Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kolego, zanim wymienisz kocioł spróbuj napalić węglem od góry na naturalnym ciągu bez dmuchawy. Aby spalić miał dmuchawa musi mocno dmuchać, a tym samym mocno wietrzy i wychładza piec. Mam podobny metraż i zimą spalałem 25-28 kg węgla na dobę w śmieciuchu Viadrusie. Kiedyś zasypałem go miałem i rozpaliłem z dmuchawą i wynik był podobny do twojego. Wyleczyłem się i z miału i z dmuchawy. Poczytaj dokładnie wątek, ludzie palą w Zębcach i jakoś strasznie nie narzekają. Pozdrawiam

 

Dzięki za rade, ale tak jak pisałem,próbwałem juz wszystkiego w zeszłym sezonie i są moje wypowiedzi w tym wątku (ok 160 str). Próbowałem innych paliw, w tym węgiel typu orzech, probowałem bez wentylatora, uchylajac dolne drzwiczki popielnika,wynik byl lepszy, ale nieznacznie. Cała poprzednia moja zima opierała się na doświadczeniach w paleniu i niechce ponownie tego przechodzic.

 

Marcinek lepszy jest kocioł z poziomymi wymiennikami (dłuższa żywotność i łatwiejsze czyszczenie) , zastanów sie nad dolniakiem.

 

a czy w dolniaku można właśnie palic od góry,jak go zasypie miałem?

Dolniak czyli piec niski, poziomy ,coś w tym stylu jak dobrze pojmuje? http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za rade, ale tak jak pisałem,próbwałem juz wszystkiego w zeszłym sezonie i są moje wypowiedzi w tym wątku (ok 160 str). Próbowałem innych paliw, w tym węgiel typu orzech, probowałem bez wentylatora, uchylajac dolne drzwiczki popielnika,wynik byl lepszy, ale nieznacznie. Cała poprzednia moja zima opierała się na doświadczeniach w paleniu i niechce ponownie tego przechodzic.

 

 

 

a czy w dolniaku można właśnie palic od góry,jak go zasypie miałem?

Dolniak czyli piec niski, poziomy ,coś w tym stylu jak dobrze pojmuje? http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwg.html

 

palenie od góry w dolniaku mija się z celem . bo dolniak to dolniak nie górniak . łopatologicznie sensu nie ma palić tak w tym piecu. dolniak jest przystosowany do palenia tylko części opału , lecz jest bardziej ekonomiczny i nie ma żadnych przesłanek by palić w nim jak w górniku . gdzieś na tym dziale jest kilka postów o paleniu od góry w dolniaku .

tylko w górniku można robić eksperymenty paleniem tradycyjnym lub paleniem proponowanym przez Lasta .

zasadniczo uniwersalny piec dolnego spalania jest przystosowany do każdego rodzaju paliwa , jednak miał jest bardzo wrednym paliwem dla dolniaka , trzeba by mieć nadmuch a to mija się z celem i ekonomią palenia w dolniakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten cały wątek - nie mam wątpliwości - jak dla mnie to piec górnego spalania i metoda LastRico - już teraz widzę jak palę do ciepłej wody jakie są różnice w czasie palenia i jaki zysk energetyczny z opału ....

tylko fakt trzeba zastosować wszystkie rady LastRico co do funkcjonalności kotła, odpowiednie uszczelnienie i doloty powietrza tam gdzie trzeba i ile trzeba no i miarkownik obowiązkowo ....

 

a czy w dolniaku można właśnie palic od góry [/Quote]

to jak palić w górniaku od dołu czyli bez sensu

i nie wiem co sie tak uparliście na ten miał? aż taki tani to on nie jest a zabawy z tym co nie miara .... i masa w nim syfu

Edytowane przez Amadeuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Koleżanki i Koledzy po gorących wakacjach. :D

-------------------------------------------------------

 

Ponieważ na zewnątrz zrobiło się zimno, to chciałbym pokazać wam pewną ciekawostkę.

Z całą pewnością ciężka siekiera rozgrzewa lepiej, ale to rozwiązanie jest po prostu cudne:

 

http://www.youtube.com/watch?v=GnZUkl0NC5A&feature=related

 

Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich czytających i piszących !! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie legende tego tematu:) ,mianowicie Pana Last Rico.

