Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szukam już 1.5 godz. i nie mogę znaleźć. Czy ktoś wie na której stronie jest rys. 22 wykonany przez Last Rico?

 

 

Zmiany wyglądu forum, dokonane jakiś czas temu przez Administrację

spowodowały kompletny bałagan w wątku. Starając się, aby treści pisane

przeze mnie były łatwe w przyswojeniu - formatowałem je w prog. Microsoft

Office Word - tak aby miały STANDARDOWY, uznany na świecie wygląd.

 

Tekst nie był rozwlekły, miał odpowiednie przerwy ułatwiające czytanie itd.

Po zmianach... wszystko to legło w gruzach, mój tekst wygląda teraz jak śrut.

Nie zachęca to nikogo do czytania, wiele osób poddaje się i wychodzi, tracimy

na tym WSZYSCY, bo WSZYSCY oddychamy TYM SAMYM POWIETRZEM.

Szanowna Administracja również.

 

Niestety, moje dwukrotne próby zwrócenia uwagi Administracji na ten fakt,

a konkretnie - prośby aby poszerzyć lekko miejsce przeznaczone na tekst

z lewej (awatary) i lekko z prawej (reklamy) nie przyniosły nawet odpowiedzi.:(

Ubolewam nad tym, że ludzie zarządzający portalem nie dostrzegają związku

pomiędzy liczbą osób odwiedzających ten wątek, a ilością reklamodawców.

Wydaje się, że tu bardziej zabrakło dobrej woli...niż miejsca na pisany tekst.

 

Po zmianach nie zgadzają się również numery podawanych w tekście stron

(odnośników), ludzie szukają ---> ale tam nic takiego nie ma! Stąd problemy

w znajdowaniu konkretnych stron czy potrzebnych ilustracji. Proponuję

użyć wyszukiwarki Google, zakładka Grafika i wpisać: Ekonomiczne spalanie

węgla kamiennego. Wyświetlą się tam rysunki i zdjęcia użyte w tym wątku.

Np. rysunek 22. Należy go kliknąć, w ten sposób wejdziemy w miejsce wątku

gdzie mowa o niefortunnym rozwiązaniu kotłowych "drzwi zespolonych".

Można również skorzystać z pracy kolegi Juzefa (pozdrowienia Juzefie) :)

czyli ze "Spisu Treści" wątku, Spis nie obejmuje całego materiału - ale i tak

bardzo pomaga w znajdowaniu interesujących nas akurat informacji...

Po wpisaniu tytułu wątku - w Google, spis ten pojawia się jako drugi temat.

 

Bardzo przepraszam że nie odpowiadam na priv, powodem jest totalny brak

czasu. Jeszcze raz przepraszam i serdecznie pozdrawiam Wszystkich !! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest tak że mniejszy kocioł poradzi sobie z uzyskaniem zadanej temp.kosztem częstych wizyt w kotłowni celem uzupełnienia węgla w nim.Oczywiście mniejsza moc kotła w granicach rozsądku

 

Mniejszy-większy pojęcia względne.

 

Generalnie to, co napisałeś jest prawdą. Mniejszy=częstsze wizyty przy modelu zasypowym odpalanym od góry a z kolei za duży = problem z trwałością i opanowaniem kotła....

 

 

Napisz może ile masz m2 pow. użytkowej do ogrzania, jaki duży ten dom i coś słusznego można wówczas zaproponować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na Forum o Ogrzewaniu widziałem ciekawy kociołek dolnospalajacy z ruchomym rusztem służącym również jako podajnik paliwa.

Może kogoś zainteresuje ta konstrukcja , no i ciekaw jestem co o tym myslicie???

 

Kocioł nazywa się Carborobot http://www.technikacieplna.com/index.php?id=3

 

http://www.pointernet.pds.hu/ujsagok/agraragazat/2001/11/20090324123703836000000287.html

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek aby nie popełnić błędu .

Cały czas dojrzewam do tego aby kupić zwykły kocioł zasypowy i stąd te moje pytania.

Kocioł z podajnikiem nie jest złym kotłem bo jest kotłem wygodnym ,ale do pewnego czasu.

Życie mnie nauczyło że lepiej przy takim kotle mieć trochę części zapasowych.

