Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

no i mamy termosik...


agnieszkakusi

Recommended Posts

hes

Strasznie teoretuzujesz. Przecież chodzi o przysłanianie tych kratek, które dają za duży ciąg. Gdy przysłonisz je całkowicie, to problemu nie ma - ani w jedną ani w drugą cugu nie będzie. A jak za zostawisz je częściowo otwarte, to ciąg nadal będzie prawidłowy, tyle że zmniejszony przepływ powietrza. Owszem - za szeroki kanał względem prześwitu kratki ma znaczenie, ale nigdy nie doprowadzi do cofki. Po prostu optymalny prześwit kratki będzie inny dla jednej szerokości kanału, a inny dla innej szerokości. Ale nie ma sensu wgłębiać się w takie teoretyzowanie. Należy po prostu wyregulować prześwit kratek tak, aby ze wszystkich był wywiew a nie nawiew. Bo cofka nie jest wynikiem wychłodzenia kanału w łazience. Cofka jest wynikiem podciśnienia w mieszkaniu wywołanego zbyt dużym ciągiem innych kanałów. I gdy podciśnienie będzie większe niż ciąg kanału w łazience, to z tego kanału jest cofka. Zatem przysłaniając inne kratki, osłabia się podciśnienie w mieszkaniu i likwiduje się cofkę. Po zlikwidowaniu cofki, kanał przestanie być chłodzony, ogrzeje się i jego ciąg wzrośnie. No widzisz, ja też teraz teoretyzuję, więc kończę.

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 374
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pamiętaj, że kanały tylko wtedy będą dobrze pracować, jak dasz im całym

przekrojem tyle ciepłego powietrza, żeby zapewnić ciągły przepływ, czasami

niestety wymuszając nadmierną wymianę powietrza, łączącą sie ze znacznymi

stratami ciepła w domu.

 

Jeszcze o tych róznicach w przysłanianu wlotu- wylotu. Pozostawienie

szerokiego wylotu i znaczne (podkreślam, znaczne) zasłonięcie kratek to nic innego, jak w zasadzie rezygnacja z działania kanału, tzn. z jego funkcji ssania.

Kanał staje się wtedy tylko przedłużeniem powietrza zewnętrznego, ze wszystkimi

z tego wynikającymi skutkami. Natomiast działanie odwrotne, tj. redukcja wylotu

na dachu da nam przedlużenie słupa powietrza z mieszkania, czyli cieplego, dającego gwarancję ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko przypominam, że nie jest to kanał spalinowy, ani dymny. Od "wieków" były instalowane "żaluzje" na kratkach wylotowych, co wiecej współczesne przepisy tez takowych na wylocie wymagają.

Moim zdaniem zwykła kartka z taśmą lepiaca przysłaniajaca w min. 2/3 kratkę wylotową zdecydowanie poprawi sytuacje. Okna jeśli mają funkcje "rozszczelnienia" powinny być "rozszczelnione" w każdym pomieszczeniu. Metoda prób i błędów określić które okna w jakiej sytuacji "rozszczelniać", a w jakiej zamykać - czyli regulować wentylacje - bez tego sie nie obejdzie, nawet w przypadku dodatkowych nawiewników.

Wysyłanie na dach jest bezsenu - no chyba, ze ubezpieczenie na zycie wysokie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mąż ubezpieczony w miarę wysoko :D

pamiętam jak jeden znajomy zatykał otwory wentylacyjne w bloku, bo mieszkał na 11 piętrze i za bardzo mu wiało. Wsadzał pod kratkę taką bezbarwną folię, coś jak koszulki do dokumentów, ale te sztywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mąż ubezpieczony w miarę wysoko :D

pamiętam jak jeden znajomy zatykał otwory wentylacyjne w bloku, bo mieszkał na 11 piętrze i za bardzo mu wiało. Wsadzał pod kratkę taką bezbarwną folię, coś jak koszulki do dokumentów, ale te sztywne.

Możesz zrobić podobnie, tyle że wkładaj te koszulki nie pod kratkę z której wieje chłodem, tylko pod wszystkie pozostałe w domu. Oczywiście tylko zmniejszaj prześwit a nie zatykaj calkowicie.

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że chłodem wieje z wszystkich trzech kratek w domu

:roll:

:o :o :o

To gdzie to powietrze jest "wydalane" :o Bo jeśli ze wszystkich kratek wentylacyjnych "wydechowych" wieje, czyli zmieniły sie na "ssące", to gdzie "wylata"? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że chłodem wieje z wszystkich trzech kratek w domu

:roll:

:o :o :o

To gdzie to powietrze jest "wydalane" :o Bo jeśli ze wszystkich kratek wentylacyjnych "wydechowych" wieje, czyli zmieniły sie na "ssące", to gdzie "wylata"? :o

 

Pogubiliście się widzę, panowie. Ja WIEM. Mogę tylko z grubsza Was na to

naprowadzić: przypomnijcie sobie tylko słynny rysunek palących sie świeczek

w szczelinie drzwi lub okna. Tu jest rozwiązanie zagadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE ŻARTUJĘ

Wczoraj wieczorem jeszcze sama sprawdzałam na ile musiałaoby być uchylone okno w spiżarce, żeby wentylacja działała. Może obyłoby się bez nawiewników gdyby uchylone w małym stopniu okno byłoby wystarczające. Jak zamknęłam okno w spiżarce to wiało WSZYSTKIMI trzema kratkami. Dopływ powietrza może być jeszcze z rury, która ma doprowadzać powietrze do kominka, ale w tej chwili jeszcze nie zamontowaliśmy kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agnieszkakusi

Oto ciekawostka przyrodnicza. Twierdzę, że robisz sobie z nas żarty, albo...

A masz kotłownię? A drzwi do niej szczelne? A kominek ma kanał dymny? A zatkany? Doprowadziłaś do sytuacji, że teraz w kilku chłopa będziem tropić Twoje powietrze, którędy nielegalnie ucieka. Ale czego się nie robi dla pięknych kobiet?

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie robię żartów. I w sumie teraz to mnie przestraszyłeś...

kominek stoi tam gdzie ma być zamontowany, ale nie jest podłączony. Pod nim jest rura, chyba 100 na doprowadzenie powietrza. Dodatkowo jest komin schiedla w salonie, w którym jest otwór na podłącznie kominka, a wyżej otwór...o właśnie...kolejny wentylacyjny. Wczoraj pozamykałam WSZYSTKIE okna, nawet nie były rozszczelnione. Komin wentylacyjny jest pomiędzy kuchnią i łazienką i z jednego komina wychodzą dwie kratki: jedna w kuchni, druga w łazience. Do tego jest komin wentylacyjny w drugiej łazience. I ten w salonie.

Kotłownia ma drzwi z atestem, ale wejście jest z zewnątrz budynku więc nie ma to wpływu (tak mi się wydaje).

Pięknych kobiet...ech...niestety, to nie do mnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...