Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Smród w domu z pionu kanalizacyjnego - pomocy!


Joko_1

Recommended Posts

Może ktoś mi pomoże - w nowo wybudowanym domku śmierdzi z pionu kanalizacyjnego mimo, iż została przedłużona rura od pionu na dachu i zakryte klapy szamba. Nic to nie pomaga. Nadal śmierdzi w górnej łazience, bezwzględu na to czy jest szambo pełne czy też nie. Oczywiście siła smrodu zależy od odnia raz mocniej raz słabiej. Nie wiemy co robić. Przed założeniem geberitów smród już był, ale hydraulicy stwierdzili, że to dlatego że niema zamontowanego białego montażu. Wykuliśmy na górze dziurę między dwoma łazienkami i sprawdziliśmy czy jest uszczelka, dodoatkowo zasilikonowaliśmy łączenia kollanka. Ale to nic nie pomogło jest już glazura, zamontowany geberit a smierdzi z przycisku i muszli wc. Widac jak w tej muszli po dniu jak jest duzy smród woda mętnieje - w pozostałych łazienkach tego nie ma. Co robić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mamy kilka łazienek i codziennie do wszystkich sanitariatów puszczam wodę, aby stwierdzić czy to nie nie jest przyczyną, ale niestety to też nie pomaga. Faktycznie wentylacja jest blisko odpowietrzenia pionu, ale przedłużylismy rurkę na dachu o ponad 0,5 m. Ktoś jescze doradzał nam zanim zaczniemy rozwalac łazienki, żeby wstawić klapkę w zbiorniku od szamba na rurze, która ma uniemozliwić zaciąganie tego smrodu. Spróbujemy również zamontowac ten kominek na szambo może to pomoże. Juz brakuje nam pomysłów a niechcemy kuć ścian i rozwalać łazienki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka łazienek a wywiewka jedna? a jakie są odległści pomiędzy pionami? Jak dalego stoją kibelki od pionu? Jaka średnica wywiewki? jak są zwentylowane pozostałe piony? Jak wysoko nad kalenicę wyprowadzono wywiewkę? Pytań wiele bo to wszystko istotne sprawy dla produkcji smrodku :-? .

Mechanizm ataku smrodu ze źle wentylowanego pionu jest podobny do wylewania wody z odwróconej do góry butelki . Jak zrobisz w dnie butelki dziurkę to się napowietrzy i przestanie bulgotać . W pionie sanitarnym to bulgotanie powoduje miejscowe wzrosty ciśnienia i przebijanie zamknięcia wodnego w syfonach przyborów sanitarnych :cry: - o czym zdaje się zaświadczać mętnienie wody w kibelku - to właśnie lustro wody fachowcy nazywają syfonem wodnym. Jeśli pion jest jeden to wywiewka powinna być z rury 110 mm , a jesli kibelek stoi dalej niż 2 m od pionu powinien być dodatkowo zwentylowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Ponawiam temat. Nie zakładam nowego wątku bo śmierdzi tak samo, ale warunki są inne. Oto parametry:

Są 2 piony kanalizacyjne:

Nr 1 - muszla umywalka, zlew w kuchni i zmywarka - jest napowietrznik

Nr 2 - muszla, brodzik, umywalka, pralka - jest napowietrznik

Żaden pion nie ma odpowietrznika.

Śmierdzi tylko z muszli (spod klapy) i z przycisków (muszle są podwieszane)

Jak to może być, przecież nie wysysa wody z kolanka a dopływ ze spłuczki jest zamknięty - nie ma więc którędy smród dostać się do muszli, a jak się podniesie klapę to śmierdzi.

Oczywiście wszystko jest wysprzątane wydezynfekowane, lśni i ... śmierdzi.

Nie śmierdzi z umywalek, prysznica zlewu, tylko z muszli (powtarzam się już).

No i smród zależy od pogody - raz śmierdzi (pochmurno) raz nie (słonecznie).

Cały wątek przeczytałem z linkami ale sytuacja jest trochę inna - pomóżcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem. Z tym, że smród nasilał się po wybraniu szamba. W domu (szczególnie na poddaszu) nie szło wysiedzieć... :-? . Pierwszy raz nic z tym nie zrobiliśmy i po jakimś czasie (w miarę napełniania sie szamba) smród ustąpił.

