Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kredyt hipoteczny czy się martwicie jego spłatą.


Eluś

Recommended Posts

Co sądzicie o powtarzanych w mediach audycjach na temat kredytów hipotecznych, że pojawią się problemy w spłacie itp. jestem w grupie osób którzy taki kredyt mają oczywiście przy jego zaciąganiu kierowałam się rozsądkiem ale i tak musiałam po pewnym czasie go powiększyć bo kosztorys kosztorysem a ciągle coś nieprzewidzianego wypadało. Osobiście mam w złotówkach w myśl zasady żeby brać kredyt w takiej walucie w jakiej się zarabia ale wychodzi na to, że jednak franki szwajcarskie dają większą stabilizację. Wizja oprocentowaniem 8 % nie napawa optymizmem. Niby mówią o nowo zaciąganych kredytach ale w końcu mi nikt nie gwarantuje stałego oprocentowania na cały okres kredytowania więc myślę, że to rozciągną na wszystkich. Zastanawiam się, czy nie zacisnąć pasa i nie spłacać tego kredytu za wszelką cenę. Co o tym myślicie. A może oni tak specjalnie zniechęcają ludzi. Tak było w ubiegłym roku kiedy obwarowali branie kredytów w obcej walucie. Czy przewalutowanie kredytu dało by większą stabilizację. Tyle, że teraz frank jest tani.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przewalutujesz czy nie i tak bedzie zle

jak znacznie wzrosna stopy procentowe w PL to ludzie zaczna przewalutowywac kredyty

trudno przewidziec co sie wtedy moze stac gdy 1 mln Polakow kazdy z kredytem na 100.000 zl zechce go przewalutowac na CHF, oprocentowanie w CHF pewnie nie wzrosnie, ale jak wtedy zachowa sie kurs złotówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinienes sie martwic, cos o tym wiem pracuje w branzy finansowej i mam 2 mln kredytu hipotecznego na karku :) i spie spokojnie.

 

Dziennikarze szukaja tylko taniej sensacji - mowia o kredytach sub prime a nie wyjasnia o co chodzi. Chodzin natomiast o to, ze banki dawaly w USA kredyty ludziom ktorzy nie mieli wcale zarobkow badz bardzo niskie. Wszystko bylo ok do moemntu gdy $ LIBOR byl ok 2% a teraz jest kucha - ludzie nie maja na splacanie kredytow przy LIBOR 5%. Dlatego ceny nieruchomosci leca na leb na szyje, utopili mnostwo kasy. Dobrze im tak bo byly bardzo agresywni w kampaniach reklamowych. I teraz maja.

 

Jednak w Polsce taki scenariusz nie ma szans - po prostu kryteria przyznawania kredytow sa zupelnie inne. Nie ma rynku sub prime, nie banki nie maja sie czym zbytnio martwic.

 

Moja rada jest taka - kazdy nie majacy zbytnio pojecia o lewarowaniu powinien trzymac w plynnych, bezpiecznych instrumentach przynajmniej rownowartosc 6cio miesiecznych dochodow. Tak wiec zamiast splacac co miesiac dodatkowo 1000 PLN powinienes to odlozyc na konto w banku badz kupic jakies bony skarbowe, ktore mozesz latwo uplynnic. Bedzies wowczas spal spokojniej, jesli masz jakis bufor, ktory w razie utraty pracy pozwoli ci sie szybko pozbierac.

 

Rowniez domu i mieszkania beda w kolejnych latach drozec wiecej niz 8% pa, tak wiec zawsze powinienes wyjsc na zero. Zresta, dom to nie akcje, w akcjach nie bedziesz spal. On gwarantuje ci miejsce zamieszkania.

 

Przemysl to.

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No, tak

a jak to będzie przy wejściu do strefy EURO? Jak zachowa się kredyt zaciągnięty w złotówkach i frankach?

Czy nie wzrosną stopy procentowe - no bo u nas są znacznie niższe niż na zachodzie - i czy banki przypadkiem nie będą chciały wyrównać tą różnicę na niekorzyść polskich kredytobiorców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wejdziemy do Euro to nie NBP tylko ECB bedzie ustalal wysokosc stop. A LIBOR posredni zalezy od stopy referencyjnej.

 

Badz co badz, nie pakowalbym sie w budowe badz kupno nowego mieszkania przez nastepne 2 lata. Nadchodzi niezly zwal w przyszlym roku. Do tego dzis Merrill Lynch opublikowal prognozy, ze w 2009 sopy beda musialy wzrosnac do 7%, co przy 1,2% marzy daje masakryczne 8,2% oprocentowania w ciagu roku. Bedzie niezla rzeznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wejdziemy do Euro to nie NBP tylko ECB bedzie ustalal wysokosc stop. A LIBOR posredni zalezy od stopy referencyjnej.

 

Badz co badz, nie pakowalbym sie w budowe badz kupno nowego mieszkania przez nastepne 2 lata. Nadchodzi niezly zwal w przyszlym roku. Do tego dzis Merrill Lynch opublikowal prognozy, ze w 2009 sopy beda musialy wzrosnac do 7%, co przy 1,2% marzy daje masakryczne 8,2% oprocentowania w ciagu roku. Bedzie niezla rzeznia.

 

Na ile są prawdopodobne takie przewidywania?

To w tej chwili lepiej wziąć kredyt w złotówkach z niską marżą (0,5%) a po wejściu do strefy euro przejść na franki?

Oszaleć można. Człowiek chce odrobinę szczęścia zaznać na tym k.... świecie ,

a tu Żydki do wszystkiego muszą sie dopier...

Jestem wzburzony.... nie chcę EURO :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile są prawdopodobne takie przewidywania?

To w tej chwili lepiej wziąć kredyt w złotówkach z niską marżą (0,5%) a po wejściu do strefy euro przejść na franki?

