Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cieśle sugerują, żeby nie robić tego elementu dekoracyjnego więźby który widać na projekcie (obok w miniaturce) na ścianie szczytowej. Ma to jakąś nazwę? :) U nas ten element tworzy takich 5 promieni, czasem jest to kształt krzyża, różnie.

 

Twierdzą, że ptaki na tym siadają, paskudzą, to szybko się niszczy i są z tego same kłopoty, bo i elewacja może "ucierpieć" i balkon poniżej od takiego bombardowania.

 

Fakt faktem, że ściana szczytowa wygląda lepiej z "tym". Ale jest to typowy ekstra koszt więźby, bo to element konstrukcyjny nie jest.

 

Jakie macie doświadczenia z "tym"? :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/88114-element-dekoracyjny-wi%C4%99%C5%BAby-na-%C5%9Bcianach-szczytowych-robi%C4%87/
Udostępnij na innych stronach

...Jakie macie doświadczenia z "tym"? :D

 

Ja świadomie zrezygnowałem. Za te kilka polakierowanych belek/desek wykonawca słono sobie liczył. Druga sprawa - to "coś" nie do wszystkiego pasuje. Czasem widzę ładny, skromny domek z oknami i drzwiami zewnętrznymi w nowoczesnym "dizajnie" ,a po bokach właśnie frezowane "góralskie" dodatki.

Ja zostawiłam wyłącznie poprzeczny element - całość podobno nazywają "jaskółką". Podczas robienia więżby chcieliśmy z tego zrezygnować, ale szef firmyu dachowej stwierdził, że jednak spina ona w jakiś sposób więźbę w naszym przypadku, więc zostało to okrojone na max.

Ptaki mocno brudzą balkon pod spodem, więc koniecznością będzie zamontowanie elementów utrudniających siadanie ptaszkom z np. http://www.stopptak.pl

http://foto1.m.onet.pl/_m/15dad82941ea849a2449d0ad4fbbf601,5,19,0.jpg

Też miałem i mam z tym ból głowy, ale kazałem w końcu zrobić (majstry nazwali to "kukułką"), bo przy takim prostym domu jak nasz, każdy element ozdobny jest na wagę złota :wink: . Radzili, żeby to potem obrobić blachą, ale chyba pozostawie drewno na wierzchu tylko jakoś zabezpieczę. Nie wiem czy - jak piszesz - nie jest to element konstrukcyjny, bo jednak dach jest wysunięty (u mnie sporo) a belka pozioma jest de facto jętką. Po dociążeniu dachówką swoją rolę jętka chyba odegra.

Najgorzej właśnie będzie z tą konserwacją i obsr...niem tego elementu i balkonu przez ptaki (może ponadziewać gwoździami od góry :D )

Na naszym osiedlu(wiejskim) jest kilka domków z taką dekoracją, mi się to bardzo podoba, dodaje uroku i klimatu, ale pod warunkiem że ładnie się komponuje z resztą elewacji.

Czyli trzeba się dostosować z charakterem do całości.

ja również zdecydowałem się na takie proste ozdoby bo domek jest dosyć prosty (bez tego ściana szczytowa była by "łysa" :) ) z tym,że wszystkie elementy dekarze dokładnie obrobili mi blachą (prawie 1,5 arkusza blachy na jedną ozdobę) więc myślę że nie będzie aż takiego problemu z niszczeniem drewna
myślę że nie będzie aż takiego problemu z niszczeniem drewna

albo nie będziemy do końca świadomi, co tam się z tym drewnem w środku dzieje... Sam nie wiem :cry:

Ja mam też to słoneczko (tak dla odmiany nazywali to moi majstrowie). Pomalowane drewnochronem i myśle, że będzie ok. Po roku nie zauważyłam niedogodności związanych z ptakami. Może moje słoneczko im się nie podoba?
Z moich obserwacji wynika, że w miejscach gdzie przebywaja gołębie (większe miasta i peryferie) są duże z tym niedogodności. Na terenach gdzie gołębi brak takie przypadki są incydentalne.

Takie elementy najlepiej impregnować środkami dobrej jakości. DREWNOCHRON nie jest dobrym środkiem , o czym wielu się już przekonało. Ja w firmie stosuję SADOLIN, TIKURLILA. i z czystym sumieniem mogę powiedzieć , że po dwukrotym malowaniu przez kilka dobrych lat belki będą wyglądały jak nowe.

Acha, odradzam bardzo jasne kolory(chyba wiadomo dlaczego).

No i koniec końców zrezygnowaliśmy ze "słoneczko-jaskółko-kukułki", którą moi cieśle zwą "obsrywaczem" :lol:

 

Ścianę szczytową mamy niezbyt rozbudowaną, okna bedą jednoskrzydłowe bez szprosów, a więc nieco nowoczesne :wink: , więc to "coś" może zniknąć, a zaoszczędzi się na drewnie, Drewnochronie, czasie i przyszłej konserwacji.

 

Elementem konstrukcyjnym to u nas nie będzie, bo zmieniamy konstrukcję, z jętkowej na płatwiową.

 

To prawda, są takie pasy z odwróconymi gwoździami do mocowania w miejscach ulubionych przez sryle gołębie (np. na rynku w Krakowie to stosują), ale to kolejny koszt...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...