Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich Górno Zapaleńców

Właśnie za chwile zaczynam pierwsze rozpalenie w moim kotle od góry!

Jestem ciekaw jak to mi wyjdzie?

Przygotowałem kociołek tak jak radzi MISTER LAS RICO!

Może ma ktoś kocioł ZĘBCA 25KWK i podzieli się ze mną opinią o tym kotle.

Wieczorem napisze jak mi poszło pozdro dla wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak jak obiecałem zdaje relacje z mojego pierwszego rozpalenia metodą od góry!

13:30 rozpaliłem wkład to jakieś około 14kg węgla na to suche drewno,gazeta,tektura,cienkie drewno,grube drewno go końca komory załadowczej.

14:15 na piecu 60st. Na róże od czopucha do komina zamontowany termometr 150st.

14;20 regulacja miarkownika- ustawienie na 50st.

15:00 na piecu 48st miarkownik zaczyna delikatnie podnosić klapkę PG.Na róże do komina 100st.

18:00 na piecu 50st w kotłowni cisza jakby wygasło na róże do komina 60st. w piecu pełno żaru i delikatna miła praca kotła z komina nic nie widać na początku troszkę dymu przy rozpalaniu.

Ciekawe jak długo wytrzyma na tym załadunku? JAK SIĘ SKOŃCZY DAM ZNAĆ!

Bardzo jestem ciekaw waszej opini na moje rozpalenie a zwłaszcza MISTRZ LAST RICO. Przecież dzięki niemu tak zrobiłem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21:30 Na piecu 43st. pomału zaczyna wygasać żar jest ale pieca nie rozbuja

22:45 na piecu 39st. klapka PG.coraz bardziej otwarta,zastanawiam czy to dobrze bo wyziębi kocioł.

Mam jeszcze jedno pytanko do was jak ustawić klapkę na czopuchu? Jeśli rozpalając dzisiaj pierwszy raz komin zimny a cug zarąbisty!

Dodam jeszcze że mam taki kominek że można w nim potańczyć serio jego wymiar to 800 na 800 serio powtórzę 80cm na80cm i nigdy nie było problemu z ciągiem zimny czy ciepły jest spoko!

Dzisiaj jak paliłem to na początku jak klapa PG się zamknęła '' czopuch otwarty na maxa'' PW otwarte na min. ŚWIST W PW. Musiałem przymknąć o jeden ząbek czopuch.

Jutro ustawie czopuch na połowe i zobaczymy dodam że spalanie było ok. żadnej strzelaniny ani dymu w kotłowni nie było!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj próba nr.2

11:30 na piecu 20st. wkład ten sam co wczoraj no i start!

11:45 szok na piecu 50st. PG zamknięte na czopuchu 150st.

13:15 w kotłowni cisz tylko przez PW. delikatnie powietrze jest zasysane.

Na piecu 46st. miarkownik delikatnie podnosi klapkę PG. na czopuchu 60st. dym z komina delikatny taki jasno brązowawy.

Zobaczymy jak długo pociągnie?

Tak się zastanawiam czy można jeszcze coś ulepszyć w moim kotle?

SZKODA ŻE WĄTEK TROCHĘ WYGASA I CISZA SIĘ ZROBIŁA NA FORUM.

NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ KIEDY GURU LAST RICO SIĘ ODEZWIE I NAPISZE COŚ NA MÓJ TEMAT!!!

WASZE OPINIE RÓWNIEŻ SĄ DLA MNIE BARDZO WAŻNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , ja tam mam niemile doświadczenia zwiazane z klapka na czopuchu a mianowicie raz za mocno przymknolem i zakopciło kotlownie.

Jeżeli mamy szczelne drzwiczki górne , dolne no i w popielniku to regulujemy klapkami PW i PG.

Temat troche przygasl ale niech sie zrobi zimniej to i temat się rozgrzeje , pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mały Mariusz!

Dzisiaj czas palenia poprawił się o 2godz.

Jestem na 93 str. wpisów i doczytałem że muszę zaślepić tą kratkę przy ruszcie ''ruszt pionowy'' KOCIOŁ ZEMBIEC 25KWK zespolone drzwiczki popielnik i ruszt.

Mam jeszcze pytanko czy ktoś robił już KPW do tego kotła?

Trochę ciężko to zrobić bo ma wylot na samym dole przy uszczelce do pieca i ciężko KPW przymocować tam , a pod kątem to już niema szans bo się dzwiczki nie zamkną.

Jak na razie to się jeszcze trochę dymi z komina i jest trochę sadzy na wymienniku w piecu ale myślę ze jak zaślepię ten ruszt pionowy to się poprawi no i czy faktycznie jest potrzebna KPW w tym modelu?

