Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Warunki zabudowy a POŚ


ryby

Recommended Posts

W otrzymanych warunkach zaudowy określono mi, że odprowadzenie ścieków ma mieć miejsce do gminnej sieci kanalizacji.

Wystąpiłem o warunki wykonania takiego przyłączenia jednak na odpowiedź mogę czekać ok. 2 tygodni.

Obawiam się, że koszt wykonania tego przyłączenia będzie wysoki gdyż do wykonania jest ok. 100 metrów.

W związku z tym zastanawiam sie czy mogę wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków.

Prosze o odpowiedź czy:

- aby wykonac taką oczyszczalnię, musze zrobić odwołanie od wydanej decyzji o warunkach zabudowy

- jaki jest całkowity koszt takiej oczyszalni dla małego domu o powierzchni max 100 m2 dla 4 osób.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Z tego co wiem, jeśli działka jest uzbrojona w kanalizację, tak jak u Ciebie :wink: (tzn. potencjalnie masz możliwość podłączenia) raczej nie uzyskasz zgody na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

"§ 26 ust 3. W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka, o której mowa w ust. 1, może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody, a także zastosowania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska."

 

Jednak jak zwykle wszystko zależy od urzędu.

 

Jeśli jednak we wniosku o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu nie wystąpiłeś o POŚ, to raczej procedurę trzeba będzie powtórzyć.

 

Jednak w pierwszej kolejności pogadaj w urzedzie czy masz w ogóle szanse otzrymac taką zgodę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki zabudowy które otrzymałem dotyczą działki rolnej ( 900 m2 :wink: ) na której będę stawiał dom mieszkalny wraz z budynkiem gospodarczym w ramach zabudowy zagrodowej.

Natomiast w nr 2/2003 Muratora jest artykuł "Prawo i ... lewo" mówiący o tym, że : Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba mieć pozwolenie, samo zgłoszenie nie wystarczy. Z jednym wyjątkiem. Otóż pozwolenia nie wymaga budowa obiektów do neutralizacji ścieków o wydajności do 5m3 na dobę, ale tylko wówczas, gdy mają one charakter obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i są usytuowane na działkach siedliskowych jako uzupełnienie istniejącej zabudowy zagrodowej. Budowę takiego urządzenia na działce siedliskowej wystarczy zgłośić w urzędzie gminy (lub starostwie).

 

A w warunki zabudowy mam wydane dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z budynkiem gospodarczym w ramach zabudowy zagrodowej - uprawa...

I jak tutaj odnosi się w/w artykuł do mojej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały rozdział zawarty w rozporzadzeniu MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, (obecnie obowiązujące) (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) przedstawia się nastepująco:

 

"Rozdział 5

 

Uzbrojenie techniczne działki i odprowadzenie wód powierzchniowych

 

§ 26. 1. Działka budowlana, przewidziana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, powinna mieć zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej.

2. Za równorzędne z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej uznaje się zapewnienie możliwości korzystania z indywidualnych źródeł energii elektrycznej i ciepła, odpowiadających przepisom odrębnym dotyczącym gospodarki energetycznej i ochrony środowiska.

3. W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka, o której mowa w ust. 1, może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody, a także zastosowania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska.

4. Na działkach budowlanych przeznaczonych dla szpitali i sanatoriów, niezależnie od zasilania z sieci, należy zapewnić dodatkowo własne ujęcie wody oraz własne źródło energii elektrycznej i cieplnej.

5. Spełnienie warunków określonych w ust. 1 i 2 nie jest wymagane w przypadku działek przeznaczonych pod budowę budynków rekreacji indywidualnej oraz budynków inwentarskich i gospodarczych na wsi, jeżeli właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie określił takich wymagań.

 

§ 27. Dopuszcza się wykorzystanie pod zabudowę zagrodową lub rekreacji indywidualnej działki budowlanej, która nie może być zaopatrzona w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi z sieci lub własnego ujęcia, pod warunkiem zapewnienia możliwości czerpania lub dostawy wody z ujęć położonych poza granicami działki.

 

§ 28. 1. Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.

2. W razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.

 

§ 29. Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.

 

§ 30. Usytuowanie na działce budowlanej ujęć wody, urządzeń do gromadzenia i oczyszczania ścieków oraz odpadów stałych powinno być zgodne z wymaganiami rozporządzenia oraz z przepisami dotyczącymi ochrony gruntu, wód i powietrza."

 

Zaś prawo budowlane z 11 lipca 2003 mówi, że:

 

"Art. 29.

 

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

b) płyt do składowania obornika,

c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,

d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2,

(...),

3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę,"

 

W związku z tym dane zawarte w artykule są już raczej nieaktualne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...