Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brykietem w kominku?


Bigbeat

Recommended Posts

Po lekturze tego watku, tez postanowilam poekseprymentowac z brykietem ;)

I jest dokladnie tak jak piszecie :-)

Po pierwsze pale drewnem, ktore jeszcze w zaleznosci od dostawy 7 lub 4 miesiace temu roslo jako las ... Zawsze mialam problemy z rozpaleniem, a potem z utrzymaniem porzadnego ognia :-?

Od wczoraj pale mieszanka brykiet + drewno i jest super. Rozpala sie momentalnie, kominek z PW bardzo szybko nagrzewa wode do zadanej temperatury no i ognia moga mi tylo sasiedzi pozazdroscic :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 315
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gdyby drewno było suche to też tak by się paliło. Ja miałem takie z poprzedniego sezonu (kupiłem na poprzednią zimę ).

Pali się rewelacyjnie. Gdy jest drobniej pocięte to nawet lepiej niż brykiet.

Brykiet niestety trochę zaczłą mi się kryszyć. Czy to z tego powodu że wcześniej był na dworze a teraz w garażu ? Czyżby wilgoć go sklejała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilam w Wołominie po 10,50 za 25kg. Brykiet z trocin dębowych. Produkuje go producent parkietu, więc jest nadzieja, że to dąb, buk... Mam kominek bez płaszcza, Zuzia Eko czy jakoś tak. Palę tak, że wrzucam 10 brykietów, podpalam, jak się rozpalą to im zmniejszam powietrze i później się żarzą. Niestety w pewnej chwili rozsypują się więc dodawać nowe trzeba ostrożnie. Jest mi trudno powiedzieć, czy drewno jest tańsze czy brykiety. Nie wiem ile spalam drewna na dobę (2-3 kosze wiklinowe takie na balon do wina, ile to może być?). Worek brykietu starcza mi na 2, 2,5 dnia (mam temp. 22- 23 st w salonie, kominek ma rozprowadzenie wiec na piętrze też jest ciepło (chyba nawet cieplej). Wydaje mi się że jest to taniej niż ogrzewanie gazem, bo gazu na dobę mój piec spala ok. 10m = ok 15zł. Pół worka brykietu ok. 5zł więc na pewno taniej niż gaz (fakt w tych 15zł jest też ogrzanie wody do mycia). A czy taniej niż drewno? Nie wiem jak to policzyć, bo nie mam pojęcia ile tego drewna spalam dla porównywalnego efektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale albo brykietem, albo drewnem, albo troche tego troche tego.

Nie wkladam na raz 10kg brykietu i 2-3koszy drewna, to fizycznie niemozliwe :). Z moich obliczen wynika, ze przez dzien jak pale samym brykietem, to aby miec 22-23st. spalam pol worka brykietu, a jak pale samym drewnem to wychodzi mi 2-3 kosze na dzien. Wiec sie zastanawiam co jest tansze brykiet czy drewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile spalam drewna na dobę (2-3 kosze wiklinowe takie na balon do wina, ile to może być?).

 

To musisz ostro hajcować w tym kominku. ja do tej pory paliłem tylko drewnem bukowym rocznym i spalałem maxymalnie 2 kosze ale te takie na drewno jakie sprzedaja na targowiskach.

 

To mysle ze spalamy po tyle samo drewna. Moj kosz nie jest wielki, wchodzi tam max 5 kawalkow drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyce nie brykietu > 260 zł za tonę to według mnie brykiet jest droższy (niż drewno po 130 zł/mp)

 

Ta teza jest tak bałamutna, że nie wiem na jakim poziomie to komentowac....

Nawet nie wnikając w wartości opałowe (tu różnica jest ogromna na korzyść brykietu), to przecież na 1 tonę drewna "wchodzi" ca 3mp, więc ta wyżej wymieniona tona drewna kosztuje " w naszym przykładzie" 390zł.

Może bys NOTO wyjaśnił w jakiej matematyce 260 > 390.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie kupujecie brykiet po 260 zl za tone? Ja znalazlam najtaniej po 420 :(.

 

W Olsztynie brykiet w kostkach jest po 575zł/t, walec po 467zł.

 

"Kostka jest z twardych drzew liściastych,poprodukcyjnych z parkietow-dębowe i jesionowe,natomiast walek jest mieszanka roznych odpadow tartacznych."

 

Brykiet z odpadów (trocin) tartacznych jest bardzo mało kaloryczny. Taki brykiet może być (ale nie musi) nawet mniej kaloryczny od drewna, a z reguły ma wartość opałową identyczna jak średnio wysuszone drewno.

Brykiet z trocin tartacznych można rozpoznać po wyglądzie przełomu walca lub kostki. Widać w nim wyraźnie trocinki.

Najbardziej kaloryczny jest brykiet z pyłów. Jego przełom przypomina strukturą i barwą szarą tekturę lub płytę pilśniową. Osobiście taki własnie brykiet polecam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyce nie brykietu > 260 zł za tonę to według mnie brykiet jest droższy (niż drewno po 130 zł/mp)

 

Ta teza jest tak bałamutna, że nie wiem na jakim poziomie to komentowac....

Nawet nie wnikając w wartości opałowe (tu różnica jest ogromna na korzyść brykietu), to przecież na 1 tonę drewna "wchodzi" ca 3mp, więc ta wyżej wymieniona tona drewna kosztuje " w naszym przykładzie" 390zł.

Może bys NOTO wyjaśnił w jakiej matematyce 260 > 390.

Pozdrawiam.

