Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Garaż kontra Wiata


OSIN

Recommended Posts

Witam!

 

Drodzy Inwestorzy. nurtuje mnie takie małe pytanie:

 

- co przesądza o tym, że budujecie na swoje auta garaże w bryle domu lub przy nim? co przesądza o tym, że w ogóle budujecie (murowane, ocieplone, otynkowane) garaże?

 

1. Czy tylko komfort (dla Was i dla auta) zimą (latem)?

2. Czy może jakiś mniejszy podatek?

3. Czy jakieś inne względy?

 

Dla jasności sytuacji:

(- kocham samochody i gdyby nie ograniczenia finansowe, to najchętniej stałyby (one moje) w klimatyzowanym garażu, na dywanach....,ale)

- mając już własny dom i kawałek podwórka jestem też za tym, żeby auto nie stało "pod chmurką", ale....

 

Czy nie może to byc jakaś, na pewno tańsza w budowie wiata, zadaszona, ze ścianami (można to zrobić dobrze na pewno) przy ścianie domu?

 

lub

 

wolnostojący choćby blaszak za 1.500 PLN? (choć "szpetnie wygląda").

 

Pytanie moje stąd, iż jak pewnie większość z Was nie mam nadmiaru gotówki, a taki garaż w domu to koszt min. 30.000 PLN. Nie lepiej wydać te pieniążki na :

- ..........

lub na

- ..........

albo na

- ..........?

 

Rozumiem jeszcze, jak jest mała działka, ale jeśli miejsca "pod dostatkiem"

?...

 

A juz zupełnie nie mogę pojąć postów (byly takie, przecież wiecie) z zapytaniem w stylu: " mam 200 tys. starczy na taki dom? garaż koniecznie dwustanowiskowy?"

 

Mylę się, że chcę te 3 dychy przeznaczyć na coś innego niz garaż?

 

Jestem ciekaw waszych opinii...

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dla mnie garaż był bardzo ważny bo lubie sobie pomajsterkować, pogrzebać przy samochodzie, postukac młotkiem. W wiacie zimą nie jestem w stanie tego zrobić.

 

Co do kosztów to ja tego tak nie przeliczam bo popadłbym w paranoje.

Rezygnując z garażu moge mieć pewnie 20m2 więcej domu, rezygnując z dachówki na rzecz blachy następne kilka metrów, może dać troszke mniej ocieplenia, płot ze słupków i siatki zamiast klinkieru itd itd.

 

My załozylismy sobie, że wystarcza nam 125m2 + garaż, chcemy mieć takie a nie inne rozwiązania techniczne. Myslę, że idąc przedstwionym tokiem rozumowania moglibyśmy zbudować dom 180m2, bez garazu, kryty blachodacgówką, można tez kupić działkę 20 km dalej i dojedę do 200m2. Tylko, że taki dom byłby dla nas za wielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety decydująca była działka -wąska 14,5m -dom z garażem w żaden sposób by nie wszedł. Plan zagospodarowania nie zezwala na budowę w granicy ani bliżej niż 3m (nawet zgoda sąsiada nie wystarczy -pytaliśmy). Obecnie mamy dom w stanie surowym -bez garażu. I duży garaż blaszak -ale to chwilowe- głównie na potrzeby budowy (stoi tam samochód ale i betoniarka, rury itd.). W przyszłym roku wykańczamy dom i garaż znika z działki (faktycznie to żadna ozdoba). Zastąpi go drewniana wiata kryta tą samą dachówka co dom (zostało nam jej z budowy sporo). Więc u mnie wiata to po prostu konieczność -chociaż nie ukrywam, że gdyby działka była większa zapewne wybralibyśmy dom z garażem w bryle budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osin

Zgadzam się z Tobą w 99%, ten 1% to ten szpetny blaszak.Mój samochód stoi pod chmurką, ale myślę o wiacie /tylko daszek/ cobym nie musiał odśnieżać w zimie, a latem żeby słońce nie zrobiło z samochodu saunę Uważam że osoby które lubią majsterkować w samochodzie to dla nich garaż byłby fajny i nieoceniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Drodzy Inwestorzy. nurtuje mnie takie małe pytanie:

 

- co przesądza o tym, że budujecie na swoje auta garaże w bryle domu lub przy nim? co przesądza o tym, że w ogóle budujecie (murowane, ocieplone, otynkowane) garaże?

