Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LISTWA STARTOWA


DaroMan..

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To jak te myszki moga wejsc do ocieplenia elewacji to co z ociepleniem fundamentow, ktore przeciez nie jest w zaden sposob zabezpieczone listawi alu?

 

Ech, następny. Jeśli myszy by mogły przegryźć tynk, klej i siatkę to równie dobrze mogą wejść w DOWOLNYM miejscu elewacji. Po co więc zabezpieczać szczególnie jakiś jeden, wybrany kawałek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak te myszki moga wejsc do ocieplenia elewacji to co z ociepleniem fundamentow, ktore przeciez nie jest w zaden sposob zabezpieczone listawi alu?

 

Ech, następny. Jeśli myszy by mogły przegryźć tynk, klej i siatkę to równie dobrze mogą wejść w DOWOLNYM miejscu elewacji. Po co więc zabezpieczać szczególnie jakiś jeden, wybrany kawałek?

 

Myszy od strony elewacji nie wejdą, bo nie będą wisieć na ścianie i ją wygryzać ( a nawet gdyby to taki otwór zaraz zobaczymy i zaprawimy) Myszy, nornice mogą wejść do ocieplenia fundamentu w części obsypanej ziemią i dalej kanałami w styropianie w górę. I tutaj właśnie listwa startowa ma uniemożliwić im przedostanie się do części elewacyjnej.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zamierzchłych czasach kiedy ocieplenie dopiero raczkowało i listwy startowe były bardzo drogie lub ich nie było znajomy blacharz wyginał nam takie jak na zdjęciach od Rezi

 

http://forum.muratordom.pl/ocieplenie-cokolu,t114522.htm

 

 

Standardowe listwy startowe są za wąskie i maja za mala powierzchnie do wiertania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy coś na moich zdjęciach widać, ale ja tam z bliska żadnej listwy nie dojrzałam. Na razie zrobiona jest ściana od strony garażu, reszta od wtorku - środy. Da się tak jeszcze coś wstawić? Będę jeszcze z wykonawcą rozmawiać, ale chcę być choć trochę zorientowana, więc pytam najpierw Was, potem fachowca ;)

I jeszcze jedno - czy trzeba odłupać kawałki zaprawy, które przykleiły sie do styropianu ocieplającego fundamenty i powpadały miedzy styro a folię kubełkową? (coś już zaczęłam dłubać - to syzyfowa praca, zwłaszcza dłubanie spod folii :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra uwaga odnośnie kapinosa. Ale nawet bez listwy można go wykonać np. za pomocą położonej wargi z uszczelniacza dekarskiego w tubie. Z góry nie będzie widoczna. A gdy już nie dajemy listwy startowej (przy grubszym ociepleniu nie do kupienia - trzeba robić ) dajmy przekładkę z dociętej blachy aluminiowej, właśnie przed gryzoniami.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

listwę startową daję się też po to aby przez nią dochodziło powietrze stąd są tam małe otworki, ciekawe ile wyniesie cię różnica pomiedzy zastosowaniem narożników i dokładnym wyprowadzeniem kąta a zastosowaniem listwy startowej.

daj juz sobie spokój - nie przekonasz :lol: - przecież widzisz ze taniej ;)

Siatkę i to dwukrotnie położona myszy czy szczur przegryzł u sąsiada - jest styropian położony do samej opaski betonowej - zamiast zacząć od startówki zrobili tak jak mówisz - siateczka i narożnik z siatka - bo niby Panocku tak sie robi i taniej

 

drogi jareko - jak sie z tobą często zgadzam to w tym wątku niebardzo -

czasami temet niedotyczy oszczedniosci...

 

ocieplałem chałpke ok miesiac temu - styropiaem 14 cm listew startowych szukałem 2 dni i co ... WIADRO tylko na zamówienie tydzień czekania - pozostało nic innego jak zastosowac profile do gipskartonu :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz co do zabezpieczeń elewacji przed gryzoniami, ptakami. Jak pisałem wcześniej, gryzonie nie zrobią sobie wejścia w ocieplenie (dla nich miejsce bezpieczne, miłe i przede wszystkim ciepłe) od strony elewacji, czyli widocznej, tylko albo pod ziemią, albo nad podbitką. Tam, gdzie cisza, ciemno, brak ruchów, spokój. Od strony ziemi chronić nas (nasze ocieplenie) ma właśnie listwa startowa, i niestety, ale tu musimy pogodzić się z możliwością ataku na ocieplenie fundamentu, który i tak nie jest tak istotny w ociepleniu budynku. Co do miejsca nad podbitką to albo zakańczamy" elewację widoczną" (na wysokości podbitki) również listwą startową (rozwiązanie praktycznie nie stosowane za względu na niechęć, niezrozumienie wykonawców bo przecież dodatkowa robota, docinanie styropianu bo wysokość widocznej elewacji praktycznie zawsze jest różna od wielokrotności szerokości styro) lub szczelnie szpachlujemy koniec ocieplenia warstwą kleju.]