:

 

A gdzie są takie niskie marze? Chciałabym wiedzieć. Chyba dla kredytów powyzej 300tys. :(

MY jak braliśmy kredyt całkiem niedawno WIBOR 3M był na poziomie 4.

A teraz....? Co miesiąc około 8zł drożej. Ciekawe jak długo.

A nadmienię, ze dochody nam nie wzrosły. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm
Oszaleć można. Człowiek chce odrobinę szczęścia zaznać na tym k.... świecie ,

a tu Żydki do wszystkiego muszą sie dopier...

Jestem wzburzony.... nie chcę EURO :evil:

 

a co mają do tego Żydki???

ktoś ci każe brać kredyt? przystawia ci pistolet do głowy?

 

zastanów się jakie brednie wypisujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wibor 6M juz 6%

a na allegro i gratce coraz wiecej ofert sprzedazy domow w stanie surowym otwartym/zamknietym :evil:

 

 

dla budujacych w 2008 roku:

po co kupowac dzialke za 100.000 zl i budowac dom za 200.000 zl

skoro za 200.000 zl mozna teraz kupic juz wybudowany domek

no, moze jeszcze w okolichach wiekszych miast ceny trzymaja sie troche wyzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe,

 

dobre, domek 200 tys? Chyba mowisz o stanie zero. Czlowieku nie wiesz jakie sa ceny. Ale prawda, ze w nastepnym roku bedzie prawdziwa rzeznia z kredytami. Wielu ludzi bedzie mialo problemy ze splaceniem. No tak, ale kto im kazal brac w PLN :)

 

A ten co?

Kradziony?

http://www.allegro.pl/item285846219_dom_jednorodzinny_wolice_k_barcina.html

 

Przyjmujac ze 220.000 zl to cena kup teraz to mysle za te 10% mozna utargowac.

Działeczka 1000 m2 i domek tak okolo 10m x 10 m

 

albo taki

http://www.allegro.pl/item286826784_nowy_caloroczny_dom_w_wieleniu_gm_przemet.html

Domek 140 m2 , stan surowy zamkniety, ocieplony, dzialeczka 1500 m2

 

Mozesz poszukac na allegro - jest tego sporo, a nalezy przyjac ze allegro jest malo popularnym serwisem na sprzedaz domow .....

 

Sam wybudowałem taki domek za 140.000 zl plus dzialka 60.000 zl.

Gdybym musial to moglbym to odsprzedac za 200.000 zl i wyszedlbym na zero

(lokalizacja 20 km od Katowic i 55 km od Krakowa).

 

Co do kredytow w PLN. Ludzie zaczna je przewalutowywac na CHF. Pytanie jest takie: czy jak chocby 100.000 ludzi przewalutuje swoje 200.000 zl kredytu PLN->CHF czy nie wpłynie to na zmiane kursu PLN/CHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe,

 

dobre, domek 200 tys? Chyba mowisz o stanie zero. Czlowieku nie wiesz jakie sa ceny. Ale prawda, ze w nastepnym roku bedzie prawdziwa rzeznia z kredytami. Wielu ludzi bedzie mialo problemy ze splaceniem. No tak, ale kto im kazal brac w PLN :)

 

Przeciez zawszw kredyt w PLN można przewalutować na CHF :o Nie wiem czemu ma być "rzeźnia" :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przeciez zawszw kredyt w PLN można przewalutować na CHF :o Nie wiem czemu ma być "rzeźnia" :-?

 

Tiaa, szczególnie przy dzisiejszym kursie franka.

Przewalutować to trzeba było, jak frank stał wysoko...

Jak zrobi się to teraz, to niestety przy wzroście kursu powiększamy kapitał do spłaty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nietety % wiecej waża w spłacie raty niz kurs franka

kalkulator kredytowy nie kłamie

przy kredycie złotowkowym o konstrukcji WIBOR 6M + 1%

mamy oprocentowanie na poziomie 7%

przyjmujac kredyt w CHF na poziomie 4,7% nawet wzrost kursu

CHF do poziomu 2,50 zl powoduje ze warto sie przewalutowac PLN->CHF

 

rozwazanie nad oplacalnosci PLN vs CHF diabli wzieli gdy stopy procentowe w Polsce odfruneły ( w marcu 2007 WIBOR 6M 4,1% a teraz 6%) wzrost prawie o 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przeciez zawszw kredyt w PLN można przewalutować na CHF :o Nie wiem czemu ma być "rzeźnia" :-?

 

Tiaa, szczególnie przy dzisiejszym kursie franka.

Przewalutować to trzeba było, jak frank stał wysoko...

Jak zrobi się to teraz, to niestety przy wzroście kursu powiększamy kapitał do spłaty...

 

Właśnie dlatego wzięłam kredyt w PLN (ja mam WIBOR 3M). Mam zamiar przewalutowac na CHF w odpowiednim momencie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nietety % wiecej waża w spłacie raty niz kurs franka

kalkulator kredytowy nie kłamie

przy kredycie złotowkowym o konstrukcji WIBOR 6M + 1%

mamy oprocentowanie na poziomie 7%

przyjmujac kredyt w CHF na poziomie 4,7% nawet wzrost kursu

CHF do poziomu 2,50 zl powoduje ze warto sie przewalutowac PLN->CHF

 

rozwazanie nad oplacalnosci PLN vs CHF diabli wzieli gdy stopy procentowe w Polsce odfruneły ( w marcu 2007 WIBOR 6M 4,1% a teraz 6%) wzrost prawie o 50%

 

No to się zgadza, tylko zapomniałeś różnicy kursowej kupna i sprzedaży.

Ja mimo wszystko z przewalutowaniem poczekałbym aż wzrośnie kurs franka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...