Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Jakąś godzinę temu byłem zobaczyć co tam w kotle, zobaczyłem niby resztke żaru ciemnego, na piecu spadło do 38 mimo, że nastawiłem 45, myślałem, że to już koniec palenia i nastawiłem mu na 70 aby jeśli coś tam się rozpali to żeby się dopaliło, i wróciłem do gości, zdziwiłem się gdy stanęłem przy oknie i dotknąłem grzejnika, gorący bardzo, pobiegłem do kotła a tam 70*C :D heh, rozgrzało się porządnie a ja myślałem, że to koniec, grzeje mi więc już 19!! godzin ze średnią temp. 45*C a na dworze ok -1*C. Jeszcze się pali. Jestem w szoku.. Żona też.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powodzenia w Nowym Roku.

Panowie jaki kociołek wstawić i jakiej średnicy przewód dymowy. Oto domek http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-borowkach-g/m4545f23de49e4

powierzchnia netto 70m

powierzchnia garażu 18m

wysokość komina ok 7m

kociołek z dolnym spalaniem- latem do podgrzewania wody drzewo a zimą węgiel

zwykły miarkownik

grzejniki płytowe w całym budynku bez podłogówki

 

proszę o porady- nie chciałbym popełnić gafy przy wyborze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym ze sposobów na wysuszenie tego mokrego węgla drzewnego jet zrobienie kontenera z listewek w o szkielecie prostopadłościanu.obicie go siatką o drobnych oczkach,podstawa na nóżkach długa a wąska.Postaw to w miejscu przewiewnym,zasyp i z tego kontenera po kilku dniach możesz brać do kotła.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzysztof73

 

Wydaje mi się, że kocioł powinien mieć około 17 kw bo powierzchnia to 140m2 bo masz poddasze użytkowe i do tego garaż. Jeśli chodzi o komin to tak jak przedmówca fi 180 wystarczy.

 

ten domek ma 87 m z garażem to jest maleństwo więc 17 kw chyba za dużo. myśle że do tak małego domku ciężko będzie dobrać odpowiedni kociołek -producenci często w swojej ofercie nie mają mniejszych kociołków.

i jeszcze jedno, nie dodałem w pierwszym poście, że domek będzie mial ocieplenie 15cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w Nowym Roku i życzę tylko ciepłych dni i nocy.

 

Nabyłem nowy kociołek Defro optima komfort plus 15 KW

 

 

powierzchnia rusztu to : ok 1163 cm2 , czyli PG to ok 194 cm2 a PW to ok 68 cm2

tylną ścianę chcę zabudować cegiełkami 12cm na płasko i wtedy ruszt to : ok 775 cm2 , czyli PG to ok 129 cm2 a PW to ok 45 cm2

 

Proszę o podpowiedź , czy KPW nie będzie za wielką lufą ? Oryginał to profil ok 8cm x 8 cm , po zabudowie to ok 7cm x 6cm

optima komfort plus.jpg

Edytowane przez piurko2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piurko2

Czemu chcesz zabudowę z szamotu? Masz przewymiarowany kocioł?

Zasada 1/17 rusztu obowiązywała dla klapki PW ale bez kierownicy. Jesli robisz KPW to może być ona znacznie mniejsza np. 40x40 mm.

 

zubek59

Może to co kupiłeś to węgiel brunatny a nie drzewny?

Edytowane przez Marmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a długo już pracuje u znajomego ten kociołek?

 

Dwa lata i zero problemów związanych z eksploatacją,gość jest wrażliwy jeżeli chodzi o szczegóły na które dużo ludzi nie zwraca uwagi.Latem dołączył bufor 800l i ma na kilka dni spokój z grzaniem c.w.u.Kocioł ma zalety o jakich pisał Last Rico odnośnie prawidłowej budowy kotła dolnego spalania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmark

 

Kocioł nie jest przewymiarowany ( chyba - ok 130m2 , po jednym grzejniku w piwnicy i garażu , 60m2 podłogówki, 300L zasobnik , 12cm styro , 20cm wełna ), ale ma głębokie palenisko - 37cm, chciałem je skrucić zanim zamontuję go w kotłowni. Chciałbym go jeszcze wypróbować tej zimy , ale na razie trochę zimno na wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eolsey

Koncepcje na palenie w Twoim kotle są w tym wątku.

