Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Ocieplaj i umieraj ?"


Recommended Posts

Ocieplaj i umieraj?

 

Producenci wełny mineralnej ukrywają, że ich wyrób może być szkodliwy

Wełna mineralna stosowana do ocieplania domów jest szkodliwa dla zdrowia - ostrzegają lekarze. Badania na zwierzętach wykazały, że jest rakotwórcza. Można uniknąć ryzyka - wystarczy podczas układania wełny założyć rękawice, maskę przeciwpyłową i okulary. Ale producenci świadomie o tym nie informują!

Rolka wełny mineralnej leży na poddaszu. Nagle rozwija się. Biegnie po niej bosy, kilkuletni chłopiec. Kopie piłkę - tak jedna z firm reklamowała swoje wyroby w telewizji. Na billboardach widać było mężczyznę, który otula się wełną mineralną niczym ciepłym szalem.

 

Nie mają pojęcia

Tymczasem w dyrektywie Unii Europejskiej wełna mineralna występuje jako "substancja rakotwórcza kategorii 3" (tzn. substancja o możliwym działaniu rakotwórczym dla człowieka)! W unijnej klasyfikacji towarzyszą temu ostrzeżenia: możliwe ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia; substancja szkodliwa, działa drażniąco na skórę; przechowywać poza zasięgiem dzieci; nosić odpowiednią odzież ochronną i rękawice.

Na opakowaniach wełny mineralnej sprzedawanych na Zachodzie widać ostrzegawcze piktogramy - rysunki przedstawiające rękawice i okulary. U nas nie. Ludzie nie mają pojęcia, że pył z wełny jest szkodliwy. - W Polsce nie ma przepisów zobowiązujących do umieszczania napisów bądź rysunków ostrzegawczych na opakowaniach wełny mineralnej - mówi Maria Dreger z firmy Rockwool Polska. - My informujemy o maskach i okularach w Internecie i w poradniku.

Producenci chwalą wełnę jako ekologiczną. Żaden nie wspomina o jej szkodliwości. Wręcz przeciwnie - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej i Szklanej informuje w reklamach, że "przy montażu artykułów z wełny mineralnej nie potrzeba używać żadnych środków zabezpieczających" i przebąkuje coś o rękawicach chroniących przed zaczerwienieniem skóry.

 

Spór lekarzy

Według lekarzy, włókna powodują choroby skóry, uszkadzają spojówki. Jedni przypisują im jeszcze zapalenie płuc, bronchit i astmę; inni temu zaprzeczają.

Tymczasem EURIMA, europejska organizacja skupiająca producentów wełny, prowadzi rozmowy z Komisją Europejską o usunięciu wełny z grupy wyrobów szkodliwych. W 1987 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zakwalifikowała wełnę izolacyjną do grupy 2B - "czynnik może być rakotwórczy dla ludzi". Jesienią 2001 r. wełna spadła jednak do grupy 3 (brak pewnych dowodów wywoływania raka u ludzi). .

 

Włókna jak szpilki

Skąd wzięło się podejrzenie o rakotwócze działanie sztucznych włókien mineralnych? Po pierwsze, przypominają one włókna azbestu - mają podobny kształt i wymiary (wyglądają jak szpilki), w ten sam sposób wnikają do układu oddechowego człowieka. Po drugie - niepokojące są wyniki badań na zwierzętach. U 125 spośród 349 szczurów, którym podano do jamy otrzewnej włókna wełny skalnej, rozwinęły się nowotwory.

- Zastanawiałem się, czy nie należy zakazać stosowania wełny mineralnej w budownictwie - mówi dr med. Stefan Maziarka, autor pracy o materiałach izolacyjnych. - Byłaby to jednak przesada. Frakcji rakotwórczej we włóknach jest bardzo mało. Wystarczy zachować ostrożność przy układaniu wełny. Nie wolno używać wełny luzem, uszczelniać nią szpar i szczelin.

Leszek Kraskowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że otwieranie takiej dyskusji powinno się rozpocząć od przeproszenia wszystkich którym Centrum Budownictwa Szkieletowego przez ponad 7 lat oferowało projekty domów /zaprojektowanych przez autora wątku/ w systemie budownictwa szkieletowego ocieplanych wełną mineralną.

Dla mnie takie zachowanie jest nie fair.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Gościu,

- po pierwsze - szkoda, że ukrywasz się. Normalnie nie mam zwyczaju odpowiadać na anonimy. Tym razem jednak zaatakowałeś mnie publicznie,

- po drugie - o ile Ci wiadomo artykuł ukazał się 4 sierpnia 2004 r., nie możesz zatem nikogo oskarżać o jakiekolwiek działania wsteczne, gdy w naszym kraju nie były znane żadne inne materiały izolacyjne,

- po trzecie - o ile dobrze przeczytałeś artykuł to szkodliwość tam omawiana głównie dotyczy tych co wełnę instalują,

- po czwarte - jeżeli dobrze znasz nasze projekty to znajdziesz w nich uwagę o wykonywaniu robót zgodnie z przepisami bhp, a to dotyczy także układania wełny,

- po piąte - czy znasz jakikolwiek projekt w którym proponuje się inne materiały izolacyjne niż wełny i styropian, możesz zatem żadać przeprosin od wszystkich biur projektowych w naszym, i nie tylko, kraju,

- po szóste - jeżeli przejrzysz archiwum, to stwierdzisz iż od wielu miesięcy to właśnie Centrum Budownictwa Szkieletowego wspomina na łamach forum o innych, niż wełny mineralne czy szklane, izolacjach cieplnych,

 

A tak na marginesie Ekofiber i Thermacel (włókna oparte na celulozie) i płyty pilśniowe porowate (również oparte na włóknach celulozy) dostępne są na naszym rynku od wielu lat i każdy, jak tylko zechce, może je stosować w swoim domu.

