Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Serdeczne dzięki Mały Mariusz za odpowiedz.Z uwagi na to że nowo powstała kotłownia znajduje się w piwnicy na samym końcu domu chciałabym ograniczyć bieganie do pieca.Myślałam o dolnym spalaniu.Widziałam rysunek Last-Rico z ustawieniem cegieł od dołu i od góry i wszystko było dobrze aż do momentu kiedy jeden z użytkowników takiego pieca napisał że piec po tych przeróbkach zaczął mu fukać.Wtedy doszła ta nieszczęsna kierownica powietrza wtórnego.Czy ona musi być przy paleniu dolnym?Jaki potrzebuję osprzęt do pieca poza standardowym wyposażeniem.Dokupiłam miarkownik na wypadek braku prądu.I co dalej.Czy jak zatkam cegłą od góry to wystarczy.A może jakieś dalsze przeróbki będą potrzebne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Kierownica pomaga nam zmieszać powietrze z gazami tylko w paleniu od góry w dolniaku nie jest potrzebna.

W dolniaku powinniśmy mieć jakąś regulację w górnych drzwiczkach po to żeby przewietrzać komorę zasypową.

Sam dopiero zaczynam palić w przerobionym górniaku na dolniak , zastosowałem rure wezyra zobaczymy jak to będzie działać.

Co do miarkownika bardzo trafny zakup , pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj M.Mariusz.

Ja też zapytam czy jest jakakolwiek szansa na przeróbkę mojego na typowego dolniaka???

http://dworekbis.pl/produkty/kociol_...mzn_16kw_32kw/

Podejrzewam, że problem tkwi w tych poziomych kanałach?? Mam trochę trocin i chciałbym je w miarę czysto spalić. Część komory mam wyłożoną szamotem (tylna ścianę i skosy na ruszcie po bokach).

kocioł otwart z dalsza.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałam informacji na temat rury wezyra i kompletnie nic.Nie mam pojęcia co to jest i gdzie to trzeba zamontować.Jeżeli chodzi o dopalanie gazów, to czy klapka w drzwiach załadunkowych tak jak w górniakach,czy to coś innego.Jakie wymiary klapki,co ze sterowaniem ilości powietrza?Czy mój piec jest o odpowiedniej mocy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę zobaczyć na stronie 222 kolega Wezyr(polecam poczytać posty kolegi ) zrobił zdięcie rury zawieszonej na pierwszym wiszacym wymienniku , powietrze wtórne jest zasysane do kotla przez górne drzwiczki klapka musi mieć regulację (powietrza potrzeba niewiele , uchylamy okolo 2mm) dalej miesza sie ze spalinami i jest zasysane przez rure do dolu , tam gazy sa spalane.

mardoczek jak dużą masz komorę zasypową ? Jeśli możesz ja zmniejszyć to sprubuj postawic z szamotki ściankę z wlotem na dole zobaczysz czy uda się palić w ala dolniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dmuchawa nie będzie Ci potrzebna , jeśli masz poprawnie zrobiony komin to cug naturalny da radę . Dmuchawe wyłącz i sprawdz czy klapka na dmuchawie jest zamknięta (klapka jest przeważnie z przeciwaga śruba z nakrętkami). Czy założyłaś już miarkownik mechaniczny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mam nic bo wszystko idzie jak po grudzie.Wczoraj okazało sie że zle został wymierzony wylot do komina i trzeba było przesuwać piec i to dość dużo.Żeby było śmieszniej (ale nie mnie) to w tym miejscu gdzie jest wybita dziura na komin jest woda,z wyprowadzeniem na zewnątrz przez ściane.Rozkuwali ścianę żeby przerobić wode.A na dodatek do komina który zamówiłam nie przywiezli wszystkich elementów.Brakuje dwóch końcowych elementów.Jeden zasadniczy- łączący komin ze ścianą i tzw."hełm strażaka" zeby nie zawiewało powietrze do istniejących obok ciągów went.Na czwartek mam umówionego elektryka do podłączenia pomp i pieca.Może chociaż to sie uda bez dodatkowych problemów.Oczywiście z serwisu pieca nikt nie zadzwonił ani nie przyjechał do krzywych zle zamykających sie drzwiczek zasypowych i paleniska no i dlatego nie dojechał miarkownik.

