Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Może ktoś z Was doradzi: Czy tynk mozaikowy (najpierw klej, siatka, klej bo to 2 kominy + dostawione pustaki wentylacyjne) to sensowne rozwiązanie? Zakładam, że pustaki będą ustawione na tyle dokladnie, że nie bedzie potrzeby równania grubą wastwą tynku. Jakieś słabe punkty takiego rozwiązania?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/88856-wyko%C5%84czenie-komina-systemowego/
Udostępnij na innych stronach

Może to oznaczać zupełny brak bo nie istnieje żadna możliwość wcięcia się w komin. Sprawę załatwiłoby oklejenie komina twardym styropianem grubości 2~3 cm. Ostateczną decyzję należy podjąć po konsultacji z dekarzem kryjącym Twój dach bo to on da Ci gwarancję na jego szczelność. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/88856-wyko%C5%84czenie-komina-systemowego/#findComment-2046728
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Witam zainteresowanych tematem.

 

Mam prośbę do tych którzy wykonywali u siebie i do fachowców dla których ta kwestia to chleb powszedni o kilka słów w temacie.

 

Do kominów systemowych Schiedla (wentylacyjny, wentylacja + kominek, wentylacja + kondensat) chcemy jako wykończenie zastosować kamienną płytkę z wapienia jurajskiego o grubości około 4cm.

 

Pojawia się więc kwestia jej poprawnego przyklejenia, aby nie wracać do tematu za 1 czy 2 zimy... Doradcy techniczni nie są tu jednomyślni, tak jak i kierownik budowy z wykonawcą :) Argumenty za docieplaniem komina np 2-3cm warstwą styropianu są zbijane przez przeciwników tej teorii m.in. straszeniem, że styropian, nawet zaciągnięty klejem i siatką w przypadku zapalenia sadzy może się stopić. (Wiem, że kominy się czyści :)

 

Kolejna kwestia - waga płytek kamiennych - jedna waży dobrych paredziesiąt dkg. Tu opinie są w miarę zgodne - albo zaszalowana i zazbrojona płyta betonowa pod przejściem przez połać dachu, po czym kontynuacja do góry z kolejnych bloczków systemowych, albo kątownik skręcony na śrubach. Oba rozwiązania mają stanowić coś w rodzaju "listwy startowej".

Ale jest jeszcze kolejna kwestia. Projektanci wydumali sobie taki oto wygląd komina:

 

kominy2.jpg

 

Jak widać pojawiają się też 2 odkapniki. I skoro płytka ma ok. 4cm grubości, to aby ten okapnik był widoczny, to musi mieć na moje oko około 8cm. A taka "cegiełka" już może ważyć dobrze ponad kilogram. Co do dachówek na szczycie komina nie podjęliśmy jeszcze decyzji, być może będzie to zwykła okuta "czapka".

 

Chodzi mi o wypunktowanie po kolei prac począwszy od wybudowania komina z bloczków, kończąc na impregnacji kamienia i fugi odpowiednim środkiem. Podejmie się ktoś?

Edytowane przez comeon
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/88856-wyko%C5%84czenie-komina-systemowego/#findComment-5534308
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę. Czy "poważna trudność" oznacza zupełny brak możliwości wykonania szczelnego przejscia przez dach? Czy tylko wymaga zwiększonej uwagi i umiejętności dekarzy?

 

Oczywiście że w 100% wykonalne. Byle nie brać dekarza który zamiast tradycyjnej solidnej blacharki smaruje wszystko uszczelniaczem dekarskim. Pamiętajcie ludzie że kiedyś ich nie było a dachy są szczelne do dziś także przy kominach.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/88856-wyko%C5%84czenie-komina-systemowego/#findComment-5535143
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że w 100% wykonalne. Byle nie brać dekarza który zamiast tradycyjnej solidnej blacharki smaruje wszystko uszczelniaczem dekarskim. Pamiętajcie ludzie że kiedyś ich nie było a dachy są szczelne do dziś także przy kominach.

 

 

Odgrzałeś starego kotleta inżynierku..

 

Kiedyś nie było tez kominów systemowych na których kiedysiejsze mądrości nie robią wrażenia...

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/88856-wyko%C5%84czenie-komina-systemowego/#findComment-5536576
Udostępnij na innych stronach

To nie są wycieczki tylko zwrócenie uwagi, że blacharki na kominie systemowym nie można założyć po staremu. Co do Twojego pytania. Byc może jest za obszerne jak na forum. Czymś innym są krótkie porady, z kolei Ty potrzebujesz długiego wypracowania. :)

.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/88856-wyko%C5%84czenie-komina-systemowego/#findComment-5536766
Udostępnij na innych stronach

Nie nabzdyczam się. Opisałem dokładnie problem, bo wychodzę z założenia, że lepiej napisać 5 zdań więcej, niż 2 za mało... Daje to lepszy ogląd i możliwość spojrzenia na sprawę.

Krótko? Proszę. Jak, czym i w jakiej kolejności łącznie z pracami przygotowawczymi zrobić na systemowym Schiedlu kamienne płytki o gr. 4cm + odkapniki na 8cm (jak na zdjęciu), żeby się trzymały? :) Bez napinania. Chodzi mi o to, żeby to zrobić z głową i solidnie aby nie poprawiać.

 

PS. Używał ktoś do naturalnego wapienia silikonowego impregnatu? Jakieś spostrzeżenia?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/88856-wyko%C5%84czenie-komina-systemowego/#findComment-5540497
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...