Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura doprowadzająca powietrze do kominka


skorpio

Recommended Posts

witam,

 

właśnie tak sobie czytam na temat tych rur doprowadzających z zew. powietrze do kominka (zamknięta komora spalania), i trochę się przeraziłem. Sprawdziłem jak to jest u mnie w projekcie. Mam zaprojektowaną - i już zasypaną i zalaną - rurę fi 100. I to mnie martwi, ze to może być za mało. Piszecie to średnicach fi 150, fi 160. Ponieważ mam dopiero stan zero więc jeszcze można to poprawić. Tylko ile fi taka rura powinna mieć ? dom ma ok. 300 m.kw., planuje kominek z zamkniętą komorą i z płaszczem wodnym, wentylacja mechaniczna (reku). Jako główne źródło ciepła wystąpi gaz, ale w razie potrzeby lub ochoty chcę móc zapalić w kominku. Poradźcie ile ta rura powinna mieć i jeśli należy ją wymienić na szerszą to jak to najlepiej zrobić ?, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To jest kanał wywiewny,czyli wentylujacy pomieszczenie.

A kanał doprowadzajacy powietrze to inaczej nawiew.

Przy kominku( i nie tylko) musisz mieć oba.

 

pozdrawiam

Ale czy ten kanał wentylacyjny jest mi do czegokolwiek potrzebny? Zakładam zamknietą komorę spalania i wentylację mechaniczną (jeszcze nie wiem w jakiej formie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o :o

O co Wam wszystkim tu chodzi?

 

Czy zamiast BK lub ceramiki można do budowy ścian zastosować stare palety?

Mam ich sporo i wyglądają dość dobrze....

 

Gdy rozum śpi budzą się demony...

Można podetrzeć się szkłem, ale trzeba mieć sporo opatrunków w zapasie! :lol:

 

Było o tym już tyle razy, że wszystko i jeszcze trochę zostało już powiedziane!

 

Kominek od pieca CO odróżnia tylko nazwa! (jeżeli chodzi o sposób działania a nie o walory estetyczne!).

Wkłada się paliwo stałe i spala z dodatkiem tlenu atmosferycznego.

DUŻEJ ILOŚCI TLENU, którego w powietrzu jest MAŁO, bo tylko około 20%.

Dlatego potrzeba wielkiej ilości powietrza, aby się w nim dobrze paliło.

 

Kombinujecie jak grabarski koń pod górę, żeby ten piękny i drogi kominek nie chciał brać tyle tego powietrza, ile musi a zadowolił się pociąganiem go przez jaką słomkę!!!

BO BĘDZIE PIZGAŁO CHŁODEM Z TEJ RURY....

 

To po jaką cholerę Wam ten kominek jak tej rury odpowiedniej dla niego wstawić zgodnie ze sztuką nie chcecie?

 

Kupcie sobie kominek i urnę zamiast rury. Lub trumnę, jak kto woli...

Nie należy się kłócić z naturą! Brak tlenu oznacza niepełne spalanie > generację czadu, cichego zabójcy!

Zwłaszcza, jak pozatyka się te pier..lone kratki co z nich stale pizga lodem!

 

Argumentacja, że "palić będę okazjonalnie - czy naprawdę muszę tę rurę tam zabudować" to jakaś paranoja!

 

Pociąg musi mieć lokomotywę > bo nie pojedzie!

Kominek musi mieć i komin i dolot powietrza > bo go NIE BĘDZIE!

 

Czy to naprawdę takie trudne do pojęcia?

Jaka rura?

Są tabele. Dla zabawki, która z trudem mieści stary drewniany piórnik w palenisku >fi 100.

Każdy większy >fi 160.

Pytanie jest na jakim etapie tę rurę włożyć na miejsce...

Ja bym to zrobił wtedy, gdy jest najłatwiej, bo i najtaniej.

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek, jak każdy inny stałopalny piec, się PROWADZI...

Steruje się nim!

Dokładając odpowiednią ilość opału, częstość uzupełniania opału, regulując ilość podawanego powietrza czy ilość i tempo odbierania spalin...

 

Jak puszcza się go ZAWSZE ledwo-ledwo (bo jest kotłem do lokomotywy a nie do salonu 2 x 2 x 3m) to starcza fi 100.

:lol: :lol: :lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Sprawdziłem jak to jest u mnie w projekcie. Mam zaprojektowaną - i już zasypaną i zalaną - rurę fi 100. I to mnie martwi, ze to może być za mało. i

 

 

Ja mam rure tylko fi 75 i kominek - 16 kW Tarnava - daje radę. Duża ilośc powietrza jest potrzebna głównie przy rozpalaniu bo potem i tak "skręcasz" kominek.

Teraz dałbym rurę fi 110 bo praktycznie nie ma różnicy w kosztach. Rura fi 75 była w projekcie i tak już zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_mk

a co zrobić jak kominek(wkład) nie ma typowego doprowadzenia powietrza? da sie to jakoś przerobić?

