Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt C34 KOMFORTOWY


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 319
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witamy serdecznie,

 

po długich poszukiwaniach "odpowiedniego" domku zdecydowaliśmy się z Żona na C34a.

Stad nasze pytanie czy Ktoś buduje ten domek lub C34 w WLKP i zgodziłby się nam go pokazać.....????

 

Będziemy bardzo, bardzoooo wdzięczni!

 

[email protected]

 

Pozdrawiamy

M&M

 

 

Kamionki/ k.Poznania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

"ponadto zrezygnowaliśmy z kominów wentylacyjnych w kuchni i łazienkach"

 

Gratuluję pomysłu i proponuję zastanowić się nad sprzedażą tego domu. Proponuję tylko nie mówić nabywcy, że dom nie ma wentylacji.

 

Szczere gratulacje pomysłowości z oszczędnością 3 tyś pln. w skali domu!

 

:o :o :o

 

 

--------------------

 

Ponieważ dostaję sporo email'i od Was w sprawie mojego C34L będą zamieszczać pojawiające się a unikalne pytania w poście.

 

...czy zmieniał Pan kąt nachylenia dachu?

SC> nie. dach jest piękny bez zmian

 

o ile podniósł pan dach tzn ściankę kolankową?

SC> projekt WOGÓLE NIE MA ściany kolankowej, więc nic nie podnosiłem. sugeruję nie kusić się na ściankę kolankową, bo będą z tego same kłopoty.

 

Czym pan zdecydował się ogrzewać dom?

SC> grzejniki ścienne i piec jednofunkcyjny 24 kW z zasobnikiem 150 l. Dom jest szkieletem drewnianym i jest energooszczędny. do tego kominek z płaszczem wodnym 30kW nominalnej/całkowitej.

 

Przeraża mnie też wielkość dachu....

SC> spory, co nie ;-))) Deszczu z niego zbiera się, że hoho. Warto gromadzić, za 3 tyś zbiornik i będzie niezły wodny magazyn z wiosennych opadów na lato. (oczywiście pompa + studnia musi być)

 

czy jest on (dach) rzeczywiście aż tak drogi?

SC> nie wiem. mój był tani a w 2003 roku to wręcz bardzo tani w stosunku do dzisiejszych cen materiałów i usług. płyta OSB 18mm (mniej nie dawać bo się zwichruje) i na to papa podkładowa i na to gont bitumiczny. W 2003 roku ok. 18 tyś wyszło z robotą. Do tego 3 tyś. dałem za orynnowanie "kolorado" (producenta nie wspomnę ;-)

 

A no i pytanie odnośnie garażu... czy zmieszczą się tam spokojnie dwa samochody średniej klasy?

SC> dwa Renault Megane wchodzą bez problemu. Dwie Laguny także ale tylko jeden kierowca wysiądzie na spoko a drugi musi lekko wciągnąć brzuch :-) :o :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ponadto zrezygnowaliśmy z kominów wentylacyjnych w kuchni i łazienkach"

 

Gratuluję pomysłu i proponuję zastanowić się nad sprzedażą tego domu. Proponuję tylko nie mówić nabywcy, że dom nie ma wentylacji.

 

Szczere gratulacje pomysłowości z oszczędnością 3 tyś pln. w skali domu!

 

w łazience zostawię ten komin ale w kuchni zdecydowanie wywale !

 

Po co 4-ty komin w tym domu , żeby trochę pary z garnków wywalić ?

 

Planuje w kuchni 2 x rura spiro do góry i odpowiednia dachówka . ( wentylacja + wyciąg z pochłaniacza ) + taki sam układ do tylko 1 szt do spiżarki

 

W obecnie użytkowanym domu mam to tak rozwiązane i sprawuje się bardzo dobrze .

 

Zwróć uwagę , że kanał wentylacyjny masz także w salonie .

 

Proponowane rozwiązanie jeśli ktoś nie powiększa kuchni a chce np. mieć gotowanie na ścianie nie ze spiżarnią a tym małym pokojem to co tam komin stawiać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wdawać się w dyskusję. Jeżeli masz wykształcenie odpowiednie dla budownictwa, zrozumiesz. Jeżeli nie. Trudno. Twój dom, Twoje pomysły, Twoje i Twojej rodziny życie.

 

P.S. Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu? Z kaprysu, czy z konieczności ? A może PRZEPISY to regulują. Poczytaj sugeruję zwłaszcza część dot. przepisów prawa budowlanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wdawać się w dyskusję. Jeżeli masz wykształcenie odpowiednie dla budownictwa, zrozumiesz. Jeżeli nie. Trudno. Twój dom, Twoje pomysły, Twoje i Twojej rodziny życie.

