Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam, posiadam piec typu sas uwt 29 kw , jest zdecydowanie przewymiarowany poniewaz do ogrzania mam okolo 140 metrow, budynek nieocieplony . Do tej pory spalilem 5 ton odsiewki z wegla + ok 400 kg wegla . Dmuchawa chodzi na 1 ( skala od 1-10 ) . Czy wyłozenie tylnej sciany pieca cegła szamotka zmniejszy jego moc a co za tym idzie mniejsze zuzycie opału ?

Pewnie, że zmniejsz komorę ceglami szamotowymi. Ja mam zmniejszoną od tyłu do połowy, a kociołek identyczny jak twój. Dużo mniej opału spalam. UWT są bardzo mocne, dobrze odbierają ciepło ze spalin.

 

Ja ośkę od przeruszywacza uszczelniam przy każdym rozpaleniu folią aluminiową. Taka jakby opaska dociskana podkładką, idealne uszczelnienie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie, że zmniejsz komorę ceglami szamotowymi. Ja mam zmniejszoną od tyłu do połowy, a kociołek identyczny jak twój. Dużo mniej opału spalam. UWT są bardzo mocne, dobrze odbierają ciepło ze spalin.

 

Ja ośkę od przeruszywacza uszczelniam przy każdym rozpaleniu folią aluminiową. Taka jakby opaska dociskana podkładką, idealne uszczelnienie. Pozdrawiam

 

dzieki za rade , powiedz mi jeszcze ile godzin pali ci sie zasyp ile wegla wrzucasz , jaki metraz i czy masz ocieplony budynek . dzieki. czy moge prosic jeszcze kogos o opinie . z gory wielkie dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. Pali się 24 godziny, zasypuję do dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych, nie wiem ile to kg...? Oczywiście tak jak wcześniej napisałem, komora zmniejszona od tyłu cegłami o połowę. Palę z nadmuchem na 1 biegu, dmuchawa zasłonięta w 95%. 180m2 bez ociepleń, ale mieszkam z ludźmi, którzy skutecznie wypuszczają ciepło drzwiami i oknami na dwór. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, do Last Rico , czy moge prosic o twoja opinie ? oraz w jaki sposob poprzez wylozenie szamotem komory spalania zmniejsze ilosc spalanego wegla ? wody w kotle pozostanie tyle samo , na moj gust to zmniejszenie komory wplynie na ilosc ladowanego opalu ale oczywiscie moge sie mylic , pytanie to kieruje rozwniez KardinalE jak i do wszystkich ktorzy beda uprzejmi mi w jakis sposob podpowiedziec i pomoc . dzieki wielkie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak żeś to wyliczył?

 

Kalkulatorkiem...

 

Jasne, że nie liczyłem. Skorzystałem z danych dotyczących kotłów kondensacyjnych. Tam piszą o sprawności ponad 100%, ja przyjąłem przy

końcowej temperaturze spalin około 40st. C skromne 98... Że niemożliwe ? Da się. Końcowy wymiennik wcale nie musi być kwasiakowy, wystarczy

z rur plastikowych, wytrzymują spokojnie temperaturę do 110 st. C. Wcześniej trzeba tylko wyłapać pyły w mokrym filtrze meandrowym

żeby nie trafiały do wymiennika. Ciągle bez prądu, zachowując ciąg- niezgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi kotłów na paliwa stałe.

 

Przy okazji- może ktoś zechce skorzystać z innej wersji "rury Wezyra" (tu chyba "hesa"). Stosowałem tak kiedyś w kolejnej wersji mojego

ceglanego dolniaka. Powietrze wpada dwiema rurami od góry, natlenia gazy w pierścieniowym "palniku" na dole. Bardzo skutecznie.

dost.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, do Last Rico , czy moge prosic o twoja opinie ? oraz w jaki sposob poprzez wylozenie szamotem komory spalania zmniejsze ilosc spalanego wegla ? wody w kotle pozostanie tyle samo , na moj gust to zmniejszenie komory wplynie na ilosc ladowanego opalu ale oczywiscie moge sie mylic , pytanie to kieruje rozwniez KardinalE jak i do wszystkich ktorzy beda uprzejmi mi w jakis sposob podpowiedziec i pomoc . dzieki wielkie
Kolego, a czy Ty w ogóle czytałeś ten wątek? Bo wygląda na to, że jednak nie. Wybacz, ale odpowiedzi są w wątku, a nawet jakbym chciał odpowiedzieć, to nie rozumiem Twojego pytania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulatorkiem...

