Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kocioł węglowy z palnikiem retortowym


Gość stasek

Recommended Posts

Gość stasek

witam,

planuję instalację kotła węglowego z podajnikiem (retortowy) i mam kilka pytań (może ktoś ma taki piec?)

1.czy taki piec może być sterowany za pomocą czujnika temp. w mieszkaniu (pokoju), i czy ma mozliwość sterowania dobowego (różne temp. w ciągu doby);

2.jak zachowuję się taki piec podczas ciepłego wiosennego dnia - czy się wyłączy czasowo? (chyba trzeba go ręcznie rozpalać?)

3.czy wymagana jest instalacja podtrzymania zasilania UPS?

4.jakie są wady pieca (zaletami chwali się każdy producent)

5.może ktoś może polecić dobrego producenta w.w. piecy (śląsk).

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, jestem wlasnie na swiezo po rozmowie z atoryzowanym instalatorem takiego pieca - wybralem HEFa, ale trzeba czekac na kociolek 2 m-ce. Poniewaz dlugo sleczalem nad tymi kotlami, to moze potrafie Ci odpowiedziec na pytania.

1. Tak piece mozna sterowac pokojowka z programatorem, koszt z instalacja wg "mojego" instalatora to ok. 350 PLN.

2. Piec nie wylancza sie zupelnie, poniewaz automat uruchamia go co 90 minut na 30 sekund celem utrzymania zaru na palenisku. Co ciekawe piece te maja takze program "lato", kiedy moga byc wykorzystywane wylacznie do grzania wody (podobnie zasypuje sie je wowczas raz na 2 tygodnie) - mnie odpadl by dylemat "terma contra ogrzewacz przeplywowy".

3. To pytanie tez mnie gnebi!

4. Podstawowa wada jest oczywiscie brudna piwnic, choc podobno jesli wegiel zamawia sie u producenta, to ma on malo mialu i az tak sie nie kurzy. Wyleczono mnie tez z typu "uniwersalny" (z dodatkowym paleniskiem), poniewaz nalezy czyscic palenisko po kazdej zmianie paliwa, a dodatkowo przy czasowym opalaniu drewnem, kotly te "zachodza" tak, ze czesto siada automatyka ("moj instalator" jest rownoczesnie serwisantem. No i jest taki odwazny, ze wersje "nie uniwersalna" montuje w obiegu zamknietym (sic!), nawet nie przejal sie moim straszeniem polska norma!!! (naczynie przeponowe przy baniaku cwu)

5. Nie chcialbym byc postrzegany za propagatora Hefow, ale z tego co wiem, robia je w Lublincu. Ja wybralem te firme, bo maja serwis we Wroclawiu i przedstawiciela handlowego (ktory takze sprzedaje groszek "prosto z kopalni"), a np. po zeliwnego Kielara musialbym jechac do Opola... Ale na Hefa musialem dac juz teraz zaliczke, chociaz odbior kotla mam dopiero 17.11 br. :evil:

Sprzedam Ci za to inny hit - mnie zabila cena kotlowni - pelna automatyka z podobno super wydajnym niemieckim baniakiem cwu firmy Reflex, pokojowka, pompa i oprzyrzadowaniem do cyrkulacji cieplem wody - 11,5 K PLN, a ja myslalem, ze tylko ten cholerny kociol jest drogi. W dodatku pan za zrobienie calej instalacji zaspiewal lacznie 28 K! (lacznie z instalacja wodna, ale bez kanalizy - te zrobie sam), z czego 8 K na grzejniki i zawory (17 sztuk, w tym tylko dwie na prawde tanie drabinki), koniecznie chce mi dac Kermi (z super 10% rabatem) i do tego konwektory (wole plytowe - a do konwektorow nakazal mi zamurowac swiezo zatynkowane wneki podookienne), oraz 4 K na miedz (dom 190 m2 na jednym poziomie, kotlownia w piwnicy). Na razie jestem na etapie poszukiwania innych instalatorow, bo cena mnie mocno zszokowala.

Moze ktos z Formumowiczow, ktorzy posiadaja taka instalacje wyrazilby swoja opinie na temat kosztow, bo mnie wydaje sie to bezczelnym bandytyzmem. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

czyżby nikt nie miał kotłowni dla "eko-groszka".

To dziwne, bo tyle się dyskutowało na Forum...

Odezwijcie się, bo nie wiem, czy moja złość na proponowaną cenę kotłowni wynika z nieznajomości realiów rynkowych, czy też jest zdrową reakcją obronną na naciągacza?!?

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowe palenisko jest przydatne awaryjnie chociażby wtedy kiedy brak będzie energi elektrycznej, piec z dodatkowym paleniskiem będzie wtedy ogrzewał pomieszczenia tylko grawitacyjnie (brak prądu) i niestety co parę godzin trzeba wtedy obsługiwać - nie będzie działać automatyka. Miałem taki przypadek ostatnia zimą przez parę godzin a na zewnątrz było ponad -20C.

Pozdrawiam Daro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro,

a może zdradziłbyś ile kosztowało cię założenie kotłowni i instalacji c.o., bo rozumiem, że sam masz kocioł na eko-groszek?

Jak mogłeś przeczytać wyżej, sam stoję przed tą inwestycją i szukam wszelkich informacji nt. kosztów, a mój instalator chce mnie chyba naciągnąć. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Kocioł jest ładny, jak to u Hefa - jasnozielony.

Jak hula nie mogę na razie powiedzieć, ponieważ zostawiłem instalatorów z Żoną i mają skończyć dopiero w środę (obecnie mieszkam kilkaset kilometrów od mojej chałupy, ale już niedługo...).

Kociołek ma być wpięty w instalację z zamkniętym obiegiem (wiem co mówi polska norma), z dwoma naczyniami wzbiorczymi (na obiegu co i przed podgrzewaczem wody), trzy pompy Hall, czy jakoś tak (układ co, układ podgrzewania cwu, pompa cyrkulacji ciepłej wody), podrzewacz wody 160 l (produkowany w czesji "prawie" reflex) no i trochę automatyki...

Więcej napiszę, jak zobaczę moją kotłownię na własne oczy (ale to dopiero za miesiąc).

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...