W skrócie:

1. Ten kocioł ma wymiennik rurowy w palenisku – to błąd. Gazy wydzielające się z paliwa trafiają wprost na „zimne” rury (mają nie więcej niż 150 stopni). Schłodzone nie spalają się (niektóre gazy potrzebują temperatury powyżej 600 stopni do zapłonu) tylko wytrącają w postaci sadzy i smoły.

2. Drewno. Ten kocioł nie jest przeznaczony do palenia tym paliwem. Z drewna wydziela się dużo palnych gazów, które nie mogą się spalić ze względu na przyczyny, które opisałem w pkt. 1. Wbrew temu co pisze producent nie jest to kocioł na biopaliwo (a raczej na koks).

3. Palisz z dmuchawą, która podaje zbyt dużo powietrza – stąd przeciąganie temperatury. Po osiągnięciu temp. zadanej dmuchawa wyłącza się. Rozgrzane paliwo dalej gazuje, ale ten gaz nie spala się z powodu braku powietrza (dmuchawa stoi!). To potęguje wydzielanie sadzy i smoły.

 

Rozwiązania:

1. Zamurować szczelnie wymiennik rurowy w palenisku. Zostawić tylko górny przelot dla spalin.

2. Nie mieszać opału. Było o tym już. Albo drewno albo węgiel (potrzebują innych ilości powietrza). Drewno spalać intensywnie, żywym płomieniem (prawdopodobnie będzie trzeba to robić na wysokiej temperaturze kotła). Musi być bardzo suche.

Zarówno drewno, jak i węgiel należy spalać w tym kotle od góry i cyklicznie.

3. Wyregulować dmuchawę tak (można przysłonić jej wlot), żeby nie przeciągała temperatury.

4. Najlepiej zrezygnować z dmuchawy i założyć miarkownik mechaniczny.

 

Ogniomistrz

KWKD to taka „średnio” udana konstrukcja. Przyjrzyj się kalvisowi (są w sieci zdjęcia paleniska z palnikiem i przekroje), może jeszcze junkers supraclass. Zobacz czego brakuje Twojemu kotłowi, zastanów się po co są poszczególne elementy i dopiero jak zrozumiesz zabieraj się za przeróbki.

Kiedyś można było podpatrzeć na forum muratora Fex`a. Ma ktoś może zdjęcia i przekroje? Byłyby przydatne.

 

P.S. Podobno strona sanitsystem.pl (dystrybutor kalvisa) jest zainfekowana (info z „forum o ogrzewaniu” z godziny 18.25). Edit: chyba jednak fałszywy alarm.

Edytowane przez Marmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w Nowym Roku i życzę tylko ciepłych dni i nocy.

 

Nabyłem nowy kociołek Defro optima komfort plus 15 KW

 

 

powierzchnia rusztu to : ok 1163 cm2 , czyli PG to ok 194 cm2 a PW to ok 68 cm2

tylną ścianę chcę zabudować cegiełkami 12cm na płasko i wtedy ruszt to : ok 775 cm2 , czyli PG to ok 129 cm2 a PW to ok 45 cm2

 

Proszę o podpowiedź , czy KPW nie będzie za wielką lufą ? Oryginał to profil ok 8cm x 8 cm , po zabudowie to ok 7cm x 6cm

 

po co ci optima komfort plus gdy masz zamiar (jak rozumiem) palić od góry, z PW i pewnie miarkownikiem, w tym wypadku optima komfort chyba wystarczy, nie ma sensu przepłacać grubych pieniędzy za sterownik pid i wentylator, które nie będą używane