 

Jednocześnie może wspomnę iż jako Centrum Budownictwa Szkieletowego od wielu lat promujemy budowanie ekologiczne, w tym stosowanie drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego, które nie wymaga stosowania chemii, chemii szkodliwej dla zdrowia. Ile uczestników formu, w tym może i Ty Gościu, takie drewno stosuje? Większość kupuje drewno surowe impregnując środkami chemicznymi szkodliwymi dla zdrowia. Dlaczego to robią? Bo jest tańsze, mimo iż nasączone chemią jest bardziej szkodliwe. To samo wszyscy robią z wełną - jest tańsza i dostępna, a to że niby szkodliwa ...

Czy tu nie należałoby zatem zadać pytania -"Impregnuj i umieraj ?"

Kogo tym razem zaatakujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szkodliwości wełny mineralnej była już dyskusja wcześniej niestety nie pamiętam w jakim wątku i dokładnie ktoś napisał o wpływie jej cząstek na organizm ludzki - smutna to rzeczywistość lecz niestety prawdziwa. Widziałam próbkę ekomaty i szczerze mówiąc wygląda bardziej przyjaźnie niż wełna mineralna. Obawiam się jednak, że za kilka lat wnikliwsze badania mogą znaleźć i dla tego materiału jakiś mankament. Temat ekologii jest tematem bardzo niebezpiecznym i wywołującym uzasadnione emocje - każdy chce uniknąć wszelkich zagrożeń - niestety jest to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Nigdy nie będziemy pewni czy zastosowany zdrowy materiał za parę lat nie okaże się niewypałem.

Sama mam ocieplenie z wełny mineralnej i jestem zaniepokojona świadomością, że ci młodzi chłopcy robili to bez żadnego zabezpieczenia.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szkodliwości wełny mineralnej była już dyskusja wcześniej niestety nie pamiętam w jakim wątku i dokładnie ktoś napisał o wpływie jej cząstek na organizm ludzki - smutna to rzeczywistość lecz niestety prawdziwa.

Czytałem też tą dyskusję. Jednak były w niej tylko przypuszczenia o szkodliwości. W artykule "Impregnuj i umieraj ?" autor powołuje się na wyniki konkretnych badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie umierajcie od impregnatu. Od strony domu jest płyta g-k lub jakaś inna ściana i folia paroizolacyjna, a dopiero potem impregnowana krokiew. Teoretycznie chemia z krokwi powinna iść na zewnątrz domu, a nie do środka.

 

Dużo więcej chemicznego świństwa wydzieli się z mebli postawionych wewnątrz, wykładzin, klejów, lakierów i farb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie dajcie sobie na wstrzymanie.

Przeciez jak sie was czyta na forum to mozna oszalec i dojsc do wniosku ze wogole z niczego nie budowac!!!!

Porothetm - nie bo sie rozsypuje po roku, Styropian nie bo sie utlenia po kilku latach

Teraz dochodzi welna ktora tez nie bo jest rakotworcza.

Nie ma chyba materialu ktory bylby pozbyty jakichkolwiek wad. I zapewne te ktore dzisiaj uwaza sie za ekologiczne i OK za kilka lat okaza sie strasznie szkodliwe (np popularny kilkadziesiat lat temu eternit dzis jest uwazany za wrog publiczny n1)

 

A wam wszystkim "Ekologom" to proponuje zbudowac sobie w lesie szalas lub lepianke i ocieplic to mchem. Napewno zadnego raka nie dostaniecie conajwyzej reumatyzm od wilgoci. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można znaleźć ten artykuł "Impregnuj i umieraj". Interesuje mnie to , bo na moje poddasze miałam mieć drewno strygane i suszone , a producent dodatkowo , z własnej woli je zaimpregnował , podobno Fobosem. Planuję tam sypialnię niemowlaka , więc mocno mnie to interesuje. Pozdrawiam

Arytkuł "Gość skopiował" w tym poście (dla leniwych, którym nie chce się przeszukać całego wątku).

W Oryginale jest w na stronie Superexpresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekofiber tez nie jest podobno ekologiczny. Przeczytalem na forum, że zawiera związki boru.

 

Zdecydowalem sie na welne mineralną w scianie trojwarstwowej. Do tego szczeliny wentylacyjne. Nie chcialbym ich w przyszlosci zamurowywac, jesli tą szczeliną mialyby byc wywiewane wlokna welny. Mam nadzieje, że poltwarda welna nie traci wlokien podczas uzytkowania.

 

Ale jesli welna mialaby byc szkodliwa, to jaki material jest dobry i nieszkodliwy dla zdrowia?

 

A swoją drogą, wlasnie siedze w biurze w centrum miasta i wdycham tyle wlokien i związkow zawartych w spalinach, ze niejedno laboratorium mialoby zapewnioną prace badawczą przez cale tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...