 

P.S. Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu? Z kaprysu, czy z konieczności ? A może PRZEPISY to regulują. Poczytaj sugeruję zwłaszcza część dot. przepisów prawa budowlanego.

 

dobrze to może nie rozumiem i wytłumacz mi różnicę

między kanałem wybudowanym z cegły i zakończonym czapką a rurą wentylacyjną zakończoną stosowną dachówką ?

 

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu?

 

P.S. Zrób fakultet na Politechnice i poznasz różnicę, jeżeli nie wierzysz architektom.

P.S.2. Pamiętaj jeszcze o prawie autorskim, odstępstwach dopuszczonych do projektu bez zgodyu architekta i takie tam bełkoty prawnicze. Tego też nie łapiesz? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu?

 

P.S. Zrób fakultet na Politechnice i poznasz różnicę, jeżeli nie wierzysz architektom.

P.S.2. Pamiętaj jeszcze o prawie autorskim, odstępstwach dopuszczonych do projektu bez zgodyu architekta i takie tam bełkoty prawnicze. Tego też nie łapiesz? ;-)

 

no dobrze dalej się upieram jaka jest różnica jeśli masz takowy fakultet to proszę mi to wytłumacz może nie popełnię u siebie błędu ( choć kominiarz sprawdzał ciąg takiego kanału wentylacyjnego i uwag nie miał )

 

podkreślam , że nie upieram się , żeby nie robić wentylacji tylko wykonać ją nie budując komina

 

co do P.S.

no może musiałbym zrobić jeszcze jeden bo już jestem mgr inż. politechniki ale innego profilu :wink:

 

jak rozwiązałeś ogrzewanie w salonie ? chcemy powiększyć salon o taras i dać duże okna bardzo uważnie ślędzę pinie forumowicz-ów co do podłogówki pod panelami , nie jestem zwolennikiem płytek w salonie

 

a przy założeniu , że :

 

grzejniki zdecydowanie NIE

kanały zdecydowanie NIE

 

zostaje kombinacja podłogówka i w części płytki , w części panele

 

a już doczytałem , że masz grzejniki , kominek z PW jakiej firmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz grzejników w salonie, to pomyśl o :

 

http://instalacjebudowlane.pl/obrazki/121007regulus1.jpg

 

U mnie jest klasycznie i też jest ok. Jednak szyba na taras jest zimna i na pewno wychładza pokój.

 

 

P.S. Nie chcesz grzejników w salonie... a masz w salonie przełączniki oświetlenia i punkty oświetleniowe na suficie ? Ja nie mam, bo to dopiero szpeci salon (moim zdaniem). Grzejniki są takie, że nie przeszkadzają / nie widać / nie rzucają się w oczy.

 

Kominek Wiktor 30kW:

 

http://www.kominki.pulawy.pl/galeria/kom/wiktor_wodny_big.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz grzejników w salonie, to pomyśl o :

 

http://instalacjebudowlane.pl/obrazki/121007regulus1.jpg

 

U mnie jest klasycznie i też jest ok. Jednak szyba na taras jest zimna i na pewno wychładza pokój.

 

 

P.S. Nie chcesz grzejników w salonie... a masz w salonie przełączniki oświetlenia i punkty oświetleniowe na suficie ? Ja nie mam, bo to dopiero szpeci salon (moim zdaniem). Grzejniki są takie, że nie przeszkadzają / nie widać / nie rzucają się w oczy.

 

jakiej firmy ten grzejnik kanałowy i jak z perspektywy czasu wygląda sprzątanie tych kanałów , jak często to robisz , żeby nie było tam syfu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klasyczne ogrzewanie kaloryferami wystającymi ze ściany. Nic nie wiem o kanałach i ich konserwacji.

 

myślałem , że masz coś takiego niestety wśród znajomych , którzy mieli styczność z takim rozwiązaniem same negatywne opinie szczególnie z uwagi na brud zbierający się tam i czyszczenie tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu?

 

P.S. Zrób fakultet na Politechnice i poznasz różnicę, jeżeli nie wierzysz architektom.