 

i piszesz "Oryginał to profil ok 8cm x 8 cm", jaki oryginał? w tym kotle przecież w oryginale nie ma ani KPW anie też klapki PW

 

ps. dopiero doczytałem Twój post: "nabyłem" czyli po ptokach ;) tak samo jak ja ;) gdybym dziś kupował (po krótkich doświadczeniach z paleniem) poszedłbym w brak sterownika i wentylatora, za droga zabawka jak na tylko wskaźnik temperatury kotła i spalin (bo taką jedynie funkcję teraz pełni)

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Palę węglem drzewnym kupiłem tonę za 280zł (strasznie mokre). Jeszcze jedno, zawsze jak wrzucam węgiel to jest taki dziwny odgłos jakby gaszenie ogniska wodą.

 

Nie chciałbym cię martwić, ale kupiłeś węgla nie tonę, ale może ze 300 kilo. Reszta to woda - węgiel drzewny jest bardzo porowaty i zamoczony chłonie jej dużo (dlatego syczy). Poza tym nie da się nim (nawet suchym) palić metodą Last Rico - odpalając od góry. Nie da się i nie ma takiej potrzeby, bo w węglu drzewnym jest bardzo mało części lotnych i odpalony od dołu nie wydziela smoły ani gazów tylko żarzy się, podobnie jak koks. Odpalanie od góry stosujemy właśnie po to, żeby przemienić węgiel kamienny (albo drewno, czy co tam nam wpadnie w ręce - w kominku eksperymentalnie spaliłem bezdymnie pakę makulatury z kuchennymi odpadkami, widok nie do uwierzenia) w bezdymne paliwo (koks, węgiel drzewny), spalając przy okazji w czysty sposób wydzielającą się smołę i gazy pirolityczne.

W ramach oszczędności kup teraz tonę węgla kamiennego i porównaj, myślę, że będziesz miał ogrzewanie taniej niż na tym mokrym węglu drzewnym.

 

C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto PRZEKRÓJ mojego kotła PER-EKO KSW 0.5 KW

 

Znajduje się on na dole postu w załączniku.

 

Rysunki przedstawiają jak można palić w tym piecu, a w rzeczywistości jak ja paliłem. Być może szkice komuś się przydadzą.

 

1. Normalny zasyp paliwa na rozgrzany już węgiel - stara metoda nieekonomiczna.

2. Normalny zasyp paliwa na rozgrzany już węgiel z zasuniętą blachą która teoretycznie wydłuża czas palenia poprzez wydłużenie obiegu spalin.- stara metoda nieekonomiczna.

3. Moja przeróbka która pozwala na podniesienie blachy na ukos co zwiększa załadunek węgla do max.

4. Zasyp paliwa aż po same drzwiczki załadunkowe z blachą na ukos - max. ilość węgla. - 1.5 wiadra węgla - ok. 12kg węgla

5. Zasyp paliwa aż po same drzwiczki załadunkowe z blachą prosto z tyłu - standardowa ilość węgla - 1 wiadro 10litrów - ok 8kg węgla.

6. Zasyp paliwa aż po same drzwiczki załadunkowe z blachą prosto z przodu - wydłużenie obiegu spalin - standardowa ilość węgla - 1 wiadro 10litrów - ok 8kg węgla.

 

 

 

- Przy metodzie z rys 1. czasu palenia całego max. wsypu niestety dokładnie nie mierzyłem gdyż miałem nieszczelny kocioł, kiedy uszczelniłem, węgiel rozpalałem ok 1/3 komory i potem co 2 godziny dorzucałem.

 

- Przy metodzie z rys. 5 czas palenia wynosił 20 godzin z temperaturą ok. 45*C, na dworze -1*C

 

- Dzisiaj wypróbowuję metodę z rys. 4. zobaczymy ile wytrzyma zasyp.

