Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Olej kontra gaz ze zbiornika


michalp

Recommended Posts

Witam,

 

Mam do Państwa pytanie związane z wyborem ogrzewania domu. Wiem, że tego typu pytań było sporo, jednak tym razem chciałbym prosić o opinie użytkowników ogrzewania olejowego oraz gazowego ze zbiornika przy domu.

 

Będę miał dom z poddaszem użytkowym, pow. użytkowa 160 m2 + 40 m2 garaż. Niestety w pobliżu nie ma gazociągu i raczej nie będzie. Planuje też kominek z rozprowadzeniem powietrza i być może kolektor słoneczny.

 

Analizując różne oferty wynika z nich m.in.:

a) wybierając ogrzewanie gazowe:

- mam tańszy piec - kondensacyjny za ok. 9 tyś. zł, tańsze przeglądy roczne, możliwość doprowadzenia gazu do kuchni. Minus oczywisty - opłata za zbiornik (u mniej podziemny) ok. 40 zł miesięcznie. Cena gazu - ok. 1.85 - 1.90 brutto.

 

b) wybierając ogrzewanie olejowe:

- droższy piec (ok. 17 tyś. zł), droższe przeglądy, bez gazu w kuchni. Zbiornik może być zakopany. Bez dodatkowym opłat za zbiornik oczywiście. Cena oleju - 2.65 brutto.

 

Na tym etapie wybór jest oczywisty (czyli na gaz) tym bardziej, że np. Orlen daje teraz w promocji kolektor słoneczny za 1 zł. Mogę też zbilansować sobie (częściowo) montaż zbiornika gazowego poprzez albo gaz "gratis" albo czasowe zwolnienie z dzierżawy zbiornika (zależne od dostawcy gazu).

 

Mam już jeden dom z piecem olejowym (centralne + ciepła woda) i w zależności od "zimności" zimy wychodzi mi 4500 - 5500 zł rocznie. Dom ma piwnice (mniejsze ogrzewanie), parter i piętro - łącznie ok. 160 m2 użytkowej powierzchni oraz 20 m2 garaż.

 

Z różnych wyliczeń gazowych od dostawców wynika, że należy liczyć się z wydatkiem 20 l gazu/ m2 domu rocznie, co w moim przypadku przy obecnych stawkach wyniesie 6000 zł (dom) + garaż 40m2 mniejsze zużycie - 1100 zł. Czyli sporo, bo od 1500 do 2500 zł rocznie więcej niż w moim obecnym domu na kotle olejowyn. Czyli - po dwóch, trzech latach zwraca mi się różnica w cenie kotła olejowego i gazowego, a potem już oszczędzam.

 

***

 

Chciałbym zapytać użytkowników kotłów olejowych i gazowych z butli o wasze doświadczenia i koszty.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam gaz z butli. Użytkuje już 2 lata i powiem ci że nie jest źle.

W pierwszym sezonie zużyłem około 1600 litrów, a wtym okolo 1000litrów.

Kupuje gaz w lecie jak jest promocja. Także zeszly sezon ( b.ciepła zima_) kosztowal mnie okolo 1700zł + koszty dzierżawy zbiornika - 40zł mies.

Używam też kominka ale od czasu do czasu. Wodę grzeję i prądem na 2 giej taryfie i gazem jako dogrzanie.

Dom ma 200m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę wartości opałowe gazu z butli i oleju opałowego, jednoznacznie olej jest tańszy.

Nie bardzo też rozumiem dlaczego kocioł olejowy musi kosztować 17000zł. Nowewgo Buderusa G-125 z zasobnikiem 135l kupisz o prawie 10000zł taniej (używany dużo taniej).

Moim zdaniem warto "wchodzić" w gaz z butli, jeśli jest perspektywa na gaz ziemny w niedległej przyszłości. Jeśli takiej perspektywy nie ma, olej jest bardziej zasadny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt kwh energi uzyskanej z gazu płynnego jest porównywalny z ogrzewaniem prądem w taryfie dziennej i dużo droższy w stosunku do pradu w taryfie nocnej. Również olej opałowy jest drozszy od prądu w taryfie nocnej. Link do strony z tabelą: http://www.gazownia.pl/gaz_ziemny_gaz.php

Tak się zastanawiam czemu ludzie wpadają na takie szaleńcze pomysły jak olej czy gaz płynny. Przyjęło sie że "panie, prąd to jest drogi a gaz to jest tani"? Bo nie umiem sobie znależć innego wytłumaczenia...

