Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Garaż kontra Wiata


OSIN

Recommended Posts

Czyli jak na razie w Waszych wypowiedziach przeważają względy komfortu.

 

Zasadniczo tak, ale nie zawsze.

Kolega wybudował sobie najpierw garaż w formie wiaty. W zasadzie wiata ma większość zalet garażu - samochód może nie będzie ciepły, ale nie będzie oszroniony i ośnieżony. Niestety po serii włamań i kradzieży z samochodu musiał wypełnić ściany wiaty pustakami i dorobił drzwi i voila! ma garaż. :)

 

A problem przenikania zapachu spalin do domu (przy garażach w bryle), ocieplenia stropu nad garażem, ogrzewania, itp... występują takowe...?

Jeśli już garaż to dobudowany (tak sobie myslę...)

 

Kto trzyma w garażu niezgaszone auto? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kto trzyma w garażu niezgaszone auto? :)

 

To nie tak!

 

Wchodzisz rano do garażu, otwierasz bramę, zapalasz furkę, wrzucasz "R" i wyjeżdzasz (choć powinno się odczekać kilka chwil, nie tak od razu na gaz, ale w garażu ciepło... no niech tam będzie), zawsze trochę spalin sie pojawi, a niestety pomimo katalizatorów w naszych autach, te "poranne" spaliny są kilkakrotnie razy bardziej szkodliwe niż stare Pb, dopóki kat nie osiągnie swojej roboczej temeratury...

To tak do Twojej wypowiedźi

 

Dla jasności: ja nie jestem przeciwnikiem garażu!, ale...nie ukrywam, że wole takie rozwiązanie jak ma u siebie EDZIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] garaż wolnostojący z pomieszczeniem gospodarczym, razem ok. 29m2, [...]

- podatek będzie wyższy o ok. 100 zł rocznie - argument prawie żaden.

[...] Prawdopodbnie minusem będzie odśnieżanie w zimie 25m podjazdu 8)

Garaż wolnostojący to budynek zaliczany do kategorii "pozostałe" a ta kategoria ma określony max. podatek na bodaj 6,5zł/m2. Budynek mieszkalny (w tym garaż w bryle) to chyba 0,59zł/m2 więc przy 29m2 to różnica ok. 170zł/rok. Niby nie dużo ale zawsze coś. Tak jest przynajmniej w mojej żarłocznej gminie gdzie podatki od nieruchomości są w górnej strefie stawek maksymalnych.

Co do odśnieżania to masz rację. Ale podjazd do garażu w bryle czy do wiaty też trzeba odśnieżać.

 

Dla samochodu zdecydowanie zdrowsza jest wiata. Szczególnie zimą. Gdy wjeżdżamy do ciepłego (nawet w nieogrzewanym garażu w bryle domu jest powyżej 0) garażu snieg z solą topi się i powoduje podwyższoną korozję auta - szczególnie dostają felgi. Pod wiatą nie ma tego problemu bo gdy na dworze "-" to i pod wiatą"-" :) A aby mieć ciepły samochód można załozyć podgrzewanie silnika. Ustawiasz zegar na 1h przed planowanym odjazdem i ... wsiadasz do ciepłego auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]y mieć ciepły samochód można załozyć podgrzewanie silnika. Ustawiasz zegar na 1h przed planowanym odjazdem i ... wsiadasz do ciepłego auta.

 

Fakt. Zapewne webasto będzie tańsze niż garaż :) ale... dla ilu samochodów? Tzn. ile samochodów zmienisz w trakcie życia garażu? 2-3? Czy może 20-30? :) I do każdego założysz webasto? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musi być webasto. Może być ogrzewanie elektryczne. W Finlandii jest to bardzo rozpowszechnione. I wcale nie takie drogie. Grzałka z kablami i gniazdami ok. 600zł i montaż ok. 300. Fajna sprawa. Sam to miałem w poprzednim aucie. Teraz niestety przeprowadziłem się do bloku więc w drugim samochodzie już tego nie montowałem. Ale jak tylko się wybuduję to znów założę sobie podgrzewanie elektryczne. Wspaniała sprawa zima. Odpalasz silniczek i momentalnie leci Ci ciepłe powietrze z nagrzewnicy.

