Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jak zabezpieczyć klinkier ?


wiarus

Recommended Posts

niedługo będę robił elewacje swojego domu z klinkieru,

słyszałem opinie że nawet ułożenie klinkieru przez dobrego fachowca nie uchroni elewacji przed białymi wykwitami(zaciekami),powodem mogą być kwaśne deszcze!

slyszałem też opinie że elewacje z klinkieru zarza po wyfugowaniu można pokryć cieniutką warstwą silikonu kładzionego z agregart pod ciśnieniem.

Jeżeli ktoś ma jakieś doswiadczenia w tej kwesti proszę o rady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Absolutnie nie bawiłbym sie w żadne silikony.

Wykwity powstają na skutek rozpuszczania związków wapnia z zaprawy. Dlatego też należy zadbać, aby do momontu zwiazania zaprawy deszcz jej nie wypłukiwał (najlepiej osłonić elewację folią, ale dając możliwość jej wyschnięcia). Bardzo zalecam zastosowanie gotowych zapraw do klinkieru - przy nich szansa wykwitów zdecydowanie maleje. Ja używałem do murowania klinkieru zaprawy Optiroc M 600/100. Wychodzi co prawda drożej niz zaprawa mieszana w betoniarce, ale paskudnych wykwitów (ktore potrafia zepsuć cały efekt bardzo przecież drogiego klinkieru) nie mam, za wyjątkiem kawałka komina, który był murowany w deszczu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu mogę dodać, aby ustrzec się przed wykwitami należy przede wszystkim staranie i czysto wykonać zasadnicze zadanie, a więc murowanie. Wszystkie świeże zabrudzenia zmywać na bieżąco wilgotną ścierką. Reszta to dobór zaprawy do murowania i do spoinowania. Producent cegieł klinkierowych i innych wyrobów tego rodzaju zaleca używać zapraw bez dodatku wapna, a jeśli już to wysoce hydraulicznego. Najlepsze są gotowe suche zaprawy, której przygotowanie polega tylko na dodaniu odpowiedniej ilosci wody i dokładnym wymieszaniu. Stosować sie do zasad producenta zapraw. Należy szczelnie wypełniać spoiny między cegłami co uchroni przed przenikaniem wody wgłąb muru i zapobiegnie jego zawilgoceniu. Nie murować w czasie deszczu i mrozu. Przy dłuższych przerwach w murowaniu lub przy występowaniu opadów ciągłych należy zabezpieczyć mury folią lub papą. Spoinowanie można wykonywać na dwa sposoby, w trakcie murowania na tzw. "pełną spoinę" lub później używając gotowej, mrozoodpornej zaprawy produkowanej w różnych kolorach. Przy wyborze metody późniejszego spoinowania należy podczas murowania pozostawić miejsce pomiędzy cegłami nie wypełnione zaprawą na głębokość ok 1,5 cm od lica ściany. Jako gotowe zaprawy można użyć: Sopro KMT 402 - zapr.cem. z trasem do murowania i fugowania, Quick-mix VM01, VZ01 - zapr. do mur. z jednoczesnym wyk. spoin, Karl Epple VZ01 - zapr. jw., Ceresit CE34, CE35, CE36 - zapr. do spoinownia, Optiroc - fuga elewacyjna do cegieł elew. i klink., Optiroc M 100/600 - zapr. murarska do c. elew. i klink.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 year później...
Gość Maliniak
Nie polecam zdecydowanie gotowej zaprawy Reymix wykwity wychodzą i to w ilościach ogromnych oczywiście zgłoszenie gwarancyjne zostało odrzucone bo ........................ takie tam pierdoły i oczywiście produkt ich jest super napewno!!!!!!!!!!!!!!!!! Wykonawca wykonał w mojej rodzinie 5 płotów i wszędzie jest OK ale tylko u mnie z REYMIX zaprawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam też elewację z klinkieru (spory jej kawał) i ponieważ zaprawa gotowa kosztowałaby tyle co sama cegła klinkierowa zdecydowałem się murować go na zaprawę Cement I kl czystości + piasek + plastyfikator do klinkieru (Murton). Zdecydowałem się na to, bo klinkier jest jasny i ewentualne wykwity będą słabo widoczne, no i z powodu kosztów.

Od położenia pierwszych cegieł minęło dwa miesiące i na razie wykwity się nie pojawiły. Oczywiście wszystko co wymurowane od razu jest zabezpieczane folią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podpiwniczenie wykonane z klinkieru, murowalem na cement z barwnikiem bez uzycia wapna. Minął rok i zero wykwitow. Moja rada jeśli pojawią sie wykwity to wedlug mojego fachowca najlepsza konserwacja to kilkakrotne zmycie cegly wodą z octem :D .U mojego sąsiada na ogrodzeniu rok temu pojawily sie wykwity ale po roku czasu deszc je po prostu zmył

pozdrawiam Michalus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc123
Podobno, podkreślam - podobno, wykwitom zapobiega murowanie zaprawą z trasem. Ja taką zaprawą murowałem klinkierowe kominy, ale nie mogę na razie nic powiedzieć czy są już jakieś wykwity. Komin jest na razie zasłonięty przed wilgocią...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprawa : cement bez domieszek + piasek (1:3) + woda...

Murowanie bez brudzenia cegieł, co kilka warstw

ewentualne drobne zabrudzenia usuwałem wilgotną gąbką...

Zabezpieczenie przed deszczem - mocna folia rozciągnięta

od okapu za rusztowanie umożliwiała murowanie w deszczu i na wietrze...

Wykwity - przez rok nie było ... :p i chyba już nie będzie... :roll:

 

wiarus TY masz pewno elewację już dwa lata... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ma(r)tado

Pytasz czy trzeba silikonować.Nie trzeba ale warto ponieważ:

1-trudniej się brudzi i łatwiej się myje (znam temat- mam cokół i parapety zewn.)

2-względy wizualne (jak chcesz zobaczyć jaka to różnica zmocz klinkier i połóż obok suchego)

Wybór należy do Ciebie. Miłego wybierania.Heya :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...