A można kupić kocioł elektryczny za 2200 zł i ogzrewanie wodne podłogowe (będzie akumulowało ciepło na nocnej taryfie) i mieć taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela na która się powołujesz coulignon jest mocno nieaktualna. Bez wnikania w szczególy można stwierdzić, że koszt ogrzewania prądem w nocnej taryfie jest porównywalny z ogrzewaniem olejem, ale jednak nie uda się ogrzewać tylko w nocnej taryfie. U mnie ogrzewanie praktycznie w nocy nie pracuje.

Można co prawda robić jakieś duże zbiorniki akumulacyjne i grzać je w nocnej taryfie, ale w tym przypadku koszty instalacyjne robią się już znaczące.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Napisz jeszcze prosze, jaki masz piec, czy zbiornik masz na czy pod ziemia, czy tankujesz propan czy propan-butan? Czy dom masz jakoś specjalnie ocieplony?

 

Michał.

Mam piec kondensacyjny Viessmana witodens 100 ( tak chyba sie nazywa), zbiornik pod ziemią, tankuje propan. Dom jest dobrze a może i b.dobrze ocieplony.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela na która się powołujesz coulignon jest mocno nieaktualna. Bez wnikania w szczególy można stwierdzić, że koszt ogrzewania prądem w nocnej taryfie jest porównywalny z ogrzewaniem olejem, ale jednak nie uda się ogrzewać tylko w nocnej taryfie. U mnie ogrzewanie praktycznie w nocy nie pracuje.

Można co prawda robić jakieś duże zbiorniki akumulacyjne i grzać je w nocnej taryfie, ale w tym przypadku koszty instalacyjne robią się już znaczące.

Pozdrawiam.

 

Witam :D

1. Sprawdziłem rzeczywiście jest trochę nieaktualna więc podaję koszt kWh za "Ładny dom" z maja 2007:

gaz płynny - 0,49 zł

Energia elektryczna taryfa dzienna - 0,48zł

Energia elektryczna taryfa nocna - 0,28 zł

Olej opałowy - 0,33 zł

Z tej prostej analizy wynika że wszystko jest lepsze niż gaz płynny, a olej opałowy jest droższy niż nocna taryfa

 

2. Nocna taryfa jest (o ile dobrze pamietam) od 22-6 oraz w dzień pomiędzy 12-15. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym z grubą wylewką problem akumulacji ciepła mamy załatwiony. No chyba że zbudowaliśmy dom o zapotrzebowaniu na ciepło rodem z lat 80 (150kWh/m2/rok) wtedy należy siąśc, zapłakać, zdecydować się na olej opałowy i dostać od Orlenu tytuł "klienta roku"

 

3.Niebagatelna jest różnica w kosztach inwestycji: kocioł olejowy w cenie 17 tys zł + komin (którego nie ma przy kotle elektrycznym) koszt jakieś 3 tys+ coroczne przeglądy (nie wiem ile) + wydzielenie pomieszczenia na zbiorniki, kontra 2,2 tys zł za kocioł elektryczny+1 tys za przydział dodatkowe kW mocy

 

4 Koszt akumulacji ciepła nie jest taki wysoki - jeśli inwestor planuje jeszcze kominek proponuje zastonowić się nad instalacją jaką\proponuje np Makroterm lub CTM polonia lub Sonergo tj, Kominek z płaszem wodnym (ok 4 tys) 1000l bufor z zasobnikiem ciepłej wody (5tys) solary (jak się dobrze poszuka to 1,2tys szt) + kocioł elektryczny do ładowania bufora na nocnej taryfie.

Minus (lub może plus) takiej instalacji to że trzeba zaplanować ogrzewanie podłogowe - nie każdy chce takie. Acha! Koszt kWh energii z kominka to 0,14 zł.

 

Liczyć! To nie boli! :D

 

Oczywiście jeśli popełniam gdzieś błąd myślowy to proszę o poprawienie z podaniem konkretów (wyliczeń).

 

Pozdrawiam

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeśli rozmawiamy o konkretach to średnio dobrze zbudowany dom bez wentylacji mechaniczne zużywa jakiś 100 kwh energii cieplnej/ rok tak więc całkowite zużycie energii na ogrzewanie wynosi 16000 kWh rok Tak więc roczne koszty ogrzewania wyniosą:

gaz płynny - 7840 zł

Energia elektryczna taryfa dzienna - 7680 zł

Energia elektryczna taryfa nocna - 4480 zł

Olej opałowy - 5280 zł

 