P.S.2. Pamiętaj jeszcze o prawie autorskim, odstępstwach dopuszczonych do projektu bez zgodyu architekta i takie tam bełkoty prawnicze. Tego też nie łapiesz? ;-)

 

no dobrze dalej się upieram jaka jest różnica jeśli masz takowy fakultet to proszę mi to wytłumacz może nie popełnię u siebie błędu ( choć kominiarz sprawdzał ciąg takiego kanału wentylacyjnego i uwag nie miał )

 

podkreślam , że nie upieram się , żeby nie robić wentylacji tylko wykonać ją nie budując komina

 

co do P.S.

no może musiałbym zrobić jeszcze jeden bo już jestem mgr inż. politechniki ale innego profilu :wink:

 

jak rozwiązałeś ogrzewanie w salonie ? chcemy powiększyć salon o taras i dać duże okna bardzo uważnie ślędzę pinie forumowicz-ów co do podłogówki pod panelami , nie jestem zwolennikiem płytek w salonie

 

a przy założeniu , że :

 

grzejniki zdecydowanie NIE

kanały zdecydowanie NIE

 

zostaje kombinacja podłogówka i w części płytki , w części panele

 

a już doczytałem , że masz grzejniki , kominek z PW jakiej firmy ?

 

Zdecydowanie popieram WOJTKA, my również zrezygnowaliśmy z takiej ilości kominów....Został 1 w pomieszczeniu gospodarczym, i to tylko dla celów bezpieczenstwa, bo chcemy instalować pompę wiec nie jest obecnie potrzebny- ale nigdy nie wiadomo....W Kuchni, łazience oraz WC, będe instalował wentylację z wyjsciem na dachówce, bardzo powszechnie jest to stosowane na zachodzie i spełnia swoja funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu? Z kaprysu, czy z konieczności ? A może PRZEPISY to regulują. Poczytaj sugeruję zwłaszcza część dot. przepisów prawa budowlanego.

 

Właśnie, dlaczego cztery kominy?

Rozumiem GMPST2000, skoro są w projekcie cztery kominy to napewno są potrzebne.

No właśnie, czy aby napewno?

Jak budowałem swój c34 i kiedy przyszło mi podejmować decyzje a nie byłem jej pewien mówiłem budujemy tak jak w projekcie. Myślałem tak jak GMPST2000, że projektant wie co robi i nie może się mylić. Zresztą dlaczego ja, bez kwalifikacji budowlanych, miałbym podważać wiedzę projektanta.

Pytanie, czy aby projektant miał taką wiedzę, zwłaszcza w części dotyczących prawa budowlanego?

Polska Norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania mówi o wymaganiach wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Wymienia sie tam ilość wentylowanego powietrza dla pomieszczeń. I być może te cztery kominy maja zapewnić odpowiednie parametry wg tej normy. Ale w przypadku wentylacji grawitacyjnej a taka jest w projekcie nie wystarczą kominy/kratki wentylacyjne, to są elementy wywiewne. Świeże powietrze musi jakoś dostać się do środka i tu wspomniana norma reguluje tę kwestię: jeśli okna charakteryzyją się współczynnikiem infiltracji mniejszym niż 0,3 m3/coś tam to trzeba stosować nawiewniki ( o odpowiednich parametrach, tez wg normy).

I tu dochodzimy do sedna. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale nie mam projektu przed sobą i nie mogę sprawdzić. Czy jest jakaś w projekcie informacja na temat współczynnika infiltracji okien lub nawiewników na te okna? Nie pamiętam. Bo jeśli nie ma, to ilość kominów nie ma znaczenia. Czy będzie jeden czy szesnaście, jeśli okna będą szczelne to i tak lipa.

Nie mówiąc już o tym, że latem wentylacja grawitacyjna działa kiepsko a przy braku wiatru wcale i żadne normy w naszym domu wybudowanym wg projektu nie bedą spełnione.

 

U mnie jak majstry budowali komin, ten od kominka, to zapytali się czy naprawdę taki wielki komin chcę mieć. Majster od dachu zaproponował właśnie dachówkę wentylacyjną. Zdecydowałem się, że komin będzie tylko do kominka a wentylację zapewni rura flex i odpowiednia dachówka.

Później stwierdziłem, że narazie nie będę montował kratki i poobserwuje, jak wentylacja będzie kiepska to wstawię kratkę w salonie i połącze ją z dachówką wentylacyjną. I co? Okazuje się, że zimą wilgotnośc jest w granicach 30-40%, co znaczy, że buda jest przewentylowana mimo braku kratki w salonie.

Wilgotność kiepska, ciepło ucieka, przy wietrznej pogodzie pizga przez nawiewniki (zamknięte - ale norma nie pozwala im się zamknąc całkowicie) a przecież nazwa projektu Komfortowy zobowiązuje.

