Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 9 months później...
  • Odpowiedzi 87
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich.

 

Proszę o sugestie co do sterowania instalacją c.o.

Kotłownia będzie budowana w oparciu o Vitodens 200 ze sterowaniem pogodowym Vitatronic 200. Będzie pracować na dwóch obiegach - podłogówka i grzejniki.

 

Piwnica - obieg grzejnikowy

Parter - podłogówka w salonie kuchni holu komunikacyjnym łazience i wiatrołapie oraz grzejniki w dwóch sypialniach i drabinka w łazience

Poddasze - antersola i sypialnia na grzejnikach oraz podłogówka w łazience

 

Mój pomysł na sterowanie wyglada następująco:

Na otwartą przestrzeń salonu holu i kuchni planuje założyć termostat potencjometryczny z viessmanna takie same termostaty w łazienkach i wiatrołapie. Pozwoli to na ewentualne ograniczenia temperatu - podwyższenie temperatury w łazienkach kiedy dzwignę temperaturę na kotle a będę mógł obniżyć sobie temperatury w salonie i wiatrołapie.

Sterowanie grzejnikami ich ewentualne ograniczanie odbywało by się za pomocą głowic termostatycznych

 

Wydaje mi się to najbardziej elastyczne rozwiązanie pozwalajace elastycznie regulować temperaturą w poszczególnych strefach - pomieszczeniach. Dodam iż nad salonem mam pustkę powietrzną skąd powietrze na pewno będzie też wędrować na otwartą antresolę na górze.

 

Rozważałem dołożenie Vitatrola 300 na obieg podłogówki i umieszczenie go w holu ale nie dawało by to mozliwości sterowania strefami podłogówki np. obniżenia temperatury w wiatrołapie.

 

Co o tym sądzicie ? Proszę o wszelkie uwagi do moich założeń. Będę wdzięczny za sugestie i porady

 

 

Tak siedzę myślę...

I znowu dochodzę do innych wniosków.

Np. sterowanie podłogówka na zasadzie termostatów elektronicznych typu włącz/wyłącz które zmykają obieg lub go otwieraja przez siłownik na rozdzielaczu nie przekazują informacji do kotła który nie wyłącza pompy i palnika i efekcie dalej podgrzea czynnik do wartości którą podaje mu pogodówka, Czyli np gdy napale w kominku temperatura w domu wzrośnie siłowniki zamkną obiegpodłogówki i koniec - piec dalej pracuje, w przypadku Vitotrola 300 ten przekaże to do kotła i zatrzyma jego pracę.

 

Czy zatem jest możliwe zainstalowanie Vitatrola 300 który regulował by temperaturę na dole na całej podłogówce (niestety razem z górną łazienką) ale dodatkowo termostat siłownikowy umieszczony w wiatrołapie dawał by mozliwośc obniżenia w nim temperatury i dcinania tego obiegu w miarę możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Cześć,

Odświeżę temat:

 

Witam,

Chcialem przelaczac moj piec Viesmann Vitodens 200 w tryb wakacyjny przy uzbrajaniu alarmu Satel Integra

Czy ktos ma takie rozwiazanie, albo pomysl jak to zrealizowac?

 

Pozdrawiam

Pawel

 

Nie realne z systemem alarmowym. Do tego masz vitocoma 100 i zabawę przez GSM.

 

Czy ktoś poleci jakiś inny kocioł (innego producenta?) o podobnych parametrach do Vitodensa, który da się spiąć z centralą alarmową w celu uzyskania powyższej konfiguracji? Marzy mi się opisywana integracja - a wystarczyłby 'analogowy pstryczek' do włączania trybu wakacyjnego ...

Pozdrawiam

Edytowane przez kubalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam,

 

Proszę o pomoc w wyborze kotła kondensacyjnego

Na tą chwilę mamy 2 opcje:

1) vitodens 200-w z zasobnikiem 120 l z wężownicą

2) vitodens 222-f z zasobnikiem warstwowym (100l)

Który kocioł wybrać ?

Ogrzewanie w całym domu - podłogówka plus 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach.

Ilość osób użytkujących - 2 osoby dorosłe (na tą chwilę

Pow. użytkowa domu - 121 m2

Dom ocieplony styropianem 20 cm (lambda 0,32)

Poddasze ocieplone wełną (40 cm)

Ponadto w domu będzie rekuperacja.

Jak wygląda kwestia cyrkulacji w przypadku jednego i drugiego pieca?

Gdzieś wyczytałam, że przy piecu z zasobnikiem warstwowym jest problem z cyrkulacją - czy to prawda? Wiem, że należy do niego dokupić zestaw z pompą.

 

Liczę na pomoc, bo do czwartku musimy wybrać kocioł

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
  • 3 weeks później...
  • 5 months później...
Prosze o pomoc w następującej kwestii. Mój kocioł działa od 8 lat, od dwóch mam problem po powrocie z urlopu. Jeśli kocioł nie pracuje przez 2 tygodnie wówczas nie jest w stanie odpalić i pojawia się usterka. Od serwisanta wiem, że chodzi o wentylator, który odprowadza spaliny do komina. Z powodu wilgoci coś się skleja i wentylator nie rusza. Ponoć jest to taka wada ogólna Viessmanów. Serwisant rozkłada bezradnie ręce i mówi, że czyścił. Za każdym razem jest jednak to samo. Wlaśnie wróciłam z urlopu i znowu nie działa. Bardzo proszę o poradę. Musi być jakiś sposób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...