Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brykietem w kominku?


Bigbeat

Recommended Posts

no moze i jest bardziej kaloryczny ale wiekszosc producentow wkladow

kominkowych zastrzega ze nie dopuszcza tego typu paliwa

i jesli sie bedzie go uzywac to traci sie gwarancje wiec cos za cos

 

a z drugiej strony jaka to przyjemnosc w kominku palic "weglem"??

do tego typu paliwa to juz chocby z tytulu charakteru wypadalo by stosowac

piec z odrebna kotlownia a nie salon

ja jestem zwolennikiem kominka ale dla ludzi a nie dla rachunkow wiec jesli

dla ludzi to drewnem opalac aby ladnie pachnialo a juz w ostatecznosci

brykietem drzewnym no ale nie weglem - to juz przesada i chyba przerost

formy nad trescia zeby w salonie sobie az TAK brudzic i pozbawiac sie

gwarancji :)

 

zapytam jeszcze z innej beczki czy ktos prowadzil takie nieformalne testy

ile kosztuje grzanie w Waszym budynku drzewem a ile tym wlasciwym

paliwem?

u mnie wyszlo po fakt dwoch dobach testow (palenie 8-10h na dobe tegoroczna

brzoza suszona :) przez 3 tyg przy kominku ) ze palenie brzoza - nawet

taka niesezonowana jest o okolo 60% tansze niz gazem ziemnym (gz50)

w piecu kondensacyjnym

ale dodam ze sa to dopiero pierwsze pomiary przy zalozeniu 150zl/mp

drzewa lupanego brzoza/dab/buk i cenie 1m3 gazu wraz z przesylem 1,64 zl brutto /1m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 315
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dwie sprawy:

1. palenie brykietem z węgla - rzeczywiście jest tutaj dużo wyższa temperatura i palić tym można ale tylko wtedy gdy producent wkładu kominkowego takowego eksperymenty dopuszcza - w moim przypadku Hajduk pozwala

2. co do oszczędności palenia drzewem w stosunku do gazu - przy cenie 150/m brzozy wychodzi mi coś o 50% mniej niż przy paleniu gazem, ale to tylko wartości szacunkowe, wydaje mi się zę niezwykle trudno będzie to porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze niektorzy producenci dopuszczaja ale tak jak piszesz musi to byc

wyraznie napisane

 

a co do oszacowaniu oszczednosci to faktycznie ciezko to okreslic

ja to okreslilem mierzac "tak na oko" choc z linijka w rece okrslajac obejtosc

spalnonej brzozy oraz przy zalozeniu ze w w 1mp mamy 0,7m3 drzewa

takze tez to jest takie bardzo szacunkowe ale daje przynajmniej obraz tego

ile nam trzeba drzewa:)

 

pozdrawiam i zachecam do opisywania Waszych doswiadczen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy:

1. palenie brykietem z węgla - rzeczywiście jest tutaj dużo wyższa temperatura i palić tym można ale tylko wtedy gdy producent wkładu kominkowego takowego eksperymenty dopuszcza - w moim przypadku Hajduk pozwala

2. co do oszczędności palenia drzewem w stosunku do gazu - przy cenie 150/m brzozy wychodzi mi coś o 50% mniej niż przy paleniu gazem, ale to tylko wartości szacunkowe, wydaje mi się zę niezwykle trudno będzie to porównać.

 

o to mnie uspokoiłeś bo też mam hajduka, poza tym podpytałem znajomych od kominków i powiedzieli że kominek jest oczywiście do drewna ale nie ma przeciwskazań żebym palił tym brykietem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam, wlasnie stwierdzilem, ze nie bylem na forum kilka lat

 

a wiec moje spotrzezenia co do brykietu

 

dom okolo 230m˛, kominek z plaszczem wodnym CO + CWU, w ostatnich latach spalalem okolo 15 mł sezonowanego buka w okresie jesienno-zimowo-wiosenny

 

brykiet zakupiony 20 pazdziernik 2008, 1 tona RUF czy jakos tak, kupiony w kielcach za okolo 720 PLN z dowozem

 

palilem nim dokladnie do dzis, czyli wg wyliczen ekspertow spalilem rownowartosc okolo 5-6 mł buka, kompletna bzdura bo w tym czasie spalilbym okolo 3mł buka

 

a wiec moje spostrzezenie jest takie: jezeli kupie brykiet + dowoz za max 500 PLN za tone to moze sie zastanowie nad jego zakupem

 

acha doswiadczenie paleniu w kominku mam co najmniej dobre (okolo 10 lat) wiec nie moze wchodzic w rachube zle uzytkowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem nie warto przeliczać co się bardziej opłaca bo nie w tym rzecz. Wybierając brykiet nie martwisz się o miejsce składowania tego drewna, które trzeba sezonować, nie tracisz czasu na układanie i ciecie czy rąbanie drewna na odpowiednie kawałki. Czas przecież też kosztuje. Drewno kominkowe nie rzadko posiada szkodniki które zamieszkują to drewno i narażamy się na wprowadzenie ich do domu. Paląc brykietem masz mniej popiołu, wkład kominkowy dłużej jest czystszy no i komin tak samo. Wygoda kosztuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepszą odmianą brykietu drzewnego jest tzw. Pinikay nazywany też ołówkiem o przekroju ośmiokąta.