Wczoraj zapoznałam się z inf.o rurze wezyra,ale dziś muszę to przetrawić jeszcze raz bo przyznam się szczerze że wygląda to ciekawie ale dla mnie na razie to abstrakcja.Jedno pytanie jakie mi się nasunęło to czy wymiary pieca lub paleniska mają jakieś znaczenie dla wielkości tej rury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście masz mase problemow , do sezonu jeszcze conajmniej miesiac to powinnaś ogarnąć kotłownie.

Co do rury to raczej nie ma znaczenia jej średnica , powiedzmy że będzie OK 1" do 2 " cali , czy w drzwiczkach górnych masz rozete czy klapke?

Aha , tak naprawdę wzytko okaże się dopiero w czasie sezonu , może być tak że kociołek będzie spalal czysto i na zapas nie ma co sobie glowy zawracać.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj przyjechał serwisant SAS-a, dobrze że byłam akurat w domu bo bez uprzedzenia.Z drzwiczkami załadunkowymi trochę było roboty bo w żaden sposób nie dało się ich wyrównać no ale czego się nie da sposobem to młotkiem i szlifierką zawsze.Przy okazji mam ustawiony sterownik pieca na drewno albo węgiel w zależności od potrzeb.Miarkownik będzie założony dopiero po upuszczeniu wody z pieca wiec dopiero w piątek.Serwisant jedynie stwierdził,że gdyby sam wybierał piec zdecydowałby się na ten wyższy czyli z górnym spalaniem.No ale dla mnie już za pózno.Piec stoi.Jeżeli chodzi o rurę wezyra to chyba każdy musi stronę znalezć sam.Ja znalazłam na stronie 221,post 4402 z dn.26.01.20011 12:36. W drzwiczkach zasypowych niestety nie mam ani klapki ani żadnych otworków.W którymś z postów przeczytałam jak zrobić taki dopływ powietrza żeby nie utracić gwarancji na piec.Jak tylko prace instalacyjne bedą zakończone pomyśle o otworkach.Już rozglądam się za tzw.złotą rączką. Mały Mariusz bardzo Ci dziękuję za pomoc , wsparcie i cenne wskazówki.Do czasu podłączenia pieca nie mam dalszych pytań ale nie opuszczam forum.Masz rację wszystko okaże się w trakcie palenia.Codziennie jak do tej poty będę czytała wszystko co się tu pojawi.Dzięki Wam mam przynajmniej dużą wiedzę teoretyczną.A teraz czas na praktykę.Również szczególne dzięki dla wodza palaczy Last Rico za całą przekazaną tu wiedzę w taki sposób że nawet ja wiem o co chodzi.Serdecznie pozdrawiam.

Edytowane przez gabrysia2424
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich Górno zapaleńców a najbardziej MISTRZA LAST RICO.

Jestem tu nowy ''świeżak''

Od tygodnia śledzę wszystkie wypowiedzi a zwłaszcza MISTRZA LAST RICO!!!

Ludzie co to za zajeb koleś że tak bezinteresownie pomaga ludziom za frii? ja osobiście jestem w szoku!!

Mam kocioł ZĘBCA 25KWK i paliłem w nim tradycyjną metodą naszych pradziadów

gazeta drewno węgiel i kupa dymu z komina!

Może to głupie ale od kiedy trafiłem na ten temat nie mogę doczekać się zimy żeby w pełni sprawdzić tą metodę.

Zakupiłem miarkownik zamontowałem i czekam żeby sprawdzić kociołek w ciężkich warunkach jak się spisze metoda od góry.

POZDRAWIAM BARDZO WSZYSTKICH NA TYM FORUM I MYŚLĘ ŻE MOGĘ DO WAS DOŁĄCZYĆ?

 

 

NAJWIĘKSZE PODZIĘKOWANIA DLA MISTRZA LAST RICO ZA ZARAŻENIE MNIE TEMATEM.

LAST RICO a jak my możemy się tobie zrewanżować za takie super rady?

jestem na 50 stronie wpisów i obiecuje że przeczytam je do końca!

Jeszcze raz dzięki LAST RICO!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko przypomnę że jeśli robimy otwory , klapki czy rozetki w górnych drzwiczkach zasypowych NIE WOLNO palić z dmuchawą to niebezpieczne.

Jeśli nie mamy dopływu powietrza wtórnego w górnych drzwiczkach to nie spalimy czysto to raz a dwa mamy zalepiona komorę załadowczą .