Widać różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze mała poprawka- nie dobrze zbudowany dom tylko średnio dobrze, przeciętnie, zużywa te 100 kwh/m2/rok, dobrze zbudowany jakieś 70 kwh/m2/rok dobrze docieplony z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła jakieś 40 kwh/m2/rok, pasywny 15 kwh/m2/rok. Niektórzy projektanci (np Lipińscy z Wrocławia) podają te wartości w projektach. Tak wiec każdy może sobie wyliczyć jak to będzie u niego wyglądało. Moje wyliczenia wyżej dotyczyły więc raczej kiepsko (na dziś) zbudowanego domu o powierzchni 160m2. Ale wiem że ludzie buduja takie domy np docieplając ściany warstwą styropianu o grubości 8 cm, mając kupę mostów termicznych itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeśli rozmawiamy o konkretach to średnio dobrze zbudowany dom bez wentylacji mechaniczne zużywa jakiś 100 kwh energii cieplnej/ rok tak więc całkowite zużycie energii na ogrzewanie wynosi 16000 kWh rok Tak więc roczne koszty ogrzewania wyniosą:

gaz płynny - 7840 zł

Energia elektryczna taryfa dzienna - 7680 zł

Energia elektryczna taryfa nocna - 4480 zł

Olej opałowy - 5280 zł

 

Widać różnicę?

 

Pelet 2822PLN

 

Poszedł bym w stronę peletu. Założyłem sprawność kotła 93,5%, cena tony peletu 800PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pellety są paliwem obciążonym największym ryzykiem wzrostu cen : oprócz spodziewwanego krajowego wzrostu popytu istnieje poważan konkurencja w ekportowaniu tego paliwa.

Jak pisałem juz wcześniej wskaźnik 0,66 oleju do gazu płynnego oznacza że dla zrównoważenia ilości energii uzyskanej ze spalenia 1 l oleju trzeba 1,51 l gazu płynnego. na rachunek ekonomiczny przekładając , dla oleju w cenie 2 zł/l równoważąca ( przy zakładaniu tej samej sprawności) cena gazu płynnego wynosi 2 zł*0,66 =1,32/1. Wystarczy wstawić swoje ceny zakupu aby porównać gaz i olej. Myślę że zawsze wjdzie że gaz droższy.

Co do ceny jednostki energii to nie szukając w tygodnikach łatwo policzyć znając wartośc opałową paliwa i jego cenę:

wartośc opałowa oleju wynosi 37,80 MJ/l czyli z jednego litra uzyskujemy ( dla uproszczenie zakładam sprawność 100%) 37,8*0.36=13,608 kWh energii. Przy cenie 2 zł/l cena jednostki energi wyniesie 2/13,608=14,7 gr/kWh a zakładając sprawność 80% 14,7/0.8=18,4 gr/kWh

wystarczy wstawić wartośc opałową ( czyli potocznie kaloryczność ) gazu płynnego 25,02 MJ/l ,jego aktualną cenę i zakłądaną sprawnośc i wszystko policzymy samodzielnie i w aktualnych cenach.

Przestrzgam jednak przed zakładaniem zbyt wysokiej sprawności kotła. Zakładanie średnorocznej sprawności na poziomie 95% nawet dla kotła gazowego jest tak samo prawdopodobne jak średnioroczne zużycie paliwa przez samochód średniej wielkości na poziomie 5lbezzyny na 100l - pomimo że tak podaje instrukcja i sprzedawca :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pelety dzisiaj kosztują 550-600 zł/t więc nawet jak bardzo zdrożeją (w co wątpię) to i tak proporcja w stosunku do gazu z butli czy oleju zostanie zachowana (czekają nas nieustanne wzrosty cen).

 

dzisiaj co i cwu dla domu 220m2 gazem z butli to ok 7-8 tys rocznie a pelety to 4 - 4,5 tys zł rocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi zatem ok 12 gr/kWh przy wartości opałowej 17MJ/kg i sprawności 80% - wysoka dla kotła na paliwo stałe, to taniej niż olej czy gaz płynny ale komfort obsługi niższy. Kocioł trzeba czyścić, jest dość skomplikowany podajnik i nie każdemu sie chce. Pelety z całą pewnościa będą sie cieszyły rosnącym zainteresowaniem ( protokół z Kioto) do wyrównania z innymi paliwami z poprawką na niedogodności obsługowe. Tak jest w Niemczech , spodziwać sie należy że i unas taka sytuacja nastąpi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie... "obsługowość" peletów jest trochę uciążliwa

 

Piec trzeba czyścić raz na jakiś czas, popiół raz w tygodniu no i ten cholerny zasobnik trzeba napełnić... ale różnica w cenie jednak jest bardzo duża. Jeszcze lepiej wychodzi eko-groszek ale syfi się strasznie i pachnie węglem. Pelety to jednak drewno i syf nieporównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...