Jest najtwardszy z otworem w środku i dodatkowo opalany dla zwiększenia jego twardości. Nie kruszy się i nie łamie.

Idealny do spalania w kominkach i kotłach co, ale w przypadku spalania w kotle ja go mieszam z drewnem iglastym i liściastym.

Daje rzeczywiście dużą temp. i jest dobrą alternatywą dla tych co nie mają na daną chwilę przygotowanego suchego opału. Łatwy w użyciu i składowaniu.

Poprostu coś za coś.

Testowałem wszystkie rodzaje brykietu drzewnego od walca - "kiełbasy" poprzez kostkę RUF do Pinikay-a. Kiełbasa jak dla mnie to nieporozumienie.

Ja na przyszły rok kupuję drewno i także brykiet oczywiście Pinikay. Jeśli np. nie mam porąbanego drewna lub z braku czasu nie mogę palić drewnem, to ładuję brykiet.

Brykiet to pewnego rodzaju wygoda, jak dla mnie.

Kocioł mam dolnego spalania FEX-a i kominek Dovre z dgp grawitacyjnym.

Jak na razie ogrzewanie mi wychodzi tanio.

Dodam jeszcze, że ja głównie palę w kotle.

W kominku palę okazjonalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Palę miedzy innymi brykietem drugi sezon(wałki ok 5cm srednicy i z 10 cm długosci) . Brykiet do tej pory stosowany przezemnie niestety nie nadaje sie do normalnego palenia (chyba ze ktos lubi stać ciągle przy kominku i dokładać ) natomiast do rozpalania jest idealny bo rozpala się stosunkowo łatwo i szybko nagrzewa kominek . Ja stosowałem go w systemie mieszanym brykiet/drewno . Ale od tygodnia to się zmieniło bo kupilem brykiet w postaci jajowatych wałków jesli mozna to tak okreslic .Są to wałki bardzo równe jak z formy -mają idealne rozmiary i wyglądają jakby dwa "zwykłe" wałki złączyć ze sobą na szerokość . Są o wiele twardsze i cięższe od zwykłej "kiełbasy",a palą się rewelacyjnie . Po rozpaleniu kominka zwykłym brykietem dokładam ten nowy i na dwie godziny zapominam o kominku . Pali się pięknie daje przede wszystkim wspaniałe spokojne płomienie i pali sie bardzo wolno dając dużo energii.Po prostu jak drewno . Nie ma co porównywać ze zwykłym który pali sie jak głupi ...........no jakby go polać benzyną i ciężko go "opanować".

Kupiłem sobie 20 worków po 25 kg i już po pierwszej probie palenia na drugi dzień zadzwoniłem do człowieka żeby mi przywiozł nastepne 20 :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszyć się że trafiłem na dobry brykiet.

Za ile i gdzie jest dostępny ?

 

Witam

 

540 zł tona a dostępny jest całkiem niedaleko ciebie bo w ......LUBLINIE :lol: :lol: :lol:

 

:)

Miało być : " Cieszyć się że trafiłeś na dobry brykiet."

Jedna literka.

Ja przechodzę na drewno. Kupuję po 100 z ł za mp w tzw. metrówkach. Kupiłem piłę łańcuchową, dobrą siekierę .... a teraz systematycznie drewno po 5 mp :) I koniecznie musi przeschnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupujecie brykiet? Interesuje mnie Warszawa i okolice. Na allegro ogłasza się sprzedawca z Brwinowa ma kostkę ruf i ołówek. Nie mogę zakupić mniejszej ilości, bo mieszkam pod Sulejówkiem, czyli z drugiej strony :( Ale może ktoś tym pali i mogę w ciemno brać tonę?

 

brałem u tego człowieka brykiet - wypowiada się zresztą w tym wątku:) to lukol-bis, zdecydowanie polecam ołówek, ale powiem, że moim zdaniem nie jest najtańszy, taniej wyszło mi zamówienie przez allegro - tona z dostawą (oczywiście mówimy o ołówku) kosztowała mnie 760 zeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...