 

Co do miału,wcale nie jest drogi bo tona kosztuje ok 400-450zl, przy czym tona węgla ok 750zł-850, z czego wychodzi ze mamy prawie 2 tony ,może gorszego opału,ale jest jego więcej. Kiedy u mnie miało miejsce szybkie i ogromne spalanie, to ilośc miała dla mnie większe znaczenie.

 

Co do pieca w takim razie zostaje mi poszukac górniaka i w nim eksperymentowac palenie czy od góry jak mu przystało, czy od dołu tradycyjnie,skoro jest taka możliwosc. Z zastosowaniem i miarkownika i sterownika+dmuchawy,jak wyżej pisałem chciałbym miec zawsze jakas alternatywe.

 

dziekuje za uwage,bede czytał z uwagą kolejne sugestie, bo piec nadal w poszukiwaniach.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do miału,wcale nie jest drogi bo tona kosztuje ok 400-450zl, przy czym tona węgla ok 750zł-850

 

no u mnie tona węgla groszku kosztuje 600 zł więc na moje zamiast płacić 450 za odpad wolę dorzucić

 

to po pierwsze, a po drugie nie wiem czy tak sie to robi ale słyszałem że sie go moczy przed paleniem (tak robią wszyscy znajomi???) co dla pieca i komina znaczy zabójstwo ....

 

 

Co do pieca w takim razie zostaje mi poszukac górniaka i w nim eksperymentowac palenie czy od góry jak mu przystało, czy od dołu tradycyjnie,skoro jest taka możliwosc

 

no jeśli po przeczytaniu tego wątku chcesz w górniaku palić od dołu to widocznie nie zrozumiałeś z tego ani trochę .. tak samo jeśli chcesz stosować w nim dmuchawę - nie licz że będziesz spalał eko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

no jeśli po przeczytaniu tego wątku chcesz w górniaku palić od dołu to widocznie nie zrozumiałeś z tego ani trochę .. tak samo jeśli chcesz stosować w nim dmuchawę - nie licz że będziesz spalał eko ...

 

górniak według moich przkekonań powinien miec dmuchawe, jako że jest przystosowany do spalania miału, a ten opał bez sztucznego nadmuchu po prostu gaśnie (tak miałem w swoim dotychczasowym piecu).

 

alternatywnie stosując inne paliwo tj węgiel,czy drzewo, palenie lepiej zaczynac od dołu, żeby móc potem dorzucac opału,chyba dobrze rozumuje??

 

po prostu potrzebuje porad na temat pieca, żeby był w miare uniwersalny i jeśli znów przyjdzie mi eksperymentowac, żebym mógl spróbowac każdej metody palenia, a nie na 3ci sezon zmieniac znowu piec..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamta zimę paliłem mialem (suchym) na miarkowniku , prosty sposób to wlożenie przed zasypem klocka , klocek się szybciej spali a przez otwór dostarczane jest powietrze. Zdarzyło się że kilka razy odbilo lub przygasło ale to raczej np zbyt małej ilości drewna na rozpałkę.

ps

Last Rico fajnie że jesteś bo sezon już za pasem , a co do żądła to widziałem na you tube przymocowane do felgi samochodowej , koło podniesione na lewarku i jazda rozłupywanie w lesie.

pozdr

 

przed chwilą postawiłem ścianke z szamotu (jeszcze słabo uszczelniona) i rozpaliłem jak w dolniaku , pierwsze palenie pozytywne -- mało dymu i ciekawe efekty dzwiękowe coś jak start samolotu.

 

Trzymam kciuki za Tomka , niech skończy sie panowanie Kliczków !!

Edytowane przez Mały Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie,

Po kolejnych dniach poszukiwań pieca mam już faworytów. Bede wdzięczny za jakies opinie na temat dwóch pieców, mianowicie:

GALMET: http://allegro.pl/kociol-piec-c-o-galmet-gt-kwr-27kw-ster-went-i1813828390.html

MGspaw http://allegro.pl/piec-piece-kociol-kotly-kotly-z-dmuchawa-drex-i1806288819.html?source=oo wersja Drex z dmuchawą i moc 25kw.

 

Na ich temat czytałem i w sumie same pozytywne opinie miały. Zastanawiam się jeszcze czy lepszy piec z rusztem wodnym czy żeliwnym? Obydwie firmy oferują takie i takie rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka na głowę upadles bez urazy miałeś 16 kw teraz idziesz w 25. Nie tedy droga chopie.

To jest 10 kw różnicy ! A masz cieplną chałupę na 15 centymetrów. Piec winien być z przedziału 15 max 18 kw. A Ty ladujesz 25 . Nie tak osiagniesz poprawę.

