Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Dołączę do tematu i zapytam jak zmienić krzywą grzewczą bez wzywania serwisu - mam teraz ustawioną standardową a chciałbym trochę przyoszczędzić na gazie - jeszcze nie mieszkam w domu.

 

Dzięki

Pozdrawiam

 

 

moc kotła 8/24,powierzchnia do ogrzania 170 m2,w 2 łazienkach o powierzchni 20m2 ( w sumie ) podłogówka,nie paliłem w kominku.Przed chwilą rozmawiałem z centrum pomocy viessmana,zalecił podniesienie krzywej do 1,4 i kąta nachylenia do 1.Zmieniłem,czekam.

Radek

 

No to mnie zaskoczyłeś - u mnie powierzchnia do ogrzania to około 180m2 - dom dwukondygnacyjny , kocioł Viotodens 200 , 8-24kW - czyli taki sam jak Twój , grzejniki dobierane do temperatury 50/40 stopni , na parterze prawie sama podłogówka , poddasze to grzejniki - tylko w łazience podłogówka , w kominku jeszcze również nie grzeję , moc maksymalną kotła zredukowałem do 80% - w całym domu utrzymuję temp 20 stopni - kocioł pracuje pięknie - bez problemu ogrzewa cały dom z dużym zapasem / niedawno grzałem do temperatury 23 stopni - wygrzewałem parkiety przed szlifowaniem i lakierem / - ustawienia sterownika - krzywa grzewcza 0,8 nachylenie 0. Temperatura zadana 20 stopni w dzień ,18 stopni w nocy.

Jak napisałem uprzednio - kocioł pracuje pięknie - kondensat leje się jak z niedokręconego kranu , temperaturę zadaną utrzymuje bez problemu i to jeszcze z dużym zapasem ...

 

Nie mam pojęcia dlaczego u Ciebie kocioł nie potrafi dogrzać budynku ...

 

Zwiększenie krzywej do 1,4 i nachylenia do 1 spowoduje wzrost konsumpcji gaziu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 87
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

No to mnie zaskoczyłeś - u mnie powierzchnia do ogrzania to około 180m2 - dom dwukondygnacyjny , kocioł Viotodens 200 , 8-24kW - czyli taki sam jak Twój , grzejniki dobierane do temperatury 50/40 stopni , na parterze prawie sama podłogówka , poddasze to grzejniki - tylko w łazience podłogówka , w kominku jeszcze również nie grzeję , moc maksymalną kotła zredukowałem do 80% - w całym domu utrzymuję temp 20 stopni - kocioł pracuje pięknie - bez problemu ogrzewa cały dom z dużym zapasem / niedawno grzałem do temperatury 23 stopni - wygrzewałem parkiety przed szlifowaniem i lakierem / - ustawienia sterownika - krzywa grzewcza 0,8 nachylenie 0. Temperatura zadana 20 stopni w dzień ,18 stopni w nocy.

Jak napisałem uprzednio - kocioł pracuje pięknie - kondensat leje się jak z niedokręconego kranu , temperaturę zadaną utrzymuje bez problemu i to jeszcze z dużym zapasem ...

 

 

Witam,

mam dokładnie taki sam kocioł z zasobnikiem 150 z pogodówką. Powierzchnia do ogrzania ok 180m2. Na parterze podłogówka + 2 grzejniki, u góry podłogówka tylko w łazience, w pokojach grzejniki.

Kombinuje i testuje kocioł od 2 m-cy i to nie jest jeszcze to, co bym chciał osiągnąć.

Zastanawia mnie fakt, czy wszystkim pasuje taka niska temp w domu = 20 stopni.

Napisze jak jest u mnie:

W salonie mam Vitotrol 300 do regulacji temp. wewnątrz.

Ustawiłem 21, zredukowaną na 20.

Ustawiłem krzywą na 0,7 (kodowanie 1 - kodem d3 na 7).

Natomiast kodowanie 2 - kodem b5 na 6 (funkcja logiki pomp obiegu grzewczego: wyłączanie pompy)

Pompa chodzi na 1 biegu.

Chcę uzyskać temp od 21 do 22 stopni w dzień, w nocy 20-21.

Dlatego tak, bo wszędzie dopiero jest ciepło. Może mam w złym miejscu przykręcony Vitotrol 300.

Motyw jest taki, że przy temp 0 na zewnątrz kocioł grzeje temperaturą 39-40 stopni ale tylko do 21,6 a potem zapala płomień i gaśnie i tak 10x aż temp zejdzie do 21,4 i znów grzeje i tak wkoło.

Po podniesieniu krzywej do 0,8 osiągnie wymaganą temp ale grzeje wyższą temperaturą, Czasami nawet 50 stopni - tylko po co.

 

Jak jest u Ciebie zadana temp 20, to do jakiej temperatury nagrzewa budynek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do pablitoo

 

Nie przytaczałem (ale poczytam), widzę to z doświadczenia mieszkania w domu ponad rok.

Przy moich ustawieniach (powyższy post) spalił mi dzisiaj 8m3 gazu ziemnego/dobę.

 

I mam pytanko z poprzedniego mojego postu:

Jak jest u Ciebie zadana temp 20, to do jakiej temperatury nagrzewa pomieszczenie, w którym znajduje się czujnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podniesieniu krzywej do 0,8 osiągnie wymaganą temp ale grzeje wyższą temperaturą, Czasami nawet 50 stopni - tylko po co.