 

1 mp drewna to 0,7 m3 drewna

1 m3 drewna waży ok 0,7 t

1 mp drewna ... to 0,49 t

czyli 2 mp to ok. 1 tona

 

Oczywiście nie ma brykietu po 260 zł. wartość 260 zł dałem bo tak mi wychodzi z powyższych wartości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja taki brykiet pod Krosnem kupuje po 350zł za tonę z dowozem

 

ja niestety kupuje w workach po 30kg za 10zł bo nie mam gdzie składować większej ilości.

 

To w sumie kupujesz go taniej bo po 333 zł :)

Co to są te jaśniejsze plamy/plamki w brykiecie ?

 

Ta duża biała plamka to chyba rozpałka, ale przesyłam link do tego zdjęcia w większym formacie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/cf91d19a7055c26c.html

Może ktoś z was oceni ten brykiet? Według sprzedawcy to jest brykiet z wiór stolarnianych z przewaga buka i dębu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyce nie brykietu > 260 zł za tonę to według mnie brykiet jest droższy (niż drewno po 130 zł/mp)

 

Ta teza jest tak bałamutna, że nie wiem na jakim poziomie to komentowac....

Nawet nie wnikając w wartości opałowe (tu różnica jest ogromna na korzyść brykietu), to przecież na 1 tonę drewna "wchodzi" ca 3mp, więc ta wyżej wymieniona tona drewna kosztuje " w naszym przykładzie" 390zł.

Może bys NOTO wyjaśnił w jakiej matematyce 260 > 390.

Pozdrawiam.

 

1 mp drewna to 0,7 m3 drewna

1 m3 drewna waży ok 0,7 t

1 mp drewna ... to 0,49 t

czyli 2 mp to ok. 1 tona

 

Oczywiście nie ma brykietu po 260 zł. wartość 260 zł dałem bo tak mi wychodzi z powyższych wartości.

 

Pozdrawiam

 

Ja znam trochę inne wartości przeliczeniowe.

Średnio dla drewna liściastego:

1mp = 0,6m3

1m3=> 0,6t, więc 0,6x0,6=0,36, czyli 1mp=> 0,36t,

ale każdy może mieć swój punkt widzenia, łącznie z cenami. Ja znam ceny drewna (podobno) sezonowanego 2 lata w cenie 200zł/mp. Jeśli już chcemy porównywac do brykietu, to nie porównujmy cenu drewna świeżego, tylko właśnie sezonowanego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyce nie brykietu > 260 zł za tonę to według mnie brykiet jest droższy (niż drewno po 130 zł/mp)

 

Ta teza jest tak bałamutna, że nie wiem na jakim poziomie to komentowac....

Nawet nie wnikając w wartości opałowe (tu różnica jest ogromna na korzyść brykietu), to przecież na 1 tonę drewna "wchodzi" ca 3mp, więc ta wyżej wymieniona tona drewna kosztuje " w naszym przykładzie" 390zł.

Może bys NOTO wyjaśnił w jakiej matematyce 260 > 390.

Pozdrawiam.

 

1 mp drewna to 0,7 m3 drewna

1 m3 drewna waży ok 0,7 t

1 mp drewna ... to 0,49 t

czyli 2 mp to ok. 1 tona

 

Oczywiście nie ma brykietu po 260 zł. wartość 260 zł dałem bo tak mi wychodzi z powyższych wartości.

 

Pozdrawiam

 

Ja znam trochę inne wartości przeliczeniowe.

Średnio dla drewna liściastego:

1mp = 0,6m3

1m3=> 0,6t, więc 0,6x0,6=0,36, czyli 1mp=> 0,36t,

ale każdy może mieć swój punkt widzenia, łącznie z cenami. Ja znam ceny drewna (podobno) sezonowanego 2 lata w cenie 200zł/mp. Jeśli już chcemy porównywac do brykietu, to nie porównujmy cenu drewna świeżego, tylko właśnie sezonowanego.

Pozdrawiam

 

Za cytowaną już stroną Kostrzewy i Wikipedii podaję dane które odszukałem.

 

Klasyfikacja drewna na podstawie gęstości w stanie powietrznosuchym wg F. Krzysika przedstawia się następująco:

 

drewno bardzo ciężkie, o gęstości ponad 800kg/m3: grab, cis, bukszpan;

drewno ciężkie o gęstości 710-800 kg/m3: grochodrzew, buk, dąb, jesion, orzech, grusza;

drewno umiarkowanie ciężkie o gęstości 610-700 kg/m3: brzoza, klon, jawor, jabłoń, modrzew, wiąz;

drewno umiarkowanie lekkie o gęstości 510-600 kg/m3: jałowiec, kasztanowiec;

drewno lekkie o gęstości 410-500 kg/m3: sosna, świerk, jodła, olcha, lipa;

drewno bardzo lekkie o gęstości poniżej 400 kg/m3: topola, wejmutka.

 

 

1 mp drewna opałowego

ułożonego w stosie <=> 0,65-0,85 m³ drewna w zależności

od rozmiaru i kształtu wałków

 

Wydaje mi sie że nie brałem skrajnych wartości. dla mp powinno być 0,75m3

dla drewna (buk, dąb) 0,755 t

= 0,56 t/mp tj ok. 1,78 mp.

 

Skąd brałeś swoje dane ? Warto porównać bo może moje źródła są złe.

Odnośnie wilgotności brykietu to mam spore obawy dlaczego brykiet magazynowany na wolnym powietrzu (zadaszony) nie nasiąka wilgotnością do powiedzmy tych 15%. Moim zdaniem te 8% to wartość minimalna tak jak 19MJ jest wartością maksymalną.

 

Ale proszę o dalszą dyskusję: wyjasnijmy sobie wszystkie fakty i mity :) jak na Discavery :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...