Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ustawienie Vitotronic 200


lukaszzzz

Recommended Posts

Witam,

Mam następujacy problem... W miom kociołku vitodens 200 zauwazyłem iz palnik włącza się kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt razy na godzinę?! Podgrzewa wodę przez kilkanascie sekund, wyłącza się i tak w kółko. Mniemam iż sytuacja taka nie jest korzystna dla kotła i powoduje większe zużycie gazu.

Co nalezy zrobić aby takie zjawisko zredukować. Czy problem tkwi w złym ustawieniu regulatora czy ten typ tak po prostu ma. Kocioł eksploatuję pierwszy sezon grzewczy i trochę mnei ta sytuacja martwi. Dodam iż krzywą grzewczą mam ustawioną na 0.7, grzejniki utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniach, głowice termostatyczne ładnie podomykały przepływ. Na dole podłogówka z ręcznym mieszaczem i auratonem który wyłącza pompę podłogówki po osiągnięciu zadanej temperatury pomieszczenia.

Drugie pytanie czy pompa obiegu grzewczego ma pracowac bez przerwy, czy jest jakieś ustawienie które powoduje jej włączanie co pewien czas np. aby sprawdzić temperaturę wody na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vitotroniki 200 do września 2007 nie miały mozliwości podłączenia sterownika pomieszczenia bez mieszacza (chyba, że przez blokade palnika). Teraz sie to zminiło, ale poprzez zastosowanie Vitotrola 200 lub 300 oraz zmianie kodów.

Kocioł "taktuje", bo stara sie dotrzec do zadanej temperatury, która spada na skutek pracy pompy.

Można zmienic dobiegi pomp, ale radzę ściągnąć serwisanta, żeby sobie czorta nie narobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vitotroniki 200 do września 2007 nie miały mozliwości podłączenia sterownika pomieszczenia bez mieszacza (chyba, że przez blokade palnika). Teraz sie to zminiło, ale poprzez zastosowanie Vitotrola 200 lub 300 oraz zmianie kodów.

Kocioł "taktuje", bo stara sie dotrzec do zadanej temperatury, która spada na skutek pracy pompy.

Można zmienic dobiegi pomp, ale radzę ściągnąć serwisanta, żeby sobie czorta nie narobić.

 

Miałem vitotrola 200 ale zdemontowałem bo tak mi doradzili w jednym z punktów sprzedaży viessmann. Problem był w tym, że był on umiejscowiony na dole w hallu gdzie mam podłogówkę. gdy podłoga łapała temperaturę i długo ja oddawała to na górze zdążyło się już wychłodzić a kocioł się nie włączał bo na dole nadal była zadana temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizując sposób realizacji zadania, jaki stawiamy kotłowi (utrzymywanie zadanej temperatury wody) sprawia że, tak jak napisał Mały kocioł taktuje. (Nagrzeje, za chwilę pompa przepompuje, znów musi grzać) Nie jest to zdrowe dla kotła, jak i naszej kieszeni. Również się nad tym zastanawiam i myślę, że rozwiązaniem byłby zbiornik buforowy (dodatkowe koszty, miejsce) lub ustawienie wyższej temperatury zadanej z jednoczesnym zwiększeniem czasu blokady palnika. Można również spróbować ograniczyć maksymalną moc kotła. Moje rozważania są czysto teoretyczne i może zweryfikuje je jakiś praktykant?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizując sposób realizacji zadania, jaki stawiamy kotłowi (utrzymywanie zadanej temperatury wody) sprawia że, tak jak napisał Mały kocioł taktuje. (Nagrzeje, za chwilę pompa przepompuje, znów musi grzać) Nie jest to zdrowe dla kotła, jak i naszej kieszeni. Również się nad tym zastanawiam i myślę, że rozwiązaniem byłby zbiornik buforowy (dodatkowe koszty, miejsce) lub ustawienie wyższej temperatury zadanej z jednoczesnym zwiększeniem czasu blokady palnika. Można również spróbować ograniczyć maksymalną moc kotła. Moje rozważania są czysto teoretyczne i może zweryfikuje je jakiś praktykant?

 

Pozdr.

 

Moc kotła do 65% ograniczył serwisant przy rozruchu kotła. Jak mam zwiększyć czas blokady palnika? Jakimś kodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła do 65% ograniczył serwisant przy rozruchu kotła. Jak mam zwiększyć czas blokady palnika? Jakimś kodem?

 

A po co zmniejszał moc kotła? Elektronicznie ograniczył modulacje, czy ustawił mniejszą moc na palniku?