Ja posiadam w zapasie dmuchawę i ślimak bo licho nie śpi.Przekonałem się poprzedniej zimy kiedy rozleciała się dmuchawa ,a konstrukcja tego kotła nie przewiduje palenia na ruszcie awaryjnym.

W domu zimno , trochę nerwów.Pech chciał że po tygodniu nowa dmuchawa rozleciała się.Znowu zimno.

Po sezonie(3) rozbieram wszystko ,czyszczę i patrzę zwój ślimaka w połowie jak żyletka,no to trzeba zamówić ślimak żeby nie było tak jak z dmuchawą w środku zimy.

I człowiek zastanawia się czy nie lepszą opcją będzie posiadanie zwykłego kotła w który będzie można przepalać w okresach przejściowych jesień-wiosna,a na wypadek awarii zespoły podającego w kotle z podajnikiem sprawdziłby się doskonale.

Już nie mówiąc o moim ojcu który jak zobaczył go pierwszy raz (tj kocioł z podajnikiem) to już na samym początku mu się nie spodobał(tu trzeba podejść ze zrozumieniem bo człowiek wiekowy).

Kiedy zaczęły się problemy z nim, tata triumfował,a jego opinia że najlepszy jest kocioł zwykły bez żadnych dmuchaw ,sterowników,podajników w takich sytuacjach jest zasadna.

Człowiek wprowadza się do własnego domu,cieszy się i popełnia błędy które są potem kosztowne.

Ja posiadam dom około 180 m pustak ,cegła w środku styropian 5 i instalator który robił centralne doradzał kocioł 20 kw,no ale posłuchało się „mądrzejszych" i kupiło się 30 kw.(moc max 35.pow 3m2).z tego co wyczytałem to producenci podają moc kotła tj 80 % wartości.

Dodam że większość instalacji montowanych jest w naszych domach w okresie letnim to próba rozpalenia kociołka wypada z reguły super.Kociołek szybko dochodzi do zadanej temp.Człowiek jest zadowolony wprowadza się ,przychodzi zima i zaczynają się schody.Kociołek który tak fajnie chodził w okresie letnim w zimę zaczyna nas przerażać,a jak jest jeszcze przewymiarowany to swoje musi łyknąć(tj. węgiel).Jak mówi moja żonka chcesz mieć dobry rosół to musisz wrzucić dobre mięso i niemało .Tak samo jest z kotłem

Już nawet nie chce mi się wspominać nawet jaki ekogroszek jest na rynku bo to prawdziwa loteria 50/50,albo się uda ,albo nie,a kotły z podajnikiem proszę mi wierzyć bardzo nie lubią złego eko.

Na tym forum dowiedziałem się jak ważny jest komin.

Mówię to mojego ojca że mamy mały komin tj 14X14 ok. 8 m h to mówi że tak wybudowali to już się z tym nic nie zrobi.Kocioł nasz podłączony jest do takiego przekroju i nawet że chodzi dobrze ,ale ma funkcję PID i wystarczy że wyłączy się tą funkcję i działa na zasadzie klasycznego sterownika i po osiągnięciu zadanej temp. wyłączy się to słychac jak cały drży póki nie odejdą spaliny.

I człowiek zaczyna szukać ,czytać żeby nie popełnić błędu.Dzisiaj na rynku dostępność kotłów jest taka ze człowiek ma zawrót głowy .Chcesz kupic kocioł czytasz ,a tu problem i zastanawiasz się ,a nie jest to łatwa decyzja bo wiąże się z kosztami i to nie małymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam już 1.5 godz. i nie mogę znaleźć. Czy ktoś wie na której stronie jest rys. 22 wykonany przez Last Rico?

 

ja też tego kiedyś szukałem ... aż razu pewnego znalazłem i postanowiłem wrzucić na swoje forum że bybyło łatwo znaleść

 

http://www.amadeuss.laohost.net/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=5&id=12&Itemid=11

 

pozdrawiam

Amadeuss

Edytowane przez Amadeuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilkus . Nie jestem zwolennikiem pieców z podajnikiem. Raz dochodzi do nirspodzianek a dwa uwiazanie się do jednego rodzaju paliwa typu niby ekogroszek racjonalnie zamiennik zboże lub pellet . Nie dziękuje ją się z tym nie bawie.