U mnie rura fi 160 wychodzi równo z posadzka no i na tym sie kończy.... nie mam żadnego otwierania/zamykania tego otworu. miedzy wkładem a obudowa kominka normalnie zawiewa zimne powietrze jak sie w nim nie pali, a przecież mrozów jeszcze nie ma...

a czy to w ogóle cos daje ze ta ryra Doprowadzająca powietrze wychodzi sobie porostu przy niem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Mam komin z trzema kanalami - jeden dymny pod kominek (14x27) i dwa wentylacyjne (14x14). Bedzie wentylacja mechaniczna z reku. Te kanaly wentylacyjne do niczego mi nie potrzebne i kombinuje tu sobie, zeby je wykorzystac jako doprowadzenie powietrza do kominka. Kupic nieizolowana rure flex (fi100) + owinac ja 2cm welna (wtedy powinna sie dac upchac w kanalach fi14 :) Nieizolowana, bo te gotowe sa tylko 102+50 = 152mm i ciezko to bedzie wsadzic! Poniewaz bede mial ogrzewane piwnice - na posadzce parteru bedzie tylko ~6cm styro, nie chce wiec tedy puszczac rury bo praktycznie bylaby bez izolacji (a ogrzewanie dodatkowo podlogowe) - za bardzo wychladzalaby posadzke.

 

Co myslicie o takim rozwiazaniu ? Mysle o dwoch rownoleglych rurach fi100, co razem da calkiem spory przekroj :) Macie jakis inny pomysl jak zaizolowac kanal 14x14 bez rozwalania komina ? ;) Komin normalny murowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz nam napisać po co chcesz izolować te kanały?

Jaki jest cel tego zabiegu?

 

Estetyka?

 

Bo jak zrozumiałem, tworzysz "kominek z zamkniętą komorą spalania".

Konstrukcję bardzo podobną do wielu pieców gazowych.

 

Że zadziała poprawnie, to ja wątpliwości nie mam. Zadziała! Piece gazowe działają!

Tylko po co zawężać te kanały jakimś wkładem?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz nam napisać po co chcesz izolować te kanały?

Jaki jest cel tego zabiegu?

Estetyka?

Bo jak zrozumiałem, tworzysz "kominek z zamkniętą komorą spalania".

Konstrukcję bardzo podobną do wielu pieców gazowych.

Że zadziała poprawnie, to ja wątpliwości nie mam. Zadziała! Piece gazowe działają!

Tylko po co zawężać te kanały jakimś wkładem?

 

Adam, to byla do mnie odpowiedz ??

Jezeli tak to odpowiadam! Chodzi oczywiscie o to zeby kominek ciagnac zimne powietrze nie wychladzal mi pomieszczen, przez ktore komin przechodzi. To normalny komin murowany z cegly! Dodatkowo spowoduje przeciez wyziebienie znajdujacego sie obok kanalu dymnego, a to zmniejszy ciag ! I moze spowodowac ochlodzenie spalin, a to przeciez nie jest porzadane ? :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dość szeroki kanał dymowy a komin, mam nadzieję, budowany zgodnie ze sztuką i z uczciwej cegły pełnej!

Ten układ pracuje tak, że tyle samo wleci co wyleci!

Palenisko zwykle daje bardzo duży strumień ciepła.

Mnie się wydaje, że ta cegła kominowa zachowa się jak normalny mur ceglany a nie jak blacha falista.

 

Dobra! Wychłodzi, zdławi itp...

To w piecu gazowym też ten efekt następuje?

Kanał pieca gazowego to rura w rurze i kompletnie blaszane a nie ceglane!

A działa!

Tam jest bardziej intensywna wymiana ciepła!

 

Jak bardzo potrzebujesz rozpalać ten kominek?

20kW? 30kW? 50kW?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dość szeroki kanał dymowy a komin, mam nadzieję, budowany zgodnie ze sztuką i z uczciwej cegły pełnej!

 

Przekroj taki mysle akurat - ~380cm2 :) Budowany jak najbardziej z najlepszej pelnej cegly jaka znalazlem (wegierska - pieknie wypalona i dzwoniaca jak dzwon - 1,5 pln / szt... :) Murarz w zyciu wymurowal kilkadziesiat takich kominow, wiec roboty mysle nie spartolil ;-) Zreszta przygladalem sie dokladnie i pomagalem w fugowaniu "od srodka", zeby wszystkie kanaly byly gladziutkie na calym przekroju :)

 

Ten układ pracuje tak, że tyle samo wleci co wyleci!

 

Owszem.

 

Palenisko zwykle daje bardzo duży strumień ciepła.

Mnie się wydaje, że ta cegła kominowa zachowa się jak normalny mur ceglany a nie jak blacha falista.

 

Ja sie poprostu obawiam, ze bedzie mi wychladzac pokoje na poddaszu - w koncu ilosc spalanych m3 ponoc jest bardzo duza, wiec ruch w tym kanale bedzie spory :)

 

Dobra! Wychłodzi, zdławi itp...

 

Nie wkladajac tej rury - moglbym wykorzystac tylko jeden kanal (ten najbardziej oddalony od dymnego). 14x14 = ok 200cm2, czyli odpowiednik rury fi160, wiec byloby w sam raz.

 

To w piecu gazowym też ten efekt następuje?

