Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drewno na więźbę dachową?


Recommended Posts

Hey ...

Drewno przeznaczone do wykonania konstrukcji dachu powinno mieć wilgotność nie większą niż 18%. Przed wbudowaniem należy je zabezpieczyć przed rozwojem grzybów, owadami oraz środkami ogniochronnymi. To jest teoria...praktyka jaka jest każdy widzi. Wykonawca prawdopodobnie żle przechowywał drewno, albo takie kupił. Czy mógłbyś powiedzieć na jakim etapie jest Twój dach...Jeśli jest już pokryty to myślę, że można domagać się obniżenia ceny za ten etap budowy. Jeśli to tylko konstrukcja (krokwie, murłaty, płatwie, jetki) - do wymiany.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nodopuszczalne jest postawienie więźby dachowej z mokrego i niezimpregnowanego drewna. Najlepiej gdzy drewno jest wysuszone i wysezonowane. Należy go zabezpieczyć przed szkodnikami i grzybami.

Więc nie pozostaje nic innego jak wezwać niezależnego rzeczoznawcę i zmusić dewelopera do wymiany więźby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

oczywiście najlepiej byłoby mieć suchutkie drewno z tartaku

ale niestety najczęściej tartaki (te które mają ciągły zbyt - np. przy dużych aglomeracjach) sprzedają drewno wilgotne i nie jest to

jeszcze tragedia (byleby nie było z posuszu i z chorobą).

Takie drewno nie należy impregnować od razu, ponieważ nie ma to sensu - drewno nie przyjmie impregnatu na odpowiednią głębokość, a i przy deszczach środek może zostać dość solidnie wymyty.

Pod dobrze wykonaną konstrukcją dachową, drewno ma takie same warunki do schnięcia jak w tartaku (każdy kto projektuje dachy musi brać pod uwagę odkształcenia i pracę drewna).

A kiedy drewno będzie suche, impregnację można przeprowadzić samemu pod gotowym już dachem i to podczas ulewnych deszczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosił bym uprzejmie o poradę dotyczącą drewna na belkowanie dachu. Deweloper zbudował dach z mokrego i zapleśniałego drewna. Czy takie drewno jest dopuszczalne do budowy dachu? Proszę o pomoc!

 

Pozdrawiam

Ja kupiłem surowe drzewo (wiem jakie) zawiozłem do tartaku potem z tartaku na budowę i cieśle robili więżbę (ponoć lepiej się robi) zaimpregnowałem konstrukcję od góry gdzie będą kontrłaty dachówka już położona i teraz się suszy takie przewiewy że szok(całą konstrukcję dobrze podstęplowałem)do wiosny dosyć wyschnie i zaimpregnuję.

Myślę że jakoś to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem surowe drzewo ... zawiozłem ... na budowę i cieśle robili więżbę ... zaimpregnowałem konstrukcję od góry gdzie będą kontrłaty dachówka już położona i teraz się suszy ... do wiosny ... wyschnie i zaimpregnuję.

Myślę że jakoś to będzie.

 

Taki sposób nie jest polecany dla zachowania długowieczności konstrukcji dachu. Wiem, wielu tak stosuje ale czy napewno dobrze? Chociażby taki sposób impregnacji drewna jest cholernie czasochłonny (i pracochłonny) a najmniej skuteczny sposób impregnowania drewna. Impregnat na jaką głębokość wniknie? 2 mm. A może 4 mm? Napewno nie głębiej.

Kolejna sprawa to to, że większość osób budując konstrukcję dachu nie pozostawia żadnych miejsc na odparowanie. Poddasza w większości przypadków są bez okien (później się je wytnie - mówią) a o grzyba w takim przypadku bardzo łatwo. Sam już coś takiego widziałem, a z nim :cry: inwestorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tragizujmy :o

impregnacja jest ważna ale nie najważniejsza

wazne jest to aby drzewo było zdrowe, wyschło (w tartaku czy na dachu) i żeby było dobrze wentylowane (trzeba też przestrzegać kilka reguł np. żeby pamiętać o kontrłatach, niektórzy dają tylko łaty bezpośrednio na folię a to niedobrze, bo woda nie może swobodnie spłynąć, zatrzymuje się i wtedy łata zaczyna gnić)

kiedyś wogóle ludzie nie impregnowali i było dobrze, mojemu wujkowi taki właśnie dach trzyma już 40 lat !!!!! i nic się szczególnego nie dzieje :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na każdym dachu daje się łaty i kontrłaty. A dachy pokryte gontem bitumicznym? Tam występują na krokwiach albo deski na pióro i wpust ( lub zakład) albo płyta np. OSB lub inna.

A co do długowieczności dachów to kiedyś robiono ze specjalnego drzewa ścinanego o odpowiedniej porze roku i odpowiedniej jakości, a nie teraz jak w niektórych tartakach można dostać drzewo z wiatrołomów lub zarobaczone :cry: . A może znajdzie się jeleń, który je kupi. Oj ... biada takiemu dachowi. To jest przecież inwestycja na całe życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...