 

Wg. mnie zmien nawyki nie lipny miał tylko energetyczny węgiel tudziez antracyt lub koks. Cena droższa ale moc lepsza. Żadnych nadmuchow i palenia od góry w górniaku . Tylko dolny, miarownik,ruszt ruchomy zeliwny i lepszy opał znaczy się grubszy. Efekty natychmiastowy. Piach to piach dla elektrocieplowni.

 

Powiesz cena. Ekonomia jasne że tak . Wybrałem brunatny niż piach tzn miał .

Przemyśl sprawę , bo zrobisz pożądanego klopsa.

 

Zobacz zeliwnego mocnego dolniaka viadarusa, mocnego hesa , i dolne dwa zebce zwłaszcza kwkd 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka na głowę upadles bez urazy miałeś 16 kw teraz idziesz w 25. Nie tedy droga chopie.

To jest 10 kw różnicy ! A masz cieplną chałupę na 15 centymetrów. Piec winien być z przedziału 15 max 18 kw. A Ty ladujesz 25 . Nie tak osiagniesz poprawę.

 

Wg. mnie zmien nawyki nie lipny miał tylko energetyczny węgiel tudziez antracyt lub koks. Cena droższa ale moc lepsza. Żadnych nadmuchow i palenia od góry w górniaku . Tylko dolny, miarownik,ruszt ruchomy zeliwny i lepszy opał znaczy się grubszy. Efekty natychmiastowy. Piach to piach dla elektrocieplowni.

 

Powiesz cena. Ekonomia jasne że tak . Wybrałem brunatny niż piach tzn miał .

Przemyśl sprawę , bo zrobisz pożądanego klopsa.

 

Zobacz zeliwnego mocnego dolniaka viadarusa, mocnego hesa , i dolne dwa zebce zwłaszcza kwkd 15

 

 

Zapraszam do lektury mojego problemu na stronie 166 mój pierwszy post nr 3313. Opisałem wszystko dokładnie. Próbowałem też lepszego opału- węgla typu orzech, i miałem podobnie krótkie spalaniu zasypu w czasie moze 2h dłuższym jak miał. Chyba że źle pale w tym piecu. Miał wiadomo pełny zasyp rozpalam od góry i się pali. Węgiel jak sypałem to sypałem po wiaderku i potem dosypywałem jak temp zadana malała. Może powinienem zasypac calą komore węglem i co w tedy odpalam od góry czy od dołu? bo już się pogubiłem troche.

 

Mój piec to dokładnie ten z linka : http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kmw ( 16kw) . Poprawka co do ocieplenia bo mam tylko 10cm,ale według tabeli , którą podaje proucent mój piec powinien ogrzewac 235m2.

 

Zastanawiam się nad inną opcją,bo sterownik mam jak na zdjęciu, czy nie zacząc od wymiany sterownika na nowy z algorytmem PID, czytałem ze oszczędza to znacznie opał, tym że sam dobiera sobie obroty.

 

A druga sprawa taka,że paląc miałem moj piec pracuje w nominalnej mocy czyli ok 5-8kw, majac piec mocy 25kw, jego moc na miale wyniesie ok 16kW, stad wnioskuje, że wymiana pieca na mocniejszy pomoże. Skoro i tak już próbowałem na obecnym zębcu i węgiel i miał i dobrze nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , Pawel ja zamiast ceówek mam kątownik chociaz prowizorycznie pierwszy dzień tez zastosowalem profil ale profile maja cieńsze ścianki i wybralem katownik.

Dzisiaj wywaliłem a raczej odpaliłem spawarka rure od dmuchawy i przez ten otwor kombinuję ruchomy ruszt jesli wyjdzie to zostaje czekać na ochłodzenie .

Z obserwacji temperatur na czopuchu to w czasie rozpalania i nagrzewania zladu to mam niższą temperature spalin 125*C , po staremu temperaura przekraczała 180*C.

 

Ruszt zrobiony , trzy płaskowniki przyspawane do pręta na łożyskach (łożyska jako tuleje luż między prętem i łożyskiem 0,20mm tak że sie nie zatrze)i pionowa rurka jako dzwignia .

Jeden feler to to że płaskowniki podnosza się w stronę palnika a chyba powinny w strone odwrotna czyli drzwiczek .