Ataki ptaków występują stosunkowo rzadko, jeśli już to najczęściej na terenach typowo leśnych, i początek mają albo podczas ataku ptaka na pełzającą po elewacji gąsienice czy owada w miejscu, gdzie warstwa zbrojąca z tynkiem jest bardzo cienka, słaba i ptak wymyśli, że tutaj da się zrobić fajne gniazdo , lub właśnie przy braku podbitki na zakończeniu ocieplenia nie zabezpieczonego warstwą kleju.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listwę startową mocuj tam , gdzie masz otwory w listwie i nie są bliżej niż 4-5 cm od krawędzi pustaka. Jak wwiercisz w fugę - też powinno wytrzymać. Ja będziesz mocował zgodnie z zasadami co 30 cm , napewno sie wstrzelisz we właściwe miejsca. Ponadto wierć bez udaru - będzie wolniej szło, za to może nie pękać.

 

Zalecenia - aby formować cokół bez listwy z zaprawy - teoretycznie są dopuszczone, jednak mało który wykonawca umie to zrobić dobrze. Jak żle zrobi, jest tylko zawilgacanie dołu ocieplenia.

 

Listwa startowa chroni przez

- gryzoniami

- owadami

- odprowadza wodę

- wyznacza prostą linię

 

Napewno warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy też pamiętać o tym żeby po zamontowaniu listwy usczelnić klejem ewentulane szczeliny wynikające z nierówności muru lub fugi przez kóre mysz z łatwością się przeciśnie(na wygryzienie tuneli ma przeciez bardzo, bardzo dużo czasu i w końcu znajdzie szczeline). Wiele ekip po prostu na huraaaa przykręca listwy i wogóle ich nie interesuje czy są szczeliny czy nie. Najlepiej wykonać to we własnym zakresie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś takiego klienta, który na ściany zażyczył sobie kratki wentylacyjne. Wyszło tego tak po 9 sztuk na jedną. I tak na gorze były kratki z siateczkami, natomiast na dole(fundament) trzy kratki z zamknięciem. Klient nam to tłumaczył w ten sposób " jak pójdą mrówki to on wtedy zasunie kratkę i mu nie wejdą, bo tak normalnie to było otwarte, tylko jak mrówki.... padaliśmy ze śmiechu, nie wiem co on tak na te stworzonka sie uparł może miał jakiś sen :lol:

 

 

Każde tłumaczenie jest dobre ;) może rzeczywiście coś tam weszło. Fakty są takie ze listwy nie są szczelne, powinny być za każdym razem na każdej ścianie obojętnie z czego jest zaizolowane siatką. Dziurki w listwach może ktoś mi powie po co one są? Przecież styropian je przykrywa i jest to część niezaizolowana. ok. tj. mała powierzchnia ale jednak jest.

 

 

Jeżeli chce robić bez listwy to ok. tylko musi ten dół szczelnie zrobić.

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Fakty są takie ze listwy nie są szczelne, powinny być za każdym razem na każdej ścianie obojętnie z czego jest zaizolowane siatką. Dziurki w listwach może ktoś mi powie po co one są? Przecież styropian je przykrywa i jest to część niezaizolowana. ok. tj. mała powierzchnia ale jednak jest. "

Późno jest, to fakt, ale ja nie rozumiem...Poco te dziurki? Fachowiec powiedział mi, że obrabia siatką wszystkie kąty i narożniki, więc chyba ok? Bo po co ma być ta listwa? Którędy te myszy miałyby niby wejść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to błąd fachowców czy wszystko ok?

Ocieplony fundament styropianem aqua, będzie wychodził około 25 cm nad poziom gruntu. Fachowcy ocieplający dom przykręcili listwy startowe. Listwy startowe w niektórych miejscach nie dochodzą do styropianu na fundamencie tylko są np. 1 cm do 2 cm wyżej, bo twierdzili że łapią poziom. Czy tak się robi? Czy te szczeliny między styropianem a listwą należy uzupełnić np. pianką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...