Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko-groszek OGNIWO BIECZ-ustawienia


WZOREK

Recommended Posts

witam

Zamontowałem piec OGNIWO BIECZ 17kw

Mam problemy z odpowiednimi ustawieniami programatora.

Aktualnie piec pracuje na takich:

temperatura zadana 65*

temperatura CO i CWU 55*

czas podawania 10 sek

czas przerwy 45 sek

siła nadmuchu 4

histeryza CO 2*

histeryza CWU 5*

 

Przy tych ustawieniach w domu jest bardzo ciepło,wręcz upalnie 25-26* Dodatkowo po całym dniu palenia wokół retortu utworzył się duży kołnierz twardej szlaki i popielnik się przesypywał.Przy tych ustawieniach piec zużywa bardzo dużo eko-groszku.

 

Gdy obniżyłem parametry na:

temperatura zadana 55*

temperatura CO i CWU 45*

czas podawania 10 sek

czas przerwy 45 sek

siła nadmuchu 4

histeryza CO 2*

histeryza CWU 5*

 

To niestety po krótkim czasie ,piec wygasł !

 

W jaki sposób ustawić parametry,żeby obniżyć temperaturę w domu i żeby nie wygasał piec.Co może być przyczyną tworzenia się szlaki,która uniemożliwia spadanie popiołu do popielnika ?

 

Bardzo proszę o pomoc,bo zima za pasem a ja mieszkam 50km od Zakopanego.

 

ps.

 

Dom jest nowy 160mk wraz z piwnicą,wykonany z cegły max i ocieplony styropianem 10cm.Grubość ścian zewnętrznych 40cm,instalacja CO,CWU w miedzi,poddasze i dach ocieplony obity od wewnątrz płytami osb 22mm oraz dodatkowo między płytami GULFIBER 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Ci o zawory termostatyczne na grzejnikach,to takich nie zakładałem.Myślałem o tym,lecz nie zmienia to faktu że piec bardzo mocno pracuje i w dodatku tworzy się ten kołnierz z twardej szlaki.

 

Jedyne funkcje jakie mogę ustawiać,to te które wymieniłem w poście powyżej.

Nie ma tam ustawienia czasu podtrzymania,jedynie czas podawania oraz czas przerwy między podawaniem.

 

Kolega ma taki piec .lecz u niego jest całkiem inny sterownik.Podobno w tym roku go zmienili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LESZKO

Dzięki za link,ale przy tamtym piecu jest całkiem inny sterownik.

Zauważyłem że według tamtego opisu,mój piec wcale nie jest tak żle ustawiony.

Czemu jednak powstaje ta szlaka i jakie zastosować ustawienia,dla uzyskania niższej temperatury w domu ?

I żeby przy tym nie wygasał piec ,tak jak dotychczas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LESZKO

Dzięki za link,ale przy tamtym piecu jest całkiem inny sterownik.

Zauważyłem że według tamtego opisu,mój piec wcale nie jest tak żle ustawiony.

Czemu jednak powstaje ta szlaka i jakie zastosować ustawienia,dla uzyskania niższej temperatury w domu ?

I żeby przy tym nie wygasał piec ,tak jak dotychczas ?

 

Myślę że należy mniejszyć obroty wentylatora lub zmniejszyć przysłonę.Możliwe że to wina ekogroszku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spóbuję zmniejszyć siłę nadmuchu i przymknę wylot do komina na pół.

 

Na kominach mam założone nasady poprawiające ciąg,może jest poprostu zbyt mocny.Zauważyłem że podczas rozpalania pieca,ogień z rozpałki wyrażnie jest wciągany w stronę wylotu kominowego.

Ja mam otwarty wylot do komina cały czas na full,jednak mój teść twierdzi że on kiedyś palił w podobnych piecach i zawsze przymykał do połowy.

 

W piątek jadę do domu,wtedy wezmę sobie piwko i usiądę przy piecu na eksperymenty.

 

Jeśli coś się zmieni,napewno podzielę się swoimi doświadczeniami.

 

Narazie THX :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od węgla i ew. jakie te spieki powstają.

Sam zauważyłem, że kiedy piec działa w czasie pracy to węgiel ładnie sie czerwieni i daje dużo ciepa ale po przejściu w stan podtrzymania to całe " piekiełko" powoli się zanurza w retorcie i tam sie zaczyna dopalać. Kolejna faza posuwu wydobywa juz wstępnie sklejone/zeszlakowane kawałki, które już są wypychane nad talerz retorty w formie skalnych potworków!!!

 

Sam mam problem z węglem z KWK Bobrek o w sumie b. dużej kaloryczności i parametrze popiołu poniżej 6% - powstają mi duże ilości takiego czarnego dość kruchego popiołu często posklejanego w "grupki". Tak kiedyś czytałem o wyrobie węgla drzewnego i on to powstaje w dużych temperaturach bez dostępu powietrza!!! A ja właśnie czytając forum przykręciłem mojego Metrixa z Tczewa (odkręcanie tarczki dostępu powietrz - żenada) prawie na maxa tak aby wentylator nie wydmuchiwał ciepła do komina. Płomień zrobił sie taki przydymiony, otwarciu drzwiczek towarzyszył dym i fakt dzisiaj z zasobnika ubyło może wiaderko węgla ale okazało sie , ze jest on niby spalony ale w popielniku - już prawie pełnym. Odkręciłem trochę wentylator - zobaczymy jutro

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...