Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Miejsce dla wzmacniacza antenowego


Recommended Posts

Bardziej niebezpiecznym czynnikiem dla wzmacniacza jest wilgoć niż temperatura. Krzem wytrzymuje do 200 st. C. Ale dopuszczlana moc tracona na półprzewodniku (inaczej jego nagrzewanie się) jest tym niższa iż wyższa temperatura pracy tranzystora. Inaczj mówiąc przy temp. 200 st. C. ta moc wynosi 0 wat. a np przy 20 st. 500 mW. Zależność jest w miarę liniowa i z tego wniosek że nagrzanie poddasza do 60-80 st (chyba mało prawdopodobne) ograniczy dopuszczlną moc strat na tranzyztorze do np 300 mW. Jeśli układ wzmacniacza jest tak zaprojektowany że na tranzystorze traci się tylko 100 mW mocy to wytrzyma ale jeśli ktoś użył tranzystora o mocy strat maksymalnej 500 mW i ustalił jego punkt pracy tak że traci się na nim 300 mW to tranzystor nie wytrzyma.

 

Wzmacniacze antenowe są projektowane różnie. Jeśli sygnały są silne albo jeden jest silny a inne słabsze to tranzystor we wzmacniczu pracuje wtedy z większym prądem (nawet do 100 mA) po to żeby wyeliminować

intermodulację małych i słabych sygnałów dużymi. Tutaj pobierana moc dochodzi do 1W a więc dużo i duże jest nagrzewanie się wznmacniacza a zatem i temp. pracy złacza w tranzystorze (np. 50-80 st.).

 

Jeśłi natomiast jesteśmy daleko od nadajników wtedy optymalizuje się wzmacniacze na najmniejsze szumy. Wtedy prądy pracy tranzystorów są minimalne (np. 2-10 mA). W takim wypadku nie musisz się bać o taki wzmacniacz. Pobiera on moc do 100 mW.

 

Warto sprawdzić jak nagrzewa się twój wzmacnicza przy temp. pokojowej

20 st. Jeśli jest chłodny to ok. Jeśli gorący to niestety gorzej. Trzeba wymienić na inny.

 

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Wzmacniacz powienien być zawsze jak bajbliżej anteny. Kabel antenowy pogarsza stosunek sygnał-szum w takim stopniu w jakim tłumi sygnał. Prościej mówiąc dużo gorzy efekt da wzmacniaacz przy telewizorze niż na dachu przy antenie. Najlepiej włożyć wzmacniacz do puszki antenowej i tak go uszczelnić silikonem by nie było do niego dostępu dla wody z deszczu. To jest najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sir Charles
co innego jest przedwzmacniacz sygnału antenowego (wzmacniający sygnał bezpośrednio z anteny), który faktycznie powinien byc jak najbliżej anten a wzmacniacz dystrybucyjny, ktory może znajdować się nawet w piwnicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to niestety prawda sir Charles. Zarowno przedwzmacniacz jak i wzmacniacz dystrybucyjny najlepiej gdy znajduja sie jak najblizej anteny. Dzieje sie tak dlatego ze kabel generuje szumy, tym wieksze im jest dluzszy, a wzmacniacz pozniej te szumy wzmacnia. Najlepiej wiec gdy wzmacniacz jest bardzo blisko anteny. Co do samych wzmacniaczy to obecnie najwiecej jest wzmacniaczy niskoszumnych - o malej mocy ale duzym wzmocnioeniu. Mysle ze dobremu wzmacniaczowi nie powinno zaszkodzic nawet przebywanie w 100C upale na poddaszu.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nieocieplony strych (dachówka ceramiczna) będzie dobrym miejscem dla tego urządzenia. Po ostatnich upałach mam obawy, czy elektronika przeżyje tak wysokie temperatury.

 

 

Wysoka temperatura na pewno negatywnie wpłynie na trwałość urządzenia. O ile półprzewodniki mają wysoką temperaturę pracy, to niekoniecznie odnosi się to do całego urządzenia.

 

Niemniej jednak prawdą jest, że wzmacniacz powinien być montowany jak najbliżej anten i maszt antenowy lub poddasze jest najodpowiedniejszym miejscem montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...