Dzisiaj żałuję, że nie zrezygnowałem z trzech kominów (kominkowy by się ostał) i nie zrobiłem wentylacji mechanicznej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak rozwiązałeś ogrzewanie w salonie ? chcemy powiększyć salon o taras i dać duże okna bardzo uważnie ślędzę pinie forumowicz-ów co do podłogówki pod panelami , nie jestem zwolennikiem płytek w salonie

 

a przy założeniu , że :

 

grzejniki zdecydowanie NIE

kanały zdecydowanie NIE

 

zostaje kombinacja podłogówka i w części płytki , w części panele

 

Wszystko zależy od zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia. To wszystko da się policzyć. Daj projekt porządnej firmie zajmującej się ogrzewaniem albo sam sobie policz, przecież

jestem mgr inż. politechniki
:wink:

Darmowe programy są dostępne w sieci.

Jesli dom dobrze ocieplony to może i drewniana podłoga w salonie będzie ok. Powierzchnia ogromna, może wystarczy.

Jeśli natomiast ogrzewanie podłogowe nie wystarczy to jeszcze można dodać ogrzewanie ścienne, już nie tak egzotyczne jak kiedyś. Sciana "telewizyjna" jak najbardziej odpowiednia. Nie zaleca sie ścian na przeciwko okien (ze względu na przekazywanie ciepła przaz promieniowanie - za dużo ucieknie przez okna). Najlepsze sa ściany zewnętrzne ale w naszym salonie tam są same okna. Jest też sciana kuchenna do wykorzystania.

Przy podłogówce to tylko parę pętli więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 kW to dużo za dużo jak na taką powierzchnię. Jednak mamy ogrzewanie z PW z kominka i są straty na instalacji.

 

Pomijając to, że mam podejrzenie co do wadliwości działania pompy na obiegu pieca, to układ temperatur jest taki:

 

- Piec a dokładniej powietrze wewnątrz pieca, przy rurach co nimi płynie woda w PW kominka ma ok. 58-63 st. C

 

- obieg kominkowy ZA WYMIENNIKIEM: 44 st. C

 

- obieg C.O. na WE z WYMIENNIKA: 42 st. C

 

Gdy pompa na obiegu PW była 100% sprawna, miałem wyższe wskazania na wymienniku (o jakieś +5 st.C)

 

Tak, czy siak kominek jest duży i ładny ale nie można w nim palić bardzo dużym płomieniem bo ryzykujemy zagotowanie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam kolejne pytania.... Jestem na etapie zakupu materiałów. Jakie zastosowali panstwo materiały na ściany i jak się sprawdzają?

Kolejne pytanie dotyczy stropu. Z szego go panstwo wykonali i ewentualnie jak docieplali.

I pytanie odnośnie powierzchni ścian jeśli możecie państwo podać bo projektu nie kupiłem jeszcze (brak warunków zabudowy) a chciałbym

kupić część materiałów na dom (chodzi mi o powierzchnię ścian zewnętrznych, wewnętrznych nośnych i działowych)

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam kolejne pytania.... Jestem na etapie zakupu materiałów. Jakie zastosowali panstwo materiały na ściany i jak się sprawdzają?

Kolejne pytanie dotyczy stropu. Z szego go panstwo wykonali i ewentualnie jak docieplali.

I pytanie odnośnie powierzchni ścian jeśli możecie państwo podać bo projektu nie kupiłem jeszcze (brak warunków zabudowy) a chciałbym

kupić część materiałów na dom (chodzi mi o powierzchnię ścian zewnętrznych, wewnętrznych nośnych i działowych)

Z góry dziękuję.

 

materiały ja jestem zdecydowany na BK24 + styropian 15 cm

 

strop teriva + pewnie wrzucę na to 20 cm wełny

 

co do materiałów to cały czas tanieją i chyba nie ma sensu kupować na zapas pewnie jeszcze stanieją

 

w projekcie o ile dobrze kojarzę chyba nie ma zestawienia m2 ścian musiałbym sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Myślę że gdzieś w projekcie to jest... jeśli nie to podaj jeśli możesz ilość materiału to ja sobie przelicze. Czemu aż tak grubo styropian planujesz dać? Ja po lekturze skłaniam się ku pustakowi max plus 12 cm. a jeśli chodzi o ceny to coż... drut zbrojeniowy już drożeje... u mnie delikatnie zdrożała też ceramika. A gdzieś ta granica spadku cen jest. Gdzie ona? tego nie wiem A szkoda :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...