Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jak wykonać taką balustradę drewnianą


daggulka

Recommended Posts

Witam.

Jesteśmy zdecydowani na samodzielne wykonanie drewnianej balustrady na balkonie , coś w tym stylu:

 

http://www.drewstal.pl/i/g/36.jpg

 

Różnica polega na tym, iż słupy chcemy przytwierdzic do podłoża, a następnie na te słupy od strony wejścia balkonowego przytwierdzić deski -czyli deski nie będą włożone między słupy , tylko nabite na te słupy..... kurcze...ciężko wytłumaczyć, mam nadzieję że wiecie o co chodzi :D .

 

I pytanka do kogoś kto robił lub zna się na tym :wink:

 

- balkon ma długośc 5m, szer. 1,20m ... jaki odstęp musi być utrzymany pomiędzy słupami?

 

- czym mocować słupy do betonowego podłoża balkonu?

 

- czy trzeba jeszcze jakichś specjalnych zabiegów, gadżetów żeby balustrada była stabilna?

 

Będę wdzięczna za odpowiedzi i sugestie :D .

 

Pozdrawiam, smoczyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proponuje na długości co najmniej 4 - 5 słupków i po jednym na szerokości mogą być mocowane do ściany pozostałe muszą być mocowane do balkonu. Jak widać na tym zdjęciu z przodu każdy z słupków jest mocowany kątownikiem do podłoża. wtedy wszystko będzie stabilne. Co do słupków na długości to sami musicie wymierzyć ile ich dać. Ja na 5 metrach dał bym 5 słupków, odliczając powiedzmy 10 cm ich grubości wyjdzie, ze słupki będę co około 1,1metra. Im lepiej wszystko będzie przymocowane do podłoża tym konstrukcja będzie stabilniejsza. Każdy słupek do kątownika należy przymocować minimum dwoma śrubami. To samo z deskami poziomymi mocowanym do słupków. do każdego słupka deska przymocowana minimum dwoma wkrętami. Kątowniki proponuje dawać z dwóch stron słupków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź :p

Jeszcze jedno pytanko.... jaką szerokość musiałyby mieć słupy drewniane? Czy np. profilowane o szerokości 6cm wystarczą, czy musiałyby być szersze?

 

Co do drewna...zamierzam je pomalować 3-krotnie drewnochronem.... to wystarczy czy jeszcze coś nałożyć?

 

Ktoś jeszcze ma jakieś spostrzeżenia?

 

Pozdrawiam, smoczyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noż kurcze, wyobraźcie sobie , że słupków 10- tek znajść nigdzie nie mogę :roll: .... bo ja chciałam takie wyprofilowane a nie proste :wink: .... będe jeszcze szukać...

a tak poza tym , to znalazłam producenta który taką balustradę jest w stanie wykonać dla mnie za 100zł/m bieżący bez montażu :roll:

...jak myślicie , opłaca się czy taniej wyjdzie jak se sama zrobię?

 

Pozdrawiam, smoczyca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balustrada z poziomymi listwami jest niezgodna z prawem budowlanym ze względu na niebezpieczeństwo wspinania się po niej dzieci.

 

Aczkolwiek sam mam taką balustradę. U mnie słupki 6x6cm są co 170cm. Mam drewniany balkon więc z mocowaniem nie było kłopotu. Niemniej jednak słupki posiadają dodatkowe zastrzały na wysuniętych legarach. (Patrz zdjęcia w galerii).

 

Jak się pojawią małe dzieci (wnuki) to obowiązkowo wymienię tę balustradę.

 

 

W przypadku betonowych balkonów z tego co się kiedyś naczytałem zalecane jest montowanie słupków do wysięgników mocownaych od spodu balkonu. Mocowanie od góry jest narażone na wodę deszczową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policzyłam materiał:

-słupki sztuk 7 (jednak od fronta dam 5 :wink: ) 23zł*7szt=161zł

-9 desek szer.12cm grub.2cm dług 2,5m 9szt* 13zł=117zł

-porecz 7,5m *16zł = 120zł

razem ok.400zł

liczę się z tym, że do tego drewnochron i farba jakieś 150zł no i wkręty jakieś 50zł

 

co razem da ok.600zł na gotowo

 

zabierzemy się za nią kiedy zrobimy ogrodzenie, czyli gdzieś za 2 tygodnie :D - fotki wkleję :wink:

 

pozdrawiam, smoczyca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...