Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co to jest "zageszczanie"?


jumi.1

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 95
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Musisz to robić co 20 ewentualnie 30 cm warstwami, szczególnie zwracając uwagę na narożniki, które zazwyczaj trudniej jest zagęścić. Jeśli robi to firma, to po skończonej pracy warto zlecić badanie sondą. Jedna sonda to chyba koszt 70 zł i koniecznie badać w narożnikach. U mnie Panowie fachowcy dwa razy poprawiali zagęszczanie, a skończyło się na tym, że podłogę dodatkowo dla pewności mam zazbrojoną siatką, bo badanie nie było do końca zadowalające. Woda również pomaga, więc polewać możesz.

 

Z doświadczenia, wiem że lepiej zrobić to samemu. Praca nie jest skomplikowana, a samemu zrobisz to dokładniej, musisz tylko wynająć zagęszczarkę. To nie są chyba jakieś koszmarne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to robić co 20 ewentualnie 30 cm warstwami, szczególnie zwracając uwagę na narożniki, które zazwyczaj trudniej jest zagęścić. Jeśli robi to firma, to po skończonej pracy warto zlecić badanie sondą. Jedna sonda to chyba koszt 70 zł i koniecznie badać w narożnikach. U mnie Panowie fachowcy dwa razy poprawiali zagęszczanie, a skończyło się na tym, że podłogę dodatkowo dla pewności mam zazbrojoną siatką, bo badanie nie było do końca zadowalające. Woda również pomaga, więc polewać możesz.

 

Z doświadczenia, wiem że lepiej zrobić to samemu. Praca nie jest skomplikowana, a samemu zrobisz to dokładniej, musisz tylko wynająć zagęszczarkę. To nie są chyba jakieś koszmarne koszty.

Niestety aby prawidłowo ocenić zagęszczenie nie wystarczy badania na ostatniej warstwie, chyba,że cała warstwa jest stosunkowo "cienka" tzn. o małej miąższości. Jak zagęścisz 1 m to na powierzchnii wyjdzie ok ale co jest na rzędnej np. 0,20 m to juz zagadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geno, w poprzednim wątku o tej tematyce napisaleś, że prawidlowo

ubity piach ma prawo obniżyc się tylko o 3 %. Czyli na 1m - 3 cm.

Po jakim czasie to nastapi ? Czy do tego czasu nie ma sensu kładzenie chudziaka ?

 

Może źle się wyraziłem , te 3% nie tyczą się wysokości a różnicy pomiędzy maksymalnym mozliwym, laboratoryjnym zagęszczeniem a zagęszczeniem wykonanym na budowie. Więc de facto są to małe wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak są małe, to zawsze jest niebezpieczeństwo, że chudziak zawiśnie

nad piachem np. 2 cm, jeżeli polozymy go za wcześnie.

 

Byl kiedyś taki wątek ze zdjęciami, pozwalam sobie je wkleić, przepraszam

i jednocześnie dziękuję autorowi freetask

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=105473&highlight=dziura

 

http://img233.imageshack.us/img233/623/zapadmd2.jpg

 

http://img396.imageshack.us/img396/245/dziurast1.jpg

 

Zrobiła się (?) dziura w chudziaku. Nawet folia została przerwana. Chudziak

kompletnie pofalowany. Skąd ta dziura ? ( na pierwszym zdjęciu zaznaczona

butelką)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak są małe, to zawsze jest niebezpieczeństwo, że chudziak zawiśnie

nad piachem np. 2 cm, jeżeli polozymy go za wcześnie.

 

Byl kiedyś taki wątek ze zdjęciami, pozwalam sobie je wkleić, przepraszam

i jednocześnie dziękuję autorowi freetask

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=105473&highlight=dziura

 

http://img233.imageshack.us/img233/623/zapadmd2.jpg

 

http://img396.imageshack.us/img396/245/dziurast1.jpg

 

Zrobiła się (?) dziura w chudziaku. Nawet folia została przerwana. Chudziak

kompletnie pofalowany. Skąd ta dziura ? ( na pierwszym zdjęciu zaznaczona

butelką)

Nie sądzę hes, nie raz robilismy podkład hali przemysłowej, jeżdziły potem po nim zurawie, ładowarki, wózki i inne i nic się nie zapadł ani nic nie popękało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale faktem jest, że ludziom sie zapada. Ten przypadek ze zdjęcia jest szczególny,

a mechanizm mógl być taki, że ktoś przypadkowo wybil dziurę w chudziaku, albo

tylko lekki nadbił chudziak, przerywajac folię. Potem reszty dokonał deszcz. Woda wpływala do dziury, i wsiąkała głębiej. Tam zapadło się najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no... to napisze ku przestrodze dla innych

 

zapadla mi sie posadzka w garazu - moze tak tragicznie to nie wygląda jak na tych zdjeciach powyzej ale wesoło tez nie jest :-?

 

pamietacie te ulewy co były jakies 2 tygodnie temu lało u nas 5 dni non stop wody było pełno + lokalne podtopienia :(

 

u mnie ze wzgledu na niedokończone dreny zebrała się woda wokoło budynku - ziemia wk. fundamentów była nasiaknieta woda doslownie jak gąbka i wtedy sie to stało ... było gruch i w miejscu najwiekszego obciązenia -

kocioł na eko groch 350 kg + ścianka działowa 12- która była murowana na chudziaku zapadły się - chudziak zapadł się od 1 do 2 cm - a na tym już zrobione wylewki ... i połozone rurki c o. ... nic tylko płakać

 

scianka działowa mozna powiedzieć ze teraz wisi sobie w powietrzu bo jej peknięcie przebiega na wysokości pierwszego pustaka

 

w pozostalej części domu jest ok nic się nie stało - testy ;) obciążeniowe też nie spowodowały zadnych dodatkowych strat :-?

 

w przyszłym tygodniu część garażu :cry: zostanie rozwalona zostanie sprawdzony stan pozostałej częsci domu itd

 

ekipa zagęszczała zasyp - ale widać zrobiła to źle i nieumiejętnie - poprostu spartoloili sprawę - dodatkowo - tu tez moja wina niedokończony drenaż, i te ulewy :-?

 

Pamiętajcie więc - ubijać ubijać ubijać - sprawdzać dokładnie jak to robi ekipa

jak maja maszynke 150 kg to nie ma szans zeby ubili wiecej niż 15 cm ! za jednym zasypem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ekipa zagęszczała zasyp - ale widać zrobiła to źle i nieumiejętnie - poprostu spartoloili sprawę - dodatkowo - tu tez moja wina niedokończony drenaż, i te ulewy :-?

 

Pamiętajcie więc - ubijać ubijać ubijać - sprawdzać dokładnie jak to robi ekipa

jak maja maszynke 150 kg to nie ma szans zeby ubili wiecej niż 15 cm ! za jednym zasypem

 

A wystarczyło lać tę wodę W CZASIE roboty, a nie czekać , aż poleje deszczem

i narobi bałaganu. Pozdrawiam wszystkich zwolennikow zagęszczania BEZ

wody.

Piachu nie polewa sie wodą, piach się sypie DO wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie herezje latwo sprawdzić przy pomocy wiaderka, piachu i wody.

 

Najpierw ubija sie mocno porcję piachu w wiaderku na sucho. Zaznacza się

poziom, do którego sięgnąl piach. Potem wysypuje sie ten piach, nalewa do

polowy wysokości wiaderka wodę i małymi porcjami sypie ten sam piach, ubijając

trochę jakimś kołkiem drewnianym. ZAWSZE wychodzi mniejszy poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...