Zasyp to zasyp paliwo jakie chcesz byle się palio i dawało ciepło gramatura wielkość temat rzeka nie istotne robisz mixa i palisz.

Jak dla mnie zasypowy jest najlepszym rodzajem pieców gorniki ciągle są doskonalone podobnie jak dolniaki.

Mam zasypa i nawet gdyby mi dawali podajnik z dopłatą nie zminilbym swego pieca na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej , na dworze piękna pogoda i wydaje się że do sezonu grzewczego jeszcze daleko ale może warto wykorzystać pogode i np, wyczyścić komin ;-)

Wczoraj wyczyściłem swój , z wyczystki wyciagłem trzy wiadra sadzy. Był to już najwyższy czas na czyszczenie , komin ostatni raz czyściłem rok temu .

Sadza na szczęście suchutka i czarno brązowa , pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie czeka wymiana sterownika, właśnie dziś dostałem przesyłkę z nowym SPR11 i do tego panel pokojowy. Już nie mogę się doczekać jak go zamontuje oraz kolejnych eksperymentów i nabierania doświadczeń w paleniu. Jestem optymistycznie nastawiony, że kolejna zima będzie lepsza i nie powtórzy się horror z poprzedniego roku. Czyszczenie także mnie czeka, w wyczystce jak zaglądałem czeka niemało sadzy, piec również i komin w końcu pasuje wyczyścić po poprzedniej zimie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie czeka wymiana sterownika, właśnie dziś dostałem przesyłkę z nowym SPR11 i do tego panel pokojowy. Już nie mogę się doczekać jak go zamontuje oraz kolejnych eksperymentów i nabierania doświadczeń w paleniu. Jestem optymistycznie nastawiony, że kolejna zima będzie lepsza i nie powtórzy się horror z poprzedniego roku. Czyszczenie także mnie czeka, w wyczystce jak zaglądałem czeka niemało sadzy, piec również i komin w końcu pasuje wyczyścić po poprzedniej zimie.

 

Daj znać, jak Ci to SPR11 działa.

Jestem mocno ciekaw. Niby coś jest w nim poprawione, świeższy soft.

 

Generalnie w razie "W" dzwoń do właściciela, jest bardzo pomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, jak Ci to SPR11 działa.

Jestem mocno ciekaw. Niby coś jest w nim poprawione, świeższy soft.

 

Generalnie w razie "W" dzwoń do właściciela, jest bardzo pomocny.

 

Kontakt z właścicielem bardzo dobry, sporo go wymęczyłem zanim zdecydowałem się na SPR11. Dla porównania podam przykład, że pytałem także u konkurencji i skończyło się na odpowiedzi na 2gi mail, także obsługa klienta bez porównania lepsza. Co do sterownika, po pierwszym uruchomieniu na ,,sucho" wrażenia pozytywne. Niebawem więcej info.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.Z tego co obserwuję czytając posty 99,9% na tym forum to mężczyzni.No cóż, ja kobieta też jakoś muszę palić a doświadczenia zerowe.Dlatego odważyłam się napisać bo sama tematu nie przeskoczę.Oczywiście nie chodzi mi o to żeby jakoś palić bo to akurat robi mój sąsiad.W poprzednim sezonie jak zobaczyłam gęste kłęby dymu,myślałam że komuś w sąsiedztwie pali się dom.Ja tak nie chcę.

Ale z tym mam problem.Może opiszę sytuację a ktoś sensownie poradzi.

Zanim trafiłam na to forum za namową znajomych kupiłam "cudeńko" jak mi zachwalano.Jest to piec SAS NWT 36 KW.Instalacja powoli dobiega końca a ja już po nocach nie sypiam.Z racji tego że mieszkam sama do tej pory grzałam tylko w niektórych pomieszczeniach i tylko dmuchawą.Dom zaczął łapać wilgoć i pleśń.Wiem że czeka mnie przynajmniej miesiąc suszenia a dopiero potem będą efekty grzania,ale już nadszedł na to czas.