Dodam że nie ma strzelaniny w kotle.

POZDRAWIAM GORĄCO I SZYKUJE SIĘ DO NAWRÓCENIA MOJEGO SZWAGRA DO METODY MISTERA LAS RICO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dex001!

apropos kotła Zębiec kwk - własnie kupiłem taki na ten sezon grzewczy - trochę sie naczytałem o różnych konstrukcjach i wydał mi sie najbardziej odpowiedni do palenia metodą LastRico. Zresztą wiele razy zadawałem na tym forum pytanie o kocioł pod metodę i opisy LastRico ale jak kamień w studnię - wszyscy nabrali wody w usta .....

 

apropo górnych drzwiczek - nie ma klapki ani rozetki ale myślę że takie rozwiązanie nie będzie złe. Co do kierownicy myślę że nie będzie potrzebna ponieważ na projekcie kotła widać że nad drzwiczkami od ścianki przedniej jest od razu "wymiennik ciepła" (chyba tak to sie nazywa) więc tym samym powietrze musi przejść przez komorę spalania.

Z tego co wyczytałem i zobaczyłem na załączonych grafikach to kierownicę stosuje sie w kotłach które mają wylot spalin tuż nad drzwiczkami

 

http://images40.fotosik.pl/1134/baf6e21ba4cbcf4f.jpg

Edytowane przez Amadeuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Amadeuss!

 

 

W górnych drzwiczkach musi być rozetka dojście PW chodzi o drzwiczki zasypowe!

Chyba ze masz model z dmuchawą?

Jest to bardzo dobry kocioł do metody palenia od góry.

Musisz zamontować w nim miarkownik ciągu i zatkać dojście powietrza do rusztu pionowego!!! jest on na dole jak otworzysz dolne drzwi zespolone z popielnikiem to ta kratka która otwierasz żeby wyciągnąć popiół zamykana na taki skobel ''chaczyk''

Ja tak zrobiłem dzisiaj i jest super!

Wcześniej powietrze tam dochodziło i opał spalał się szybciej i powietrze wpadające tam wychładzało kocioł.

Miarkownik mam zamontowany Choneywell.

Edytowane przez dex001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://images45.fotosik.pl/897/343c4b069aaae7d9mc.jpg

To fotka tego kotła i jest tam klapka PW

TAK JEST PANIE MAŁY MARIUSZ DZIĘKI ZA PODPOWIEDZ POZDRAWIAM!

Muszę się pochwalić że dzisiaj po zatkaniu dopływu powietrza do rusztu pionowego czas spalania wydłużył się do 13h przy tym samym załadunku i nastawieniu kotła co przy pierwszym rozpaleni.

Z 8h do 13h to chyba dobry wynik?

Edytowane przez dex001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wracam na forum po kolejną pomoc.W sobotę po raz pierwszy został odpalony mój piec SAS NWT.Po 3 dniach palenia węglem, a ostatni załadunek to drewno na ruszcie pozostało coś co wygląda jak węgiel drzewny.Jest tego ok.pół wiaderka.Pod koniec palenia kiedy programator na piecu pokazywał brak opału wyłączyłam nadmuch a trochę pózniej lekko uchyliłam drzwiczki popielnika.Czy to może być powodem niedopalenia się drewna.Czy drzwiczki mają pozostać zamknięte do wypalenia się żaru? Wydaje mi się że piec spala czysto dym ciemniejszy i widoczny tylko przy rozpalaniu i po każdym dołożeniu opału.W trakcie palenia delikatna smużka ledwie widoczna.Na razie żadnych przeróbek nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Amadeuss!

 

 

W górnych drzwiczkach musi być rozetka dojście PW chodzi o drzwiczki zasypowe!

Chyba ze masz model z dmuchawą?

 

Właśnie chodzi mi o drzwiczki zasypowe - według mnie to co tam jest to nie rozetka tylko jakaś zasówka tak wygląda ze zdjęć - nie wiem bo kocioł jeszcze do mnie nie zjechał - ale myślę żę spełni swoją funkcję.

 

Mój kocioł jak przystało na sympatyka metody LastRico - nie będzie miał żadnej dmuchawy!:bash:

tylko i wyłącznie miarkownik (firma Honeywell ) :cool:

 

o oddzieleniu rusztu od popielnika wiem - czytałem dość dokładnie wątek i wiem jakie poprawki muszę nanieść do kotła by zafunkcjonowało jak powinno.