Mój ideał to garaż dwustanowiskowy i wiata na 2 auta. W garażu mój zabytek (fiacik '71 już na żółtych numerach :D ) i auto źony. Pod wiatą zaś mój wół roboczy i jedno miejsce wolne na " w razie czego". Tylko taki rozkład kompletnie szpeci każdy dom jeśli garaż i wiata mają być do niego przyklejone. A wolnostojące raczej mnie nie interesują z opisanych wcześniej względów. A jak dochodzi do tego jeszcze szerokość działki (18,2m :cry: ) to znalezienie gotowego projektu jest prawie niewykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduj garaż. Tam jest miejsce dla wszystkiego co pragniesz schować na zaś. A jest co chować. Betoniarka, kafle, dzisiaj mieszkam a mam tam rowery, siano, słomę, narzędzia, piłę, deski suche, kompakty, styropian, łopaty, grabie, i inne.

Rowery, latem narty z osprzętem, zima basen dmuchany.....sekatory, kosiarka i chyba ze 100 innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja obecnie mam 3 garaże :)

garaż dwustanowiskowy i dwa jednostanowiskowe na tyłach domu z wjazdem "z zewnątrz" działki. Ten dwustanowiskowy obecnei zawalony materiałami budowlanymi... :) (ale przed zimą przygotuje go na 2 nasze autka). W jednym z tyłu domu stoi przyczepka a w drugim rowery i full innych rzeczy ogrodowych typu krzesełka stół namiot turecki grill....

 

Powiem tak:

nie wyobrażam sobie brak dwustanowiskowego garażu przy domu. Nieważne czy w bryle czy obok.

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

nie wyobrażam sobie brak dwustanowiskowego garażu przy domu. Nieważne czy w bryle czy obok.

8)

 

A czy nie jest trochę tak, że niezależnie od ilości przestrzeni i tak się ją czymś zagraci? Może przy garażu jednostanowiskowym człowiek nie gromadziłby tylu prawdopodobnie niepotrzebnych rzeczy? A między garażem jedno- a dwustanowiskowym jest spora różnica w kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast zastanawiać się ile to kosztuje i rozbijać się na drobne my zastanowiliśmy się dlaczego budujemy dom. Wyszło nam że jest to nasze marzenie i budujemy go głównie z powodu przestrzeni i wygody jaką daje. Skoro wygoda jest tak ważna to niebardzo rozumiem dlaczego ogranicząć wygodę tylko do pokoi lub łązienki.

Niewyobrażam sobie deszczowo-zimowego wnoszenia zakupów, wsiadania i wysiadania, skrobania szyb ze szronu, sprzątania autka pod chmurką.

Decyzja czy garaż ma być w bryle czy doklejony jest ważna bo określa bryłę budynku ale co najważniejsze MUSI być przejście do garażu wewnątrz domu a nie jakimś podcieniem czy ścieżką.

Co do zapachów z garażu to moim zdaniem wystarczy zrobić wentylację tak samo jak w łazienkach. Przecież obydwa zapachy nie są przyjemne a w łazience robimy wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz odniosłam wrażenie, że brak kasy nie jest twoim problemem. Faktycznie, to bardzo ułatwia wszelkie decyzje.

 

No co Ty jak to nie jest problemem. Mam kredyt jak każdy i kombinuję jak przysłowiowy koń pod górę ale decydując się na dom wybraliśmy jak każdy kompromis pomiędzy oczekiwaniami a możliwosciami.

Np. Ja chciałem za miastem, jakaś tam przyzwoita działka (min600 m2), cisza i spokój ale z kalkulacji taniej wyszło że działka 312 m2 w mieście i mały domek z garażem w bryle.

Koszty liczymy jak każdy ale zawsze patrzymy na wszystkie strony medalu. Garaż w bryle bo komfort, dom w mieście bo można bez auta żyć, kominek aby oszczędzać na gazie, ściana 1W bo nie trzeba robić narazie elewacji, dachówka zamiast blachodachówki bo trwalsza i takie tam dylematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja świadomie zdecydowałem że nie będe budowac garażu. Wybrałem, że chcę mieć dom 100 m2 a nie 80 m2 + garaż. Ale rzeczywiście przy większym budżecie pewnie byłby garaż, chociaz teraz bardziej doskwiera brak sporej garderoby niz garażu dla samochodu. Ale każdy wybiera co lubi i na co go stać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wybór zależny jest od wielu czynników. Najważniejsze czy działka jest na tyle duża aby wpasować się z domem i garażem. Kwestia kosztów zależy od technologii budowy garażu.

