadzenie powietrza zawsze ma za zadanie uniezaleznic spalanie w kominku od dostepu powietrza z zewnatrz- z domu,z pomieszczen-zjawisko podcisnienia.Zwlaszcza gdy ma sie reku.Kominek doslownie pozera powietrze metrami 3.

Czy palisz okazyjnie,czy nie, to tlenu potrzeba do spalania.Budujac dom,warto to zawsze doprowadzenie zrobic...Nigdy nie wiesz czy nie bedzie kominek jednak jedyna atrakcja.A jak nie masz...to nie warto rujnowac i zakladac.Gdy ma sie reku...a nie ma rury...to chyba zrezygnowalbym...z rury do kominka i kominka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...