 

Jasne, że nie liczyłem. Skorzystałem z danych dotyczących kotłów kondensacyjnych. Tam piszą o sprawności ponad 100%, ja przyjąłem przy

końcowej temperaturze spalin około 40st. C skromne 98... .

 

Ponad 100% ? To bzdura matematyczno-fizyczna. Sprawność to stosunek energii "włożonej" w układ do "wyjętej" z niego. Powyżej 100% to perpetum mobile i chwyt marketingowy łapiący tych którzy spali na fizyce w podstawówce :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 100% ? To bzdura matematyczno-fizyczna. Sprawność to stosunek energii "włożonej" w układ do "wyjętej" z niego. Powyżej 100% to perpetum mobile i chwyt marketingowy łapiący tych którzy spali na fizyce w podstawówce :-)

 

Ja tam specjalnie się w tym nie wyznaję, dlatego skopiowałem sobie i wklejam do poczytania:

 

Jak to możliwe, że kocioł kondensacyjny uzyskuje sprawność powyżej 100%?

 

Warto przypomnieć pojęcie sprawności kotła.

Sprawność kotła jest to stosunek energii wykorzystanej do energii włożonej. Zgodnie z tą definicją żadne urządzenie nie uzyska sprawności wyższej niż 100%.

 

W przypadku kotłów konwencjonalnych (niekondensacyjnych) od wielu lat stosuję się wcześniejszą definicję sprawności, w której nie uwzględnia się w obliczeniach (w mianowniku wzoru) ciepła kondensacji.

Wcześniej zakładano bowiem, że jest to ciepło praktycznie nie do odzyskania.

Czyli upraszczając sprawność jest to stosunek wykorzystanego ciepła do dostarczonego ciepła jawnego (bez ciepła kondensacji) .

Tę definicję sprawności stosuję się również obecnie po to, aby umożliwić porównanie kotłów kondensacyjnych z kotłami konwencjonalnymi, dla których używa się takiej formuły sprawności od wielu lat.

 

I tak kotły kondensacyjne (.......) mogą osiągnąć maksymalną sprawność 109%, podczas gdy kocioł konwencjonalny maksymalnie 94%.

 

Gdyby użyć poprawnej definicji sprawności (które uwzględnia w obliczeniach w mianowniku również ciepło kondensacji) to kocioł kondensacyjny (.......) może osiągnąć odpowiednio sprawność 97%, a kocioł konwencjonalny 84%.

 

To ze strony: http://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki_abc/37.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam specjalnie się w tym nie wyznaję, dlatego skopiowałem sobie i wklejam do poczytania:

 

 

I tak kotły kondensacyjne (.......) mogą osiągnąć maksymalną sprawność 109%, podczas gdy kocioł konwencjonalny maksymalnie 94%.

 

Gdyby użyć poprawnej definicji sprawności (które uwzględnia w obliczeniach w mianowniku również ciepło kondensacji) to kocioł kondensacyjny (.......) może osiągnąć odpowiednio sprawność 97%, a kocioł konwencjonalny 84%. [/i]

 

"Sprawność – skalarna bezwymiarowa wielkość fizyczna określająca w jakim stopniu urządzenie, organizm lub proces przekształca energię występującą w jednej postaci w energię w innej postaci.

 

Sprawność wyrażana jest w jednostkach względnych (tzn. bez tak zwanego miana) jako ułamek, często w zapisie procentowym (w procentach). Z zasady zachowania energii, której wyrazem w termodynamice jest pierwszej zasady termodynamiki wynika, że sprawność nie może być większa od jedności czyli od 100%. II zasada termodynamiki narzuca dodatkowe ograniczenie na maksymalną wartość sprawności.

 

Sprawność energetyczna jest to parametr określający efektywność wykorzystania paliwa."

 

 

Wkleiłem z Wikipedii, to potwierdza, że producenci kotłów kondensacyjnych wstawiają kit klientom. Sorrki Hes, ale proponuję nie kontynuować tej dyskusji, bo zaraz obsabaczą nas, że gadamy tu o czymś innym niż spalanie górne :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kolegi nilsan.

Ten wyśmiany przez Ciebie instalator figuruje na oficjalnej stronie firmy nilsan jako monter i serwisant .

 

To że figuruje nie oznacza, że jakikolwiek kiedykolwiek kocioł Stropuva uruchomił. Po prostu był na szkoleniu i tyle.

 

Twierdzisz ,że uruchomiłeś ponad dwadzieścia kotłów stropuva i możesz na ten temat coś powiedzieć,więc powiedz,a my chętnie poczytamy.

 

Zadasz pytanie, to otrzymasz odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...