Dom mam raczej duży,pow.360 m2 a kubatura to 1050m3.Dom jest 3 kondygnacyjny (piwnice 130 m,parter 130,piętro 100)wszystko do ogrzania.I tu moje pierwsze wątpliwości czy ten piec jest odpowiedni pod względem mocy.41 okien różnej wielkości,otwarta klatka schodowa i otwarty cały parter.Sciany to pustak max,2*5 cm styropianu na zakładke i cegła.Z tą zakładką też jest różnie,jak im wpadł styropian tak został.Przez to są mostki termiczne.

Naczytałam się tu różnych porad dotyczących tego pieca i już wiem że nie jest to typowy dolniak a taki chciałam kupić.Ale mój problem polega na tym,że zalecanych przeróbek i różnych prób w ustawieniach z tym związanych ja n i e p o k o n a m.A już kierownica powietrza wtórnego mnie dobiła.Jak mam palić w tym piecu skoro to ani dolny ani górny.W tej chwili mam 20 kubików drewna sezonowanego i 3 tony 180 kg węgla kostki.Jak w tym palić żeby:

 

nikt nie wzywał straży pożarnej,

żeby na pobliskiej ulicy z powodu zadymienia nie dochodziło do wypadków,

żebym "nie zamordowała" pieca - na nowy mnie nie stać,

i jakoś dojechała do wiosny na tym opale.

a może ktoś zna jakiegoś fachowca od pieców w okolicach Krakowa.

 

Natłok informacji jaki posiadam w tej chwili, - połowa określeń tu używanych, to czarna magia- przyprawia mnie o ból głowy.

Wiem że Last_Rico jest bardzo zajęty,ale to co wyczytałam z Jego odpowiedzi-podpowiedzi przy odrobinie doświadczenia w paleniu zapewne bardzo by pomogło.Ale ja nie mam żadnego doświadczenia.Jak to wszystko ogarnąć???? Pomocy!!!!!

Edytowane przez gabrysia2424
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabrysia witam w temacie , pierwszy i najważniejszy krok w strone ekonomicznego i czystego palenia już zrobiłaś pisząc w temacie , pomyśl ile jest ludzi ktorzy kopcą w swojej niewiedzy i wywalaja pieniadze kominem przy okazji zatruwając powietrze którym oddychają.

W google widzę że sas nwt to kociołek tak jak napisałaś góro-dolny i w takiej postaci nie będzie spalal czysto , trzeba się zdecydować jak w nim palić i jak go odpowiednio przerobić. Jeśli chodzi i kwestje spalanie dolne i gorne , czy wiesz o co chodzi?

W tym kotle trzeba albo zatkać miejsce pod pierwszym wymiennikiem na dole wtedy rozpalamy caly kociołek od góry wedlug metody Last Rico albo zatykamy na górze i palimy jak w dolniaku. Do zatykania najlepiej użyć cegielek szamotowych.

Musisz zdecydować jak wolisz palić czy cyklicznie czy też raczej palić ciagle. Te sposoby różnia się zasadniczo i od tego należy zacząć.

Mam nadzieję że ktoś jeszcze napiszę , może użytkownik takiego kotla.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilkus.

Łączenie kanałów sprawdzi się pod warunkiem zapewnienia dopływu powietrza do kotłowni. 14x14 przy 8 metrach wystarczy.Najlepiej niech to obejrzy kominiarz.

marcinek84

Popraw ocieplenie poddasza a spalanie węgla spadnie do rozsądnych ilości. Kolega jak widzę zmienia tylko sposób dmuchania w komin.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas myślę o przekroju komina .Mam 14x14 i 8 h.Wiem że mam mały ale mam pytanie jeśli mam jeszcze dwa kominy obok siebie fi 150 każdy to czy można je wykorzystać tak że połącze je w piwnicy i podłącze kocioł do nich.Czy jest sens takiego rozwiązania

 

Jak chcesz łaczyć kominy, to musisz rozebrać calutka ściankę między dwoma kanałami, rozumiem,że to nie wchodzi w grę.

Jeżeli tylko dołem rozkujesz, to ciąg może być i prawdopodobnie będzie gorszy... niż przy szczelnym kominie 14x14 na 8m h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...