Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pleśń na nowej ścianie


Recommended Posts

Zrobiłem dobudówkę do remontowanego domu - niewielka klatka schodowa, ułatwiająca zejście do piwnicy. Budowała ekipa z referencjami, fachowcy (firma). Dobudówka ocieplona, bardzo dobrze zaizolowana. Wewnątrz pływa k-gips, na dole płytki gres. Budowali we wrześniu-październiku. Ni stąd ni zowąd niedawno, w czasie największych upałów, na podłodze zaczęła wychodzić wilgoć, a na płytach k-g od dołu pleśn, podchodząca coraz wyżej. Pleśń pojawia się w miejscach zetknięcia płyty z murem - w miejscach, w które pukam i jest głuchy pogłos, pleśni nie ma. W pomieszczeniu jest niewielkie okienko, od marca cały czas uchylone, dzień i noc.

Czy to może być wilgoć technologiczna, czy jednak popełniono błędy w izolacji?

Co powinienem zrobić?

Wykonawca gotów jest poprawiać (np. odkopać dookoła przy cokole), ale sam zachodzi w głowę, co to może być. Jest pewny, że on błędów nie popełnił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to wilgoć wykroplona z powietrza. Powietrze wilgotne weszło przez okienko i skropliło sie na dole gdzie jest najzimniej. Ostatnio miałem podobne zjawisko w piwnicy. Najpierw myślałem że to wina wody z zewnątrz budynku, ale jak? Mam drenaż, kamień do samej góry byłem w szoku zwłaszcza że nie padało, a wody gruntowej nie mam bo nawierty robiłem. Ale w piwnicy stała blachodachówka - kilka arkuszy. Przestawiam pierwszy arkusz i szok. Na drugim na tej samej wysokości co na ścianie piwnicy mokra blacha ani cm wyżej i ani cm niżej cały pasek. I wtedy załapałem wszystkiemu winna wentylacja i wilgotne powietrze. Myślę że masz ten sam problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli wilgoc jest tylko u dolu to wina raczej izolacji przeciwilgociowej (podsiakania). z drugiej jednak strony jedno okienko nie wymusi wentylacji. jesli mozna sprobuj u dolu zrobic kratke nawiewna (moze to wystarczy aby poprawic sytuacje). warto moze poprawic izolacje pionowe i pozime murow.

niestety plesn trudno znika sama. jesli to pomieszczenie rzadko uzywane zmyj to plynem z chlorem. jesli nie zastosuj cos delikatniejkszego ale efekty nie beda takie szybkie. pozniej mozna to pomalowac farba przeciwgrzybiczna i ... czekac.

mam nadzieje ze sie nie doczekasz nastepnych wykwitow.

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Płyta zielona ci nie pomoże. Skoro widzisz pleśń, to znaczy że jest ona na wierzchu płyty (papier) a nie w gipsie. A papier jest dokładnie taki sam, tyle że kolor inny.

Prawda, że zielona nasiąka ok. 3 razy mniej niż std. (w tym samym czasie!), w żadnym jednak wypadku nie zabezpieczy cię przed takimi problemami.

Płyta ciągnie wilgoć z posadzki więc należy ją od niej odizolować (lub też wilgoć wykrapla się na niej w miejscu oziębionym).

 

PS. Czasem przy płytach klejonych na placki, taki efekt widać też na płycie w miejscu pod którym jest placek - w tym wypadku właśnie przez niego następuje podciąganie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years później...

Ja też mam podobny przypadek z tym że pleśń zaczęła się pojawiać kilka dni temu na skosach/łączeniach muru z płytą g-k i tylko w sypialni na poddaszu.Natomiast na każdym oknie w domu na szybie u dołu jest cały czas woda na której po około 10dniach robi się też pleśń.Dom jest nowy z pustaka Porotherm 25cm,ocieplony styropianem 12cm.W skosach wata 18 lub 20cm.W centralnym pali się średnio co drugi dzień jak jest ktoś w domu.Czy jest to spowodowane słabą wentylacją?może słabym ogrzewaniem?

WP_20141205_003.jpg

WP_20141205_001.jpg

WP_20141205_002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to spowodowane słabą wentylacją?
słabą ? chyba zupełnym brakiem wentylacji.

Pewnie zostały przerwy w izolacji, typu ściana szczytowa rozcina izolację ścian o izolacji poddasza, ściana kolankowa

z nie otuloną murłatą. Typowy objaw tzw mostków cieplnych, → brak izolacji, geometria naroży wypukłych.. gdzie wektory strumieni cieplnych nie rozchodzą się po liniach prostych .. Ściana szczytowa pp24.jpg ja tu w detalu ściany szczytowej, zrobiłem analizę dla jednego kolegi ..

ponieważ miał na poddaszu "zimno" szybko się wg niego wychładzało, o to jedna z przyczyn ...

 

Teraz jeśli ciepło intensywnie zasuwa z budynku ku zewnętrznym pierzeją, powoduje to że to "ciepło" ta energia nie gości zbyt długo

na powierzchni, jeśli tak to spada temperatura.

Wyraźnie niższa temperatura + wilgotne powietrze = kondensacja.

Pierwsze rada ? grzać i wietrzyć. Przyjdzie wiosna to będzie można naprawiać błędy w izolacji.

Około 4 dni schodzi zejście z koło 70% na 40 % wilgotności bez drastycznych kroków.

Typu full wietrzenie, każde skrzydło na mirko rozszczelnienie. Ścieranie nadmiaru z okna wody i ścian .. aż przestanie.

Jedyny wróg ? to że może być zimniej, wymagania w tedy co do ilości stężenia pary wodnej .. w powietrzu rosną. cb5.jpg podręczny wyciąg z krzywej rosy, tj punktów charakterystycznych ... tej krzywej.

 

 

Nie da się pogodzić wentylacji "grawitacyjnej" z oszczędzaniem w postaci zamkniętych okien, wentylacja być musi, przez co stawia znak zapytania czy potrzebne są tak szczelne okna ? nie są. Wypadało by mieć WM aby oszczędzać, a przy tym mieć dobrą wentylację.

Inaczej to nie działa, czego dowody właśnie mamy na zdjęciach.

 

Niestety, albo stety, na ogrzewanie pójdzie więcej zł,

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...