Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CHWASTY, zwalczanie chwastów - herbicydy i metody naturalne


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 454
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Proszę o skuteczne rady dotyczące usunięcia perzu z ziemi przygotowywanej do założenia ogrodu. Może ktoś z Państwa wygrał już tą batalię.

Czy warto podnosić o 20-30 cm wysokość gruntu pod uprawę roslin ozdobnych na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych (podczas długotrwałych deszczów jest to nawet 50 cm)i gruntach raczej słabo przepuszczalnych, nie uwzględniając drenażu, bo nie ma gdzie go odprowadzić. Z góry dziekuję za odpowiedź. Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do walki z perzem można użyć herbicydów - zwalczą je skutecznie - rośliny zwiędną najpóźniej po miesiącu a przy tym gleba nie będzie zubożona.Ziemię przeznaczoną do skalniaków warto również przesiać i wyrzucić wszelkie pędy czy resztki pozostałych korzeni. Dokładne oczyszczenie ziemi zapobiegnie wyrastaniu chwastów w kolejnym roku - tych które się uchowały.

Co do podnoszenia gruntu - to chyba nie warto - lepiej byłoby odprowadzić wodę z rynien do zbiornika wkopanego w ziemię.

Zapobiegnie to gromadzeniu się deszczówki na gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Szerek - na opakowaniach są "instrukcje obsługi". Nie puszczaj na działkę zbyt dużo chemii, bo i Ty tam mieszkasz i to nasz kraj. Lepiej zasięgnij języka u znawców na konkretny problem. Może nawet da się usunąć problem z pomocą przyrody: inne roślinki lub robaczki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Taaaaa. W ubiegłym roku zastosowałam herbicyDy na naszej działce.

Efekt był taki, że mało się nie zatrułam (kilka razy wiatr powiał na mnie podczas opryskiwania) a chwasty owszem - zwiędły - ale na ich miejsce do końca roku wyrosły nowe. Mam na nie sposób. Za 2 butelki piwa kolega sąsiada kosi je pięknie, dzięki czemu nie truję ani środowiska ani siebie. A o robaczki w naszej glebie też trzeba dbać - bo kto mi później urzyźni działkę?

Ogólnie - odniosłam wrażenie syzyfowej pracy, że chwasty odrosną - nie miałam złudzeń - ale żeby w tym samym roku??/!!!! gra nie warta świeczki

pozdrowienia

Agnicha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnicha - bo po takim wypaleniu chwastów, trzeba zasiać coś (rozumiem docelowego) co szybko rośnie i jest niewrażliwe na zastosowany środek. W ten sposób chwastom utrudniasz życie. Można też zastosować jakieś tam folie czy agrowłókniny nacięte tam, gdzie coś sadzisz. W ten sposób chwasty nie mają szans, a Twoje roślinki wyjdą. Pamiętaj, żeby nie zostawiać "gołej" ziemi, bo Ci wyjałowieje. Ja mam na razie trawę i chwasty. Od czasu do czasu je koszę, żebym nie mówili, że buduję się w buszu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie !

Chwastów sie nie da zlikwidować. Chyba że chce sie mieć trawnik wszędzie. Ale nawet w trawie zawsze coś wyrośnie. Tylko jak sie kosi często trawnik to chwasty koszą się razem z trawą i nie są tak widoczne. Nawet między zadarniającymi bylinami rosną chwasty.

Nawet jak wszystko wyplewicie mechanicznie i potem polejecie chemią, to i tak chwast się zasieje, bo przylecą nasionka z wiatrem. Taka jest natura chwastów, że rosną na najbardziej ubogiej ziemi w przeciwieństwie do rośli ozdobnych.

Póki nie wyrośnie wam gąszcz roślin w ogrodzie, trzeba będzie ciągle to cholerstwo plewić, albo malować pędzelkiem z trucizną , bo jak zaczniecie psikać to sobie wszystko wytrujecie. Czyli jakieś 5 lat (chyba , że trawa wszędzie i iglaki)

Też się najpierw buntowałam, że przynajmniej raz na miesiąc trzeba plewić, ale już się z tym pogodziłam. Za to jakie ładne kwiatuszki w zamian można oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram. Zbierać w okolicy to co ładnie kwitnie i sadzić. Żywopłot z okolicznych tarnin, grabów, akcji, głogów, dzikich gusz i śliw. Te ostatnie mogą być z odrostów korzeniowych szlachetnych odmian - kazdy działkowicz z tym walczy. I tak trudno kupić to co najlepsze na żywopłot np głóg ostrogowy lub długocierniowy). Małymi kawałkami plewić i sadzić trawy ozdobne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele chwastów ma zastosowanie lecznicze, np. skrzyp polny, babka lekarska, pokrzywa i wiele, wiele innych. Jednac co innego chodować je w wydzielonej części ogrodu a co innego gdy same się chodują w całym ogrodzie :grin:

Ja będę w tym roku kosić - nie będe palić (i nikomu nie polecam, bo spalicie robaki na działce, albo stamtąd uciekną i kto wam ziemię użyźni?) ani stosować herbicydów - mam już dość tych doświadczeń - czas na sposoby ekologiczne :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...