Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura doprowadzająca powietrze do kominka


skorpio

Recommended Posts

Od razu napisze ze jestem laikiem w sprawach budowlanych. Nie wiem takze czy cos sie nie zmienilo od 2010 roku. Mam ten sam dylemat powietrza do kominka. W projekcie mam na chudziaku i minimim 200cm2. Ale co sie okazuje? Kominki 14 czy 18kW maja wlot 100 mm srednice. Wiec jaki sens jest dawac rure 160 czy wieksza? Dodatkowo sa prokukowane metalowe doprowadzenia w ksztalcie prostokatu i maja przekroj okolo 75cm2. Taki kupilem i taki bede montowal bo to odpowiada wlasnie wlotowi kominkow 100 mm srednicy.

 

Masz całkowitą rację, tylko pamiętaj by dolotu na elewacji nie zatkać jakąś kratką z siatką ponieważ może ona zabrać nawet połowę przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Praktycznie żadna KLIENTKA nie pozwoli na pozostawienie w elewacji nie zatkanej dziury .

" Bo ja się boję myszy" ....

 

Pojawi się kratka z siateczka i masz problem .

To ze w handlu są płaskie kanały z powierzchnia 75 cm nie świadczy o ich odpowiednim wymiarze do kominka , zawsze możesz zastosować np 2sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu napisze ze jestem laikiem w sprawach budowlanych. Nie wiem takze czy cos sie nie zmienilo od 2010 roku. Mam ten sam dylemat powietrza do kominka. W projekcie mam na chudziaku i minimim 200cm2. Ale co sie okazuje? Kominki 14 czy 18kW maja wlot 100 mm srednice. Wiec jaki sens jest dawac rure 160 czy wieksza? Dodatkowo sa prokukowane metalowe doprowadzenia w ksztalcie prostokatu i maja przekroj okolo 75cm2. Taki kupilem i taki bede montowal bo to odpowiada wlasnie wlotowi kominkow 100 mm srednicy.

 

Masz całkowitą rację, tylko pamiętaj by dolotu na elewacji nie zatkać jakąś kratką z siatką ponieważ może ona zabrać nawet połowę przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poniekąd rozumiemy Twoje zainteresowania (avatar) ... ale po co Ci kolejna "luśnia" w domu ... :D

Tak na serio - taki wystający z ziemi kawał cieńkościennej nierdzewki będzie powodował wykraplanie się olbrzymich ilości wody na wewnętrznej stronie rury ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na serio - taki wystający z ziemi kawał cieńkościennej nierdzewki będzie powodował wykraplanie się olbrzymich ilości wody na wewnętrznej stronie rury ...

.

 

W takim razie jako spec na pewno nam doradzisz (mi i Stirmer-owi) czekamy na konkretne alternatywy dla zakończenia czerpni wystającej z ziemi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

hmmmm... kolejny problem dla laika...

 

dom szczelny z rekuperacją, ogrzewnanie podłogowe [głównie pompa ciepła woda/solanka, odwierty pionowe]

 

rozważam kominek z płaszczem wodnym [około 18-19kW, Hajduk albo Brunner albo jeszcze co innego]

 

Kominek będzie stał przy zachodniej ścianie, powierzchnia jadalni, salonu i kuchni około 85m2, ale spora kubatura, bo b. wysokie pomieszczenie [nad częścią antresola ale nie nad kominkiem]

 

Komin systemowy jakiś, do dachu będzie około 8-9 m.

 

PYTANIE:

 

czy rurę doprowadzającą powietrze do kominka ciągnąć pod chudziakiem i od spodu kominka?

i czy wtedy czerpnia na elewacji czy kilka m od ściany?

jeżeli kilka m od ściany budynku, to jakż i na jakiej wysokości zrobić czerpnię? [70 cm nad poziom gruntu będzie ok]

czy rurę puścić prostopadle do ściany [tak, żeby czerpnia oddalała się od ściany] czy wzdłuż sciany?

czy przebić ścianę + czerpnia na zewnątrz ściany?

 

gdzieś wyczytałem że jak rura doprowadzająca powietrze jest dłuża, to do wkładu dociera cieplejsze powietrze...

 

z góry dzięki za merytoryczne odpowiedzi na pytania!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
To i ja zapytam. problem taki że rurę z powietrzem puściłem z tyłu kominka (nie pytać dlaczego). I teraz żeby ona wylądowała pod kominkiem musiałbym puścić rurę nad ścianą fundamentową i wtedy po drugiej stronie ściany dalej rzeźbić. Fi 160 ma łącznie z 18 cm, jak dam jeszcze kolanko w górę to wyjdzie ponad 30cm. Jakieś pomysły?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja zapytam. problem taki że rurę z powietrzem puściłem z tyłu kominka (nie pytać dlaczego). I teraz żeby ona wylądowała pod kominkiem musiałbym puścić rurę nad ścianą fundamentową i wtedy po drugiej stronie ściany dalej rzeźbić. Fi 160 ma łącznie z 18 cm, jak dam jeszcze kolanko w górę to wyjdzie ponad 30cm. Jakieś pomysły?

 

Bezprzewodowo się nie da ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...