Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Docieplenie budynku styropianem.


Recommended Posts

Pobudowałem dom z K3 i MAXA. Między cegłami w kanale jest 10 cm styropianu. Chciałbym ocieplić jescze dom od strony zewnętrznej ( 3-5 cm) styropianem i położyc tynk (mineralny lub akrylowy).

Czy jest to dobra decyzja? Proszę o opinię i zalecenia.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/875-docieplenie-budynku-styropianem/
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dużo kasy, to rób. Jak nie to daj sobie spokój - łatwiej zrobić tynk na murze niż na ociepleniu. Oszczędności pewne będą, ale za dodatkowe ocieplenie i robociznę zapłacisz tyle, że poczekasz z 25 lat na zwrot nakładów.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/875-docieplenie-budynku-styropianem/#findComment-8842
Udostępnij na innych stronach

10cm styropianu w scianie to jest i tak powyzej ekonomicznego rozsadku. Gdzies widzialem wykres pokazujacy zaleznosc czasu zwrotu ponienosionych kosztow od grubosci styropianu. I tak od 0 do 4cm wykres byl liniowy pod katem 45 stopni. Do 8cm zakrzywial sie i powyzej stawal sie coraz bardziej plaski. Tak ze przy coraz grubszym styropianie zwrot kosztow na ogrzewaniu nastapilbym w niewyobrazalnie dlugim czasie. Lepiej pomyslec o cieplej posadzce, stropie, fundamencie i oknach, np. z ocieplonymi okiennicami otwieranymi tylko w godzinach przebywania w danym pomieszczeniu.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/875-docieplenie-budynku-styropianem/#findComment-10092
Udostępnij na innych stronach

EM - w tym przypadku nie liczyłem tylko szacowałem i nawet do szacunków się nie przykładałem, bo 10cm styropianu + K3 i Max już spełnia normę, a gdzieś mi się kołacze jakieś 50zł/rok oszczędności za 1cm ocieplenia dla średniego domu.

Może ktoś lepiej zorientowany poda Ci dokładne koszty najtańszych tynków, bo mogę się bardzo pomylić, a nie chcę wprowadzać ludzi w błąd. Jak chodziłoby o 12cm zamiast 10cm, to bym nawet polecił, a tak to naprawdę jest o wiele drożej. Pamiętasz wątki o koszcie ściany 2 i 3-warstwowej. Przez to droższe ocieplenie i tynk wychodziła droższa (w co niezbyt do końca wierzę), a tu komplikacje są jeszcze większe, bo to ściana podwójna (3 i 2-warstwowa złączona). Nazwijmy ją 5-warstwową.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/875-docieplenie-budynku-styropianem/#findComment-10381
Udostępnij na innych stronach

Tynk cementowo wapienny wyjdzie tanizna w porównaniu z ociepleniem i cienkowarstwowym. Oczywiscie mógłby ktos nam to zestawic i porównać, strzelam : wyjdzie jak 1:3.

Polecam zaoszczedzone pieniądze włożyc w inne miejsca domu; ocieplenie piwnic lub podłóg na gruncie , pionowe fundamentów, poddasza lub stropu- tu dodatkowe 5 cm wełny nie zaszkodzi.

Oczywiście popieram okiennice lub sterowane rolety (spore oszczedności)

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/875-docieplenie-budynku-styropianem/#findComment-11389
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałam, że przy dodatkowym ocieplaniu ściany trójwarstwowej przesuwa się punkt przemarzania w murze i nie spełnia ona takiej funkcji jak powinna, tylko jeszcze ją traci. (jedna warstwa muru zamknięta między styropianami - jak z jej wentylacją?). Czy ktoś jeszce o tym słyszał?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/875-docieplenie-budynku-styropianem/#findComment-11391
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...