 

U mnie ten temat jest jak najbardziej na czasie.

Zdecydowałem się na garaż /wolnostojący/. W przeciwieństwie do domu chcę go wybudować tanim kosztem - możliwie duży wkład własny w prace, tanie materiały (pustak żuzlowy) Z zewnatrz ma nawiązywać do budynku mieszkalnego (podobna elewacja/tynk, stolarka okienna i drzwiowa/ i pokrycie dachowe)

Wydaje mi się, że jego koszt nie przewyższy zbyt wiele cenę porządnej i estetycznej wiaty.

O wyższości garażu nad wiatą nie będę się rozwodził, jest to oczywiste. Jedyny plus wiaty to to że nie trzeba niczego otwierać (drzwi, brama) aby wyjechać -wsiadam odpalam i jadę.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku jeszcze przed etapem projektu wiedzieliśmy że garaż będzie w bryle domu i będzie w miarę duży (dwustanowiskowy). Co zdecydowało :

1. koszt podatku od nieruchomości (Rodzice płacą za dom o powierzchni 120 m2 tyle samo co za 10m2 komórki)

2. Garaż to miejsce nie tylko na samochód, musi się w nim znaleść miejsce na rowery, kosiarkę itp.

3. Mój mąż lubi majsterkować, większość rzeczy przy domu, samochodzie robi sam musi mieć na to miejsce

4. Mamy dużą działkę więc kwestia dodatkowego budynku ( garaż wolnostający) nie byłaby problemem, jednak przy budynku wolnostojącym należy również zachować odległości od innych budynków czy sąsiadów dlatego przy małej działce może być problem.

Na koszty tak naprawdę nie patrzę, buduje dom dla siebie nie dla innych dlatego ma być tak aby mnie było wygodnie. Pewnie że w wielu sprawach mogłoby być taniej, można szukać różnych oszczędności ale czy później będzie mi się mieszkało dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koszty tak naprawdę nie patrzę,

 

 

ech... (chciałoby się rzec) to problem macie z głowy.

 

Ale wiele osób pisze, że w garażu trzyma kosiarki, rowery, sprzęty ogrodowe i inne... więc idealne miejsce na osobny budynek gospodarczy przy wiatce, no chyba, że...

 

koszt podatku od nieruchomości

 

to naprawdę taka duża kwota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adiz1

I o to chodzi, odpalam i jadę.Cholera mnie bierze gdy staje się klucznikiem.Wychodzę z domu-zamykam drzwi, wchodzę do garażu-otwieram,zamykam,samochód - otwieram,zamykam, brama wyjazdowa-otwieram,zamykam. Już nie mam pomysłu na oznakowanie kluczy. To wszystko kieszeń urywa.To taki żarcik sytuacyjny :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty są ważne (buduje z kredytu i pieniądze z nieba nie lecą), ale wolę zrobić coś raz a dobrze a nie przebudowywać za kilka lat żeby odpowiadało moim potrzebom. Przebudowa zawsze kosztuje dwa razy drożej. Dla mnie wygoda jest bardzo ważna.

Nie wiem jak jest u ciebie w gminie (może warto to sprawdzić już teraz) ale u mnie podatek od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części wynosi 0,55 zł, a podatek za 1 m2 powierzchni użytkowej pozostałych budynków lub ich części 6 zł.

Policzymy przy założeniu że budynek mieszkalny bez garażu ma 120 m2, garaż 25 m2

120x0,55=66 zł

25x6,0 zł = 150 zł

Razem 216 zł

Budynek mieszkalny z garażem w bryle

145x0,55=79,75 zł

Różnica 136,25 zł rocznie. Może nie są to kokosy, ale zawsze coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie mamy zbyt dużo pieniędzy (powiedziałbym nawet, ze raczej mało) i budujemy na kredyt, nie rezygnujemy z pewnych rozwiązań, które dla niejednego wydawać sie mogą luksusowe, dla nas niezwykle ułatwiają życie.

