Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zrobić podjazd do garażu przy ocieplonym fundamencie


gonzo93

Recommended Posts

Napisałem że nie da się mostka ominąć, bo jak na mój gust to ilość utraconej energii

wynikający z nieocieplonej powierzchni oraz co równie ważne...z niskiej temperatury

ściany fundamentowej jest do pominięcia, ale widzę że nie boisz się trudności.

Skoro tak, to podjedź kostką wprost do samego styropianu ułożonego na równi

z wjazdem do garażu i wykonaj most z blachy centkowanej, taki pas... wzdłuż garażu.

Jedną krawędź oprzyj na fundamencie, a drugą w połowie pierwszej kostki. W ten

sposób styropian zostanie pod mostem z blachy i nie będzie poddany naciskowi koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

Ocieplenie wg tego rysunku niestety nie gwarantuje eliminacji mostka.

Ocieplenie winno być wykonane analogicznie jak przy ocieplaniu otworów okiennych i drzwiowych czyli styropian powinien być bezpośrednio pod bramą garażową i jeśli fundamenty są ocieplone to to ocieplenie powinno łączyć się z ociepleniem fundamentów (wg tego rysunku zygzakiem)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ocieplenie wg tego rysunku niestety nie gwarantuje eliminacji mostka.

Ocieplenie winno być wykonane analogicznie jak przy ocieplaniu otworów okiennych i drzwiowych czyli styropian powinien być bezpośrednio pod bramą garażową i jeśli fundamenty są ocieplone to to ocieplenie powinno łączyć się z ociepleniem fundamentów (wg tego rysunku zygzakiem)...

 

Jedna różnica - po otworach okiennych i drzwiowych nie jeździ się hummerami...

 

Być może rozwiązaniem jest przykrycie warstwy ocieplenia grubą blachą jak powyżej podane - ciekawy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Pozwalam sobie podbić starocia bo stoję przed tym samym problemem.

Budynek mam podpiwniczony, obłożony na zewnątrz 10cm styropianu fundamentowego. W tej chwili wjazd przebiega po żelbetowym wieńcu do którego chciałem dołożyć ok 7-8cm kostki brukowej na zaprawie aż do profilu z nierdzewki (pod skrzydłem bramy), który oddzielał by płytki w garażu do kostki na zewnątrz. Styropianu na podłodze w garażu nie planowałem bo i tak na środku jest otwór kanału ok 2 m2 przykryty deskami.

 

Nie mam pojęcia jak zrobić wjazd żeby zminimalizować mostki termiczne. Dopuszczam w ostateczności ułożenie jednak na podłodze garażu max 5cm stryropianu i podniesienie o te 5cm poziomu podjazdu do wysokości 12cm nad wieniec. Wtedy można by w poziomie ocieplić wieniec 3-5cm XPS+4cm zbrojonej wylewki+6cm na kostkę na zaprawie.

 

Do rozwiązania pozostaje wykonanie przejścia nad styropianem fundamentowym z problemami o których pisał mój przedpiszca.

 

Na dzień dzisiejszy chciałem dozbroić próg i dolać betonu na szerokość styropianu i na 15cm wysokości (tam by nie było styropianu fundamentowego). Tylko w tym wariancie tworzy mi się dość pokaźny mostek cieplny. W ostateczności mogę dołożyć styropian na ścianę i sufit w piwnicy w pasie ok 1m ale nie jestem do tego rozwiązania przekonany.

 

Z góry dziękuję za sugestie i podpowiedzi

Edytowane przez cuthbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że typowe wrota garażowe mają izolacyjność na poziomie zasłonki w oknie, więc mostkiem stworzonym przez podjazd bym się w przypadku garażu nie martwił zbytnio, bo to i tak będzie śmieszny promil strat w porównaniu z tym, co ucieka przez bramę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie można, jeśli kogoś nie przeraża cena tego rozwiązania. Można znaleźć pewnie jeszcze kilka sposobów absolutnie niepotrzebnego wydania kupy kasy na tym etapie budowy. Kasy, której potem zabraknie w późniejszych etapach.

 

Tylko warto wcześniej zadać sobie pytanie: po co?

 

Garaż będzie miał nieszczelne wrota o niemal zerowej izolacyjności. Co więcej, ileś razy dziennie te wrota będą otwierane, powodując natychmiastowe całkowite wychłodzenie wnętrza. Co tu zmieni "mostek termiczny" pod tymi wrotami? No ludzie...

 

O wiele sensowniejsze w przypadku garażu w bryle budynku jest termiczne odcięcie tegoż garażu od reszty: izolacja na suficie i ścianach między garażem, a domem (normalnie, jak z zewnątrz na elewacji: styropian, na niego tynk cienkowarstwowy), szczelne i termoizolowane drzwi między garażem a domem i tyle. A w garażu niech sobie panuje temperatura, jaka chce (i tak nie będzie to temperatura równa zewnętrznej, tylko wyższa).

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...