Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybor projektu domu-dwuspadowy czy wielospadowy


mike01

Recommended Posts

Witam wszystkich doswiadczonych,

 

Jestem na etapie wyboru projektu. Zalezy mi na projekcie funkcjonlanym i jak najtanszym w budowie(najtanszy konstrukcyjnie w budowie a nie najtanszy ze wzgledu na materialy).

Z tego co sie dowiedzialem to dom z dachem dwuspadoowym jest najtanszym rozwiazaniem natomiast dach wielospadowy o wiele drozszy w zwiazku z polamaniem tego dachu a co za tym idzie wiecej pracy przy konstrukcji dachu, ocieplaniu i pokryciu a co za tym idzie wieksza kasa za robocizne i materialy.

Dlatego moje pytanie do budujacych oraz architektow i innych znawcow czy faktycznie tak jest i sa takie duze rozbieznosci cenowe?

Przegladajac projekty domow w gazetach gdzie podawane sa koszty budowy np stanu surowego zamknietego i porownujac czasami projekt z dachem dwuspadowym a wielospadowym wynika ze czasami dom dwuspadowy jest drozszy niz wielospadowy.

 

Jak to wyjasniac i czy mam sie sugerowac w wyborze projektu aby wyszlo mi to jak najtaniej.

Na co zwracac uwage?

 

Bardzo prosze ouwagi,opinie i porady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektore kosztorysy sa nieaktualne stad mozna odniesc wrazenie ze

dach 2 spadowy jest drozszy od wielospadowego

 

ogolnie 2 spadowy jest tanszy bo potrzeba mniej drewna, mniej roboty, mniejszy odpad dachowek np. przy docinaniu

rozbierznosci cenowe jednak zwykle nie przekraczaja 20% kosztow dachu - jesli mowimy o tej samej powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stałem przed podobnym wyborem ,robiłem projekt indywidualny.Wnioski jakie wyciągnołem z czytania forum jak i literatury budowlanej , skłoniły mnie do dachu dwuspadowego.Wszytsko zalezy od stopnia skomplikowania dachu ,czy są tam lukarny ,czy jest to dach kopertowy itd itd .Na to wszytsko złozy sie później odpowiednie wynagrodzenie dekarzy , większa ilość dodatków (jeżlei ma to być dachówka) które są droższe od dachówki , u mnie siedmiokrotnie , następnie ułożenie ocieplenia jest bardzie pracochłonne, płyt gipsowo-kartonowych, to jest kilka elementów , które mi się nasuneły.Dach wielospadowy jest zaś ,ale to zalezy od gustu, bardziej cieszący oko , ładniejszy. Ale wszytsko zalezy od zasobności portfela :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najlepiej kierować się upodobaniami.....

Jak się nie podoba kopertowy, to na nic się nie zdają jakieś tam symulacje...

Oprócz upodobań polecam również lekturę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku decyzji o warunkach zabudowy gdyż często zdarza się że rodzaj dachu jest tam narzucony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najlepiej kierować się upodobaniami.....

Jak się nie podoba kopertowy, to na nic się nie zdają jakieś tam symulacje...

Oprócz upodobań polecam również lekturę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku decyzji o warunkach zabudowy gdyż często zdarza się że rodzaj dachu jest tam narzucony.

 

ja miałem nawet kolor i wysokosc kalenicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najlepiej kierować się upodobaniami.....

Jak się nie podoba kopertowy, to na nic się nie zdają jakieś tam symulacje...

Oprócz upodobań polecam również lekturę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku decyzji o warunkach zabudowy gdyż często zdarza się że rodzaj dachu jest tam narzucony.

Od tego trzeba zacząć, to niezaprzeczalne. W moim przypadku warunki zabudowy były bardzo ogólne, pozwalające na dowolny wybór dachu. Oby budynek był parterowy, ew. poddasze użytkowe i nie miał w kalenicy więcej niż 9 metrów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dwuspadowy dach rzadzi.

Mianowicie chodzi mi o projekt z dachem dwuspadowym typu:

 

http://www.extradom.pl/ext/page?projekt/projekt.xmf&z=opis&id=3852

 

Nie jest to chyba kosztowny dach tym bardziej jesli nad garazem zastapic to oknem polaciowym typu Velux.

 

 

Bardzo ładny dom.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...