Garaż murowany w bryle to komfort wsiadania zimą do ciepłego, a latem do chłodnego samochodu, gdy pada, to nawet suchą stopą. Mam dość codziennych wędrówek na sąsiednią uliczkę z małymi dziećmi wyciągniętymi w mokry, zimny, ciemny poranek z ciepłych łóżeczek. Do tego w takim garażu bezpieczniej jest trzymać samochód, rowery i inne rzeczy. Od biedy nawet, gdy zajdzie potrzeba mogę z niego zrobić powierzchnię mieszkalną, choć tego raczej nie planuję. A dlaczego na dwa? Bo koszty aż tak się nie różnią, a jak się mieszka na wsi to dwa samochody, choćby maluch i polonez zawsze się przydadzą. Ach! i jeszcze jedno! Spadają koszty utrzymania samochodu - rzadziej myjnia, no i dłużej się autko garażowane trzyma w dobrej formie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie mamy zbyt dużo pieniędzy (powiedziałbym nawet, ze raczej mało) i budujemy na kredyt, nie rezygnujemy z pewnych rozwiązań, które dla niejednego wydawać sie mogą luksusowe, dla nas niezwykle ułatwiają życie.

 

Właśnie. W końcu mieszkanie we własnym domu powinno być przyjemnością! :)

 

Garaż murowany w bryle to komfort wsiadania zimą do ciepłego, a latem do chłodnego samochodu, gdy pada, to nawet suchą stopą. Mam dość codziennych wędrówek na sąsiednią uliczkę z małymi dziećmi wyciągniętymi w mokry, zimny, ciemny poranek z ciepłych łóżeczek. Do tego w takim garażu bezpieczniej jest trzymać samochód, rowery i inne rzeczy. Od biedy nawet, gdy zajdzie potrzeba mogę z niego zrobić powierzchnię mieszkalną, choć tego raczej nie planuję. A dlaczego na dwa? Bo koszty aż tak się nie różnią, a jak się mieszka na wsi to dwa samochody, choćby maluch i polonez zawsze się przydadzą. Ach! i jeszcze jedno! Spadają koszty utrzymania samochodu - rzadziej myjnia, no i dłużej się autko garażowane trzyma w dobrej formie..

 

Zgadzam się ze wszystkim poza ostatnim zdaniem.

Zimą są solone drogi. Za każdym razem jak auto po jeździe po takim solonym śniegu wkładasz do ogrzewanego garażu to tak jakbyś porządnie polała całe podwozie i przynajmniej dół karoserii solanką... Po kilku latach ruda harcuje aż miło popatrzeć ... blacharzowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak na razie w Waszych wypowiedziach przeważają względy komfortu.

 

No i ciepły kącik dla majsterkowiczów lubiących "podłubać przy aucie" (jak najbardziej na czasie, bo budowa żeżre tyle pieniędzy, że starczy nam na takie właśnie auto :) ). Ale dni cieplejszych jest więcej w roku niż tych zimnych, więc argument, hmmm...

 

A problem przenikania zapachu spalin do domu (przy garażach w bryle), ocieplenia stropu nad garażem, ogrzewania, itp... występują takowe...?

 

Jeśli już garaż to dobudowany (tak sobie myslę...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak na razie w Waszych wypowiedziach przeważają względy komfortu.

 

No i ciepły kącik dla majsterkowiczów lubiących "podłubać przy aucie" (jak najbardziej na czasie, bo budowa żeżre tyle pieniędzy, że starczy nam na takie właśnie auto :) ). Ale dni cieplejszych jest więcej w roku niż tych zimnych, więc argument, hmmm...

 

A problem przenikania zapachu spalin do domu (przy garażach w bryle), ocieplenia stropu nad garażem, ogrzewania, itp... występują takowe...?

 

Jeśli już garaż to dobudowany (tak sobie myslę...)

 

moim zdaniem dom powinien być funkcjonalny

co do spalin to kwestia wentylacji (chociaz nie wiem jak jest w przypadku garaży nad którymi znajdują się pomieszczenia mieszkalne)

u nas jes dodatkowa (poza tą z projektu) wentylacja,

"śluza" w postaci pomieszczenia gospodarczego (kotłowni)

więc chyba powinno być ok

 

nad garażem mamy taki oszukany stropodach (papa termozgrzewalna, wełna 20 i blacha trapezowa) - nie był to wielki kosmos kosztowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybierając projekt jednym z warunków był garaż w bryle, 2-stanowiskowy.