 

Widocznie taka temperatura wynika z ustawionej krzywej i temp zadanej i temp na zewnątrz ...

 

Weź jeszcze pod uwagę to że Twój regulator po przejściu z temp zredukowanej na temp dzienną przez 1 godzinę grzeje wodę z temp wyższą o 20% niż wynikająca z krzywej grzewczej . Takie jest ustawienie fabryczne Vitotronica .

No chyba że to zmnieniłeś w kodowaniu 2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jak napisałem uprzednio - kocioł pracuje pięknie - kondensat leje się jak z niedokręconego kranu , temperaturę zadaną utrzymuje bez problemu i to jeszcze z dużym zapasem ...

 

 

To przy jakiej temperaturze na kotle tak się pięknie leje ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo, na ile jesteś zadowolony z tego kotła? Obecnie stoję przed wyborem, jaki kocioł zakupić (w wątku nt. wyboru kotła nawet pytałam o jakieś tutaj). Wcześniej się zastanawiałam nad zupełnie innymi (Vaillanta i Junkersa), obecnie przemyśliwam, czy warto kupic droższy, bo może będzie lepszy? Czy mógłbyś napisać o swoich wrażeniach pls, albo być może w jakimś wątku można to poczytać?... Interesuje mnie np. powierzchnia ogrzewana i zużycie gazu/opłaty miesięczne? Wyczytałam, że Vitodens może mieć moc minimalną od 4,8?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jak napisałem uprzednio - kocioł pracuje pięknie - kondensat leje się jak z niedokręconego kranu , temperaturę zadaną utrzymuje bez problemu i to jeszcze z dużym zapasem ...

 

 

To przy jakiej temperaturze na kotle tak się pięknie leje ?

 

Pozdrawiam

 

Hmmm - pytacie mnie o fakty które miały miejsce prawie dwa lata temu ... - nie pamiętam dokładnie - coś koło 40 stopni na wyjściu ...

 

W tym roku - w listopadzie miałem pierwszy przegląd kotła - serwisant po zdemontowaniu syfonu z kotła stwierdził że już bardzo dawno nie widział tak obficie kondensującego kotła .Wewnętrzna część syfonu była cała zabarwiona na brunatno-czerwono od kwaśnego kondensatu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo, na ile jesteś zadowolony z tego kotła? Obecnie stoję przed wyborem, jaki kocioł zakupić (w wątku nt. wyboru kotła nawet pytałam o jakieś tutaj). Wcześniej się zastanawiałam nad zupełnie innymi (Vaillanta i Junkersa), obecnie przemyśliwam, czy warto kupic droższy, bo może będzie lepszy? Czy mógłbyś napisać o swoich wrażeniach pls, albo być może w jakimś wątku można to poczytać?... Interesuje mnie np. powierzchnia ogrzewana i zużycie gazu/opłaty miesięczne? Wyczytałam, że Vitodens może mieć moc minimalną od 4,8?

 

Ja jestem bardzo zadowolony z mojego Vitodensa - bardzo zadowolony - nie zamieniłbym go teraz / po drugim sezonie ogrzewania / na żaden inny . Kocioł jest bardzo zaawansowany konstrukcyjnie , oszczędny , regulatory są bardzo wyrafinowane - oferują mnóstwo opcji regulacji i ustawień umożliwiających dostrojenie kotła do instalacji c.o.

Niestety nie jestem na tyle zorientowany żeby doradzać komukolwiek zakup tak poważnego elementu wyposażenia budynku jak kocioł . Decyzję musisz podjąć sam(a).

 

Odnośnie mojego domu i zużycia gazu przeczytaj wątek o "zużyciu gazu" tam wszystko opisywałem i przedstawiałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedź! :) Chętnie przejrzę wątek. Na razie podczytuję materiały informacyjne Vitodensa, gdzie podają zakresy mocy:

gaz ziemny lub płynny:

4,8 – 19,0 kW; 6,5 – 26,0 kW;

8,8 – 35,0 kW; 17,0 – 45,0 kW i 17,0 – 60 kW

...rozumiem, że to dotyczy oddzielnych modeli? Możesz podac, który z nich masz i na jaką powierzchnię ogrzewaną (+pewno jakiś zbiornik cwu)? Ciekawe, jakie zapotrzebowanie ma mój dom (muszę to wyliczyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam.\

Mam prośbę o podanie sposobu podglądu i ewentualnie zmianę poziomów ustawień krzywej grzewczej.

Vitodens 200 + Vitotronic 200 typ KW2 (sądząc ze zdjęć w necie).

 

Brygida

 

Podgląd aktualnej wybranej krzywej grzewczej - funkcja Diagnozy , zmiana krzywej / krzywych / grzewczych - kodowanie 1 poziomu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy do domku szeregowego 120 m2 nadaje sie kondensat? Bo w standardzie mam Vitopend 100 (2-f), a podlogowka biedzie tylko w lazience na gorze? Nie uwazacie, ze bedzie to przerost formy nad trescia?

 

Vitopend 100 do prysznica, 1 umywalki i ogrzewania grzejnikow w domu powininen wystarczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Na piecu Viessman Vitodens 200 pojawił się komunikat przypominający o przeglądzie (mruga czerwona lampka i jest napis 12 i symbol zegarka). Ponieważ już spełnił swoje zadanie czyli przypomniał to chciałabym to wyłączyć bo nie widze aktualnych funkcji pieca. Czy moze mi ktoś powiedzieć jak wyłączyć ?? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...