 

 

Dane kociołka:

 

Parametr / Typ kotła jedn. KSW 5

Wysokość mm 850

Szerokość mm 360

Głębokość + Czopuch mm 400+150

Wysokość do osi czopucha mm 670

Przekrój czopucha mm 120X120

Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń * m2 45

Kubatura ogrzewanych pomieszczeń * m3 110

Moc cieplna kW 5

Sprawność % ~80

Zakres regulacji mocy % ± 2

Pojemność komory spalania dm3 20

Pojemność wodna kotła dm3 20

Materiał wymiennika ciepła - grubość 5 mm

Maksymalne ciśnienie robocze MPa 0.15

Wymagany min. ciąg kominowy ** Pa 20

Temperatura wody min./max. °C 57/95

Zasilanie / Moc V/W 230/85

Masa kotła bez wody kg 113

Średnica króćca wodnego cal G11/2

ksw per eko 5kw przekrój.jpg

Edytowane przez bt9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde

 

Pisząc "oryginał" miałem na myśli fabryczny wymiar rusztu , sory za skrót myślowy.

Zdecydowałem się na ten kocioł bo wg mnie:

 

- dobrze wykonany

- dobra regulacja drzwiczek

- duży wymiennik ( 2,1 m2 )

- wygodny otwór zasypowy

- łatwy w czyszczeniu ( teraz mam moderatora - katastrofa )

- ludzie mówią , że dobry serwis

 

Wentylator i sterownik do palenia miałem , może koksem. Zakup na lata a trudno znaleźć ideał.

 

Optima komfort ma zespolone drzwiczki paleniska i popielnika, a to niepotrzebny problem , podobny wymiennik ma 20KW i cena nie powala. Fotka poniżej.

 

 

Marmark

 

Dzięki za ostrzeżenie , tego nigdy za wiele , ale będę palił jak Last Rico przykazał. Drugi sezon palę od góry bez dmuchawki , teraz kupiłem to co było w komplecie . Stąd moje wcześniejsze pytania o powierzchnię KPW , bo będę dorabiał drugie drzwiczki.

optima komfort.jpg

Edytowane przez piurko2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bt9

Ja myślę, że powinieneś spóbować ustawienia blachy jak na rys. 1 i zasypać węgiel po skosie (wznios w kierunku tylnej ściany). Myślę, że wtedy kocioł odbierze najwięcej energii. Palić się może tak samo długo, ale mniejszą ilością węgla.

Możesz zaznaczyć na rysunku nr 1 górne drzwiczki (dolną i górną krawędź)? Chodzi mi o sprawdzenie, czy w zaproponowanym przeze mnie sposobie będzie dało się zapalić węgiel od góry.

Masz zawirowywacze w wymienniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym cię martwić, ale kupiłeś węgla nie tonę, ale może ze 300 kilo. Reszta to woda - węgiel drzewny jest bardzo porowaty i zamoczony chłonie jej dużo (dlatego syczy). Poza tym nie da się nim (nawet suchym) palić metodą Last Rico - odpalając od góry. Nie da się i nie ma takiej potrzeby, bo w węglu drzewnym jest bardzo mało części lotnych i odpalony od dołu nie wydziela smoły ani gazów tylko żarzy się, podobnie jak koks. Odpalanie od góry stosujemy właśnie po to, żeby przemienić węgiel kamienny (albo drewno, czy co tam nam wpadnie w ręce - w kominku eksperymentalnie spaliłem bezdymnie pakę makulatury z kuchennymi odpadkami, widok nie do uwierzenia) w bezdymne paliwo (koks, węgiel drzewny), spalając przy okazji w czysty sposób wydzielającą się smołę i gazy pirolityczne.

W ramach oszczędności kup teraz tonę węgla kamiennego i porównaj, myślę, że będziesz miał ogrzewanie taniej niż na tym mokrym węglu drzewnym.

 

C.

Dziękuję za odpowiedź. Cena węgla kamiennego to 800zł, drzewny 280 jest straszna różnica. Nikt z moich znajomych nie wie, który lepiej się opłaca. Chyba kupię pół tony i będę testował nową metodę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...