Kanał pieca gazowego to rura w rurze i kompletnie blaszane a nie ceglane!

A działa!

Tam jest bardziej intensywna wymiana ciepła!

 

Ale tam jednak jest zwykle rura z kwasowki, a tu gola cegla, ktora o ile wiem woli normalne = wysokie temperatury spalin :) Dlatego Was pytam, bo sam nie wiem jak bardzo ten kanal oslabi "cug" i pokoje, zapewne trzebaby policzyc ilosc wciaganych m3 przez kominek, porownac z U komina i dla zakladanej temperatury sprawdzic jakie to beda straty.. Tylko ja nie wiem od czego zaczac ;-)

 

Jak bardzo potrzebujesz rozpalać ten kominek?

20kW? 30kW? 50kW?

 

No wlasnie to moze byc klucz do rozwiazania mojego problemu ;-) Kominek bedzie palony wylacznie rekreacyjnie. Zadnego DGP, czy plaszcza wodnego. Palone od swieta - ot pewnie pare razy w miesiacu, w zimowe weekendy :)

 

Dodatkowo wszedzie bedzie podlogowka, wiec sam juz nie wiem czy te "ochladzanie" nie bedzie nawet zaleta (moze troche rownowazyc nadmiar ciepla z kominka, bo zanim podlogowka zareaguje to pewnie bedzie juz dawno za cieplo ;)

 

Pytanie tylko czy nie bedzie w tym kanale powstawalo za duzo skroplin ? Kanaly wentylacyjne zaczynaja sie dopiero od parteru i oczywiscie nie ma tu zadnej wyczystki. Czy nie bedzie wtedy niezbedna ?

pozdr.

 

--

Adam Sz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz piwnicę i obawiasz się, że kanał pod posadzką mógłby wychładzać podłogę, to proponuję ustawić kominek tam gdzie ma stać i w tak komfortowej sytuacji przebić się przez posadzkę do piwnicy dokładnie w tym miejscu gdzie będzie Ci pasować. Dopiero w piwnicy wpiąć się rurą w jeden z kanałów wentylacyjnych komina a z drugiej strony w kominek (zakładam, że kominek ma możliwość podłączenia kanału, którym będzie zasysał powietrze do spalania). Nie wiem po co chcesz ocieplać rurę w kominie, i po co ma tam być ta rura (to są złotówki, których moż kiedyś zabraknąć). Możesz ocieplić samą rurę powietrzną między kominkiem a kominem, nie będzie się wówczas "pocić". Dołączyłem rysunek - rozważ to.

http://www.uwm.edu.pl/kchemsr/_obrazki/my/propoz.jpg

 

Dzieki za rysunek - tez o tym myslalem ale dwie sprawy:

 

1. Kanaly wentylacyjne zaczynaja sie dopiero od parteru - w piwnicy ich poprostu nie ma :-)

 

2. Mam o tyle komfortowa sytuacje, ze spokojnie moge sie ta rura wpiac na parterze. I tak musze sie przebijac przez jedna scianke zeby puscic do kanalu dymnego rure, wiec nie szkodzi mi zrobic obok drugiej, do kanalu wentylacyjnego (ktory jest w tym samym kominie co kanal dymny) :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o

Wybacz, ale czasem nie kumam!

 

CO się tam ma wykraplać i GDZIE ma to, niby występować - w sposób podstępny, wrogi i nieplanowany!!!

 

A swoją drogą...

 

Zrób sobie klatkę z tego styropianu, co go masz na budowę, wejdź do niej i zabierz ze sobą tak z 5 farelek.

Włącz wszystkie naraz i powiedz - jak się czujesz!!!

 

Uzasadniam:

5 farelek po 2kW to jeden kominek "średnio" rozhajcowany.

Klatka ze ścianami absolutnie nie przepuszczająca ciepła to ideał obecnie budowanych chałupek (Twojej, jak myślę - też).

 

Tak więc...

CO TY OPOWIADASZ?!

Nie kumam! :cry:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi, trochę się uspokoiłem, ale tak nie do końca, a właściwie mam jeszcze większy mętlik teraz w głowie, z jednej strony wynika z postów, że fi100 pociągnie tyle powietrza, że będzie się palić, a z drugiej zalecenia szanownego Adama :

 

Dla zabawki, która z trudem mieści stary drewniany piórnik w palenisku >fi 100.

Każdy większy >fi 160.

 

i jak się ma do tego taka informacja dotycząca kominka 22KW :

 

Wkład ten posiada całkowicie zamkniętą komorę spalania, tzn. powietrze do komory spalania dostarczone jest tylko z zewnętrznej czerpni powietrza za pomocą podłączonego dolotu o średnicy 100 mm. Istnieje możliwość podłączenia automatycznej przepustnicy dopływu powietrza wraz ze sterowaniem (sterownik RT-08 Kominek Lux).

 

 

link do źródła :

http://www.lechma.com.pl/pl/exclusive.php

 

i jeszcze ciekawsze wypowiedzi w tym wątku :

http://forum.muratordom.pl/post2950867.htm#2950867

 

mam dopiero stan 0, chyba obłędu dostanę zanim skończę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...