Z tego co piszesz to mniemam, że masz regulator pogodowy, przy krzywej grzewczej 0,7 i temp. zewnętrznej ok. +5*C regulator ustawia na kotle temp. wody na ok. 35*C. Nie wiem jaką masz histerezę ustawioną, ale domyślnie to jest u viessmanna chyba +-5*C. I teraz jak temp. wody spadnie poniżej 30*C kocioł się włacza i grzeje wodę, aż osiągnie 40*C po czym się wyłącza. Oczywiście jak dochodzi już bliżej 40*C to moduluje mocą do mocy minimalnej, ale to i tak jest za dużo i woda ogrzewa się powyżej 40*C więc kocioł wyłacza się, aż temp. wody spadnie poniżej 30*C. Ogrzanie wody dla takiego kotła o 10*C to pikuś i robi to bardzo szybko. :-)

Nie znam tego sterownika, ale powinien chyba mieć też czujnik temp. pokojowej i trzebaby zaprogramować, żeby to on sterował kotłem, a nie regulator pogodowy. Może i masz włączoną czujkę pokojową, ale np. zadałeś 21*C na dzień a przy ilości grzejników jakie posiadasz i zasilaniu 35*C kocioł nie jest w stanie ogrzać pomieszczenia od temp. powiedzmy 19*C do tych 21*C.

Na początek zmieniłbym krzywą grzewczą na 1,0, wtedy przy temp. zewnętrznej +5*C kocioł powinien ustawić temp. CO na ok. 45*C i histerezę możesz zwiększyć na 8*C.

Ja mam zwykły regulator pokojowy a na kotle mam ustawione na stałe 45*C i kocioł włącza mi się ok. 27 razy na dobę i palnik pracuje przez 3 godziny na dobę (obecnie temp. noc 2*C dzień 8*C) spalając przy tym ok. 2,6m3 gazu na dobę. :-)

Temperatura pokojowa na noc to 18,5*C na dzień 19,5*C. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą informację. Zaczynam już rozumieć o co chodzi z tym kociołkiem. Mam sterownik pokojowy ale nie podłączony bo jak pytałem się w punkcie viessmana to mi odradzili tłumacząc, iż pogodówka jest naj bardziej doskonałym rozwiązaniem.

Jutro przeniosę sterownik pokojowy vitotrol200 do najzimniejszego pokoju na poddaszu i spróbuję tak przekodować sterownik żeby brał sobie jako priorytet temperaturę pomieszczenia a pogodówka będzie służyć jako wyznacznik temperatury wody na kotle.

Odnośnie krzywych grzewczych to czy lepiej jest zadać wyższą krzywą i krócej ogrzewać wodę wyższą temperaturą, czy obniżyć temperaturę wody i dłużej ogrzewać pomieszczenia?

Swoją drogą 2,6 m3 do niezły wynik i chciałbym go osiągnąć swoim kondensatem.

 

Dalsze sugestie mile widziane, pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą 2,6 m3 do niezły wynik i chciałbym go osiągnąć swoim kondensatem.

pozdr.

 

Prawda jest taka, że nie ma uniwersalnych ustawień dla każdego. :-)

Musisz notować wyniki zużycie kotła np. codziennie o tej samej porze i eksperymentować z ustawieniami. Ja grzeje drugi sezon i wszystko mam w excelu. Teraz notuje zużycie gazu raz na tydzień i to wystarcza, ale na początku notowałem codziennie. Dzięki temu zobaczyłem pewne zależności i tak ustawiłem, że brał mało gazu. Ja mam zwykły i nie mogę ustawić niskiej temperatury CO, bo wkraplał mi się kondensat na wymienniku, a nie jest to zdrowe dla mojego kotła (niekondensacyjnego). Najlepiej ściągnij z sieci serwisówkę do swojego kotła, albo zadzwoń do viessmanna, mi przysłali na maila w pdf. Tam mam wszystko dokładnie wyjaśnione, bo to jest dla instalatorów, tego nie ma w normalnej instrukcji.

Jak zrozumiesz jak działa kocioł to na pewno sam sobie ustawisz lepiej niż serwisant. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak wiedz o tym, że kocioł masz od 8,8 do 26 KW a więc jeśli głowice termostatyczne domkną grzejniki a pompa z podłogówki wyłączy się to kocioł ma tak małą ilość wody do podgrzania, że nie jest w stanie tak zmodulować więc taktuje powiem nawet, że jeśli masz tak mało grzejników, że po przeliczeniu jest mniej niż 8,8 KW a podłogówka jest zamknięta to kocioł będzie taktował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy taktuje całą dobę czy tylko momentami

 

Tak, tylko, że jakby miał czujnik pokojowy choćby w jednym pomieszczeniu i tam nie powinno być głowicy, to ten czujnik sterowałby włączaniem kotła. A teraz to ma tak, że kocioł cały czas jest włączony a pogodówka jedynie ustala temperaturę wody w obiegu. U mnie (a mam regulator pokojowy) kocioł włącza się bardzo rzadko, grzejniki (choć mam termostaty) są ustawione na maksa w pokoju gdzie jest regulator, a całym kotłem steruje regulator pokojowy (na kotle mam stałą temperaturę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podpiąłem do kociołka sterownik pokojowy vitotrol 200. Na razie jest na długim kablu abym mógł znaleźć odpowiednie dla niego miejsce. będzie w którymś z pokoi na poddaszu albo na gónej klatce, jeszcze nie wiem. To będzie zalezało od tego gdzie będzie naj bardziej wzorcowa temperatura.