 

Swoją drogą 13 h palenia to bardzo dobry wynik! liczę na podobne ....:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po 3 dniach palenia węglem, a ostatni załadunek to drewno na ruszcie pozostało coś co wygląda jak węgiel drzewny.Jest tego ok.pół wiaderka.Pod koniec palenia kiedy programator na piecu pokazywał brak opału wyłączyłam nadmuch a trochę pózniej lekko uchyliłam drzwiczki popielnika.

 

 

Zastanawiam sie czy ten kocioł jest przystosowany do spalania bez dmuchawy ... a otwarcie drzwiczek chyba niczego nie zmienia ....

 

zresztą z opisu kotła wynika, że zaleca sie palenie głónie węglem i to przy włączonej dmuchawie:

 

Podstawowym paliwem dla tego typu kotłów jest węgiel kamienny do celów energetycznych typ 32.1 sortymentu orzech, klasy 24/12 wg PN-91/G-04510. Paliwo to gwarantuje uzyskanie deklarowanej mocy. Paliwem zastępczym jest mieszanka węgla kamiennego sortymentu orzech (70%) oraz węgla sortymentu miał (30%).

 

Kotły grzewcze węglowe typu SAS NWT pracują wykorzystując wymuszony dopływ powietrza. Proces ten możliwy jest dzięki zamontowanemu wentylatorowi nadmuchowemu, który sterowany jest sterownikiem elektronicznym podłączonym do sieci elektrycznej.

 

Istotą funkcjonowania kotłów jest to, że wysokość temperatury kotła utrzymywana jest dokładnie na poziomie zadanym przez użytkownika na sterowniku. Sterownik dokonuje ciągłych pomiarów temperatury wody w kotle i na jej podstawie odpowiednio steruje pracą wentylatora, regulując ilość dostarczanego powietrza niezbędnego do przebiegu procesu spalania paliwa.

Edytowane przez Amadeuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po dłuższej przerwie, zimno powraca więc czas dalej ulepszać kociołek.

mam pytanie do dex001 -poniewaz mam też piec zebca kwk tylko 16 kw, mam prosbę czy mógłbys mi napisać jak zaślepiłeś ruszt ruchomy, yzn czy przyzpawałeś tam blaszkę do tego rusztu czy do drzwiczek taki daszek, muszę poprosic jakiego ś "chłopa" żeby mi to zrobił i musze wytłumaczyc jak, jakbys wstawił zdjęcia to było by super.

czekam na odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zaślepiłeś ruszt ruchomy

 

patrząc na zdjęcia kotła wydaje sie że wystarczyło by oddzielić ryszt od popielnika zwykłym sznurem zabestowym przyklejonym w poprzek między komorami bądź na drzwiczkach ..... wtedy byłoby najszczelniej .... :cool:

 

ale ciekawe jak to zrobił dex

jak dojdzie już mój kociołek to sprawdzę to empirycznie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki za odpowiedz.Na razie piec wygaszony bo jest ciepło,ale sądzę że jeszcze nie raz poproszę o pomoc bo dla mnie to nowość.Ja palę w piecu od dołu i jak obserwowałam to całkiem nieżle spalał chodzi o dym.Ledwie widać smużkę.Do górnego palenia trzeba trochę przeróbek-może kiedyś.Dla mnie ważne że mogę dołożyć w trakcie palenia.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH

DO Amadeuss i Nela84

Ruszt pionowy zaślepiłem narazie metodą partyzancką brak czasu.

Przez drzwiczki zasypowe włożyłem dwie cegiełki szamotowe i postawiłem je przy ruszcie pionowym od środka kotła,działa bardzo dobrze tylko przy czyszczeniu trzeba je wyjąć i włożyć ponownie ''uwaga mogą być nagrzane!!!''

W sobotę jak czas pozwoli to pokombinuje z blachą i cyknę parę fotek.

Amadeuss ta zasuwka to PW ,nie bardzo da się zaślepić ruszt pionowy sznurem chyba że masz jakiś fajny patent?

POZDRAWIAM

CIEKAWE KIEDY ODEZWIE SIĘ MISTER LAST RICO?????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez drzwiczki zasypowe włożyłem dwie cegiełki szamotowe i postawiłem je przy ruszcie pionowym od środka kotła,działa bardzo dobrze tylko przy czyszczeniu trzeba je wyjąć i włożyć ponownie ''uwaga mogą być nagrzane!!!''

W sobotę jak czas pozwoli to pokombinuje z blachą i cyknę parę fotek.

 

Dzięki dex001 za info z tym rusztem pionowym, też mam Zębca ale 16KWK i zaraz spróbuje tej metody.

Jeśli Ty lub inne osoby macie jeszcze jakieś pomysły co do przeróbek/obsługi tych kotłów to proszę piszcie, to będzie z korzyścią dla wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...