Rzeczywistośc jest taka, że 2 moje "strucle" parkują na zewnątrz (oba "kapią" i żaden nie nadaje się na salony tj. do garażu bo plamy zostają - betonowa posadzka malowana) a garaż to skład na kosiarkę, rowery, wózki, pudła i inne graty pobudowlane i niektóre nierozpakowane graty z przeprowadzki. Szczególnie się nie spinam z porządkowaniem tego pieprznika, bo i tak te 2-stanowiska to fikcja. Może 2 matizy weszłyby ale jakbym zaparkował np. 2 sedany klasy B, to już przejść po garażu możnaby tylko szorując d..pą po ścianach.

Jak wymienię samochód na "niekapiący" to go zaparkuję w garażu, żeby zimą nie wsiadać do lodówki z dzieckiem. Niestety drugi (żony :cry: ) będzie na dworzu i do skrobania. latem garaż będzie raczej pusty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie (prawie) skończyłam garaż wolnostojący z pomieszczeniem gospodarczym, razem ok. 29m2, koszt - chyba trochę poniżej 40 tys. zł. Wolnostojący, bo:

- zasłania nieładny widok, a sam ma wdzięczną bryłę

- ładnie mi zagospodarowuje przestrzeń działki - utworzyły się jakby dwa ogrody: ozdobny i użytkowy, a terenu mam dość dużo,

- za garażem jest dużo miejsca na drewno do kominka, różne rupiecie które nie szpecą mi krajobrazu,

- jak budowałam dom nie byłam pewna czy starczy mi pieniędzy na garaż, a nie zamierzałam wpadać w duże długi żeby samochód miał gdzie stać. Ponieważ pieniądze się znalazły, potraktowałam garaż jako inwestycję zwiększającą wartość domu,

- miałam blaszak - pod względem użytkowym nie był zły, ale wizualnie kiepsko - kilka dni temu go sprzedałam,

- podatek będzie wyższy o ok. 100 zł rocznie - argument prawie żaden.

Jak na razie nie żałuję swojej decyzji - mogłam kupić ten sam projekt ale z garażem w bryle. Prawdopodbnie minusem będzie odśnieżanie w zimie 25m podjazdu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie (prawie) skończyłam garaż wolnostojący z pomieszczeniem gospodarczym, razem ok. 29m2, koszt - chyba trochę poniżej 40 tys. zł.

no właśnie - pieniądze.....

wolę je przeznaczyć na siebie/rodzinę niż samochód - nawet mój....

z tym marźnięciem w zimę przez pierwsze 10 minut to może nie przesadzajcie.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://foto.onet.pl/upload/35/11/_472359_n.jpg

 

U mnie takie rozwiązanie:

Garaż wolnostojący z wiata na drugi samochód.

Ten układ świetnie się sprawdza

Latem jeden samochód pod chmurką a wiata "pracuje" za kuchnię letnią, część rekreacyjną tu odbywają się wszystkie imprezy, a i samemu przyjemnie tam posiedzieć w upały.

Docelowo planujemy tam kominek otwarty, wędzanio- grill.

 

Zimą w części wiaty składowane jest drewno do kominka i stawia się samochód. W samochodzie dość zimno ale szyb nie trzeba skrobać no chyba, że ... :wink:

W naszym przypadku garaż w bryle nie wchodził w grę, bo dom wąski i długi z garażem wyglądałby jak tramwaj no i drewniany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak większość jestem zwolennikiem posiadania garażu. Mój jest doklejony do budynku bez przejścia wewnątrz ale od drzwi wejściowych do bramy garażowej mam dosłownie 3 kroki - budynek w L. Nie mam więc problemu przenikania spalin czy ogrzewania garażu. Ale komfort jest. Garaz ma wewnątrz 3,6 m na 11,5 więc jest pojemny i wygodnie będzie wysiadać z zakupami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...