Po następnym wybraniu fekaliów smród powrócił. Smierdziało m.in. zza przycisku geberita. Wywiewki na szambie są, piony kanalizacyjne wentylowane, z kominka wentylacyjnego na pionie smrodek leci (więc wentylacja działa). Szlag mnie trafiał... Zdecydowałem się na rozprucie ściany od strony pralni (cała szczęście G-K). Część kafelek musiałem zniszczyć. I..........

okazało się, że spiro zostało rozerwane i część plastikowa pionu wyciągnięta z kołnierza. Prawdopodobnie była to robota kafelkarza, który przy założeniu geberita i kafelkowaniu w okolicach pionu wentylacyjnego narobił tych szkód. Ch.. bym rozniósł lecz wyjechał do Szwecji. Zostało mi włożyć rurę w kolanko (dla pewności na klej) i szerokimi taśmami owinąc spiro w celu załatania powstałych uszkodzeń. Od tantej poru w domu pachnie :wink: czymś innym niz gów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, kanalizację należy ODPOWIETRZYĆ przez co najmniej 1 wywiewkę wyprowadzoną ponad dach. Drugi pion może mieć zawór napowietrzający. Podobnie należy odpowietrzyć szambo. Po trzecie ustęp nie może być dalej niż 1 m od pionu - w przeciwnym razie należy zastosować dodatkową wentylację ustępu. Ustęp powinien być włączony PONIŻEJ innych urządzeń do pionu. Pion nie może mieć średnicy mniejszej niż największe podejście.

Pozdrawiam.

Wg mnie najpierw wywiewka ponad dach i na szambie, a potem kucie ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, kanalizację należy ODPOWIETRZYĆ przez co najmniej 1 wywiewkę wyprowadzoną ponad dach. Drugi pion może mieć zawór napowietrzający. Podobnie należy odpowietrzyć szambo. Po trzecie ustęp nie może być dalej niż 1 m od pionu - w przeciwnym razie należy zastosować dodatkową wentylację ustępu. Ustęp powinien być włączony PONIŻEJ innych urządzeń do pionu. Pion nie może mieć średnicy mniejszej niż największe podejście.

Pozdrawiam.

Wg mnie najpierw wywiewka ponad dach i na szambie, a potem kucie ścian.

Czyli należy wszystko wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną (instalacyjną ?) :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe a mowili, ze budowlanka to rzemiosło nie sztuka ;)

 

fakt, ze bezwzględnie nalezy conajmniej 1 pion zwentylowac i to nie zawór napowietrzający tylko nad dach...

 

Dodatkowo całkiem mozliwe ze jest jakas nieszczelnosc na połączeniach rur np brak lub uszkodzona uszczelka i to nie przez syfony smierdzi tylko przez tą atrakcje ;)

 

U mnie np. pan "kafelkarz" montujac rewizje w zabudowie kg (rewizja do rewizji kanalizy) nacioł flexem dekielek od rewizji i skurczygnat nie powiedział...

 

przez takie naciecie 2mm na 5mm śmierdziało, aż miło ...

 

Szczescie moje, ze nie szalałem za mocno tyllko od tej rewizji ogladanie szczelnosci przewodów zacząłem wiec bez wiekszych nerwów sie skończyło ...

 

Smrodek to przykra sprawa i wywąchać źródło to sztuka ;D

 

ale i tak kanalizacje nalezy wentylowac ;)

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np. pan "kafelkarz" montujac rewizje w zabudowie kg (rewizja do rewizji kanalizy) nacioł flexem dekielek od rewizji i skurczygnat nie powiedział...

Spotkałem się z jeszcze ciekawszym przypadkiem. Kafelkarze zabudowali pion kanalizacyjny, a wraz z nim czyszczak, na którym nie było dekielka :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam możliwości wykonania odpowietrzenia, kupiłem dom z lat 80-tych po kapitalnym remoncie, ale podczas remontu poprzedni właściciel nie zrobił odpowietrzenia, teraz jest za późno - nie będę dziurawić stropu i dachu.

A swoją drogą muszle są najwyższym punktem pionów kanalizacyjnych w obydwu przypadkach.

Źródło smrodu zostało wstępnie określone - z wnętrza muszli i z przycisków. Dalej chyba trzeba rozwalać zabudowę.

A może odkręcenie muszli w czymś pomoże - nie wiem jak wygląda sytuacja jak się zdejmie muszlę - coś więcej zobaczę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam możliwości wykonania odpowietrzenia, kupiłem dom z lat 80-tych po kapitalnym remoncie, ale podczas remontu poprzedni właściciel nie zrobił odpowietrzenia, teraz jest za późno - nie będę dziurawić stropu i dachu.

A swoją drogą muszle są najwyższym punktem pionów kanalizacyjnych w obydwu przypadkach.

 

nie ma opcji, ze nie ma mozliwosci .... musi byc i juz

 

Wspomniec mozna ze oprócz urokliwego zapaszku mozna straszyc inszymi gazami kanałowymi, ktore to moga jeszcze abrdziej uprzykrzyc zycie. Kombinuj jak to wypriowadzic, jak nei przez dach to moze przez sciane zewnetrzna' zakonczyc pod dachem - im dalej od okien i takich tam tym lepiej dla Was.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...