Zdecydowanie ja jestem za rozwiązaniem typu garaż.

Mam u siebie garaż wolnostojący dwustanowiskowy. A dla tych którzy mówią że im garaż niepotrzebny polecam wymianę żarówki o 20 wieczorem podczas 20 stopniowego mrozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dla samochodu zdecydowanie zdrowsza jest wiata. Szczególnie zimą. Gdy wjeżdżamy do ciepłego (nawet w nieogrzewanym garażu w bryle domu jest powyżej 0) garażu snieg z solą topi się i powoduje podwyższoną korozję auta - szczególnie dostają felgi. Pod wiatą nie ma tego problemu bo gdy na dworze "-" to i pod wiatą"-" :) ...

Plusowa temperatura nie jest problemem, wazne aby nie była ona zbyt wysoka i dlatego nie zaleca się ogrzewania garażu a najwyżej jego dogrzewanie do 5 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby było śmiesznie - u siebie w garagu postawiłem piec i zasobnik na wodę - to zajeło 1/3 miejsca zmieści sie jeszcze ze 2 tony wegla :) i maxymalnie moze meleks - ale takie było załozenie podczas rozpoczęcia budowy.

a docelowo garaz 2 stanowiskowy wolnostojacy + dodatkowe pomieszczenia gospodarcze - warsztacik itp. a nad garazem mieszkanie 1 pokojowe dla słuzby :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast zastanawiać się ile to kosztuje i rozbijać się na drobne my zastanowiliśmy się dlaczego budujemy dom. Wyszło nam że jest to nasze marzenie i budujemy go głównie z powodu przestrzeni i wygody jaką daje. Skoro wygoda jest tak ważna to niebardzo rozumiem dlaczego ogranicząć wygodę tylko do pokoi lub łązienki.

Niewyobrażam sobie deszczowo-zimowego wnoszenia zakupów, wsiadania i wysiadania, skrobania szyb ze szronu, sprzątania autka pod chmurką.

Decyzja czy garaż ma być w bryle czy doklejony jest ważna bo określa bryłę budynku ale co najważniejsze MUSI być przejście do garażu wewnątrz domu a nie jakimś podcieniem czy ścieżką.

 

Masz moje całkowite poparcie!!! :)

Dokładnie z takich samych założeń wychodziliśmy. Plus możliwość schowania zakupów wyjmowanych z samochodu przed oczami ciekawskich sąsiadów ;)

Plus że nie chcemy dodatkowej szopy na narzędzia, czy drewno czy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Także wybrałem garaż.

Dlaczego. Bo pomijając masjsetrkowanie i inne pierdoły to jest jakby dodatkowe miejsce do zrealizowania różnych różnorakich pomysłów, rozwiązania problemów. Czasami może nawet azyl :wink:

 

Ostatnio padał rzęsisty deszcz. Niespełna 3 letni synek zasnął podczas powrotu do domu. Na spokojnie w ciepełku został przeniesiony do łóżeczka, potem zakupy na spokojnie bez pośpiechu, deszczu, błota w wiatrołapie czy innych nieprzyjemnych tematów.

 

Poza tym jeszcze autem wyjeżdzającym z garażu gdzie + naście także się inaczej jedzie niż tym stojącym na dorzu gdzie jest naście na minusie.

 

Gdyby była wiata no cóż...

Wiata jest fajna... w lato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie się zmieniało. Najpierw się uparłam, że chcę garaż w bryle domu. Pod tym kątem szukaliśmy projektu.

 

Koniec końców przeanalizowaliśmy wszystko i zamiast garażu mamy gabinet.

 

Mieliśmy kupić dla autka taki blaszak w obudowie, który wygląda jak budynek murowany. Po analizie kosztów stanęło na murowanym z wiatą.

 

Do wybudowania wykorzystaliśmy pustaki pozostałe po budowie domu na resztę kupiliśmy żużlowe bo najtańsze. Jak obliczałam wyjdzie ok. 25.000 ze wszystkim.

 

Jedyne czego żałuję to to, że nie zrobiliśmy go troszkę większego. Mamy kombiaka i po jego wprowadzeniu niewiele miejsca zostaje na 25m. Zależało nam jednak żeby nie przekroczyć 50m2 w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...