Delikatnie zapaliłem w kominku, mam 23 stopnie w domu, kociołek ani razu od wczoraj się nie włączył a nie tak jak przedtem pracowała cały czas pompa obiegowa i co chwilę dogrzewała wodę na powrocie. Dzięki temu jestem o 4 m3 gazu na dobę do przodu. Zobaczymy jak będą większe mrozy jak to się będzie sprawować.

Swoją drogą może ktoś z szanownych forumowiczów wie, czy vitotrol 200 ma wpływ na korektę krzywej grzewczej na kotle porównując temp wewnętrzną z temp zewnętrzną i temp powrotu? Gdzieś słyszałem że ten sterownik ma na celu tylko przenieść sterowanie z kotłowni do pokoju i działa na zasadzie włącz/wyłącz gdy pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta krzywej grzewczej – termostat pomieszczenia

Czy Vitotrol 200 koryguje krzywą grzania ustawioną na regulatorze Vitotronic 200, czy może jest to tylko przeniesienie panelu do pokoju. Chodzi o kominek z płaszczem wodnym - czy Vitotrol zauważy dodatkowe źródło ciepła i da sygnał do regulatora pogodowego?

 

Zdalne sterowanie Vitotrol 200 i Vitotrol 300 można zastosować do sterowania temperaturą pomieszczenia (pomieszczenie „wiodące”).

Kocioł ogrzewa wodę do temperatury, w zależności od temperatury zewnętrznej. Vitotrol 200, 300 mierzy temperaturę w pomieszczeniu i steruje zaworem mieszającym – obieg grzewczy z mieszaczem. Jeżeli kominek „pracuje” i nagrzeje pomieszczenie do zadanej temperatury to termostat ograniczy dostawę ciepła do danego obiegu grzewczego.

Vitotrol 200 i 300 steruje temperaturą pomieszczenia tylko dla obiegu grzewczego z mieszaczem

 

 

Termostat pomieszczenia - regulacja pokojowa

„Zastosowanie termostatu pokojowego umożliwia sterowanie pracą kotła na podstawie temperatury pomieszczenia wiodącego (regulacja pokojowa)". Co to oznacza?

 

Kotły wiszące wyposażone są w dwa rodzaje regulatorów: pogodowy lub stałotemperaturowy.

Pogodowy - temperatura wody w kotle i na zasilaniu obiegów grzewczych wynika z aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Temperatura wody grzewczej zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej.

Stałotemperaturowy - w przypadku zapotrzebowania ciepła kocioł ogrzewa wodę do temperatury jaką ustawi użytkownik. O dostawie ciepła decyduje termostat pomieszczenia.Termostat wyposażony jest w czujnik temperatury - mierzy temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajduje i porównuje ją z wymaganą (ustawioną przez użytkownika). Jeżeli rzeczywista temperatura w pomieszczeniu jest za niska termostat uruchamia kocioł, który dostarcza ciepło. Po osiągnięciu wymaganej temperatury w pomieszczeniu kocioł zostaje wyłączony.

Termostat montuje się w pomieszczeniu "głównym" np. pokój. Temperatura w tym pomieszczeniu jest wyznacznikiem kiedy należy dostarczyć ciepło do budynku aby utrzymać w nim wymaganą temperaturę.

W zależności od wersji, termostat można programować - temperatura normalna i zredukowana w pomieszczeniu w poszczególne dni tygodnia i w określonych przedziałach czasu.

Zastosowanie termostatu oprócz komfortu pozwala obniżyć koszty ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z podłączeniem sterownika pokojowego pojawia się jeszcze jeden problem.

Jak sterownik vitirol da sygnał do kotła że należy wlączyć palnik i w obiegu pojawi się ciepła woda to pokoje na górze szybko złapią temperaturę zadaną. wtedy kocioł znów się wyłączy po sygnale ze sterownika. w tym czasie podłogówka na dole dopiero zacznie się rozgrzewać i ten proces zostanie przerwany poprzez wyłączenie kotla sterownikiem pokojowym. w pokojach z grzejnikami będzie ciepło natomiast cały dół z podłogówką zostanie niedogrzany.

W sytuacji odwrotnej gdy sterownik byłby we wzorcowym pomieszczeniu z podłogówką włączył by kocioł na tak długo aż pomieszczenie nie osiągnęło by zadanej temperatury. w tym czasie zapewne nagrzała by się też góra z grzejnikami. tylko gdy sterownik z pomieszczenia z podłogowką wyłączyłby kocioł na dłuższy okres czasu ze względu na długie oddawanie ciepła przez podłogowkę wtedy pomieszczenia na górze zdążyły by dużo wcześniej ostygnąć niż kociął znów by się właczył.

trochę to zagmatwane ale takie są moje odczucia. A wszystko dla tego że zachciał mi się układu mieszanego.

Moze wypowie się ktoś kto takie rozwiązanie użytkuje i jak problem o którym napisałem wygląda w Waszym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...