Nie wiem jak z gwarancja jesli sami wykonamy otwory czy klapke w drzwiczkach , nieraz lepiej dorobić samemu lub zamówić u rzemieślnika nowe i wymienić . Wezyr pokazał jak można fajnie przerobić kociołek z wiszącym wymiennikiem i palić albo metoda dolną albo górna , trzeba samemu sprawdzić jak będzie dla nas lepiej i wygodniej.

Jeszcze słowo o trocinach , dzisiaj załadowalem na spód więcej drewna i na wierzch wsypałem kilka szyfelek trotów , z komina zero dymu temperatura szybko osiagnieta , mieszanka spala sie lepiej niż same troty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mały Mariusz.Zastanawiam się nad kupnem dodatkowych drzwiczek do pieca.Mam nadzieje że nie będą przerazliwie drogie.Sama sprawdziłam że drzwiczki można w łatwy sposób zamienić,wiec w razie czego będą nowe zapasowe.Jedynie muszę znalezć kogoś kto dokona stosownych przeróbek.Właśnie klapke w drzwiczkach,usuniecie dmuchawy,zamknięcie od góry przegrody i jeżeli będzie trzeba wykona rurę wezyra.Mam nadzieję że o niczym ważnym nie zapomniałam.Pozdrowionka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnio zakupiłem elektroniczny miarkownik ciągu, zamontowałem i wypróbowałem. Wszystko ładnie chodzi, trzyma temperaturę ALE jak otwiera dolną klapkę tj. ok 3cm do góry to kocioł za szybko łapie powietrze i temp. Moje pytanie: czy jest możliwość łagodnego otwierania klapki, która by współdziałała ze spadającą temp. ?

Posiadam kocioł Moderator Unica Sensor 22 Kw wyłożony szamotem. Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnio zakupiłem elektroniczny miarkownik ciągu, zamontowałem i wypróbowałem. Wszystko ładnie chodzi, trzyma temperaturę ALE jak otwiera dolną klapkę tj. ok 3cm do góry to kocioł za szybko łapie powietrze i temp. Moje pytanie: czy jest możliwość łagodnego otwierania klapki, która by współdziałała ze spadającą temp. ?

 

Witam

Musi być możliwość regulacji, myślę że dopiero przy naprawdę miniaturowej klapie powietrza głównego trzeba by ją podnosić na 3cm, przy normalnym ciągu powinieneś się poruszać w przedziale góra 0-5 mm, najlepiej prowadzić palenie 2-1mm aby dojscie do temp. zadanej trwało przy ciągłym podawaniu powietrza i nie zamykało się w 15 minutach ale między 2-3godziny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinienem zaślepić dolną klapkę powietrza ale od środka drzwiczek, zostawić jedynie niewielki prześwit dolotu powietrza dla miarkownika. Zastanawiam się czy zda to egzamin, ponieważ będzie trochę długi czas potrzebny aby kocioł doszedł do żądanej temp. Teraz i tak w klapce jest lekki dopływ powietrza, uchylona do 1mm a powietrze górne na 6mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnio zakupiłem elektroniczny miarkownik ciągu, zamontowałem i wypróbowałem. Wszystko ładnie chodzi, trzyma temperaturę ALE jak otwiera dolną klapkę tj. ok 3cm do góry to kocioł za szybko łapie powietrze i temp. Moje pytanie: czy jest możliwość łagodnego otwierania klapki, która by współdziałała ze spadającą temp. ?

Posiadam kocioł Moderator Unica Sensor 22 Kw wyłożony szamotem. Proszę o porady.

 

Przedłuz łańcuszek, wówczas część ruchu przy podnoszeniu będzie "pusta" a efektem końcowym będzie mniejsza szczelina, to z kolei powinno dać wolniejszy wzrost temp. na kotle

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Podziele sie swoim patentem na lagodne otwieranie klapki powietrza glownego.Potrzebny bedzie walek malarski o dlugosci 20cm a dokladnie tylko raczka.Mam kociol Żywca Rubin ,tam klapka jest podnoszona 10cm precikiem wkrecanym po pr str.Ja przewiercilem otwor po przeciwnej stronie wlozylem tam drut ktory zostal po wyciagnieciu plastikowej raczki wałka.Teraz trzeba go jeszcze usztywnic w jednej pozcji,tu znowu dwie dziurki po obu koncach klapki ale nie na wylot tylko zeby przewiercic ten pręt po walku, w te dziurke maly gwozdzik i po zamocowaniu lancuszka miarkownik bez problemu podnosi klapke nawet nie trzeba przeciwwagi na miarkowniku.Taka raczka po walku malarskim ma idealny kształt a kosztuje kilka zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...