Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie kanałowe


justyś

Recommended Posts

Prosze o opinie dot. ogrzewania kanalowego w pomieszczeniach o duzym przeszkleniu. Znam zalety, ale proszę o ew. wady, szczególnie prosze o opinie osoby, ktore korzystaja juz z takiego rozwiązania. Na jakim etapie budowy nalezy je zaplanować W salonie około 40m kw. mamy przeszklenie o dł. 360 cm. Dziekuje. Justyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o opinie dot. ogrzewania kanalowego w pomieszczeniach o duzym przeszkleniu. Znam zalety, ale proszę o ew. wady, szczególnie prosze o opinie osoby, ktore korzystaja juz z takiego rozwiązania. Na jakim etapie budowy nalezy je zaplanować W salonie około 40m kw. mamy przeszklenie o dł. 360 cm. Dziekuje. Justyna

 

Umieszczenie takich grzejników trzeba planować od samego początku, ze względu na konieczność wykonania kanałów, które musza być zagłębione około 40-50cm (w zależności od producenta), poniżej poziomu podłogi.

Jeśli chodzi o wady, to przede wszystkim śmieci :-? . Należy liczyć się z regularnym czyszczeniem grzejnika, szczególnie jeśli wdomu zamieszkuje jakiś zwierzyniec. Kocie, lub psie kłaki potrafią dość skutecznie zaizolować taki grzejnik. Jeśli grzejnik kanałowy jest umieszczony nie daj boże w drzwiach tarasowych (tak jak ja planowałem), to po lecie można z niego wygarnąć nawet trzy wiadra piachu :o . Pewnym wyjściem jest przykrywanie kanału poza sezonem grzewczym.

Zaznaczam, że takie opinie zebrałem od użytkowników tych grzejników, co pozwoliło mi w czas zrezygnować z tego rozwiązania.

 

Powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za opinię.

Bardziej jednak obawiam sie nieprzyjemnego zapachu unoszacego sie do góry przez zbierajacy się w kanale kurz i smieci aniżeli samego sprzątania. Jeśli więc nie kanałowe to pozostaje mi zdecydować sie na ogrzewanie podłogowe, bo niestety nie ma miejsca na grzejnik wiszacy. W salonie planowałam na podłodze drewno, czy zatem podłoga ogrzeje cały salon? Jakie więc rozwiązanie znalazłeś na przeszkoloną część ściany?

Pozdrawiam Justyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie więc rozwiązanie znalazłeś na przeszkoloną część ściany?

Pozdrawiam Justyna

 

Jaki sposób? po prostu: trzyszybowe okno dobrej jakości i dobrze izolowana ściana. Grzejnik znajdujący się po drugiej stronie salonu daje sobie doskonale radę. Żadnych ubocznych skutków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

 

Też Myślałem o takich grzejnikach. Myślałem - bo choć dom jeszcze nie stoi to jednak zrezygnowałem z tego rozwiązania.

Argumentem nie było zbieranie się śmieci po lecie, bo co za problem podnieść kratkę i "odessać" odkurzaczem, teoretyzować dalej to można by to podciągnąć pod zaletę bo lepiej gdy śmieci zbierają się zaraz przy wejściu/wyjściu na taras niż mają sie roznosić po całym salonie :wink:

Z racji posiadanej wiedzy odnośnie mechaniki płynów przekonał mnie fakt, że te grzejniki dla prawidłowego funkcjonowania (wymuszenie konwekcji powietrza) potrzebują wysokich parametrów czynnika grzejnego. Stoi to w całkowitej sprzeczności z moimi planami zamontowania kotła kondensacyjnego, który to w przeciwieństwie do tych grzejników, pracować ma na niskich parametrach. W takim przypadku nie wierzę w poprawną pracę takich grzejników.

Nie przekonuje mnie też możliwość zastosowania w takim grzejniku wentylatora. Z czasem każdy zacznie wydawać mniej lub bardziej głośne odgłosy, a z racji że będzie to zamontowane w salonie gdzie w skupieniu można poczytać sobie książkę lub obejrzeć dobry film to chyba bym nie zniósł szumu dobiegającego spod okna. (zważywszy że od okna do kanapy, fotela itp nie będzie dużych odległości).

Jeśli ciężko to komuś sobie wyobrazić to niech posłucha swojego komputera, choćby w pracy - niby cichy a jednak jak wyłączy się radio, przestanie rozmawiać to ...... sssszum ..... niby nie głośny ale ciągły i nieustający ..... Po 8 godzinach w pracy jeszcze przez jakiś czas szumi mi w głowie - grzejnika już bym nie zniósł.