Edytowane przez Mały Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MałyMariusz ja również zmodernizowałem swojego dolniaka ale zamiast rury wezyra szamot zamocowałem ceówkami stojącymi na ruszcie.

Sprawdza się jako pseudo wtórne powietrze nad szamot ( tam się kończą ceówki ).

 

Witaj, możesz dać cały przekrój pieca z tą przeróbką? mamy podobne piece

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do lektury mojego problemu na stronie 166 mój pierwszy post nr 3313. Opisałem wszystko dokładnie. Próbowałem też lepszego opału- węgla typu orzech, i miałem podobnie krótkie spalaniu zasypu w czasie moze 2h dłuższym jak miał. Chyba że źle pale w tym piecu. Miał wiadomo pełny zasyp rozpalam od góry i się pali. Węgiel jak sypałem to sypałem po wiaderku i potem dosypywałem jak temp zadana malała. Może powinienem zasypac calą komore węglem i co w tedy odpalam od góry czy od dołu? bo już się pogubiłem troche.

 

Mój piec to dokładnie ten z linka : http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kmw ( 16kw) . Poprawka co do ocieplenia bo mam tylko 10cm,ale według tabeli , którą podaje proucent mój piec powinien ogrzewac 235m2.

 

Zastanawiam się nad inną opcją,bo sterownik mam jak na zdjęciu, czy nie zacząc od wymiany sterownika na nowy z algorytmem PID, czytałem ze oszczędza to znacznie opał, tym że sam dobiera sobie obroty.

 

A druga sprawa taka,że paląc miałem moj piec pracuje w nominalnej mocy czyli ok 5-8kw, majac piec mocy 25kw, jego moc na miale wyniesie ok 16kW, stad wnioskuje, że wymiana pieca na mocniejszy pomoże. Skoro i tak już próbowałem na obecnym zębcu i węgiel i miał i dobrze nie było.

 

 

są trzy szkoły palenia. Tradycyjna skuteczna chyba tylko do palenia trocina czyli zapala się od dołu a resztę robi ogień, metoda Lasta krótko mówiąc piec do pelna i podpalamy od góry lub metoda palimy w dolniaku, piec robi za nas wszystko my ograniczmy się do podaj wyrzuc. W telegraficznym skrócie.

Górne piece są cacy do drobnych wegli , dolne do grubszych. Choć i tak już widziałem hybrydy piecowe i hybrydy opalowe.

 

Mówisz że w piecu na paleniu miałem wycisles max do 10 kw w piecu 16 kw. Oj chyba na drzewie było by tak samo .

Jesli chcesz palić wyłącznie miałem bierz kocioł stricte mialowy, jeśli drzewko i węgiel to zobacz coś ala kdu zebiec dolny.

Za nim zaczniesz wypatroszenie pieca eksperymentuj z paleniem , ciągiem i nastawami. Piec zawsze zdążysz wymienić.

A co do kalibru pieca to brać bardziej przewymiarowany niż za mały. Choć za duży to też klops bo kisi się opał a za to beknie piec.komin i Ty w ostatecznym rozrachunku przy kasie fiskalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, wybrałem droge nie na skróty i postanowiłem, że wymienie jeszcze sterownik na taki z algorytmem PID, ponoc oszczędzają na opale i zakupie porządnego węgla typu orzech i zobacze jak wtedy wygląda spalanie. Znalazłem 2 sterowniki, które przykuły moją uwage, jeśli ktoś móglby mi cos poradzic lub jakaś inną firme i ważne by miały nast funkcje:

-sterowanie C.O i C.W.U

- algorytm PID

- opcjonalne połączenie panela pokojowego ( nie chodzi mi o czujnik temp, a bardziej o podgląd tego co dzieje sie na piecu i możliwosc zdalnego sterowania)

 

oto 2 modele jakie mnie zainteresowały:

http://www.termoeko.com/Sterownik_ST_81_zPID_TECH-514.html

 

http://www.prond.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=64

 

bardzo prosze o opinie, bo sterownik i tak bede musiał kupic z nowym piecem,wiec zanim wymienie piec,zaczne od jego osprzętu. Do tej pory miałem sterownik GECO, w którym recznie ustawiało sie przedmuchy i ich czas.

 

Przytocze jeszcze lekture z innego forum,która dziś wpadła mi w ręce i po której mam już mieszane uczucia co do sterowników z P.I.D i nadal jestem w wielkiej rozterce zarówno z wymianą pieca jak i z wymianą sterownika.

Edytowane przez marcinek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...