Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec z podajnikiem szufladowym i ustawienia ster. Perfekt


Kysior

Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące ustawień sterownika. Jeśli możecie coś podpowiedzieć, to będę wdzięczny

 

Piec jest z podajnikiem szufladowym, przystosowany do spalania miału i ekogroszku. W tej chwili zasypywany jest ekogroszkiem. Sterownik Perfekt (sam sobie dobiera paramety pracy, ustawia się tylko wartości maksymalne i minimalne) .Mam z grzaniem jednak pewne problemy:

 

zużywa dużo węgla (podajnik starcza ledwo na 2,5 doby a nie ma przecież jeszcze mrozów)

mam wrażenie, że nie może dojść do właściwej temperatury – pracuje cały czas w granicach 39-42 stopni

bardzo mocno osadza się sadza w piecu i na kominie powodując szybkie zanieczyszczenie pieca przez co dodatkowy spadek jego wydajności.

bardzo dużo robi się popiołu – dodatkowo mam wrażenie, że spieka się on w większe grudki.

 

 

Próbowałem różnych ustawień. Zmniejszenie minimalnej przerwy podawania skutkowało tylko znacznie większym zużyciem węgla, nie odbijało się to w istotny sposób na temperaturze. Dom jest nowy, powierzchnia do ogrzania około 300m2, piec ma moc 35 kW. Ściany zbudowane z pustaka pianowego 25cm + szczelina około 3 cm plus cegła silikatowa 12 cm plus styropian 10 cm. Dach ocieplony wełną 20 cm.

 

 

Aktualne ustawienia (podaję z pamięci, ale chyba się zgadzają):

 

Temp. zadana: 50 stopni

 

Przerwa podawania – od 400 do 2400s

 

Czas podawania – 100s

 

Czas całkowania – 60s

 

Temp. regulacji 10 st.

 

Ilość powietrza 45%

 

Moc kotła 100%

 

Temp. CWU 55st

 

Wentylator - od 20 do 80%

 

 

 

 

 

Aktualnie priorytet CWU mam wyłączony, gdyż zaobserwowałem następujące zjawisko: gdy woda spadnie poniżej 50 st. C piec przełącza się na ładowanie bojlera. Ale na piecu jest temp. w granicach 40 stopni – więc zanim piec się nagrzeje do odpowiedniej temperatury to najpierw dodatkowo wychładza bojler – zaobserwowałem spadek temp. na bojlerze o co najmniej dodatkowe 3 stopnie – można temu jakoś zaradzić, żeby piec najpierw zagrzał się bez puszczania wody w obieg C.O. a dopiero mając właściwą temperaturę rozpoczął ładownie bojlera? Bo w efekcie ładowanie bojlera trwa na tyle długo, że w domu odczuwa się spadek temperatury.

 

Co powinienem poprawić w ustawieniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...