 

Trochę się rozpisałem ale naprawdę długo musiałem sobie wybijać ten pomysł z głowy i chyba dlatego tyle przemyśleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 year później...

Czyli na ten moment jest jeden do zera dla grzejnika kanałowego, bo tylko jeden użytkownik takiego kaloryfera się wypowiedział. i to pozytywnie.

Czy jest ktoś kto ma już takie coś i zna jakieś wady takiego systemu (teoretyzowania przez nieposiadaczy nie biorę pod uwagę) bo przymierzamy się do takiego rozwiązania, a boję się czy to trafny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do wątku po 2 latach :)

Użytkuję grzejnik kanałowy drugi sezon. Faktem jest że przy niskich temperaturach wody grzejnik prakrycznie nie pracuje. Przy obecnych temperaturach mój piec utrzymuje temp w systemie pon. 30C. Oznacza to, że ten grzejnik nie grzeje. Niemniej jednak gdy temperatury spadły do -20C to temp w systemie była 55C i wtedy grzejnik działał naprawdę fajnie.

Niemniej jednak popełniłem bład łacząc piec kondensacyjny z grzejnikiem podłogowym - liczyłem że jak go znacznie przewymiaruję, to będzie OK :(

Niestety nie jest.

Być może wiatrak byłby rozwiązaniem ale z drugiej strony w kanale jest kupa kurzu - wiatrak zawsze będzie go podnosił i rozsiewał po domu

Grzejnik podłogowy to fajne i estetyczne rozwiązanie ale z całą pewnością dla systemu wysokotemperaturowego. I nalezy pamiętać - to pułapka dla kurzu :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do wątku po 2 latach :)

Użytkuję grzejnik kanałowy drugi sezon.

 

Jakiej mocy (wielkości) masz ten grzejnik?

Czy drzwi pod którymi go umiejscowiłeś maja jedno czy dwa skrzydła?

Jakie wymiar ma taki kanał pod ten grzejnik?

 

ok 2,5kW szerokość 260 cm a tam jest okno do podłogi a nie drzwi :)

wymiar kanału dobiera się do grzejnika (dla kazdego jest inny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
  • 4 years później...

Witam Wszystkich,

Chciałbym odkopać temat ogrzewania kanałowego.

Krótko słowem wstępu…

Kupuję mieszkanie od developera, które jeszcze będzie dostosowywane wg ustalonego projektu (układ ścian, kontaktów itp.). Jest to mieszkanie na ostatnim (3-cim) piętrze z niewielką antresolą, która jednak nie zachodzi na salon – w salonie jest dosyć wysoki, nieco stożkowaty sufit. Dodam, że mieszkanko powstaje z podziału dużego „apartamentu” na 2 mniejsze mieszkania i przez to jest może jest zrobione trochę bardziej „na wypasie”.

Ale do rzeczy…

Mieszkanie ma duże, drewniane okna (parapety na wysokości kolan) gdzie w salonie przeszklona jest spora część ściany, która ma kształt łuku. Developer zamontował tam ogrzewanie kanałowe (konwektorowe) w podłodze przy oknach. Niestety nie mam danych odnośnie wymiarów grzejników i producenta. Mam jednak możliwość zadecydowania czy takie rozwiązanie mi odpowiada, czy wolę tradycyjne ale niezbyt duże grzejniczki pod parapetami.

Powiem tak… czasu mam mało na decyzję, a na temacie się praktycznie nie znam – dopiero dziś pierwszy raz w tej sprawie zacząłem przekopywać net. Wyczytałem, że kanałowe ogrzewanie jest droższym rozwiązaniem, ale opinie nie do końca pochlebne. Nie jestem pewien czy to piszą ludzie którzy mieli z tym styczność… jedyny praktyczny minus jaki przychodzi mi do głowy, to co jeśli coś mi się rozleje na podłogę?

Ale proszę o poradę, czy skoro już to jest tam zamontowane i nie ponoszę żadnego dodatkowego kosztu, to warto zmieniać to na tradycyjne grzejniki na ścianach? Wydaje mi się, że to byłoby nierozsądne, ale jednak mam wątpliwości...

I drugie pytanie… czy taki grzejnik zostawiać w kuchni, czy raczej go usunąć? Tak sobie myślę, że w kuchni przeważnie jest ciepło od garów, a ryzyko rozlania czegoś po podłodze jest raczej wysokie.

W załączniku 2 zdjęcia, jak to wygląda.

Proszę o pomoc – czasu na decyzję mam mało :(

 

DSC_0389FFF.jpgDSC_0393FFF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...